Carlsberg do Kremla: Ukradliście nasz biznes w Rosji

Nowy dyrektor generalny Carlsberga, który objął stanowisko we wrześniu, mówi wprost, że to Kreml swoimi bezprawnymi działaniami de facto ukradł majątek duńskiego potentata piwnego w Rosji. I zapowiada, że nie będzie żadnej współpracy w rosyjskimi władzami.

Publikacja: 01.11.2023 19:42

Carlsberg do Kremla: Ukradliście nasz biznes w Rosji

Foto: Bloomberg

- Nie ma sposobu, by obejść fakt, że oni (rosyjskie władze -red) ukradli nasz biznes w Rosji. A my nie będziemy pomagać im w nadaniu temu pozorów legalności – zapowiedział Jacob Arup-Andersen cytowany przez agencję Reuters.

Po agresji Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu zachodnich sankcji wobec Rosji grupa Carlsberg próbowała sprzedać należący do niej browar „Bałtika” i w czerwcu 2023 roku ogłosiła, że ​​znalazła kupca i podpisała z nim umowę. Cena i nabywca nie zostały ogłoszone.

Miesiąc później decyzją Putina zakłady „Bałtika” zostały odebrane Duńczykom i znacjonalizowane czyli przekazane w „tymczasowy zarząd Federalnej Agencji Zarządzania Nieruchomościami”. Kreml tłumaczył grabież koniecznością podjęcia „pilnych działań w odpowiedzi na nieprzyjazne i sprzeczne z prawem międzynarodowym” sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów

Po tej grabieży Carlsberg zerwał wszelkie powiązania ze swoimi rosyjskim biznesem. W październiku cofnął Rosjanom wszystkie licencje zezwalające na produkcję i sprzedaż w kraju i za granicą produktów duńskiej firmy. „Poinformowaliśmy browary „Bałtika”, że ​​rozwiązaliśmy umowy licencyjne, które pozwalają im na produkcję i sprzedaż wszystkich produktów Grupy Carlsberg, w tym marek międzynarodowych i regionalnych”

Do 1 kwietnia 2024 r „Bałtika” dostała czas na wyprzedaż zgromadzonych zapasów piwa i wykorzystanie już kupionych składników do produkcji duńskich marek. Po tym czasie może produkować tylko piwa poza duńskimi recepturami i markami. A dziś ma takich zaledwie kilka.

Koncern ogłosił, że nie zawrze umowy z rosyjskim rządem. Kreml już wykluczył „swobodne wyjście” zachodnich firm z Rosji.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne