00:10
01.11.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 616
00:06
01.11.2023

USA wzywają państwa ONZ do zapewnienia Ukrainie pomocy humanitarnej

Stany Zjednoczone wezwały państwa członkowskie ONZ do zapewnienia pakietu środków finansowych na pokrycie potrzeb humanitarnych Ukrainy, które w dalszym ciągu rosną w obliczu rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną przed zimą.

- W miarę jak trwa agresywna wojna Rosji, potrzeby humanitarne Ukrainy stale rosną, w tym potrzeba dodatkowych napraw schronów, izolacji, odzieży zimowej i pomocy żywnościowej; ochrona sieci wodociągowych i kanalizacyjnych przed zamarzaniem; oraz ochrona grup bezbronnych, szczególnie w pobliżu obszarów przy linii frontu - oświadczył ambasador Robert Wood, alternatywny przedstawiciel ds.  politycznych w misji USA przy ONZ

23:44
31.10.2023

Problemy z amerykańskim budżetem. Biden zawetuje?

W poniedziałek Republikanie w Izbie Reprezentantów USA przedstawili ustawę pomocową.

Czytaj więcej

Biden nie wyklucza zawetowania budżetu bez pomocy dla Ukrainy
23:13
31.10.2023

Czy ukraińskie elektrownie jądrowe są dobrze zabezpieczone?

W nocy 25 października ukraińskie władze zgłosiły zestrzelenie rosyjskich dronów typu Shahed w pobliżu elektrowni jądrowej w Chmielnickim na zachodzie Ukrainy. W wyniku spadających odłamków i fali  detonacyjnej doszło do znacznych zniszczeń w mieście Nityszyn, gdzie mieszkają pracownicy elektrowni. Dyrektor Generalny MAEA, Rafael Grossi twierdzi, że wybuchy nie miały wpływu na funkcjonowanie elektrowni.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Jak są chronione elektrownie atomowe?
22:46
31.10.2023

Forbes podsumowuje wydatki Rosji na wojnę z Ukrainą

Federacja Rosyjska wydała już 22,8 miliarda dolarów na ataki rakietowe na Ukrainę i nadal zwiększa ich produkcję. Według stanu na październik tego roku Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 3 tysiące rakiet, a na ataki rakietowe wydaje się miesięcznie 0,5–1 miliarda dolarów.

22:21
31.10.2023

Większość Rosjan poparłoby decyzję o zakończeniu wojny

Taką decyzję Putina poparłoby 70 proc. ankietowanych Rosjan.

Czytaj więcej

Sondaż. Większość Rosjan poparłaby decyzję Putina o zakończeniu wojny
21:51
31.10.2023

Sekretarz Generalny NATO nalega, aby sojusz nie przestawał wspierać Ukrainy

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, po raz kolejny nawoływał państwa członkowskie Sojuszu, aby nie zwalniały tempa wsparcia wojskowego dla Ukrainy pomimo eskalacji na Bliskim Wschodzie.

Podczas posiedzenia Rady Nordyckiej jednoczącej państwa Europy Północnej,  Stoltenberg podkreślił, że NATO nie może „za każdym razem rozwiązać tylko jednego kryzysu”, czyli ataku  Hamasu na Izrael, i zauważył, że nie ma oznak gotowości Rosji do zawarcia pokoju z Ukrainą.

- Ukraińcy walczą. Z odwagą i determinacją. Ale odwaga nie zatrzymuje bomb. Determinacja nie przechwytuje rakiet. Tym potrzebuje Ukraina. Wysokiej jakości - i w dużych ilościach. Czołgi, obrona przeciwlotnicza, myśliwce i amunicja -mówił szef NATO.

21:15
31.10.2023

Szwajcarskie części w rosyjskich systemach rakietowych

Rosyjskie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe „Verba” wykorzystują podzespoły elektroniczne pochodzenia szwajcarskiego. Poinformowały o tym źródła wojskowe, powołując się na  specjalistów Sił Obronnych.

20:46
31.10.2023

Mołdawia odmawia akredytacji rosyjskich obserwatorów

Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii odmówiła akredytacji rosyjskim obserwatorom podczas wyborów lokalnych.

Stałe Przedstawicielstwo Rosji przy OBWE złożyło skargę. Rosyjscy dyplomaci są zaniepokojeni „naruszeniem” zobowiązań wyborczych Mołdawii.

20:12
31.10.2023

Łukaszenko żąda od Rosji odszkodowania za opóźnione uruchomienie białoruskiej elektrowni jądrowej

Samozwańczy prezydent Republiki Białorusi Aleksander Łukaszenka zażądał od Rosji odszkodowania za opóźnienie w uruchomieniu Białoruskiej Elektrowni Jądrowej (EJ).

- Termin oddania elektrowni jądrowej do eksploatacji przesunął się ze względu na Rosję. Oczywiście żądaliśmy od nich odszkodowania zgodnie z umową. Nie ma co tego ukrywać. To nic niezwykłego - mówił.

Łukaszenka dodał, że Rosja zaoferowała Białorusi sprzedaż paliwa jądrowego po tej samej cenie, co rosyjskim elektrowniom, oraz pięcioletnią gwarancję na główne komponenty w ramach rekompensaty.

19:43
31.10.2023

W przyszłym tygodniu UE przedstawi nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Projekt dwunastego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji zostanie zaprezentowany państwom członkowskim w przyszłym tygodniu.

Znaczna część pakietu obejmuje środki przeciwdziałające obchodzeniu sankcji, sankcje na towary podwójnego przeznaczenia oraz zakaz importu rosyjskich diamentów.

Jak podaje Bloomberg, propozycje 12. pakietu unijnych sankcji obejmują ograniczenia w handlu towarami o łącznej wartości około 5 miliardów euro.

W nowym pakiecie może uczestniczyć ponad 100 osób fizycznych i kilkadziesiąt podmiotów prawnych. Dyskutowane są kwestie zakazu zatrudniania Rosjan w tzw. „wrażliwych” sektorach oraz repatriacji rosyjskiego majątku do UE.

19:06
31.10.2023

Rosjanie przygotowują się do nowej fali ataku na Awdijiwkę

Poinformował o tym szef Państwowej Administracji Wojskowej Awdijiwki Witalij Barabasz.

- Wróg z pewnością dokona przegrupowań, sprowadzi sprzęt i personel. Słyszymy i widzimy to – powiedział Barabasz.

18:45
31.10.2023

Z Izraela ewakuowano 540 Ukraińców

Ambasadzie Ukrainy udało się ewakuować 540 Ukraińców z Izraela, a 357 Ukraińców oczekuje na ewakuację ze Strefy Gazy.

- Udało się ewakuować 540 obywateli. Od czasu ataku terrorystycznego z Izraela wyjechało około 4000 obywateli Ukrainy. Oznacza to, że lotnisko Ben Guriona działa normalnie. Wiele zagranicznych firm odmówiło lotów, dlatego ludzie skorzystali z lotów ewakuacyjnych jakie oferuje ambasada” – powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk.

18:22
31.10.2023

Płonie pociąg z paliwem w Doniecku

Według lokalnych mieszkańców cztery pociski Sił Zbrojnych Ukrainy trafiły w pociąg z paliwem na stacji kolejowej Musketowo w obwodzie budennowskim w Doniecku.

Według wstępnych informacji nie było ofiar.

17:58
31.10.2023

Blinken: Konflikty na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie mają wyraźne powiązania

- Stany Zjednoczone powinny jednocześnie zapewnić dalsze wsparcie Ukrainie i Izraelowi w ramach tego samego pakietu zaproponowanego przez prezydenta Joe Bidena, gdyż te dwie sytuacje są ze sobą ściśle powiązane, szczególnie ze względu na destrukcyjną rolę Iranu i Rosji - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas przesłuchania w Senacie w sprawie dodatkowego wniosku Bidena o kwotę 106 miliardów dolarów w zakresie bezpieczeństwa narodowego..

Blinken stwierdził, że "konflikty na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie mają wyraźne powiązania”

Wyjaśnił, że skoro tradycyjne sposoby zaopatrywania swojej armii przez Rosję zostały odcięte na skutek międzynarodowych sankcji i ograniczeń, Rosja coraz bardziej zwraca się o pomoc do Iranu. W zamian Moskwa dostarczała Iranowi coraz bardziej zaawansowaną technologię wojskową, która stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela.

17:28
31.10.2023

Rząd Ukrainy zatwierdza umowę dotyczącą otrzymania 335 mln euro z UE

Gabinet Ministrów Ukrainy na posiedzeniu we wtorek, 31 października, zatwierdził porozumienie w sprawie finansowania programu „Wsparcie naprawy i reform” UE, które przewiduje otrzymanie od Komisji Europejskiej pomocy w wysokości 335 mln euro.

Według Szmyhala Ukraina otrzyma środki po podpisaniu umowy z Komisją Europejską. Nie określił dokładnie, kiedy to nastąpi.

- Są to środki na odbudowę infrastruktury, zwłaszcza energetycznej, pomoc dla biznesu, działania antykorupcyjne, ochronę środowiska i cyfryzację – powiedział  premier Denys Szmyhal.

16:59
31.10.2023

W Zaporożu rozebrano pomnik Aleksandra Puszkina

W Zaporożu rozebrano pomnik rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina w ramach trwającego procesu derusyfikacji na Ukrainie.

Części pomnika usunięto już w ubiegłym roku, a plac, nazwany Placem Puszkina, otrzymał imię ukraińskiego naukowca Wołodymyra Wernadskiego.

Pozostałości pomnika rozebrano we wtorek.

16:37
31.10.2023

ONZ ma „wystarczające podstawy” do obarczenia Rosji odpowiedzialnością za atak na wieś Hroza

W wyniku ataku, który nastąpił 5 października, we wsi Hroza zginęło 59 osób, które uczestniczyły w stypie po śmierci jednego z mieszkańców.

15:57
31.10.2023

Premier Ukrainy: 3,5 tys. placówek edukacyjnych zaatakowanych przez Rosjan od początku wojny

Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu poinformował jednocześnie, że ponad 500 uszkodzonych przez Rosjan budynków placówek edukacyjnych zostało odrestaurowanych.

15:51
31.10.2023

Po ataku Hamasu na Izrael z Izraela wyjechało łącznie 4 tys. obywateli Ukrainy

Informacje takie przekazał ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewhen Kornijczuk.

15:36
31.10.2023

Od stycznia do września PKB Rosji wzrosło o 2,8 proc.

Takie informacje przekazał na spotkaniu poświęconym kwestiom gospodarczym premier Rosji, Michaił Miszustin. W samym wrześniu PKB Rosji, według danych przekazywanych przez rosyjskiego premiera, miał wzrosnąć rok do roku o ponad 5 proc. 

15:21
31.10.2023

Rosyjska armia zestrzeliła ukraiński dron nad obwodem briańskim

O strąceniu drona poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Dron został strącony ok. 16 czasu moskiewskiego.

14:55
31.10.2023

Straż Graniczna Ukrainy: Rosja wycofała jednostki z Białorusi, nie skierowała tam nowych

Andrij Demczenko, rzecznik Straży Granicznej Ukrainy podał, że "sytuacja na granicy z Białorusią jest pod pełną kontrolą", a "Federacja Rosyjska wycofała jednostki z terytorium Białorusi w ramach rotacji i nie skierowała na Białoruś nowych jednostek".

14:29
31.10.2023

W wyniku rosyjskiego ataku na zajezdnię autobusową w Chersoniu ranne zostały dwie osoby

Nagranie przedstawiające skutki ostrzału opublikował na swoim kanale Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

13:46
31.10.2023

Administracja Bidena rozpoczyna starania o pakiet pomocy obejmujący m.in. 61,4 mld pomocy dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin będą dziś występować na forum senackiej komisji finansów przekonując Senatorów do poparcia przygotowanego przez administrację pakietu pomocy dla Ukrainy, Izraela, Tajwanu, w którym umieszczono też środki na wzmocnienie obrony granicy USA, o łącznej wartości 106 mld dolarów.

13:38
31.10.2023

Japonia poderwała myśliwce po naruszeniu przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec

Tokio przekazało Moskwie protest kanałami dyplomatycznymi w związku z incydentem.

Czytaj więcej

Rosyjski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną Japonii
13:13
31.10.2023

Wołodymyr Zełenski zorganizował kolejne posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy

Posiedzenie było poświęcone bezpieczeństwu w rejonie Morza Czarnego.

13:06
31.10.2023

Białoruś domaga się odszkodowania od Rosji

Białoruski prezydent domaga się odszkodowania od koncernu Rosatom, który zbudował elektrownię jądrową pod Ostrowcem. Jej uruchomienie odbyło się z rocznym opóźnieniem. Rosjanie proponują zniżkę w dostawie paliwa jądrowego.

Czytaj więcej

Łukaszenko chce odszkodowania od Rosji za opóźnioną budowę elektrowni atomowej
12:49
31.10.2023

Rzecznik resortu obrony Rosji podał rosyjskie dane o ukraińskich stratach

Ze słów gen. Igora Konaszenkowa wynika, że Ukraińcy mieli stracić od 24 lutego 2022 roku 518 samolotów, 254 śmigłowce, 8 464 drony, 441 zestawów przeciwlotniczych, 13 044 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 172 wyrzutnie rakiet, 6 929 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 14 797 jednostek sprzętu specjalnego.

12:45
31.10.2023

Władze obwodu chersońskiego pokazują skutki ostrzału bibliotek w Chersoniu

Zdjęcia i nagrania ilustrujące skutki ostrzału opublikował na swoim profilu na Facebooku zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej, Jurij Sobolewski.

12:25
31.10.2023

Ukraiński dron strącony nad obwodem biełgorodzkim

Informacje o strąceniu drona podało Ministerstwo Obrony Rosji. Do strącenia miało dojść ok. 13 czasu moskiewskiego - wynika z komunikatu resortu. Wcześniej dron nad obwodem biełgorodzkim miał zostać strącony ok. 11:30.

12:16
31.10.2023

W wyniku działań wojennych w Izraelu i Strefie Gazy zginęło 25 obywateli Ukrainy

21 obywateli Ukrainy zginęło w czasie ataku Hamasu na Izrael z 7 października, a czterech - w Strefie Gazy - podał rzecznik ukraińskiego MSZ, Ołeh Nikołenko. Jeden obywatel Ukrainy przebywający w Izraelu nadal uważany jest za zaginionego.

11:45
31.10.2023

Wiceszef MSZ Rosji rozmawiał z izraelskim ambasadorem w Moskwie o ewakuacji Rosjan ze Strefy Gazy

Informacje takie podaje rosyjski MSZ. Michaił Bogdanow miał rozmawiać z Aleksandrem Ben-Cwi również o konieczności uwolnienia zakładników wziętych przez Hamas. Rozmowa dotyczyła też "trwającej konfrontacji zbrojnej w strefie palestyński-izraelskiego konfliktu".

11:25
31.10.2023

W rejonie krzyworoskim ukraińska obrona powietrzna strąciła rosyjski dron

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, szef obwodu dniepropietrowskiego, na swoim profilu na Facebooku. 

11:21
31.10.2023

12 dzieci i 9 dorosłych ewakuowano z rejonu kupiańskiego w obwodzie charkowskim

Informacje takie podaje policja z obwodu chersońskiego. Rejon kupiański znajduje się pod stałym ostrzałem Rosjan, którzy na tym odcinku prowadzą ofensywę.

11:00
31.10.2023

Kreml: System ONZ jest niewydajny w kluczowych kwestiach, ale nie ma dla niego alternatywy

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że chociaż ONZ jest "wysoce niewydajny w kluczowych kwestiach na światowej agendzie, to pozostaje jedynym niekwestionowanym mechanizmem międzynarodowym" pozwalającym zajmować się kwestiami takimi jak konflikt na Bliskim Wschodzie. Pieskow zareagował w ten sposób na słowa prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, który mówił o konieczności stworzenia alternatywnego mechanizmu międzynarodowego pozwalającego zająć się takimi sprawami.

10:43
31.10.2023

Kanada wprowadza nowy program migracyjny dla Ukraińców

Kanadyjski rząd poinformował o wprowadzeniu nowego tymczasowego programu migracyjnego, zgodnie z którym Ukraińcy, którzy mają członków rodziny w Kanadzie, będą mogli się ubiegać o pobyt stały w tym kraju.

10:27
31.10.2023

Doniesienia o rannych w obwodzie mikołajowskim

Dwie osoby zostały lekko ranne w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie terenów gminy Kucurub w obwodzie mikołajowskim - podał w mediach społecznościowych szef lokalnych władz Witalij Kim.

10:11
31.10.2023

Ostrzał Chersonia

Ok. godz. 10:00 wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń. Na przedmieściach trafiony został samochód, po ugaszeniu pożaru w aucie odnaleziono ciało kierującego - podał przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko.

09:47
31.10.2023

Projekt Banku Światowego dla ukraińskich rolników

Nowy projekt Banku Światowego ARISE ma w latach 2023-2024 pomóc 90 tys. rolników na Ukrainie uzyskać dostęp do przystępnych pożyczek oraz dotacji na produkcję rolną - podał Bank Światowy w komunikacie. Chodzi o kwotę 1,5 mld dol. kapitału obrotowego.

09:34
31.10.2023

Ukraina: Saperzy po amputacjach kontynuują służbę. "Ktoś musi"

Agencja AFP opublikowała materiał o dwóch ukraińskich saperach, którzy doznali na wojnie poważnych obrażeń, a mimo to kontynuują służbę, pracując przy rozminowywaniu na linii frontu.

- Robiłem to całe życie. Lubię to i nie mogę zawieść kolegów. Taka praca, ktoś ją musi wykonać - powiedział jeden z saperów, Wałerij Onul.

09:16
31.10.2023

Atak drona w obwodzie mikołajowskim

Szef administracji wojskowej obwodu mikołajowskiego Witalij Kim przekazał, że w nocy Rosjanie przeprowadzili w regionie atak za pomocą drona typu Shahed (tzw. amunicja krążąca). Bezzałogowiec został zniszczony prze siły obrony powietrznej - podał Kim.

09:01
31.10.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

W nocy wojska rosyjskie ostrzelały Wołczańsk. Uszkodzony został budynek prywatnego przedsiębiorstwa, zniszczone zostało gospodarstwo domowe i garaż, nie było ofiar w ludziach - podał Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej administracji.

08:45
31.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 16,78 mln osób

30 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 29,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - ponad 15 mln osób.

08:27
31.10.2023

Na Morzu Czarnym Rosjanie nie mają Kalibrów

Według ukraińskich sił zbrojnych, na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią dwa rosyjskie okręty, a żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.

08:06
31.10.2023

Obwód chersoński ostrzelany 98 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:55
31.10.2023

Obwód zaporoski ostrzelany 148 razy w ciągu doby

O ostrzale obwodu informuje szef zaporoskiej administracji obwodowej, Jurij Małaszko. Z jego informacji wynika, że Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 27 miejscowości w obwodzie.

07:26
31.10.2023

W nocy Rosjanie trzy razy ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, który zamieszcza też zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału.

07:04
31.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 300 810 żołnierzy, 5 211 czołgów, 9 804 pojazdy opancerzone, 7 227 zestawów artyleryjskich, 844 wyrzutnie rakiet, 562 zestawy przeciwlotnicze, 321 samolotów, 324 śmigłowce, 5 440 bezzałogowe statki powietrzne, 1 546 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 590 pojazdów (w tym cystern), 1 016 jednostek sprzętu specjalnego.

06:42
31.10.2023

60 proc. Ukraińców uważa, że należy walczyć o własne interesy i „nie godzić się na poszczególne warunki UE”

Jednocześnie 76 proc. mieszkańców kraju deklaruje, że przystąpienie do Unii Europejskiej jest dla nich sprawą ważną albo bardzo ważną.

Czytaj więcej

Ukraińcy chcą do Unii, ale nie za wszelką cenę
06:36
31.10.2023

W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 36 potyczek

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić siedem ataków rakietowych, 90 ataków powietrznych i 82 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich jednostek oraz terenów zamieszkanych - czytamy w raporcie Sztabu.

06:02
31.10.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rejon myrhorodzki w obwodzie połtawskim

Informacje takie przekazuje Filip Pronin, szef połtawskiej obwodowej administracji wojskowej. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że atak nie pociągnął za sobą żadnych zniszczeń ani ofiar.

05:15
31.10.2023

Szef MSZ Ukrainy zapowiada "informacje i wydarzenia", które będą mieć "pozytywny efekt" na kwestię członkostwa Ukrainy w UE

Dmytro Kułeba zapowiedział na antenie ukraińskiej telewizji, że od końca obecnego tygodnia będziemy świadkami "wydarzeń i informacji", które "będą mieć pozytywny efekt" jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy w UE. - Ukraińskie władze działają na rzecz wypełnienia wszystkiego, co jest od nas wymagane. Prezydent Ukrainy kontroluje ten proces - mówił Kułeba. Ukraina ma obecnie status państwa-kandydata do UE.

04:42
31.10.2023

Zełenski: Musimy dowieść, że wolność jest silniejsza niż nienawiść i agresja

- Wszyscy musimy być silni, musimy być zjednoczeni, musimy zrobić wszystko co możliwe i niemożliwe, by wytrwać, by odzyskać, co jest nasze i dowieść, że wolność jest w rzeczywistości silniejsza niż nienawiść i agresja. By to zrobić potrzebna jest nasza jedność, jedność między nami, jedność w całej Europie, jedność w Ameryce i jedność w wolnym  świecie... Jedność jest skuteczną, precyzyjną i dalekosiężną bronią - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:40
31.10.2023

Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się we wtorek sytuacją humanitarną na Ukrainie

Z inicjatywą zwołania posiedzenia wystąpiły Ekwador i Francja, które skonsultowały to ze stroną ukraińską. W czasie posiedzenia przedstawiciel Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej ma omówić kwestię potrzeb Ukraińców w okresie zimowym. RB ONZ zajmie się też opublikowanym niedawno raportem ws. konsekwencji środowiskowych wysadzenia przez Rosjan tamy na Dnieprze.

04:37
31.10.2023

W szkole stworzonej przez władze Charkowa w metrze uczy się już 1 388 uczniów

Informacje takie przekazuje Ihor Terechow, mer Charkowa. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że w szkole działającej na terenie charkowskiego metra utworzono 75 klas dla uczniów w różnym wieku. Uruchomienie szkoły w metrze miało umożliwić uczniom bezpieczną naukę stacjonarną nawet w czasie częstych alarmów powietrznych i rakietowych.

04:35
31.10.2023

W nocy ukraińska obrona powietrzna odpierała atak dronów w obwodzie chmielnickim

Serhij Tiurin, pierwszy zastępca gubernatora obwodu chmielnickiego, poinformował o aktywności obrony powietrznej na swoim profilu na Facebooku. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy podały, że drony zmierzają w stronę obwodów winnickiego i chmielnickiego.

04:31
31.10.2023

Ukraińcy: Rosjanie rekrutują do wojska skazańców z okupowanych części obwodu donieckiego i ługańskiego

Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy podaje, że Rosjanie próbują pozyskać do służby w swoich formacjach zbrojnych więźniów z okupowanych części obwodu ługańskiego i donieckiego, którzy zostali skazani przed 2014 rokiem, przez ukraińskie sądy i nadal odsiadują wyroki pozbawienia wolności. "Wróg zaczął już rekrutować tych więźniów w szeregi rosyjskich sił okupacyjnych, wykorzystując ich uczucie niechęci wobec sił bezpieczeństwa Ukrainy" - czytamy na portalu Centrum Narodowego Oporu. Ci, którzy odmówią, mają być traktowani surowiej przez władze więzienne.

04:28
31.10.2023

Kanadyjska armia pokazała jak szkoli ukraińskich czołgistów

Kanadyjczycy szkolą Ukraińców z użycia czołgów Leopard. Te niemieckie czołgi przekazała Ukrainie m.in. Kanada.

04:27
31.10.2023

Nikołaj Patruszew w Tomsku będzie rozmawiał o kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa na Syberii

O udziale sekretarza Rady ds. Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w spotkaniu na temat bezpieczeństwa narodowego na Syberii informuje służba prasowa Rady.

04:26
31.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 614