23:41
28.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:18
28.10.2023

Ukraina i USA stworzyły „hybrydowe” systemy obrony powietrznej

Program „FrankenSAM” umożliwia wystrzeliwanie nowoczesnych rakiet przeciwlotniczych ze zmodernizowanych radzieckich wyrzutni - jedna wersja łączy wyrzutnie Buk i rakiety Sea Sparrow, druga - radzieckie radary i rakiety SideWinder.

22:52
28.10.2023

Rosyjscy żołnierze przybywają na Białoruś, aby szkolić operatorów dronów Udział

Rosyjscy instruktorzy wojskowi przybywają na Białoruś, aby szkolić białoruskie siły, podało 28 października wojskowe Narodowe Centrum Oporu Ukrainy.

Powołując się na białoruskie źródła podziemne, ukraińskie wojsko poinformowało, że rosyjscy specjaliści przybywają do bazy wojskowej w Berezie w obwodzie brzeskim na zachodniej Białorusi.

Narodowe Centrum Oporu twierdzi także, że siły rosyjskie prawdopodobnie będą w dalszym ciągu werbować Białorusinów do walki na Ukrainie w ramach wojsk rosyjskich.

Wcześniej Narodowe Centrum Oporu poinformowało 10 października, że rosyjskie i białoruskie siły specjalne planują atak pod fałszywą flagą na terytorium Białorusi, za który zamierzają zrzucić winę na Ukrainę.

22:26
28.10.2023

Na Ukrainie odnotowano ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A

W obwodzie winnickim 141 pacjentów jest hospitalizowanych z powodu tej choroby.

Do zakażenia dochodzi głównie poprzez spożycie skażonej żywności, brudnej wody lub podczas bliskiego kontaktu z osobą chorą.

21:59
28.10.2023

Ukraina uruchamia pierwszą krajową maszynę do rozminowywania

Po 4 miesiącach testów prototypu Ukraina rozmieściła w obwodzie charkowskim wyprodukowaną w kraju maszynę do usuwania min, poinformował Oleh Syniehubov, szef Administracji Wojskowej Obwodu Charkowskiego.

pojazd działa zdalnie z odległości 300 metrów, aby uniknąć obrażeń spowodowanych odłamkami, i jest wyposażony w cztery kamery pomagające w sterowaniu. Może rozbroić 95 proc. wszystkich min i zostanie wysłany do jednego z najbardziej skażonych obszarów po przeszkoleniu operatorów.

21:18
28.10.2023

Zastępca szefa policji zawieszony po śledztwie dziennikarzy

Zastępca szefa policji Dmytro Tyszlek został zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak dziennikarskie śledztwo wykazało, że jego żona posiada rosyjski paszport – poinformował 28 października minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

Jak poinformowało 26 października biuro śledcze Info, Ołeksandra Bałakai, żona Tyszlka, nadal posiada rosyjski paszport, który uzyskała w pierwszej dekadzie XXI wieku, mieszkając w obwodzie rostowskim w Rosji.

Dziennikarze zauważyli także, że zastępca szefa policji wraz z żoną podróżowali samochodami i przebywali w nieruchomościach należących do szefa rosyjskiej mafii.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, Tyszlek powiedział mediom, że „fakty z jego biografii i życia rodzinnego zostały zniekształcone”.

„Zapewniam, że jeśli potwierdzą się medialne fakty, zostaną podjęte pilne i rygorystyczne decyzje  w sprawie Dmytro Tyszlka” – oznajmił Kłymenko w poście na Telegramie 28 października.

20:27
28.10.2023

Na Ukrainę z Niemiec przybyły drony powierzchniowe Sonobot 5

Niemcy dostarczyły Ukrainie drony powierzchniowe Sonobot 5, które mogą pomóc w badaniu zbiorników oraz wykrywaniu amunicji i innych niebezpiecznych obiektów na dnie.

Sonobot 5 służy głównie do mapowania trójwymiarowego. Urządzenie może być wykorzystywane podczas działań poszukiwawczych do identyfikacji obiektów stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i infrastruktury.

19:54
28.10.2023

Kozacy zaporoscy opowiadają się za jak najszybszym przystąpieniem Ukrainy do NATO

Ogólnoukraiński oddział Kozackiego Centrum Promocji Integracji Euroatlantyckiej opowiada się za przyspieszeniem akcesji Ukrainy do NATO.

Jak wynika z dokumentów przesłanych w sobotę agencji Interfax-Ukraine, uchwała taka została podjęta po wynikach seminarium popierającego przystąpienie Ukrainy do NATO, w którym wzięło udział szereg organizacji kozackich kraju.

„Po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy, z punktu widzenia interesów narodowych Ukrainy, słuszne i aktualne było jak najszybsze przyłączenie się do Traktatu Waszyngtońskiego i NATO, aby zapobiec konfrontacji zbrojnej lub konfliktowi zbrojnemu z autorytarnym krajem sąsiadującym Federacji Rosyjskiej” – stwierdza uchwała.

19:22
28.10.2023

Ukrenergo: Rosja uszkodziła 70 głównych obiektów energetycznych na Ukrainie

-„Żaden kraj na świecie nie spotkał się z tego rodzaju atakami i tego rodzaju zagrożeniami” – powiedział Wołodymyr Kudrycki, dyrektor generalny Ukrenergo. Dodał, że Ukrenergo musiało wymyślać rozwiązania „w locie”

Potwierdził, że każda większa elektrownia na Ukrainie, w tym wszystkie elektrownie wodne i cieplne na terytorium kontrolowanym przez rząd, poniosła poważne szkody w wyniku rosyjskich ataków.

18:54
28.10.2023

Siły obronne odparły w ciągu dnia 37 ataków Rosjan

W ciągu dnia Siły Obronne Ukrainy odparły 37 ataków armii rosyjskiej i uniemożliwiły wrogowi odzyskanie utraconych pozycji na kierunkach Bachmut i Zaporoże.

Tak wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z godziny 18:00 w sobotę 28 października, opublikowanego na Facebooku.

W sumie w ciągu dnia na froncie odbyło się 48 starć bojowych. Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna.

18:25
28.10.2023

Witalij Kim: Rosjanie wzięli za cel placówki edukacyjne

Rosyjscy najeźdźcy oznaczyli prawie wszystkie placówki oświatowe obwodu mikołajowskiego jako cele wojskowe, dlatego nie można tam prowadzić stacjonarnych lekcji - powiedział Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Mikołajów Witalij Kim.

- Obwód mikołajowski był przez długi czas rejonem frontowym i niektóre placówki oświatowe były przez krótki czas wykorzystywane przez nasze wojsko. Dlatego Rosjanie oznaczyli je wszystkie jako cele wojskowe. Od dawna nie ma  tam wojska , ale Rosjanie są głupi i w każdej chwili, nawet po sześciu miesiącach, mogą uderzyć w szkołę lub inną placówkę. Dlatego nie możemy ryzykować i prowadzić lekcji   – powiedział Kim.

Według stanu na 1 września 2023 r. w placówkach oświatowych obwodu mikołajowskiego utworzono 110 pełnowartościowych schronów w pełni spełniających standardy. To nieco ponad 10 proc. zapotrzebowania.

17:53
28.10.2023

Rząd Ukrainy zmienia zasady eksportu produktów rolnych

Rząd Ukrainy podjął decyzję o zmianie zasad eksportu produktów rolnych w celu zwalczania szarego rynku i braku zwrotu do kraju dochodów w walutach obcych.

Zgodnie z nowelizacją przepisów, firmy zajmujące się eksportem produktów rolnych muszą być zarejestrowane w Państwowym Rejestrze Rolnym (SAR). Weryfikacja w Państwowym Rejestrze Rolnym będzie przeprowadzana w obecności zaświadczenia podatnika od dnia 23 lutego 2022 r. i obecnie.

17:30
28.10.2023

Ławrow twierdzi, że izraelska kampania  w Gazie jest sprzeczna z prawem międzynarodowym

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powstrzymał się od odwoływania się do prawa międzynarodowego, mówiąc o rosyjskich bombardowaniach na Ukrainie, które powszechnie określano jako zbrodnie wojenne i sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Czytaj więcej

Ławrow ocenia izraelską kampanię w Gazie: Niehumanitarna
16:57
28.10.2023

Ukraina. Więźniowie zatrudniani do pracy w kopalniach

Według ministra sprawiedliwości Denysa Maliuski w ten sposób uzupełniane są braki kadrowe, a sami więźniowie zdobywają umiejętności, które pomogą im w przyszłości znaleźć zatrudnienie. Otrzymują także godziwą pensję, która pozwala im na pokrycie szkód wyrządzonych przestępstwem, opłacenie podatków i zasilenie specjalnego funduszu budżetowego.

16:31
28.10.2023

Łukaszenko zaprasza premiera Orbána na Białoruś

Samozwańczy prezydent Republiki Białorusi Aleksander Łukaszenka zaprosił premiera Węgier Viktora Orbána do złożenia wizyty na Białorusi.

Zaproszenie przekazał Orbánowi minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, który niedawno odwiedził Mińsk.

Łukaszenko oświadczył, że jest gotowy „na dialog z krajami europejskimi” i zaprosił Orbána „do omówienia poważnych spraw”.

Szef służby prasowej Bertalan Havasi powiedział, że Orbán rozważy zaproszenie po powrocie ze szczytu UE w Brukseli.

16:05
28.10.2023

Port w Odessie przyjął 11 statków

Do portów obwodu odeskiego zawinęło 11 statków, aby załadować 225 tys. ton wyrobów rolnych i metalowych.

W piątek cztery masowce wyeksportowały do ​​Afryki, Azji i Europy prawie 130 tys. ton zboża i 10 tys. ton metali.

Łącznie z korytarza wejściowego skorzystały 62 statki, z czego 37 wyeksportowało już ponad 1,3 mln ton ukraińskich produktów rolnych i innych ładunków.

15:41
28.10.2023

Armenia po raz pierwszy uczestniczy w spotkaniu Formuły Pokoju

Armenia po raz pierwszy bierze udział w spotkaniu mającym na celu przygotowanie zbliżającego się szczytu w sprawie proponowanej przez Ukrainę formuły pokojowej na Malcie - informuje ormiańskie Radio Liberty.

Biuro Prezydenta Ukrainy stwierdziło, że w spotkaniu na Malcie uczestniczy ponad 65 krajów, czyli znacznie więcej niż podczas poprzedniego spotkania w Arabii Saudyjskiej. Lista krajów uczestniczących nie została jeszcze ujawniona.

15:13
28.10.2023

Rosja zgłosiła uszkodzenie magazynu odpadów nuklearnych

W elektrowni jądrowej Kursk w Rosji odnotowano uszkodzenie ściany składowiska odpadów nuklearnych. Oświadczenie to złożyła w sobotę 28 października oficjalna przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa.

Zacharowa oskarżyła Ukrainę o rzekomo „ukierunkowany atak” trzech dronów na elektrownię jądrową i „akt terroryzmu”.

- Jeden z dronów załadowany materiałami wybuchowymi uderzył w magazyn odpadów nuklearnych, uszkadzając jego ściany. Pozostałe dwa spadły na kompleks budynków administracyjnych stacji – twierdzi Zacharova.

Zacharowa wezwała wszystkie rządy do potępienia działań Kijowa, które są „niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji”.

14:37
28.10.2023

Rosja przeprowadziła atak na obwód chersoński. Dwie osoby zostały ranne

14:20
28.10.2023

Finlandia wzmocni ogrodzenie na granicy z Rosją

Finlandia ogłosiła w czwartek, że ukończono prace nad pierwszymi trzema kilometrami ogrodzenia. Zapowiedziano, że pozostałe 200 km będzie dodatkowo wzmocnione.  

Zapowiedziano, że ogrodzenie zostanie przeprojektowane. Dotyczy to również sieci monitoringu. Jednocześnie zapewniono, że obecnie stawiane ogrodzenie jest wystarczająco solidne. 

13:33
28.10.2023

Ukraina i Holandia rozpoczynają konsultacje w sprawie długoterminowej umowy o bezpieczeństwie 

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przeprowadził konsultacje z przedstawicielami Holandii w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa. 

Holandia stała się szóstym krajem po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Japonii, Francji i pierwszym krajem spoza G7, z którym Ukraina rozpoczęła dwustronne negocjacje.

13:10
28.10.2023

Szoszyn: Świat przestał reagować na nuklearne groźby Kremla

- Putin staje się człowiekiem rakietą. Tak jak Kim Dzong Un, którego przestarzała totalitarna władza zamknęła się w ładnie pomalowanych pociskach balistycznych - pisze Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Putin człowiekiem rakietą. Świat przestaje reagować na rosyjski szantaż nuklearny
12:47
28.10.2023

Rosyjski pułkownik wydał miliony na niepotrzebny sprzęt

Most Krymski został całkowicie bez ochrony przed ukraińskimi dronami.

Czytaj więcej

Korupcja w rosyjskiej armii. Przez tego oficera krymski most nie miał ochrony
12:17
28.10.2023

Brytyjski wywiad: straty Rosji pod Awdijiwką mogą być najwyższe od roku 

Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosja poniosła jedne z największych strat w 2023 r. pod Awdijiwką i wydaje się, że oczekiwania dowództwa po raz kolejny są sprzeczne z rzeczywistymi możliwościami wojska.

Wywiad zauważa, że Rosjanie użyli w pobliżu Awdijiwki jednostek liczących do 8 brygad. 

"Charakter operacji sugeruje, że kluczowe kwestie wojskowe i polityczne dla Rosji pozostają takie same, jak przez prawie całą wojnę. Przywódcy polityczni domagają się zajęcia kolejnych terytoriów, ale wojsko nie jest w stanie zapewnić skutecznej ofensywy na poziomie operacyjnym" - czytamy w raporcie

11:28
28.10.2023

Biden i Xi Jinping zgodzili się spotkać w listopadzie

Prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping zgodzili się spotkać na marginesie szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco w listopadzie - informuje agencja AP. 

Pekin nie potwierdził jeszcze oficjalnie, że Xi Jinping osobiście weźmie udział w szczycie.

10:45
28.10.2023

Ukrenergo: Rosyjskie ataki uszkodziły 70 dużych obiektów energetycznych na Ukrainie

Rosyjska strategia zmasowanych ataków na ukraiński system energetyczny spowodowała uszkodzenie około 70 dużych obiektów jesienią i zimą ubiegłego roku - powiedział Wołodymyr Kudrycki, szef ukraińskiego państwowego operatora sieci Ukrenergo.

Według Kudryckiego, każda duża elektrownia cieplna i wodna na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę uległa znacznym zniszczeniom podczas rosyjskiej operacji, która sparaliżowała połowę krajowego systemu energetycznego.

10:00
28.10.2023

Alarm dla całej Ukrainy

Siły Powietrzne Ukrainy wydały ostrzeżenie w związku ze startem rosyjskich MiG-ów 31K

alerts.in.ua

09:51
28.10.2023

ISW: Rosjanie zmuszają jeńców do wstępowania do "grup ochotniczych"

Rosja prawdopodobnie zmusza ukraińskich jeńców wojennych do przyłączenia się do jej "formacji ochotniczych", co stanowi naruszenie Konwencji Genewskiej.

W piątek rosyjskie media państwowe poinformowały o zwerbowaniu około 70 ukraińskich  jeńców wojennych z różnych rosyjskich kolonii karnych i rozpoczęciu szkolenia przed wysłaniem na front

Instytut Studiów nad Wojną w swoim raporcie podkreśla, że jest to naruszenie Konwencji Genewskiej dotyczącej jeńców wojennych.

09:19
28.10.2023

Ukraińcy strącili trzy pociski Iskander-K

Około pierwszej w nocy Rosjanie wystrzelili cztery pociski Iskander-K w kierunku obwodu dniepropietrowskiego. Obrona powietrzna strąciła trzy pociski.

Pociski zostały wystrzelone z rejonu Dżankoj na okupowanym Krymie.

Lokalne władze poinformowały, że nie było ofiar.

08:36
28.10.2023

Awdijiwka: Rosja straciła około 4000 żołnierzy w atakach

Rosjanie stracili około 4000 żołnierzy w rejonie Awdijiwki. Poinformował o tym ukraiński minister obrony Rustem Umerow w rozmowie telefonicznej z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.

08:34
28.10.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 298 420 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 298 420 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji.

Liczba ta obejmuje także 740 ofiar odnotowanych w ciągu ostatniej doby.

Rosja straciła również 5 167 czołgów, 9 749 opancerzonych pojazdów bojowych, 9 524 pojazdy i zbiorniki paliwa, 7 180 systemów artyleryjskich, 834 systemy rakietowe wielokrotnego startu, 558 systemów obrony powietrznej, 320 samolotów, 324 śmigłowce, 5 390 dronów i 20 łodzi.

07:44
28.10.2023

Rosjanom nie udaje się przeprowadzić mobilizacji na Krymie

Według ukraińskiego Narodowego Centrum Oporu, Rosjanom nie udało się  przeprowadzić mobilizacji na okupowanym Półwyspie Krymskim.

"Mieszkańcy Krymu opuszczają półwysep, uciekając przed mobilizacją. Komisariaty wojskowe już poinformowały najwyższe władze, że plan przymusowego wcielenia miejscowej ludności do wojsk nie zostanie zrealizowany" - przekazano.

07:06
28.10.2023

Rosja utrzymuje jeden lotniskowiec rakietowy na Morzu Czarnym 

Rosja ma dwa okręty wojenne pełniące służbę bojową na Morzu Czarnym, w tym jeden lotniskowiec z pociskami manewrującymi Kalibr.

06:44
28.10.2023

Rosja przeprowadziła atak na Chersoń. Zniszczenia w centrum miasta

- Rosyjski atak z lewego brzegu Dniepru spowodował liczne eksplozje i zniszczenia w centrum Chersonia - poinformował Roman Mroczko, szef administracji wojskowej miasta.

06:37
28.10.2023

Pierwsza ukraińska jednostka rozminowująca została opracowana w Charkowie 

Projektanci dostarczyli pierwsze na Ukrainie urządzenie do rozminowywania do Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej w celu przygotowania terenu do rozminowywania, poinformował 27 października gubernator obwodu Ołeh Synehubow.

Maszyna przeszła roczne testy i została oficjalnie certyfikowana 2 sierpnia.

Opracowany przez Ukraińców sprzęt jest znacznie tańszy od zagranicznych odpowiedników i ma być w stanie rozbroić 95 proc. min.

Telegram

06:36
28.10.2023

3 pociski i 2 drony zestrzelone na południu Ukrainy 

Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła trzy pociski Ch-59 w obwodzie mikołajowskim i dwa drony Lancet nad obwodem chersońskim - poinformowała armia.

Rosyjskie ataki z powietrza na południową Ukrainę nasiliły się w ostatnich tygodniach.

06:35
28.10.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 611