04:44
03.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 618
00:10
03.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana,.

00:04
03.11.2023

WSJ: Rosja wspiera prywatne firmy wojskowe w Afryce w miejsce rozwiązanej Grupy Wagnera

Dziennikarze "Wall Street Journal" ustalili, że Rosja wspiera inne prywatne firmy wojskowe, które zdobywają wpływy w Afryce, zastępując rozwiązaną Grupę Wagnera.

Koordynacją taktyczną działań Kremla w Afryce zajmuje się Andriej Awerjanow, wyższy rangą urzędnik rosyjskiego wywiadu obronnego (GRU). Odpowiada za to także wiceminister obrony Junus-Biek Jewkurow

Według WSJ ci dwaj urzędnicy w sierpniu i wrześniu w ramach oficjalnej delegacji odwiedzili Libię, Burkina Faso, Mali i Republikę Środkowoafrykańską. Grupa Wagnera była już wcześniej obecna w tych krajach

23:48
03.11.2023

Ambasador USA na Ukrainie: Nie odnotowaliśmy żadnych przypadków kradzieży pomocy wojskowej

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink powiedziała, że Stany Zjednoczone nie odnotowały żadnego przypadku kradzieży sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie.

Według Brink władze Ukrainy - prezydent, rząd i parlament podejmują wiele kroków, w tym prowadzą dochodzenia w sprawach wysokich urzędników i parlamentarzystów, aby zwalczać korupcję.

Podkreśliła, że ​​jedna trzecia pracowników ambasady zajmuje się monitorowaniem pomocy.

23:19
02.11.2023

Francja dostarczy Kazachstanowi systemy Ground Master 400

Francja dostarczy Kazachstanowe systemy radarowe obrony powietrznej Ground Master 400 w celu „wzmocnienia suwerenności kraju”.

Decyzję ogłoszono podczas wizyty prezydenta Macrona w Astanie.

22:51
02.11.2023

Kuleba rozmawia z Borrellem na temat oceny postępów Ukrainy na drodze do UE

W czwartek minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba odbył rozmowę telefoniczną z Josepem Borrellem, Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Kuleba powiedział, że on i Borrell omawiali przygotowanie oceny postępów Ukrainy w ubieganiu się o członkostwo w UE oraz przedstawili szczegółowy raport na temat postępów Kijowa we wdrażaniu siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej.

- Spodziewam się, że ocena Komisji Europejskiej będzie sprawiedliwa i będzie znaczącym krokiem w kierunku otwarcia rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE – dodał minister.

22:18
02.11.2023

USA przygotowują nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 425 mln dolarów

Administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje w piątek ogłosić przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 425 mln dolarów, który obejmie rakiety i amunicję do zwalczania dronów.

Nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy może obejmować amunicję naprowadzaną laserowo o wartości około 300 mln dolarów do zestrzeliwania dronów. Zostaną one zamówione w ramach programu „Ukraińska Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa” (USAI), który przewiduje zakup broni od producentów, a nie jej przewóz z amerykańskich magazynów wojskowych.

Reszta pakietu, pisze Reuters, zawiera dodatkową amunicję do systemów NASAMS i HIMARS, artylerię 105 i 155 mm, rakiety przeciwpancerne TOW, miny przeciwpiechotne Claymore, broń strzelecką i pojazdy ciężkie. Oczekuje się, że zostaną przeniesione z zasobów armii amerykańskiej.

Oczekuje się, że transza pomocy wojskowej nie będzie obejmowała dodatkowych rakiet dalekiego zasięgu ATACMS.

Administracja Bidena nadal dysponuje około pięcioma miliardami dolarów budżetu na pomoc wojskową zatwierdzonego przez Kongres w zeszłym roku, pochodzącego z zapasów USA. Ostatni taki pakiet Stany Zjednoczone ogłosiły w zeszłym tygodniu na kwotę 150 mln dolarów.

21:48
02.11.2023

MFW przygotowuje misję do drugiego przeglądu programu kolejnej transzy dla Ukrainy w wysokości 900 mln dolarów

Podczas rozmowy internetowej premier Ukrainy Denys Szmyhal i dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Alfred Kammer rozmawiali o wdrażaniu reform na Ukrainie.

„Omawialiśmy wdrażanie reform i wytyczne strukturalne. Odnotowano postęp w tej dziedzinie. MFW przygotowuje misję do drugiego przeglądu programu przedłużonego instrumentu, który umożliwi pozyskanie kolejnej transzy w wysokości około 900 mln dolarów” – napisał Szmyhal.

Rozmówcy poruszyli kwestię finansowania deficytu budżetu państwa, wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw oraz działań na rzecz wzrostu gospodarczego.

21:17
02.11.2023

Timothy Snyder ocenia, co różni konflikty w Strefie Gazy i na Ukrainie

Według Snydera konflikt izraelski jest znacznie bardziej zróżnicowany i skomplikowany.

Czytaj więcej

Timothy Snyder: Wojna na Ukrainie jest najmniej skomplikowana moralnie
20:49
02.11.2023

Zełenski nie wspomina o Załużnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział stopniowe wycofywanie się Rosji na wschodnie Morze Czarne i nie zareagował na felieton Załużnego w magazynie „The Economist”, który wywołał oburzenie społeczne.

- Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą i pracują na rzecz utrzymania Ukrainy dostępu do rynku światowego. Wyniki są dobre: Rosja stopniowo traci kontrolę nad Morzem Czarnym i wycofuje się do wschodniej części obszaru wodnego. Dostaniemy ich nawet tam - powiedział prezydent.

20:16
02.11.2023

Były szef NATO wzywa do zaproszenia Ukrainy do Sojuszu

Anders Fogh Rasmussen uważa, że ​​Sojusz powinien jasno stwierdzić: Ukraina zostanie członkiem NATO niezależnie od tego, co zrobi Putin.

Czytaj więcej

Rasmussen: Nadszedł czas na zaproszenie Ukrainy do NATO
19:45
02.11.2023

Michel i Zełenski omówili dalsze wsparcie UE dla Ukrainy

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim omówił dalsze wsparcie UE dla Ukrainy.

„Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Zełenskim podsumowaliśmy rozwój sytuacji w terenie i nasze ciągłe wsparcie dla narodu ukraińskiego po szczycie EUCO i UE-USA” – napisał Michel.

19:21
02.11.2023

Rosjanie zaatakowali Odessę Onyxami

Rosjanie zaatakowali rejon Odessy z tymczasowo okupowanego Krymu dwiema rakietami typu Onyx.

Nie ma ofiar.

18:58
02.11.2023

Sztab Generalny Ukrainy: na liniach frontu zarejestrowano 38 starć

W czwartek 2 listopada doszło do trzydziestu ośmiu starć bojowych pomiędzy siłami obronnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi - poinformował  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie opublikowanym na Facebooku.

„Siły obronne Ukrainy w dalszym ciągu prowadzą operację ofensywną w rejonie Melitopola oraz działania ofensywne (szturmowe) w sektorze Bachmutu, zadając straty w personelu i sprzęcie okupującym wojskom oraz uszczuplając wroga na całym froncie” – czytamy w aktualizacji.

18:27
02.11.2023

Szef Sztabu Generalnego armii Czech spotkał się w Kijowie z Załużnym

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Czech Karel Rehka przybył do Kijowa i spotkał się z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerijem Załużnym.

Obie strony omówiły aktualną sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa, możliwość pomocy ze strony Republiki Czeskiej, a także szkolenie wojska i wymianę doświadczeń.

17:59
02.11.2023

Analitycy GLOBSEC twierdzą, że wyeliminowanie szkód spowodowanych skażeniem minami zajmie Ukrainie 757 lat

Według stanu na 1 listopada co najmniej 264 cywilów zginęło w wyniku min, a ponad 830 innych zostało okaleczonych i rannych. Liczby te nie uwzględniają terytorium kontrolowanego przez wojska rosyjskie.

17:33
02.11.2023

Ukraina opracowuje nowy system walki elektronicznej

Ukraina opracowała nowy system walki elektronicznej mający na celu obronę przed rosyjskimi dronami, ogłosił  minister cyfryzacji Mychajło Fiodorow.

Lokalnie produkowany system Piranha AVD 360, stworzony przez ukraińską firmę Piranha-Tech, tworzy obwód obronny rozciągający się na 600 metrów wokół pojazdów opancerzonych, który zakłóca sygnały sterujące rosyjskimi dronami.

Technologia zakłócania zmusza drony do zboczenia z kursu lub awarii, zanim będą mogły uderzyć, uniemożliwiając im otrzymywanie poleceń lub przesyłanie danych. Blokuje także systemy nawigacji satelitarnej, takie jak rosyjski GLONASS.

17:05
02.11.2023

Łotwa przekaże Ukrainie niezarejestrowane rosyjskie pojazdy

Rosyjskie pojazdy niezarejestrowane na Łotwie do połowy lutego zostaną skonfiskowane i wysłane na Ukrainę, ogłosił 2 listopada łotewski parlament.

Prawo wymaga obecnie od właścicieli samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi zarejestrowania pojazdu lub usunięcia go z terytorium Łotwy w ciągu trzech miesięcy od wejścia ustawy w życie 14 listopada.

Wszelkie niezarejestrowane rosyjskie pojazdy wpuszczone do ruchu po upływie terminu wyznaczonego na 14 lutego „zostaną zatrzymane”, a „skonfiskowane pojazdy zostaną przekazane Ukrainie”.

16:37
02.11.2023

Fundacja Favbet przekazała armii Ukrainy  240 pojazdów

 - Zdając sobie sprawę ze znaczenia pojazdów dla naszego wojska i roli, jaką odgrywają one na linii frontu, nie zwalniamy tempa. Nasz zespół w dalszym ciągu poszukuje, kupuje, przygotowuje i dostarcza pojazdy na linię frontu - podkreślił Igor Siruk, wiceprezes Fundacji Favbet.

16:09
02.11.2023

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Turcji omawiają bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego

Podczas czwartkowego spotkania w Berlinie Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i Minister Spraw Zagranicznych Turcji Hakan Fidan omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz eksport zboża z Ukrainy na rynki światowe.

Ministrowie omówili także rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie.

15:44
02.11.2023

Departament Skarbu USA dodał siedem rosyjskich banków do listy podmiotów objętych sankcjami

Do listy banków objętych sankcjami dołączono też bank z Luksemburga, East-West United Bank związany z rosyjskim koncernem AFK Sistema do którego należy 100 proc. akcji banku.

15:27
02.11.2023

Parlament Łotwy przyjął zmiany w prawie drogowym zakazujące samochodom zarejestrowanym w Rosji udziału w ruchu drogowym

Zgodnie z przepisami, które mają wejść w życie 15 listopada samochody jeżdżące po łotewskich drogach, które są zarejestrowane w Rosji, muszą zostać przerejestrowane do 14 lutego. Po tym terminie samochody nadal zarejestrowane w Rosji mają zostać skonfiskowane i przekazane Ukrainie.

15:13
02.11.2023

Korytarzem przez Morze Czarne stworzonym przez Ukrainę wyeksportowano 1,5 mln ton zboża

Informacje takie przekazał Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy. - Korytarz zbożowy działa - zapewnił.

14:55
02.11.2023

Kułeba na spotkaniu szefów MSZ państw UE w Berlinie: Ukraina w Unii Europejskiej nie będzie obciążeniem

Szef MSZ Ukrainy, który bierze udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej w Berlinie oświadczył, że "rozszerzenie to jedyny sposób na uczynienie UE silniejszą" a Ukraina w UE będzie oznaczać "wzmocnienie, nie osłabienie europejskiego bezpieczeństwa". Dodał, że jego kraj będzie "wartością dodaną, a nie obciążeniem" dla UE.

14:20
02.11.2023

W Oczakowie w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został siedmiopiętrowy budynek mieszkalny

Zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału publikuje policja obwodu mikołajowskiego, która wszczęła postępowanie w sprawie uszkodzenia bloku mieszkalnego i innych budynków mieszkalnych.

14:03
02.11.2023

W wyniku ostrzału Chersonia przez Rosjan uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej

Informacje takie przekazuje chersońska rada miejska.

13:57
02.11.2023

Trwająca od czerwca ukraińska kontrofensywa utknęła po przejściu 17 kilometrów

Ale i druga strona nie może nazywać siebie zwycięską. Walki na przykład o Bachmut (zdobyty w końcu przez Rosjan) trwały dziesięć miesięcy. „O miasto wielkości sześć kilometrów na sześć” – jak opisał to głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Walerij Załużny.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski ma rywala. Były doradca zapowiada walkę o prezydenturę
13:45
02.11.2023

Ołeksij Arestowycz chce walczyć o prezydenturę Ukrainy

Wybory prezydenckie na Ukrainie powinny odbyć się wiosną 2024 roku - nie wiadomo jednak, czy w związku z obowiązywaniem w kraju stanu wojennego i trwającą wojną z Rosją nie zostaną one przełożone, co wydłużyłoby czas pierwszej kadencji Wołodymyra Zełenskiego na stanowisku głowy państwa.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski ma rywala. Były doradca zapowiada walkę o prezydenturę
13:07
02.11.2023

Rosyjska armia informuje o trafieniu dwóch armatohaubic polskiej produkcji

Z informacji przekazywanych na konferencji prasowej przez rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, iż w czasie prowadzenia ognia kontrbateryjnego Rosjanie trafili m.in. dwie armatohaubice Krab polskiej produkcji i haubicę M777 amerykańskiej produkcji.

13:04
02.11.2023

Prezydent Ukrainy informuje o odparciu rosyjskiego ataku w rejonie Wuhłedaru

"Była próba wrogiego natarcia na kierunku wuhłedarskim, ale nasi żołnierze zatrzymali je, zadając ciężkie straty wrogowi: dziesiątki sztuk sprzętu, wielu zabitych i rannych" - napisał Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Rosjanie nacierali w rejonie Wuhłedaru
12:42
02.11.2023

Niemiecki rząd przekazał nowy pakiet pomocy wojskowej Ukrainie

W skład pakietu wchodzą m.in. radary do zestawów przeciwlotniczych IRIS-T, a także 12 transporterów opancerzonych, siedem dronów rozpoznawczych, 32 terminale do komunikacji satelitarnej, 12 ciężarówek i 30 tys. zestawów umundurowania zimowego.

12:16
02.11.2023

Białoruś tworzy nową jednostkę sił specjalnych podległą MSW

Jednostka ma stacjonować w pobliżu Mińska - zapowiedział wiceszef MSW Białorusi, Nikołaj Karpienko. Z jego słów wynika, że rok 2023 na Białorusi stał się rokiem "tworzenia jednostek specjalnych" MSW.

12:05
02.11.2023

Szef MSZ Ukrainy weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ państw UE w Berlinie

W czasie rozmów w Berlinie Dmytro Kułeba będzie rozmawiał m.in. o tym, by rozszerzenie UE (o Ukrainę) nie było uzależniane od reformy samej Unii. - Trzeba znaleźć równowagę między reformą UE a kontynuacją rozszerzenia - stwierdził szef MSZ Ukrainy, która ma status państwa-kandydata do UE. - Nie jestem pewien czy UE może sobie pozwolić na przedłużającą się reformę. My realizujemy nasze reformy i będziemy to robić - dodał Kułeba.

11:32
02.11.2023

Sekretarz stanu USA jedzie do Korei Południowej rozmawiać o dostawach broni z Północy do Rosji

Informacje takie podaje rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller. W Seulu Antony Blinken spotka się z prezydentem, Yoon Suk-yeolem i szefem MSZ Korei Południowej, Parkiem Jinem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. wojny Rosji z Ukrainą i rosnącej współpracy wojskowej między Rosją a Koreą Północną, w tym kwestii dostaw broni z Korei Północnej do Rosji.

11:14
02.11.2023

W sieci ponownie uśmiercono Putina. Jaki jest tego cel?

Zdaniem ukraińskiego wywiadu obronnego rosyjskie służby specjalne sprawdzają, jak na takie informację reagują mieszkańcy kraju.

Czytaj więcej

Fałszywe doniesienia o śmierci Putina. Ukraina wskazuje, jaki jest cel
11:06
02.11.2023

Dmitrij Pieskow nie zgadza się z tym, że na froncie na Ukrainie zapanował impas

Zdaniem rzecznika Kremla Rosja osiągnie wszystkie cele, jakie stawia sobie na Ukrainie.

Czytaj więcej

Dowódca ukraińskiej armii mówi o impasie na froncie. Kreml się nie zgadza
10:41
02.11.2023

Putin podpisał dokument, który wycofuje ratyfikowanie przez Rosję Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową

Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową został przyjęty w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 10 września 1996 roku. Rosja ratyfikowała go w 2000 roku, ale teraz wycofała ratyfikację w związku z tym, że dokumentu nie ratyfikowały USA.

10:37
02.11.2023

Od 6 listopada zablokowana będzie granica z Ukrainą

Chodzi o przejścia w Korczowej, Dorohusku i Hrebennem. Pierwotnie protest przewoźników miał rozpocząć się 3 listopada, ale policja poprosiła o przełożenie terminu.

Czytaj więcej

Przewoźnicy zablokują terminale samochodowe z Ukrainą
10:23
02.11.2023

W ciągu doby na froncie południowym Rosjanie stracili 360 żołnierzy

Informacje o rosyjskich stratach na froncie południowym podał szef biura prasowego ukraińskiego zgrupowania "Tawria", pułkownik Ołeksandr Sztupun. Z przekazanych przez niego informacji wynika też, że Rosjanie stracili 40 jednostek sprzętu wojskowego, w tym samolot Su-25. Płk Sztupun mówił, że intensywność rosyjskich nalotów (na Awdijiwkę) nieco się zmniejszyła, a na całym odcinku frontu, za który odpowiada zgrupowanie "Tawria", Rosjanie przeprowadzili 14 nalotów, stoczyli z Ukraińcami 30 potyczek i przeprowadzili 959 ostrzałów. Ukraińska armia podaje, że Rosjanie nadal zamierzają okrążyć Awdijiwkę, ale obecnie przegrupowują swoje siły w jej rejonie.

09:48
02.11.2023

Wśród cudzoziemców ewakuowanych ze Strefy Gazy nie ma Ukraińców

Agencja Ukrinform podaje, że wśród co najmniej 361 cudzoziemców ewakuowanych ze Strefy Gazy do Egiptu, przez przejście w Rafah, nie ma Ukraińców.

09:30
02.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 16,8 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Polski do Ukrainy wjechało 20,5 tysiąca osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 25,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 15,04 mln osób.

09:17
02.11.2023

Premier Włoch została wkręcona przez Rosjan

Giorgia Meloni była przekonana, że rozmawia z szefem Komisji Unii Afrykańskiej. O podejściu Zachodu do wojny na Ukrainie mówiła w rozmowie telefonicznej z dwoma rosyjskimi oszustami.

Czytaj więcej

Youtuberzy zadzwonili do premier Włoch. Meloni mówiła o zmęczeniu Ukrainą
09:04
02.11.2023

Na forum ONZ ambasador Rosji zarzucił Zachodowi hipokryzję w związku z wojną w Izraelu

- Nie mogę nie poruszyć hipokryzji USA i ich sojuszników, którzy w innych, zupełnie innych sytuacjach, wzywają do przestrzegania prawa humanitarnego, ustanawiania komisji śledczych, nakładania sankcji na tych, którzy używają siły tylko jako ostatecznego środka, by powstrzymać ciągnące się latami akty przemocy - mówił Wassilij Nebenzia nawiązując w ten sposób do wojny, jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji w ONZ: Izrael nie ma prawa się bronić przed Hamasem
08:43
02.11.2023

W pocisku S-400 wystrzelonym w kierunku obwodu zaporoskiego znaleziono zagraniczne komponenty

Informacje takie przekazał Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał Jermak Ukraina przekazuje informacje o zagranicznych komponentach znalezionych w rosyjskiej broni swoim partnerom.

08:19
02.11.2023

W nocy na wieś Stanisław w obwodzie chersońskim spadło ok. 40 pocisków

W wyniku ostrzału wsi śmierć poniosła jedna z jej mieszkanek - podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

08:05
02.11.2023

52-letni mieszkaniec obwodu zaporoskiego zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału

O śmierci cywila poinformował szef obwodowej administracji wojskowej, Jurij Małaszko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że w ciągu doby ostrzelanych zostało 21 miejscowości w obwodzie zaporoskim na które spadły 163 pociski.

07:57
02.11.2023

W nocy Ukraińcy strącili rakietę nad obwodem dniepropietrowskim

Informację taką przekazał szef administracji obwodu, Serhij Łysak, na swoim profilu na Facebooku.

07:42
02.11.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Oczaków

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne, linia wysokiego napięcia i gazociąg - podaje mikołajowska administracja obwodowa.

07:12
02.11.2023

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Z informacji podawanych przez Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt.

06:51
02.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 302 420 żołnierzy, 5 241 czołgów, 9 877 pojazdów opancerzonych, 7 292 zestawy artyleryjskie, 850 wyrzutni rakiet, 566 zestawów przeciwlotniczych, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5 488 bezzałogowych statków powietrznych, 1 549 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 658 pojazdów (w tym cystern), 1 032 jednostki sprzętu specjalnego.

06:31
02.11.2023

Rosja poinformowała o zniszczeniu ukraińskich dronów nad Morzem Czarnym i Krymem

Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że nad Morzem Czarnym strącony został jeden dron, a nad Krymem - pięć kolejnych.

06:23
02.11.2023

W październiku Rosja znacząco zmniejszyła ataki na ukraińskie miasta przeprowadzane za pomocą rakiet manewrujących

– Moskwa gromadzi rakiety do przyszłych uderzeń w infrastrukturę krytyczną Ukrainy jesienią i zimą – pisze „Ukraińska Prawda”.

Czytaj więcej

Ukrainę czeka ciężka zima. Rosja gromadzi rakiety
06:13
02.11.2023

Rosyjska armia cały czas atakuje, najwyraźniej nie przeszkadza jej zniechęcenie żołnierzy i dotkliwy brak uzbrojenia

Bez przerwy atakowana jest Awdijiwka. Wydaje się nawet, że Rosjanie posuwają się tam do przodu, choć bardzo powoli. Nadal brakuje im kilku kilometrów do zamknięcia kotła.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: Krwawy pat na froncie
06:04
02.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu doby na froncie doszło do 57 potyczek

Z komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili pięć ataków rakietowych, 75 uderzeń powietrznych i 56 ostrzałów artyleryjskich pozycji sił zbrojnych Ukrainy oraz terenów zamieszkanych.

05:37
02.11.2023

Departament Stanu USA: Wsparcie dla Ukrainy nadal jest dla nas ważne

Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller oświadczył na konferencji prasowej, że wsparcie dla Ukrainy pozostanie ważne dla USA. Wniosek o dodatkowe środki dla Ukrainy zostaną zatwierdzone, gdy dojdzie do głosowania w tej sprawie w Kongresie - zapewnił Miller.

05:14
02.11.2023

Amerykanie przeprowadzili nieudany test pocisku międzykontynentalnego

Rakieta Minuteman III musiała zostać zdetonowana nad Pacyfikiem w związku z wykrytą anomalią.

Czytaj więcej

USA: Nieudany test rakiety międzykontynentalnej. Armia musiała ją zdetonować
04:39
02.11.2023

Mołdawia przestaje płacić składki związane z przynależnością do Wspólnoty Niepodległych Państw

Projekt decyzji Ministerstwa Finansów przewiduje, że środki w budżecie Mołdawii, przeznaczone na opłacenie corocznych składek związanych z przynależnością do organizacji międzynarodowych, zostaną zmniejszone o 16 milionów lei w związku z wstrzymaniem płacenia składek wynikających z przynależności do Wspólnoty Niepodległych Państw, organizacji zrzeszającej byłe republiki radzieckie, na czele której stoi Rosja. Mołdawia przygotowuje się do opuszczenia tej organizacji.

04:39
02.11.2023

Darczyńcy z obwodu lwowskiego przekazali 309 dronów ukraińskiej armii

O przekazaniu dronów informuje Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego, na swoim profilu na Facebooku.

04:33
02.11.2023

Sąd w obwodzie mikołajowskim zdecydował o aresztowaniu mieszkanki Chersonia podejrzanej o kolaborację

48-letnia kobieta miała w sierpniu 2022 roku "dobrowolnie zgodzić się na zajęcie stanowiska szefowej departamentu informacji i zarządzania dokumentami stworzonego przez władze okupacyjne. Do jej zadań należało "wykonywanie zadań organizacyjnych i administracyjnych". Kobieta miała też zająć stanowisko "szefowej departamentu kadr". Z władzami kolaboracyjnymi kobieta współpracowała do listopada 2022 roku, gdy Chersoń został wyzwolony przez ukraińską armię po wycofaniu się z niego Rosjan. Podejrzana przyznała się do winy i przed sądem wyjaśniła, że zgodziła się na współpracę z władzami okupacyjnymi ze względu na brak środków do życia.

04:32
02.11.2023

Rosyjskie lotnictwo atakowało cele w prowincji Idlib, w Syrii

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii poinformował, że "rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły uderzenia z powietrza na cele związane z obecnością w prowincji Idlib nielegalnych grup zbrojnych, które ostrzeliwały pozycje syryjskiej armii.

04:29
02.11.2023

Rosjanie informują o zniszczeniu dwóch ukraińskich przepraw na rzece Oskoł, w obwodzie charkowskim

Siergiej Żybiński, szef biura prasowego rosyjskiego Zgrupowania Wojsk "Zachód" poinformował, że rosyjskie lotnictwo zniszczyło dwie przeprawy stworzone przez ukraińską armię na rzece Oskoł, w obwodzie charkowskim. Lotnictwo zaatakowało też zgrupowania 43. Brygady Zmechanizowanej, 68. Brygady Piechoty i 141. Rezerwowej Brygady Piechoty - wynika z komunikatu Żybińskiego. 

04:28
02.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 616