04:45
30.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 614
23:59
30.10.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:55
29.10.2023

Ukraina w UE. Kiedy rozpoczną się rozmowy?

Jak pisze fiński portal Yle, premier Finlandii Petteri Orpo jest zdania, że negocjacje między UE a Ukrainą w sprawie członkostwa w Unii mogą rozpocząć się w grudniu.

- Moim zdaniem Ukraina poczyniła duże postępy w wypełnianiu postawionych przed nią zadań - ocenił szef fińskiego rządu. Dodał, że raport na temat postępów krajów kandydujących w spełnianiu wymogów przystąpienia do UE ma być gotowy w ciągu tygodnia.

23:35
29.10.2023

Nieoficjalnie: Atak na rosyjską rafinerię to operacja specjalna SBU

Powołując się na źródła w ukraińskich siłach bezpieczeństwa agencja Ukrinform podała, że atak na rafinerię ropy naftowej Afipskij w Kraju Krasnodarskim z 29 października to operacja specjalna SBU. Według tego źródła, obiekt został zaatakowany przez dwa drony.

Informator agencji ocenił, że rafineria to "ważny cel", ponieważ w ubiegłym roku w przedsiębiorstwie tym wyprodukowano ponad 7 mln ton paliwa lotniczego, którym tankowano rosyjskie samoloty wojskowe atakujące cele na Ukrainie.

Kraj Krasnodarski leży w Południowym Okręgu Federacji Rosyjskiej, z anektowanym przez Rosję Krymem łączy go most Krymski (Kerczeński).

23:17
29.10.2023

Na Ukrainie będą grzywny za naruszenie godziny policyjnej?

Biuro prasowe ukraińskiego parlamentu poinformowało, że w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt ustawy o odpowiedzialności za naruszenie godziny policyjnej. Zgodnie z projektem, ze naruszenie godziny policyjnej groziłaby grzywna w wysokości (przy obecnej wysokości tzw. minimalnego dochodu wolnego od podatku) 8500-17000 hrywien, czyli ok. 988-1977 zł.

22:52
29.10.2023

Rosyjskie drony zestrzelone na Chersońszczyznie

Ukraińskie Dowództwo Powietrzne "Południe" podało, że w niedzielę nad obwodem chersońskim unieszkodliwiono cztery rosyjskie drony, w tym trzy bojowe bezzałogowce typu Lancet oraz rozpoznawczy Merlin-VR.

22:23
29.10.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy, 57 uderzeń z powietrza oraz 22 ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej byli ranni, odnotowano także zniszczenia prywatnych budynków mieszkalnych i innej infrastruktury cywilnej.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

21:54
29.10.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w jedno rosyjskie stanowisko dowodzenia oraz sześć stanowisk systemów artyleryjskich - brzmi komunikat.

21:20
29.10.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generaly Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 40 starć bojowych, a wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie m.in. za pomocą dronów typu Shahed (tzw. amunicja krążąca).

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcy podali, że ich wojska kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim oraz w rejonie Bachmutu, a także że siły rosyjskie ponoszą straty w ludziach i sprzęcie.

20:52
29.10.2023

Kolejne dzieci ewakuowane z obwodu donieckiego

Szef administracji obwodu donieckiego Ihor Moroz poinformował, że z terenu gmin położonych w rejonach bachmuckim i pokrowskim obwodu donieckiego ewakuowano do tej pory 82 dzieci. "Dziś ewakuowano 13 wraz z rodzicami i opiekunami prawnymi. Ale 213 osób nadal wymaga ewakuacji" - oświadczył Moroz.

20:19
29.10.2023

Ukraińcy donoszą o wysokich stratach Rosjan w obwodzie donieckim

Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił walczących w obwodzie zaporoskim i w zachodniej części obwodu donieckiego powiedział, że jeśli chodzi o straty na stosunkowo niewielkim odcinku frontu i krótkim okresie, to "Awdijiwka jest już największą porażką rosyjskiej armii". Według niego, od 10 października, czyli od rozpoczęcia ofensywy wojsk rosyjskich w rejonie Awdijiwki (obwód doniecki), straty Rosjan w tym rejonie frontu wyniosły blisko 6,5 tys. ludzi i 100 czołgów.

19:50
29.10.2023

Dwie osoby ranne w Chersoniu

Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w wyniku przeprowadzonego przez wojska rosyjskie ostrzału artyleryjskiego w Chersoniu dwie osoby - 43-letnia kobieta oraz mężczyzna - zostały ranne.

19:22
29.10.2023

Łysak: Rosjanie atakują za pomocą dronów

W niedzielę Rosjanie zaatakowali Nikopol za pomocą siedmiu dronów kamikadze oraz ciężkiej artylerii - przekazał Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego. Dodał, ze w wyniku ostrzału w mieście uszkodzone zostały m.in. cztery domy, budynek gospodarczy oraz linia energetyczna.

18:53
29.10.2023

Ukraińcy podają, że zestrzelili rosyjski Su-25

Rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrij Demczenko podał, że w rejonie Awdijiwki (obwód doniecki) zestrzelony został rosyjski samolot szturmowy Su-25.

18:20
29.10.2023

Umerow i Najew omawiali możliwości obronne na północy Ukrainy

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował, że wraz z dowódcą Dowództwa Operacyjnego "Północ" gen. Serhijem Najewem omówił kwestię zdolności obronnych Ukrainy na kierunku północnym oraz wzdłuż granic. Jednym z tematów rozmowy była też kwestia odpowiedzi na rosyjskie ataki przeprowadzane za pomocą dronów Shahed.

17:54
29.10.2023

Obwód chersoński. Zmarł ranny w wyniku ostrzału

Ołeksandr Prokudin, szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej poinformował, że w szpitalu zmarł 46-letni mężczyzna, który został ranny w wyniku przeprowadzonego przez wojska rosyjskie ostrzału miejscowości Nowoberysław.

17:22
29.10.2023

Koniec z eksportem rosyjskiego gazu do UE

Kontrakt z Gazpromem wkrótce wygaśnie, a Ukraina nie chce go przedłużyć.

Czytaj więcej

Ukraina może w każdej chwili zatrzymać tranzyt gazu z Rosji
16:41
29.10.2023

Prezes banku Rosji ratuje rubla

Elwira Nabiulina obiecała, że przymusowa odsprzedaż walut nie będzie "na zawsze".

Czytaj więcej

Prezes banku Rosji: obowiązkowa sprzedaż dewiz nie jest na zawsze
16:10
29.10.2023

Grupa rosyjskich hakerów włamała się na serwery Boeinga

Cyberprzestępcy szantażują koncern ujawnieniem "wrażliwych informacji".

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy zaatakowali lotniczego giganta. Żądają okupu
15:36
29.10.2023

Rosatom nadal współpracuje z zachodnimi firmami

Prezes Siemensa twierdzi, że tak jest taniej a poza tym blokuje chińskie korporacje.

Czytaj więcej

Siemens Energy związany z Rosatomem. Nie tylko Niemcy pracują z Rosjanami
15:01
29.10.2023

Jermak spotkał się na Malcie z Metsolą

Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, spotkał się na Malcie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. W trakcie spotkania Ukrainiec podziękował za wsparcie ukraińskiej formuły pokojowej i wyraził nadzieję na dalsze aktywne zaangażowanie europarlamentu w jej realizację. Ponadto Jermak pozytywnie ocenił decyzje Parlamentu Europejskiego mające na celu wsparcie Ukrainy i narodu ukraińskiego w walce z rosyjskim agresorem, w kontekście zapewnienia pomocy obronnej i finansowej. Apelował też o zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

14:38
29.10.2023

Deputowany do Rady Najwyższej zaatakowany w obwodzie lwowskim

W obwodzie lwowskim nieznane osoby zaatakowały posła Mykołę Tyszczenkę. „Mykoła Tyszczenko został zaatakowany na obwodzie lwowskim. Złożył skargę na policję” – przekazał na Telegramie Ołeksij Honczarenko, deputowany do Rady Najwyższej. Potwierdziła to rzeczniczka miejscowej policji, cytowana przez Ukrinform.

14:14
29.10.2023

Czterech policjantów rannych w obwodzie donieckim

W obwodzie donieckim w wyniku ostrzału w sobotę rannych zostało czterech funkcjonariuszy policji - podał Wydział Komunikacji miejscowej policji. Poszkodowani służyli w grupie dochodzeniowo-operacyjnej. Uszkodzony został ich samochód służbowy.

13:49
29.10.2023

Papież apeluje o pokój na świecie, wspomniał o Ukrainie

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Franciszek po raz kolejny zaapelował o pokój na Ukrainie i w Ziemi Świętej, a także w innych regionach świata ogarniętych wojną - relacjonuje Katolicka Agencja Informacyjna.

- Nadal módlmy się za Ukrainę, a także za poważną sytuację w Palestynie i Izraelu oraz za inne regiony ogarnięte wojną. W szczególności w Strefie Gazy niech będzie miejsce na zagwarantowanie pomocy humanitarnej oraz natychmiastowe uwolnienie zakładników - mówił papież. Dając przykład franciszkańskiego wikariusza Ziemi Świętej, o. Ibrahima Faltasa, który nawoływał do przerwania ognia we włoskim programie telewizyjnym „Na Jego obraz”, Franciszek również nawoływał: „wstrzymać ogień! Przestańcie, bracia i siostry: wojna jest zawsze porażką, zawsze, zawsze!” - podaje serwis Vatican News.

13:19
29.10.2023

Spotkanie coachingowe w Petersburgu zakończone zatrzymaniami. Przez mundury

Policjanci zatrzymali w centrum Petersburga grupę mężczyzn ubranych w uniformy przypominające mundury sił bezpieczeństwa, którzy inscenizowali zatrzymanie gości spotkania coachingowego - poinformowało biuro prasowe regionalnego MSW. W sobotę policja otrzymała wiadomość od naocznych świadków, że umundurowane osoby dokonują zatrzymań w jednym z lokali przy Newskim Prospekcie. „Funkcjonariusze, którzy szybko przybyli na miejsce zdarzenia, ustalili, że dwóch mieszkańców Moskwy w wieku 34 i 37 lat zorganizowało spotkanie coachingowe. Losowanie uczestników spotkania zlecono wyspecjalizowanej firmie. Jej pracownicy w mundurach sił bezpieczeństwa, uzbrojeni w broń, zaczęli inscenizować aresztowanie gości” – czytamy w doniesieniu propagandowej agencji RIA Nowosti. Podkreślono, że „wszyscy uczestnicy inscenizacji zostali przewiezieni na komisariat w celu przeprowadzenia dochodzenia”.

12:46
29.10.2023

Rosja twierdzi, że zestrzeliła 44 ukraińskie drony

W ciągu ostatniej doby rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły 44 ukraińskie drony – przekazało w niedzielę biuro prasowe rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Według kwestionowanych od początku wojny rosyjskich statystyk najeźdźcy zestrzelili od 24 lutego ub.r. 517 ukraińskich samolotów i prawie 8,4 tys. bezzałogowców. Ukraina nigdy nie miała takiej liczby maszyn.

12:08
29.10.2023

ISW: Byli najemnicy Grupy Wagnera walczą pod Awdijiwką

Pod Awdijiwką w obwodzie donieckim, gdzie trwają obecnie najbardziej intensywne działania bojowe, w szeregach agresora walczą byli najemnicy Grupy Wagnera. Ponadto część wagnerowców dołączyła do czeczeńskich oddziałów Gwardii Narodowej (Rosgwardii) – poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Podkreślił jednak, że najemnikom brakuje zdolności, które posiadali jako zwarta struktura pod jednolitym, spójnym dowództwem.

11:28
29.10.2023

Rosja bombardowała obwód chersoński

W ciągu ostatniej doby na zamieszkane obszary obwodu chersońskiego Rosjanie zrzucili 28 bomb kierowanych - poinformował na Facebooku Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji wojskowej. W opublikowanym komunikacie przekazał, że celem wojsk rosyjskich były dzielnice mieszkalne, a uszkodzeniu uległa m.in. siedziba jednej z placówek edukacyjnych w Berysławiu,

10:53
29.10.2023

Ukraiński sztab: 70 starć na froncie w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatnich 24 godzin na różnych kierunkach frontu doszło do około 70 starć bojowych pomiędzy Siłami Obronnymi Ukrainy a rosyjskimi najeźdźcami - poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W sumie wróg wystrzelił siedem rakiet i przeprowadził 24 ataki powietrzne, przeprowadził 30 ostrzałów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Niestety w tych rosyjskich atakach terrorystycznych zginęła ludność cywilna, są też ranni” - zaznaczono.

10:13
29.10.2023

Ukraiński dyplomata krytykuje Elona Muska

Niedawny wpis właściciela X wywołał konsternację i oburzenie wielu osób, a ukraiński dyplomata Ołeksandr Scherba były ambasador w Austrii, napisał: „Poważnie, Elon, podnosisz teraz głos w obronie Iranu? IRANU?”.

Czytaj więcej

Elon Musk wprowadzał w błąd. Został sprostowany przez własną platformę X
09:42
29.10.2023

Nocny ostrzał Nikopola. Są zniszczenia

W wyniku nocnego ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim uszkodzonych zostało sześć budynków - poinformował Serhij Łysak, szef miejscowej administracji wojskowej. „W ciągu nocy cztery ostrzały. Rosjanie ostrzeliwali rejon Nikopola ciężką artylerią. W centrum trafiono sześć domów. Uszkodzony został budynek administracyjny i prywatne przedsiębiorstwo” – napisał, publikując zdjęcia obrazujące zniszczenia.

09:12
29.10.2023

Instruktorzy z Rosji szkolą operatorów dronów na Białorusi

Na terytorium Białorusi przybywają rosyjscy instruktorzy, których zadaniem jest przeszkolenie operatorów dronów - poinformowało Centrum Narodowego Oporu. „Białoruscy partyzanci zauważyli przybycie na terytorium kraju dodatkowych rosyjskich instruktorów, którzy będą prowadzić ćwiczenia z obsługi bezzałogowych statków powietrznych” – czytamy w komunikacie. Szkolenia odbywają się w Berezie. W tamtejszej jednostce działają już rosyjskie bezzałogowe systemy obserwacyjne Supercam S100, S150 i S350. „Niewykluczone, że w późniejszym czasie Rosjanie werbują w szeregi swojej armii białoruskich żołnierzy” - podkreślono.

08:37
29.10.2023

Ukraiński sztab zaktualizował dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na wojnie z Ukraina kolejnych 660 żołnierzy, a łączna ich liczba od początku inwazji to już k. 299 080 - poinformował Szyab Generalny Siły Zbrojnych Ukrainy. W sobotę zniszczonych zostało też m.in. siedem rosyjskich czołgów i osiem systemów artyleryjskich.

07:59
29.10.2023

Ukraina zorganizuje szkolenie dla ratowników z Finlandii

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko i jego fińska odpowiedniczka Mari Rantanen poinformowali o uzgodnieniu organizacji szkoleń dla fińskich ratowników. Według Kłymenki Finowie są „pod wrażeniem pracy ukraińskich ratowników podczas (rosyjskiej) inwazji i chcą wykorzystać zdobyte doświadczenia praktyczne”. Według niego priorytetowymi zadaniami jest obecnie ochrona obiektów infrastruktury krytycznej i zapewnienie bezpieczeństwa ludności w okresie jesienno-zimowym. - I w tym kierunku także możemy liczyć na wsparcie Finlandii. Według minister Rantanen powstają już nowe pakiety pomocowe – podkreślił minister.

Pomoc Finlandii dla Kijowa koncentruje się głównie na wzmocnieniu zdolności ukraińskich ratowników. Na początku tygodnia ukraińscy ratownicy otrzymali od swoich fińskich kolegów dziewięć specjalistycznych pojazdów.

07:25
29.10.2023

Dwa rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym dwa okręty, jednak żaden z nich nie ma na pokładzie rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała nad ranem ukraińska marynarka.

06:48
29.10.2023

Pięć „szachedów” zestrzelonych nad Ukrainą

Ukraińskie siły obrony powietrznej unieszkodliwiły wszystkie pięć dronów Shahed wystrzelonych nocą przez Rosjan - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Rosyjscy okupanci ponownie uderzyli na Ukrainę, używając 5 szturmowych dronów typu Shahed-136/131. Wszystkie drony wroga zostały zniszczone przez naszą obronę przeciwlotniczą” – czytamy w komunikacie.

06:17
29.10.2023

Głośne eksplozje w Chersoniu

Rosyjskie wojska ostrzeliwują przybrzeżne obszary Chersoniu, w mieście słychać potężne eksplozje - poinformował na Telegramie Roman Mroczko, dyrektor miejskiej administracji.

„W Chersoniu doszło do potężnych eksplozji! Przybrzeżne obszary miasta są pod ostrzałem sił okupacyjnych!” – napisał. Mroczko zaapelował do mieszkańców o ostrożność i przeniesienie się w bezpieczniejsze rejony.

06:12
26.10.2023

Sobotnia relacja

Wydarzenia z soboty można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 612