Orban: UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą

Viktor Orban na antenie węgierskiego radia przekonywał, że stanowisko Węgier ws. rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą jest jasne.

Publikacja: 10.11.2023 09:07

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

- UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą - oświadczył premier Węgier.

Węgry zablokują rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą?

W tym tygodniu Komisja Europejska zarekomendowała, by takie negocjacje z Ukrainą rozpocząć., gdy tylko stawiane Ukrainie warunki zostaną spełnione Ukraina od 2022 roku ma status państwa-kandydata do UE. Z wnioskiem o członkostwo w Unii Europejskiej Ukraina wystąpiła kilka dni po wybuchu wojny z Rosją.

Czytaj więcej

KE zaprzecza, że Węgry są w stanie zablokować 50 miliardów euro pomocy dla Ukrainy

Przywódcy UE na szczycie, który będzie miał miejsce w połowie grudnia, podejmą decyzję czy przychylić się do rekomendacji Komisji Europejskiej. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą musi zapaść jednogłośnie.

Liderzy UE w grudniu będą też podejmować decyzję ws. tego czy negocjacje akcesyjne rozpocząć z Mołdawią, która - podobnie jak Ukraina - od 2022 roku ma status państwa-kandydata do UE.

Viktor Orban: Sprzeciw wobec rozmów z Ukrainą nie ma nic wspólnego ze środkami z UE dla Węgier

Orban na antenie węgierskiego radia wyjaśniał, że sprzeciw Węgier ws. rozpoczęcia rozmów o członkostwie w UE z Ukrainą nie ma nic wspólnego z konfliktem między Budapesztem a Brukselą dotyczącym kwestii praworządności oraz blokowania przez KE wypłaty środków z Funduszu Odbudowy Węgrom.

Strona węgierska sygnalizowała, że nie zgodzi się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, jeśli ta nie zadba o prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu

- Odmowa Węgier na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą nie jest kwestię układu biznesowego... Nie może być łączona z kwestią funduszy, które Węgrom się należą - podkreślił Orban.

Wcześniej strona węgierska sygnalizowała, że nie zgodzi się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, jeśli ta nie zadba o prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Węgry sprzeciwiają się przepisom dotyczącym nauki w ukraińskich szkołach, które przewidują, że co najmniej 75 proc. lekcji dla przedstawicieli mniejszości narodowych musi odbywać się po ukraińsku. Zdaniem Węgier jest to dyskryminowanie mniejszości węgierskiej.

- UE nie może rozpocząć negocjacji akcesyjnych z Ukrainą - oświadczył premier Węgier.

Węgry zablokują rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą?

Pozostało 94% artykułu
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla