USA: Spiker Izby Reprezentantów nie chce łączyć pomocy dla Izraela z pomocą dla Ukrainy

Mike Johnson, nowy spiker Izby Reprezentantów chce, aby Izba w tym tygodniu zajęła się wyłącznie sprawą pomocy dla Izraela, a nie - jak chce prezydent USA Joe Biden - dużym pakietem obejmującym zarówno pomoc dla Izraela, jak i m.in. pomoc dla Ukrainy.

Publikacja: 30.10.2023 07:02

Mike Johnson

Mike Johnson

Foto: PAP/EPA

Administracja Joe Bidena chciała skierować do Kongresu wniosek o wart 106 mld dolarów pakiet obejmujący pomoc dla Izraela, Ukrainy, Tajwanu, a także środki na wzmocnienie ochrony południowej granicy USA.

Nowy spiker Izby Reprezentantów: Pomoc dla Izraela priorytetem dla USA

- W tym tygodniu mamy zamiar przedstawić w Izbie projekt ustawy wyłącznie o środkach dla Izraela - powiedział Johnson w rozmowie z Fox News wyrażając nadzieję na ponadpartyjne wsparcie dla takiego projektu. Jak dodał Partia Republikańska poprze taki projekt również w Senacie, gdzie większość ma Partia Demokratyczna.

Czytaj więcej

Izrael atakuje cele w pobliżu szpitali. Hamas przedstawił warunek uwolnienia zakładników

Członkowie Izby Reprezentantów, w której Partia Republikańska ma niewielką większość, mają zebrać się w środę.

- Na świecie dzieje się dużo rzeczy, do których musimy się odnieść i to zrobimy - podkreślił Johnson w rozmowie z Fox News, nie mówiąc jednak wprost o wojnie na Ukrainie.

- Ale teraz to, co dzieje się w Izraelu wymaga natychmiastowej uwagi, musimy zająć się tym osobno - dodał nowy spiker Izby Reprezentantów wybrany po odwołaniu ze stanowiska Kevina McCarthy'ego. Johnson był czwartym kandydatem Partii Republikańskiej na spikera po odwołaniu McCarthy'ego, poprzednich trzech nie zdobyło wymaganej większości.

106 mld

Tyle, w dolarach, ma być wart pakiet pomocy m.in. dla Izraela i Ukrainy, który chciałby przeforsować w Kongresie Joe Biden

Biden chciał, aby Kongres zatwierdził duży, wart 106 mld dolarów pakiet pomocy, którego największa część miała być przeznaczona na wsparcie walczącej z Rosją Ukrainy.

Johnson stwierdził jednak, że wzmocnienie wsparcia dla Izraela powinno być obecnie najważniejsze jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe USA.

USA wspierają Izrael w działaniach przeciwko Hamasowi

Izrael, zaatakowany 7 października przez Hamas, prowadzi obecnie operację odwetową w Strefie Gazy. O wsparciu USA dla Izraela Biden zapewniał w czasie niedawnej wizyty w tym kraju. W czasie tej wizyty Biden zapowiedział też przekazanie dodatkowej pomocy wojskowej najbliższemu sojusznikowi USA na Bliskim Wschodzie.

Jednocześnie Biden kilkukrotnie apelował do Beniamina Netanjahu, by Izrael, prowadząc działania przeciwko Hamasowi, minimalizował cierpienia palestyńskich cywilów i umożliwił dostarczenie im pomocy humanitarnej.

Administracja Joe Bidena chciała skierować do Kongresu wniosek o wart 106 mld dolarów pakiet obejmujący pomoc dla Izraela, Ukrainy, Tajwanu, a także środki na wzmocnienie ochrony południowej granicy USA.

Nowy spiker Izby Reprezentantów: Pomoc dla Izraela priorytetem dla USA

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Beniamin Netanjahu w USA. Liczy na Donalda Trumpa
Polityka
Dmytro Kułeba z wizytą w Pekinie. Czy Ukraina przekona Chiny do wywarcia presji na Putina?
Polityka
Europa szykuje się na różne scenariusze wyborów prezydenckich w USA. Woli Harris, ale rozmawia też z Trumpem
Polityka
Donald Trump o debacie z Kamalą Harris: Wypadnie tak samo, jak Joe Biden
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Kamala Harris: Budowa klasy średniej podstawowym celem mojej prezydentury