04:47
31.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 615
00:11
31.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
31.10.2023

Masowy cyberatak rosyjskich hakerów

Według doniesień dotknięci cyberatakiem pracownicy Departamentu Obrony to urzędnicy Sił Powietrznych, armii, Korpusu Inżynierów Armii, Biura Sekretarza Obrony i Sztabu Połączonego.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 614
23:32
30.10.2023

Putin oskarża Zachód o zamieszki w Machaczkale

Putin twierdził, że władze w Waszyngtonie chcą przedłużyć swoją „globalną dyktaturę” i próbują „przy pomocy chaosu” zdestabilizować swoich konkurentów, w tym Rosję, która „walczy o wolność krajów i narodów  na polu bitwy”.

Czytaj więcej

Putin oskarża Stany Zjednoczone o zamieszki w Machaczkale. USA reagują: To nienawiść
22:59
30.10.2023

Ukraińscy lekarze usunęli metalowy odłamek z serca 33-letniego żołnierza

Żołnierz został zabrany do kliniki Instytutu Chirurgii Sercowo-Naczyniowej im. Amosowa z powodu obrażeń spowodowanych wybuchem miny. W jego sercu utkwił metalowy fragment o wymiarach 7 x 6 x 5,5 mm.

22:29
30.10.2023

Gra Legend of Sister's Power zebrała fundusze dla kobiet

Ruch VETERANKA i Marsz Kobiet ogłosiły wyniki pierwszej w historii gry zbierającej fundusze, Legend of Sister's Power, która została uruchomiona, aby zaspokoić potrzeby kobiet służących w ukraińskiej strefie działań bojowych.

W ciągu trzech tygodni zamiast planowanych 3 mln hrywien [ok. 82,5 tys. dolarów] w ramach zbiórki zebrano 5,8 mln hrywien [ok. 159 tys. dolarów]

Za zebrane pieniądze zakupione zostanie 1200 damskich butów wojskowych, trzy samochody, pięć noktowizorów i siedem dronów DJI Mavic.

22:00
30.10.2023

Wereszczuk: Ukraina powinna uznać Hamas za organizację terrorystyczną

„Dzisiaj przeczytałem w mediach, że zabito młodą kobietę Shani Louk na festiwalu muzycznym w Izraelu. Została zabita przez Hamas. Porwali ją, torturowali i zabili. Ukraińcy muszą uznać Hamas za organizację terrorystyczną. Teraz jest czas nazwać każdą rzecz po imieniu. Jeśli torturują i zabijają cywilów, to są zwykłymi terrorystami. I nie ma znaczenia, czym dokładnie usprawiedliwiają swoje okrucieństwa wobec cywilów” – napisała wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

21:36
30.10.2023

Watykan deklaruje poparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej

Watykan jest gotowy poprzeć propozycje Ukraińskiej Formuły Pokojowej dotyczące pomocy humanitarnej i uwolnienia ukraińskich więźniów i dzieci.

Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, w przemówieniu do uczestników trzeciego spotkania na temat Ukraińskiej Formuły Pokojowej na Malcie stwierdził, że poprzednie dwa spotkania w sprawie formuły pokojowej w Danii i Arabii Saudyjskiej to „wysiłek godny pochwały, godny wsparcia”, ponieważ „zachęca nas, abyśmy nie uważali konfrontacji zbrojnej za nieuniknione narzędzie rozwiązywania konfliktów”.

„Przypominając wielokrotne wezwania papieża Franciszka do pokoju, «zarówno w jego niezliczonych interwencjach, jak i działaniach na rzecz Ukrainy»… Znalezienie rozwiązania nie jest obowiązkiem samej Ukrainy; jest to odpowiedzialność wspólna” – powiedział Parolin w swoim przemówieniu.

21:03
30.10.2023

Shapps: Wielka Brytania nigdy nie pozwoli światu zapomnieć o wsparciu dla Ukrainy

„Putin ma nadzieję, że świat zapomni o pilnej potrzebie wsparcia Ukrainy. Wielka Brytania nigdy do tego nie dopuści” - napisał brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps.

Według Shappsa Wielka Brytania zapewni większe wsparcie wojskowe i zjednoczy swoich sojuszników, aby zapewnić Ukrainie to, czego potrzebuje do zwycięstwa.

20:39
30.10.2023

Ekspert: W 2023 roku Rosja wysłała ponad 8300 ukraińskich dzieci na „obozy reedukacyjne”.

Placówki te udające „instytucje resocjalizacyjne” wpisują się w moskiewską strategię mającą na celu wykorzenienie ukraińskiej tożsamości i zwrócenie ukraińskich dzieci przeciwko własnej ojczyźnie – stwierdziła ekspertka ds. praw człowieka Kateryna Raszewska podczas dyskusji okrągłego stołu prowadzonej przez Ukrinform.

Według Raszewskiej jest co najmniej 46 takich obiektów na terytorium Rosji, siedem na okupowanym Krymie i osiem na Białorusi. Niektóre dzieci umieszcza się także w obozach wojskowych, gdzie „noszą broń, uczą się strzelać i salutują rosyjskim dowódcom – zwykle Kozakom dońskim, którzy otrzymują za to pieniądze” – powiedziała Raszewska.

20:04
30.10.2023

Portal Nexta pokazuje aktualne zdjęcia Awdijiwki

19:40
30.10.2023

Zełenski przywitał delegację amerykańskich kongresmanów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z dwupartyjną delegacją Izby Reprezentantów USA, w której skład wchodzą James French Hill, Michael Quigley i Stephen Lynch.

Prezydent powiedział, że tego typu wizyty solidarnościowe stanowią mocny sygnał wsparcia dla  całego narodu ukraińskiego ze strony Stanów Zjednoczonych. - Jest to szczególnie ważne, ponieważ państwo agresor planuje kontynuować terror rakietowy przeciwko ukraińskim miastom i obiektom infrastruktury krytycznej w okresie poprzedzającym zimę - powiedział Zełenski.

19:21
30.10.2023

Rosjanie zamierzają uruchomić jeden z reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Według Ołeha Korikowa, szefa Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy, Rosjanie zamierzają przełączyć trzeci blok energetyczny Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej na tzw. gorący postój, pomimo niespełnienia wymogów licencyjnych Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy.

Według Korikowa zamknięcie i uruchomienie reaktora bloku nr 3, który zgodnie z wymogami licencyjnymi musi zostać wyłączony w celu naprawy, stwarza zwiększone ryzyko awarii jądrowej. Natomiast faktyczna niesprawność systemu monitorowania promieniowania na terenie ZNPP uniemożliwia wczesne wykrycie ewentualnego zdarzenia radiacyjnego.

Ponadto Korikow podkreślił, że obecnie w ZNPP nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanej kadry, która byłaby w stanie sprawnie przeprowadzić podłączenie reaktora i kontrolować jakość wykonywanych prac.

18:52
30.10.2023

Rosja zaatakowała Nikopol dronami i artylerią

Siły rosyjskie użyły do ataku, oprócz artylerii, siedmiu dronów kamikadze.

Nie ma poszkodowanych, ale zniszczone zostały prywatne domy i obiekty użyteczności publicznej.

18:37
30.10.2023

Kolejna grupa ukraińskich żołnierzy rozpoczyna w Niemczech szkolenie z obsługi systemów rakietowych Patriot

Niemieckie Siły Powietrzne poinformowały w poniedziałek, że nowa grupa ukraińskich żołnierzy rozpoczęła w Niemczech szkolenie w zakresie obsługi systemów rakietowych ziemia-powietrze Patriot.

18:00
30.10.2023

Elektrownia Równe pomyślnie przeszła inspekcję MAEA

Wizytę inspektorów w elektrowni jądrowej przewiduje Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

17:42
30.10.2023

Szkoleniowe F-16 dla Ukrainy za dwa tygodnie dotrą do Rumuni

Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy i Mark Rutte, pełniący obowiązki premiera Holandii, odbyli telekonferencję poświęconą potrzebom obronnym Ukrainy, bezpieczeństwu europejskiemu i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Mark Rutte zapewnił Zełenskiego, że Holandia będzie nadal wspierać Ukrainę, a eskalacja na Bliskim Wschodzie nie stanie się przeszkodą dla dalszej pomocy.

Premier Holandii poinformował, że samoloty F-16, które Holandia obiecała w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, dotrą do ośrodka szkoleniowego w Rumunii za dwa tygodnie.

- Oznacza to, że kursy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów, którzy będą nimi latać, mogą się  wkrótce rozpocząć  - powiedział Rutte.

17:04
30.10.2023

Gen. Syrski: Rosjanie zintensyfikowali  działania w rejonie Bachmutu

Dowódca Wojsk Lądowych AFU, generał pułkownik Ołeksandr Syrski powiedział, że rosyjskie wojsko na co dzień atakuje pozycje ukraińskie, a „działania wroga wspierane są ogniem artyleryjskim i moździerzowym. Stale wzrasta wykorzystanie dronów kamikaze”.

16:41
30.10.2023

Premier Słowacji o pomocy UE dla Ukrainy: Brutalne wsparcie finansowe

Fico podczas rozmów z przywódcami UE podkreślał, że pomoc w wysokości 50 miliardów euro powinna być opatrzona zapewnieniem, że pieniądze, w tym część Słowacji, nie zostaną zdefraudowane.

Czytaj więcej

Premier Słowacji Robert Fico podaje warunki zatwierdzenia pomocy UE dla Ukrainy
16:11
30.10.2023

Fundacja Clooneyów złożyła akta ws. ścigania rosyjskich zbrodni na Ukrainie

W zeszłym tygodniu Clooney Foundation for Justice (CFJ), organizacja pozarządowa założona przez Amala i George'a Clooneyów, złożyła trzy sprawy do niemieckich prokuratorów federalnych w celu zbadania zbrodni popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Sprawy złożone 26 października opierają się na bezwzględnej, uniwersalnej jurysdykcji w Niemczech, która umożliwia temu krajowi wszczynanie dochodzeń w sprawie zbrodni międzynarodowych – w tym ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości – popełnionych poza ich granicami.

CFJ reprezentuje 16 ocalałych i rodziny ofiar trzech domniemanych przestępstw, w tym masowego ataku rakietowego na kurort w obwodzie odeskim, egzekucji w obwodzie charkowskim w zeszłym roku i zbrodni przeciwko ludzkości w obwodzie kijowskim podczas okupacji rosyjskiej.

15:52
30.10.2023

W Mołdawii zablokowano dostęp do stron rosyjskich agencji informacyjnych i mediów

Od 30 października w Mołdawii nie ma dostępu do stron agencji TASS, Interfax, a także m.in. stron dzienników "Moskiewski Komsomołec", "Rosyjskiej Gazety".

15:41
30.10.2023

Chersońska miejska obwodowa administracja wojskowa pokazała skutki ostrzału miejscowości Biłożerka

W wyniku ostrzału Biłożerki uszkodzona została m.in. klinika weterynaryjna, karetka pogotowia i budynki mieszkalne.

15:31
30.10.2023

Zełenski na okładce magazynu "Time"

"Time" poświęcił materiał okładkowy prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu. "Nikt nie wierzy w nasze zwycięstwo tak, jak ja. Nikt" - czytamy na okładce, na której zapowiedziany jest materiał o "samotnej walce Wołodymyra Zełenskiego".

15:09
30.10.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy mówi o przejściu Rosjan z obrony do ataku w rejonie Bachmutu

Gen. Ołeksandr Syrski, w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina powiedział, że Rosjanie "znacząco wzmocnili" swoje zgrupowanie w rejonie Bachmutu. Ponadto na wschodzie, jak mówił gen. Syrski, Rosjanie są szczególnie aktywni w rejonie Kupiańska gdzie "próbują nacierać w kilku kierunkach jednocześnie".

14:58
30.10.2023

Jedna osoba zabita, jedna ranna w ostrzale przedmieść Chersonia przez Rosjan

Informacje o skutkach ostrzału przekazuje Roman Mroczko, szef chersońskiej miejskiej administracji obwodowej.

14:55
30.10.2023

Berysław i trzy pobliskie wsie pozbawione prądu w wyniku rosyjskiego ostrzału

Informacje o skutkach rosyjskiego ostrzału przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

14:48
30.10.2023

Siedem osób rannych w wyniku ostrzelania minibusa w Chersoniu

W wyniku ostrzelania przez Rosjan minibusa w Chersoniu rannych zostało dwóch mężczyzn i pięć kobiet - pisze na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

14:41
30.10.2023

Ukraińcy podają, że rosyjska armia użyła pocisków Iskander-M do ataku na obwód odeski

Takie informacje przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe". W czasie ataku uszkodzona została stocznia, w której ranne zostały cztery osoby.

13:55
30.10.2023

Obwód kijowski przekazał 45 pojazdów SUV mobilnym grupom przeciwlotniczym

Informacje takie przekazuje Rusłan Krawczenko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, na swoim profilu na Facebooku.

13:27
30.10.2023

Szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej pokazuje skutki nocnego ostrzału Chersonia

Nagranie, na którym widać skutki ostrzału Roman Mroczko opublikował na swoim profilu na Facebooku. W wyniku nocnego ostrzału ranna została 36-letnia kobieta.

13:12
30.10.2023

Sondaż: 81 proc. Ukraińców chce przeprowadzenia wyborów po wojnie

Wyniki swojego badania przedstawił Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Z sondażu wynika, że 16 proc. respondentów uważa, iż wybory powinny być na Ukrainie przeprowadzone mimo trwającej wojny.

12:48
30.10.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na przedmieścia Zaporoża

O ataku informuje gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Do ataku Rosjanie mieli użyć pocisków balistycznych. W wyniku ataku zniszczony został "obiekt infrastruktury społecznej". Na razie nie ma informacji o ofiarach.

12:46
30.10.2023

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Prywatna firma wojskowa z Rosji szuka kobiet, które chciałyby walczyć na Ukrainie

Jak pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w mediach społecznościowych pojawiły się reklamy, zachęcające kobiety do wstępowania w szeregi batalionu ochotniczego "Borz", który wchodzi w skład organizacji Reduta.

Czytaj więcej

Rosjanie zaczynają szukać kobiet-najemników, które chciałyby walczyć na Ukrainie
12:11
30.10.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń

W wyniku ostrzału ranny został 60-letni mężczyzna. Lekarze oceniają jego stan jako umiarkowany. Informacje o ostrzale podał szef chersońskiej rady obwodowej, Roman Mroczko.

12:06
30.10.2023

Rosja informuje o udaremnieniu ataku na Krym z użyciem pocisków Storm Shadow

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że nad Krymem strącono osiem pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu, Storm Shadow. 

12:01
30.10.2023

Ruch na Moście Krymskim został wznowiony

Most Krymski był zamknięty dla ruchu przez ok. godzinę i 15 minut. Informacja o wznowieniu ruchu na Moście Krymskim pojawiła się ok. 13:30 czasu moskiewskiego. 

11:45
30.10.2023

Liczba rannych w ostrzale stoczni w rejonie odeskim wzrosła do czterech

Informacje takie podaje odeska prokuratura obwodowa. Dwie osoby ranne w ataku zostały hospitalizowane.

11:36
30.10.2023

Nad Sewastopolem strącono dwa cele powietrzne

Informacje takie przekazuje szef okupacyjnych władz miasta, Michaił Razwożajew. Szczątki obiektów miały spaść w różnych częściach Sewastopola.

11:32
30.10.2023

Ukraińscy partyzanci: Rosjanie umieścili zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1 w składzie paliw w Teodozji

Informacje takie przekazuje ukraiński ruch partyzancki "ATESZ" na swoim kanale w serwisie Telegram. W pobliżu składu paliw ma znajdować się rosyjska baza wojskowa.

10:56
30.10.2023

W okupowanym Sewastopolu ogłoszono alarm powietrzny

Szef okupacyjnych władz, Michaił Razwożajew, napisał o alarmie powietrznym na swoim kanale w serwisie Telegram o 12:22 czasu moskiewskiego.

Czytaj więcej

Alarm powietrzny w Sewastopolu. Ruch na Moście Krymskim wstrzymany
10:39
30.10.2023

W obwodzie zaporoskim rozległy się eksplozje

Wcześniej Siły Zbrojne Ukrainy alarmowały o możliwości ataku rakietowego na obwód zaporoski.

10:31
30.10.2023

Ruch samochodów na Moście Krymskim został wstrzymany po raz drugi w ciągu doby

Informację taką podaje kanał monitorujący sytuację na Moście Krymskim w serwisie Telegram. Rankiem ruch na Moście Krymskim był już wstrzymany na ok. 50 minut. Z kolei w nocy Flota Czarnomorska miała strącić ukraiński dron w rejonie Sewastopola, a na Morzu Czarnym zniszczone zostały dwa ukraińskie drony morskie. 

10:29
30.10.2023

Od początku wojny na Ukrainie uszkodzone zostały budynki 1 455 placówek medycznych

Całkowicie zniszczonych zostało 190 budynków placówek medycznych - podaje Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Z uszkodzonych budynków 411 zostało całkowicie odbudowanych, a 412 - częściowo odbudowanych.

10:27
30.10.2023

Kamala Harris: Stany Zjednoczone są tak samo jak zawsze zaangażowane w sprawy Ukrainy. To stanowisko się nie zmieni

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris podziela opinię prezydenta Joe Bidena, że Waszyngton powinien wspierać Izrael i Ukrainę, dwie atakowane demokracje. -Jesteśmy tak samo zaangażowani w sprawę Ukrainy, jak zawsze byliśmy. To stanowisko się nie zmieni - powiedziała Harris. Zapytany przez dziennikarza, czy wojna na Bliskim Wschodzie spycha pomoc dla Ukrainy na dalszy plan, wiceprezydent odpowiedziała: "Nie dla nas."

10:24
30.10.2023

Rosjanie kontynuują ostrzał obwodu chersońskiego

W wyniku porannego ostrzału ranne zostały dwie osoby - podaje chersońska obwodowa administracja wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram.

10:18
30.10.2023

Od 10 października na froncie południowym Ukraińcy strącili sześć rosyjskich samolotów szturmowych Su-25

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskiego zgrupowania "Tawria", walczącego na froncie południowym. - Samoloty szturmowe Su-25. Wiem, że nie czują się bezpieczni. Od 10 października sześć samolotów Su-25 rozbiło się i spłonęło - powiedział Sztupun.

09:55
30.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 16,75 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 27,5 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 35 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 14,95 mln osób.

09:37
30.10.2023

Rosyjskie rakiety trafiły w stocznię w rejonie odeskim. Dwie osoby zostały ranne

Informacje takie podał Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Obwód odeski był rano celem rosyjskiego ataku rakietowego. W wyniku ataku doszło do pożaru w stoczni.

09:23
30.10.2023

Gazprom kupi udziały w firmie Aurus

Rosyjski państwowy koncern gazowy musi ratować swoimi pieniędzmi Aurusa, inną państwową rosyjską firmę - producenta luksusowych limuzyn i helikopterów dla reżimu.

Czytaj więcej

Gazprom musi ratować producenta limuzyn Kremla
09:11
30.10.2023

Zmarł 25-letni mężczyzna ranny w ataku na placówkę Nowej Poczty w obwodzie charkowskim

O śmierci 25-latka poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w szpitalach nadal przebywa 12 osób rannych w ataku z 21 października. Dwie z tych osób przebywają na oddziale intensywnej terapii.

09:08
30.10.2023

Minister obrony Białorusi deklaruje gotowość do mediacji między Rosją a Ukrainą

Wiktor Chrenin, minister obrony Białorusi, występując na forum w chińskim Xianshan stwierdził, że jego kraj opowiada się za pokojowym zakończeniem konfliktu na Ukrainie i dodał, że Białoruś jest gotowa zapewnić platformę do negocjacji dla obu stron konfliktu.

09:01
30.10.2023

Sondaż: 62 proc. Ukraińców opowiada się za przełożeniem wyborów na okres po zakończeniu wojny 

Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Republikański, tylko 22 proc. respondentów woli, aby wybory odbyły się już w marcu 2024 r., 6 proc. chciałoby, aby wybory odbyły się już we wrześniu 2024 r., a 3 proc. w marcu 2025 r., jeśli w tym czasie wojna nadal będzie trwać.

08:36
30.10.2023

ISW: Putin mógł wymienić dowódcę grupy działającej w obwodzie chersońskim

Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie odwołał generała pułkownika Olega Makarewicza ze stanowiska dowódcy rosyjskiej grupy wojsk działającej w obwodzie chersońskim. Zastąpił go dowódca wojsk powietrznodesantowych, generał pułkownik Michaił Tepliński - informuje w swoim raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

07:56
30.10.2023

Rankiem w Odessie rozległy się eksplozje

W mieście ogłoszono alarm powietrzny. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegały przed groźbą użycia pocisków balistycznych przez Rosjan.

07:30
30.10.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 95 razy

Informacje takie podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, na swoim profilu na Facebooku. Z jego wpisu wynika, że na obwód chersoński spadło w ciągu doby 514 pocisków, a w wyniku ostrzału zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.

07:27
30.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 299 940 żołnierzy, 5 190 czołgów, 9 775 pojazdów opancerzonych, 7 202 zestawy artyleryjskie, 834 wyrzutnie rakiet, 559 zestawów przeciwlotniczych, 321 samolotów, 324 śmigłowce, 5 419 bezzałogowych statków powietrznych, 1 544 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 555 pojazdów (w tym cystern), 1 014 jednostek sprzętu specjalnego.

07:12
30.10.2023

W nocy Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu dronów-kamikadze

Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że nad Ukrainą zestrzelono wszystkie 12 dronów, których Rosjanie użyli do nocnego ataku.

07:07
30.10.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 ataków powietrznych na zgrupowania Rosjan

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W jego raporcie czytamy, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały sześć zgrupowań Rosjan, jedno stanowisko dowodzenia i trzy zestawy przeciwlotnicze, a także sześć zestawów artyleryjskich.

07:05
30.10.2023

Joe Biden chciał łączyć pomoc dla Ukrainy z pomocą dla Izraela, nowy spiker Izby Reprezentantów ma inne zdanie

- To, co dzieje się w Izraelu wymaga natychmiastowej uwagi, musimy zająć się tym osobno - stwierdził Mike Johnson w rozmowie z Fox News.

Czytaj więcej

Spiker Izby Reprezentantów nie chce łączyć pomocy dla Izraela z pomocą dla Ukrainy
06:41
30.10.2023

W okupowanym Sewastopolu wstrzymano ruch promów i łodzi

Władze nie podają przyczyn wstrzymania ruchu jednostek wodnych w Sewastopolu. W nocy szef władz okupacyjnych okupowanego miasta, Michaił Razwożajew, informował o zniszczeniu drona przez siły Floty Czarnomorskiej, a Ministerstwo Obrony Rosji podało, że na Morzu Czarnym zniszczono ukraińskie drony morskie.

06:33
30.10.2023

Rosjanie osaczają Awdijiwkę

W okolicach Awdijiwki Rosjanie posuwają się z południowego wschodu na północny zachód oraz od południa, osaczając miasto. Kleszcze najwyraźniej chcą zamknąć na zachód od niego, pozostało im już tylko 7 kilometrów.

Czytaj więcej

Powolne zaciskanie kleszczy wokół Awdijiwki
06:08
30.10.2023

Siergiej Szojgu przekonuje, że Rosja jest gotowa na rozmowy o "współistnieniu" z Zachodem

Minister obrony Rosji zastrzegł, że aby takie rozmowy się zaczęły Zachód musi przestać zmierzać do doprowadzenia do strategicznej porażki Rosji.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że Zachód chce rozszerzyć konflikt na Ukrainie na Azję
05:43
30.10.2023

W nocnym ostrzale Chersonia zginęła jedna osoba

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w nocnym ostrzale centrum Chersonia przez Rosjan - podaje Roman Mroczko, szef chersońskiej administracji obwodowej. Do ostrzału centrum miasta miało dojść ok. północy.

05:16
30.10.2023

Ukraińcy: Kreml przekazał zarządzanie miastami w okupowanym obwodzie ługańskim Tatarstanowi

Republika Tatarstanu to jeden z podmiotów tworzących Federację Rosyjską. Centrum Narodowego Oporu, ukraiński rządowy portal informujący o sytuacji w okupowanych części Ukrainy podaje, że miasta w okupowanej przez Rosjan części obwodu ługańskiego - Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne znalazły się pod "pełną kontrolą Republiki Tatarstanu". Okupowana część obwodu ługańskiego miała zostać niedawno odwiedzona przez delegację z Tatarstanu, na czele której stał premier tej republiki, Aleksiej Pesoszyn. 

04:40
30.10.2023

Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy

- Przygotowujemy się już do ważnych kroków zaplanowanych na pierwsze tygodnie listopada. Ogólnie ten listopad i grudzień będą znaczące dla Ukrainy. Obejmuje to nowe pakiety pomocy wojskowej i rozwój naszych relacji z Unią Europejską. Przygotowujemy się też do międzynarodowych wydarzeń zaplanowanych na Ukrainie. Pozostajemy aktywni w naszej współpracy z partnerami - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:39
30.10.2023

W nocy na przedmieściach Dniepru rozległy się eksplozje

Wcześniej na części Ukrainy, w tym w obwodzie dniepropietrowskim, ogłoszono alarm powietrzny.

04:37
30.10.2023

Łotewskie MSW przekaże 12 dronów ukraińskiej policji

Informację taką przekazuje serwis informacyjny Delfi.

04:33
30.10.2023

Cudzoziemiec wydalony z Rosji na 70 lat za próbę zdobycia tajemnic państwowych

Cudzoziemiec, który próbował przekupić strażników granicznych na wyspie Sachalin i zdobyć informacje, które Rosja uważa za tajemnic państwowe, został ukarany grzywną i wydalony z Federacji Rosyjskiej na 70 lat - podaje rosyjska FSB. Z komunikatu FSB wynika, że cudzoziemca ukarano grzywną w wysokości 50 tys. rubli i wydalono go z Rosji z zakazem powrotu na 70 lat za próbę zdobycia informacji o rozmieszczeniu sił i środków chroniących granicę Rosji, a także informacji o procedurze użycia i rozmieszczeniu łodzi patrolowych straży granicznej.

04:29
30.10.2023

Szef władz okupacyjnych Sewastopola poinformował o odparciu ataku drona przez Flotę Czarnomorską

Michaił Razwożajew napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "odgłosy wybuchów na redzie (...) były następstwem odpierania przez Flotę Czarnomorską ataku drona". Tymczasem Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. 4 nad ranem na Morzu Czarnym wykryto dwa ukraińskie drony morskie, które następnie zostały ostrzelane.

04:26
30.10.2023

Siergiej Szojgu rozmawiał z zastępcą przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej Chin

Szojgu, przebywający z wizytą w Pekinie, rozmawiał z generałem Zhang Yuxia. Minister obrony Rosji podkreślał, że "sytuacja polityczno-wojskowa na świecie się nie uspokaja" i "pojawiają się nowe punkty napięć". - To efekt geopolitycznego awanturnictwa, samolubnych, neokolonialnych działań Zachodu - dodał. Jednocześnie Szojgu podkreślał, że "Rosja i Chiny uważają się za priorytetowych partnerów na światowej scenie".

04:23
30.10.2023

Rosjanie informują o ostrzale ukraińskich jednostek w obwodzie donieckim

Rosyjskie lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria miały ostrzelać jednostki i sprzęt 72. Brygady Zmechanizowanej, 79. Brygady Desantowej, 58. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej oraz 128. i 129. Brygad Obrony Terytorialnej w obwodzie donieckim. 

04:22
30.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 613