04:45
02.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 617
23:36
02.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:21
01.11.2023

Łotwa przekaże Ukrainie 20 kolejnych samochodów skonfiskowanych  pijanym kierowcom

Łotewski rząd poparł propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą przekazania 20 samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

Dwadzieścia pojazdów o łącznej wartości rynkowej około 56 000 euro zostanie wysłanych na Ukrainę bezpłatnie. Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów pojazdy trafią do Szpitala Miejskiego nr 1 w Połtawie, ośrodka medycznego w Charkowie, władz wojskowych miasta Chersoń i innych organizacji obwodu chersońskiego. 

Od końca 2022 roku właściciele samochodów na Łotwie przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu w stężeniu co najmniej 1,5 promila podlegają odpowiedzialności karnej, a jedną z kar jest konfiskata samochodu. W lutym 2023 r. łotewski parlament Saeima zdecydował, że takie samochody będą mogły być bezpłatnie przekazywane Ukrainie.

23:08
01.11.2023

Departament Stanu USA twierdzi, że pomoc dla Ukrainy pozostaje „niezbędna”

Pomoc dla Ukrainy jest w dalszym ciągu niezbędna i ważne jest, aby Stany Zjednoczone pomogły Ukrainie w obronie przed trwającymi atakami Rosji -  twierdzi rzecznik amerykańskiej dyplomacji Matt Miller

- Uważamy, że wsparcie dla Ukrainy jest w dalszym ciągu niezbędne. Nadal ważne jest, aby Stany Zjednoczone były tam i pomagały Ukrainie bronić się przed tymi straszliwymi atakami, które Rosja na nią przeprowadziła i nadal przeprowadza – powiedział urzędnik.

Wyraził także nadzieję, że finansowanie Ukrainy zostanie przyjęte w obu izbach Kongresu, jako „kwestia praktyczna”.

22:44
01.11.2023

Generał Załużnyj pisze o nowym etapie wojny z Rosją

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy  ostrzegł, że ​​taka wojna pozycyjna  jest korzystna dla Rosji, ponieważ daje jej szansę na odzyskanie sił.

Czytaj więcej

Generał Załużny: Wojna wchodzi w nowy etap. Ryzykowny dla Ukrainy
22:11
01.11.2023

Rosja zrzuciła 20 bomb kierowanych na obwód chersoński

W środę rosyjskie siły powietrzne zrzuciły 20 kierowanych bomb lotniczych na prawy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim - powiedziała  Natalia Humeniuk, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Południe

W porannej aktualizacji podano, że wróg uderzył w spichlerz, celując w ten obiekt atakiem rakietowym.

- To kolejny przejaw terroryzmu. Terroryzm żywnościowy . Wróg próbuje się zniszczyć potencjał naszego kraju, który mimo wojny nadal utrzymuje przyzwoity poziom gospodarczy – podkreśliła Humeniuk.

21:43
01.11.2023

Zełenski mianował nowego szefa wydziału wywiadu Straży Granicznej

Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Denysa Ciatskuna szefem Wydziału Wywiadu w Administracji Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

Stosowne rozporządzenie nr 721/2023 opublikowano na stronie internetowej prezydent`.

21:11
01.11.2023

Rozpoczęła się zbiórka na system Safe Sky

Czujniki „Safe Sky” wyszukują cele powietrzne nawet na małych wysokościach i przewidują ich trajektorie.

20:47
01.11.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy powołuje państwowego operatora logistycznego, który będzie kupował żywność dla Sił Zbrojnych

Ministerstwo Obrony Ukrainy stworzyło „nowe narzędzie” zakupów żywności dla Sił Zbrojnych Ukrainy – agencję Państwowego Operatora Logistycznego, która zacznie w pełni funkcjonować 1 grudnia.

Pracownicy agencji będą analizować rynek i ceny, rozmawiać bezpośrednio z dostawcami, oceniać ich i analizować ich pracę.

- Już badają rynek i przygotowują się. Jak mówiłem, agencja osiągnie pełną zdolność operacyjną 1 grudnia. Na dzień dzisiejszy de facto kompletują swój zespół - powiedział Dmytro Klimenkov, wiceminister obrony Ukrainy.

20:24
01.11.2023

Carlsberg: Kreml ukradł nasz biznes w Rosji

- Nie ma sposobu, by obejść fakt, że oni (rosyjskie władze -red) ukradli nasz biznes w Rosji. A my nie będziemy pomagać im w nadaniu temu pozorów legalności – zapowiedział Jacob Arup-Anderse.

Czytaj więcej

Carlsberg do Kremla: Ukradliście nasz biznes w Rosji
19:55
01.11.2023

Rosja chce odzyskać kontrolę nad Kupiańskiem

Rosja chce odbić Kupiańsk w obwodzie charkowskim, powiedział generał pułkownik Syrski.

„Wróg nie ma strategicznych sukcesów na kierunku Kupiańsk. Cel Rosjan jest jasny – chcą ponownie zająć miasto” – powiedział dowódca Wojsk Lądowych AFU.

19:37
01.11.2023

Komisja Europejska będzie rekomendować rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą i Mołdawią

Według Politico 8 listopada KE opublikuje swój raport na temat postępów Ukrainy i innych krajów ubiegających się o członkostwo w UE. Dokument zaleca, aby Bruksela rozpoczęła rozmowy akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią, ale z zastrzeżeniami „technicznymi”.

Oba kraje muszą poczynić większe postępy – od ustanowienia wiarygodnego i niezależnego sądownictwa po ochronę praw mniejszości i wdrażanie środków antykorupcyjnych

19:02
01.11.2023

NATO. Turcja rozpatrzy wniosek Szwecji, gdy nadejdzie czas

Szef Parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych Fuat Oktay stwierdził, że "członkostwo Szwecji w NATO to tylko jedno z międzynarodowych porozumień oczekujących na ratyfikację".

Czytaj więcej

Szwecja w NATO? Turcja nie zamierza się spieszyć
18:41
01.11.2023

Rosji grozi kolejne przejęcie zagranicznych aktywów o wartości 60 miliardów dolarów

Straciwszy połowę ze swoich 300 miliardów dolarów w rezerwach międzynarodowych w wyniku sankcji wojennych, Rosja może stracić aż do 60 miliardów dolarów więcej w aktywach zagranicznych.

Sąd Najwyższy w Londynie orzekł w środę, że Rosja nie może powoływać się na zasadę immunitetu państwa w sporze z byłymi akcjonariuszami Jukosu w sprawie odszkodowania za faktyczne wywłaszczenie największego koncernu naftowego w kraju ponad półtorej dekady temu. Tak orzekła sędzia Sarah Cockerill, odmawiając przedstawicielom Rosji prawa do odwołania się, podaje Reuters.

18:09
01.11.2023

Wojsko: Rosyjskie samoloty zrzucają materiały wybuchowe na korytarz żeglugowy Morza Czarnego

W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie samoloty bojowe trzy razy zrzuciły „obiekty wybuchowe” na prawdopodobną trasę statków cywilnych na Morzu Czarnym  – podało 21 listopada Południowe Dowództwo Operacyjne Ukrainy. 

Rosja w dalszym ciągu „terroryzuje cywilne szlaki żeglugowe na Morzu Czarnym” – napisano w aktualizacji na Facebooku. Niemniej jednak trasa pozostaje otwarta pod nadzorem sił obronnych Ukrainy.

17:47
01.11.2023

Arestowycz wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich

Były doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz zamierza kandydować w najbliższych wyborach prezydenckich – poinformował w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraine.

Arestowycz potwierdził także, że opublikowane przez niego w środę na portalach społecznościowych propozycje reform politycznych, gospodarczych, społecznych, wojskowych i innych na Ukrainie stanowią jego program przedwyborczy.

"Będzie on finalizowany przez ekspertów, opublikowałem go, aby rozpocząć dyskusję. Zastrzeżenia, opinie, rady, krytyka mile widziane” – napisał.

17:19
01.11.2023

Rosjanie zrzucili dwie bomby na przedszkole w obwodzie chersońskim

W środę 1 listopada siły rosyjskie zrzuciły dwie bomby na przedszkole w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego, niszcząc budynek.

Informację przekazał Ołeksandr Prokudin, szef Administracji Wojskowej Obwodu Chersońskiego.

16:54
01.11.2023

Dyktatorzy walczą z VPN. To ostatnie rozwiązanie zapewniające ginącą internetową wolność

Świat zamyka się w cyfrowych bańkach. Państwa takie jak Rosja, Chiny czy Iran coraz częściej chcą kontrolować to, co robią obywatele w sieci i ograniczać dostęp do znajdujących się tam treści.

Czytaj więcej

Dyktatorzy walczą z VPN. Świat zamyka się w cyfrowych bańkach
16:35
01.11.2023

Ukraińskie huty próbują wyjść z wojennego kryzysu

Kluczowy dla ukraińskiej gospodarki przemysł metalurgiczny próbuje podnieść się z zapaści spowodowanej rosyjską napaścią na kraj.  Pewnym wsparciem są rosnące zamówienia krajowe  na potrzeby producentów broni oraz odbudowy zniszczonych przez wojnę miast. Kluczowe jednak jest odbudowanie eksportu, do czego niezbędne jest odblokowanie transportu przez Morze Czarne.

Czytaj więcej

Co zobaczył Reuters w hutach Zaporoża? Eksportowa szansa Ukrainy
16:08
01.11.2023

Szwajcaria przedłuża status uchodźców zUkrainy

Tymczasowy status ochronny ukraińskich uchodźców w Szwajcarii zostanie przedłużony co najmniej do marca 2025 r., ogłosiła 1 listopada Szwajcarska Rada Federalna.

Status ochronny „S” pozwala Ukraińcom „potrzebującym” przebywać w kraju „tak długo, jak są narażeni na poważne niebezpieczeństwo powszechne”, a także zapewnia szereg usług państwowych, w tym dostęp do mieszkań i dotacji egzystencjalnych.

Rząd szwajcarski podał, że na koniec października 2023 r. około 66 000 Ukraińców miało status ochrony „S”. Ponadto rząd szwajcarski oświadczył, że dąży do zwiększenia integracji Ukraińców, zwłaszcza na lokalnym rynku pracy.

Obecnie zatrudnionych jest około 20 proc. Ukraińców posiadających status ochronny S, ale Szwajcaria dąży do podwojenia tej liczby do końca 2024 roku.

Rząd przeznaczył 3000 CHF (3300 dolarów) na osobę rocznie na pomoc w procesie integracji na rynku pracy, w szczególności na zajęcia językowe.

15:46
01.11.2023

Tureckie drony Bayraktar tracą na znaczeniu na linii frontu na Ukrainie

Bayraktary TB2 zapewniły skuteczną obronę przed okupantem na początku wojny na pełną skalę.

Jak zauważa portal DefenseNews, obecnie mają one bardzo ograniczone zastosowanie ze względu na wzmocnienie przez Rosjan własnej obrony powietrznej i skutecznej walki elektronicznej.

15:11
01.11.2023

Prezydent Litwy wyjaśnia opóźnienia UE w dostawie miliona pocisków artyleryjskich na Ukrainę

Gitanas Nausėda, prezydent Litwy, wymienił przyczyny opóźnienia miliona pocisków artyleryjskich, które Unia Europejska obiecała Ukrainie.

Stwierdziła, że opóźnienia  wynikają z niewystarczających możliwości przemysłu obronnego.

- Musimy przyznać, że nie osiągnęliśmy jeszcze ilości niezbędnych do dalszego zapewniania Ukrainie wsparcia wojskowego – powiedział Nausėda.

Mówiąc o pakiecie finansowym UE w wysokości 50 miliardów euro na wsparcie Kijowa, litewski prezydent stwierdził, że istnieje wola polityczna jego przyjęcia. Wyraził nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy uda się osiągnąć konsensus w tej sprawie.

- Pytanie brzmi, czy te pieniądze wystarczą, bo mówimy o dłuższym okresie, co oznacza, że kwotę trzeba też rozłożyć na lata. Wtedy otrzymamy średnioroczną kwotę, która będzie mniejsza niż przyznanych w tym roku 18 miliardów euro - powiedział prezydent Litwy. 

14:36
01.11.2023

Rosja przeniosła śmigłowce z okupowanego Berdiańska do Taganrogu

Rosyjska armia przeniosła śmigłowce Ka-52 i Mi-8 z okupowanego ukraińskiego Berdiańska do rosyjskiego Taganrogu po ataku ATACMS na lotnisko.

13:44
01.11.2023

Syrski: Rosjanie chcą ponownie zdobyć Kupiańsk, ale nie odnieśli sukcesu

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał pułkownik Ołeksandr Syrski, powiedział, że Rosjanie postawili sobie za cel odzyskanie Kupiańska w obwodzie charkowskim.

- Wróg nie ma strategicznych sukcesów na kierunku Kupiańsk. Cel Rosjan jest jasny - chcą ponownie zająć miasto - powiedział.

12:59
01.11.2023

Bloomberg: Korea Północna wysłała do Rosji milion pocisków artyleryjskich

Od sierpnia miało miejsce około 10 dostaw broni z Korei Północnej do Rosji - przekazała Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej. 

Korea Północna wysłała również doradców do Rosji w sprawie użycia amunicji, której wystarczyłaby na około dwa miesiące ostrzału.

12:13
01.11.2023

Sondaż: Poza wojną, Ukraińcy najbardziej niepokoi problem korupcji

Korupcja, wraz z niskimi pensjami i emeryturami, jest największym zmartwieniem Ukraińców oprócz trwającej wojny z Rosj -  wynika z sondażu opublikowanego 1 listopada przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS).

Większość respondentów (63 proc.) odpowiedziała, że korupcja jest problemem, który "najbardziej ich niepokoi", poza wojną. Niskie pensje i emerytury znalazły się na drugim miejscu z wynikiem 46 proc.

11:38
01.11.2023

Ukraina rozpoczyna przygotowania do ewakuacji obywateli ze Strefy Gazy 

Ukraina rozpoczęła przygotowania do ewakuacji swoich obywateli ze Strefy Gazy po tym, jak Egipt zezwolił na wyjazd cudzoziemców przez punkt kontrolny Rafah - powiedział rzecznik MSZ Oleh Nikołenko.

11:08
01.11.2023

Ukraińska armia: Awdijiwka będzie szturmowana dopóki są rezerwy, utrata miasta nic Rosji nie da

Deputowany i pułkownik sił specjalnych Roman Kostenko uważa, że nawet jeśli Rosjanie zdobędą Awdijiwkę, nie będą w stanie wykorzystać swojego sukcesu.

- Mają dużo sprzętu, prawdopodobnie ponieśli największe straty w jednej operacji podczas całej wojny - powiedział Kostenko.

Odrzucił porównania między bitwą o Awdijiwkę a bitwą o Bachmut, wskazując, że Rosjanie szturmowali Bachmut atakami frontalnymi, a obecnie próbują oskrzydlić miasto. 

- Nasi dowódcy to widzą i jeśli wróg odniesie sukces, będziemy musieli się wycofać lub wysłać nowe rezerwy. Jeśli zajmą miasto, konsekwencje będą taktyczne, nie będzie dalszych sukcesów, nasze linie obrony będą dalej - powiedział.

10:15
01.11.2023

Ukraińskie lotnictwo może skorzystać z kazachskiej oferty

Siły powietrzne Kazachstanu wystawiły na sprzedaż za stosunkowo niewielką kwotę blisko 120 starych samolotów, pochodzących z czasów Związku Radzieckiego. Z informacji sprzedawcy wynika, że zasadniczo nadają się co najwyżej jako źródło części zamiennych dla innych maszyn. Potencjalnymi nabywcami zatem mogą być używający wciąż tego typu sprzętu Ukraińcy bądź Rosjanie.

Czytaj więcej

Kazachskie Migi na sprzedaż po okazyjnej cenie. Kupi Rosja czy Ukraina?
09:29
01.11.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosji nie udaje się odzyskać utraconych pozycji

Rosjanie bezskutecznie próbowali odzyskać utracone tereny w pobliżu Kliszczijiwki i Andrijiwki na południe od Bachmutu oraz w pobliżu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:03
01.11.2023

Stoltenberg: Wojna w Strefie Gazy nie powinna osłabiać poparcia dla Ukrainy 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna na Bliskim Wschodzie nie powinna osłabiać wsparcia dla Ukrainy i podkreślił potrzebę zapewnienia większej ilości broni do walki z Rosją.

- Nadchodzi zima i powinniśmy spodziewać się nowych ataków na źródła energii i inną infrastrukturę krytyczną. Nie ma żadnych oznak, że Rosja planuje pokój. Wręcz przeciwnie, planują nową wojnę. Dlatego musimy nadal wspierać Ukrainę. To oznacza więcej broni. I mówię to, ponieważ chcę pokoju na Ukrainie - mówił sekretarz generalny NATO.

08:37
01.11.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim. Nie żyje cywil

We wtorek wieczorem Rosjanie ostrzelali wieś Czajkyne w obwodzie chersońskim, zabijając 58-letniego mężczyznę.

07:59
01.11.2023

Obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 18 z 20 dronów Shahed 

90 proc. dronów Shahed wypuszczonych przez Rosję podczas ostatniego ataku dronów zostało zestrzelonych przez obronę powietrzną - poinformowali przedstawiciele ukraińskich sił powietrznych.

Strącono także pocisk rakietowy Ch-59.

07:24
01.11.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 301 490 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 1 listopada, że Rosja straciła 301 490 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji

Liczba ta obejmuje 680 ofiar poniesionych przez siły rosyjskie w ciągu ostatniego dnia.

Z raportu wynika również, że Rosja straciła 5 223 czołgi, 9 834 opancerzone wozy bojowe, 9 624 pojazdy i zbiorniki paliwa, 7 250 systemów artyleryjskich, 846 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 563 systemy obrony powietrznej, 321 samolotów, 324 śmigłowce, 5 468 dronów, 20 statków i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

06:52
01.11.2023

Sondaż: Większość Rosjan nie poparłaby zakończenia inwazji, gdyby oznaczało to zwrot okupowanych terytoriów Ukrainie 

Większość Rosjan nie poparłaby zakończenia inwazji na Ukrainę, gdyby oznaczało to wycofanie się z ukraińskich terytoriów okupowanych obecnie przez Rosję - wykazał najnowszy sondaż przeprowadzony przez moskiewskie Centrum Lewady.

Według sondażu, tylko 34 proc. Rosjan poparłoby prezydenta Władimira Putina, gdyby zdecydował się zakończyć inwazję i zwrócić okupowane terytoria Ukrainie.

Jednak 70 proc. respondentów stwierdziło, że poparłoby decyzję Putina o zakończeniu inwazji na Ukrainę, bez zastrzeżenia o zwrocie terytoriów.

06:46
01.11.2023

Zachodnia i środkowa Ukraina celem rosyjskich dronów

Rosjanie przeprowadzili naloty z wykorzystaniem dronów na cele w zachodniej i środkowej Ukrainie.

Syreny obrony przeciwlotniczej rozbrzmiewały przez wiele godzin w obwodach lwowskim, tarnopolskim i chmielnickim.

Syreny alarmowe były również słyszalne w obwodach kijowskim i czerkaskim, a eksplozje odnotowano również w obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie.

06:35
01.11.2023

Syreny na Krymie. Rosjanie zamknęli most

W Sewastopolu ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a powołani przez Moskwę urzędnicy zamknęli ruch na krymskim moście.

W rejonie zatoki widać było dym. Rosyjscy urzędnicy poinformowali, że był on spowodowany operacjami wojskowymi.

06:24
01.11.2023

Podsumowanie wtorkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 615