Rosja twierdzi, że Zachód chce rozszerzyć konflikt na Ukrainie na Azję

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, przemawiając na forum w chińskim Xiangshan przekonywał, że NATO i Zachód chcą doprowadzić do rozszerzenia się konfliktu na Ukrainie na rejon Azji i Pacyfiku - wynika z jego wypowiedzi cytowanych przez agencję TASS.

Publikacja: 30.10.2023 06:05

Siergiej Szojgu

Siergiej Szojgu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 614

Szojgu przekonywał na forum w Chinach, że NATO ukrywa rozbudowę swoich sił w rejonie Azji okazując "ostentacyjną wolę dialogu".

Siergiej Szojgu: Rośnie obecność wojskowa NATO w Azji

Minister obrony Rosji oskarżał też kraje NATO o to, że te doprowadzają do wyścigu zbrojeń w regionie, zwiększając swoją obecność wojskową i częstotliwość ćwiczeń wojskowych w rejonie Azji i Pacyfiku.

Szojgu oskarżył też USA o próbę wykorzystania zmian klimatycznych i klęsk żywiołowych jako pretekstu do "humanitarnych interwencji" w regionie Azji i Pacyfiku.

Czytaj więcej

Władimir Putin szykuje się na wybory

Mówiąc o pojawieniu się nowych bloków w regionie takich jak Quad (Australia, Indie, Japonia i USA) czy AUKUS (Australia, Wielka Brytania i USA) Szojgu stwierdził, że podważają one rolę Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i wysiłki na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej w regionie.

Siergiej Szojgu: Zachód musi zaprzestać starań o strategiczną porażkę Rosji

Jednocześnie Szojgu zapewnił, że wycofanie przez Rosję ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową nie oznacza końca tego porozumienia, a Rosja nie zamierza zmieniać swojej doktryny jeśli chodzi o użycie broni jądrowej.

- Chcemy tylko przywrócić parytet z USA, które nie ratyfikowały traktatu - wyjaśnił Szojgu. - Nie mówimy o jego zniszczeniu - dodał.

Szojgu stwierdził też, że Moskwa jest gotowa do rozmów na temat porozumienia kończącego wojnę na Ukrainie oraz dalszego "współistnienia" z Zachodem, ale - jak dodał - państwa Zachodu muszą przestać zmierzać do zadania Rosji strategicznej porażki.

- Jest także ważne, by zapewnić równość w stosunkach między wszystkimi mocarstwami atomowymi i stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy ponoszą szczególną odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i globalnej stabilności - mówił.

Szojgu przekonywał na forum w Chinach, że NATO ukrywa rozbudowę swoich sił w rejonie Azji okazując "ostentacyjną wolę dialogu".

Siergiej Szojgu: Rośnie obecność wojskowa NATO w Azji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Armenia i Azerbejdżan próbują normalizować stosunki. Jednocześnie zbroją się i zabiegają o sojuszników
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Dyplomacja
Emmanuel Macron ma kandydata na następcę Ursuli von der Leyen
Dyplomacja
12 chińskich myśliwców nad "tajwańską" częścią Cieśniny Tajwańskiej
Dyplomacja
Joe Biden ostrzega, że może dojść do wojny USA z Rosją. Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Brytyjski rząd oskarża Rosję o cyberataki i próbę ingerencji w politykę
Materiał Promocyjny
Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli