Putin oskarża Stany Zjednoczone o zamieszki w Machaczkale. USA reagują: To nienawiść

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Ukrainę i „agentów zachodnich służb wywiadowczych” o podżeganie do antyizraelskich zamieszek w Machaczkale. - To po prostu czysta nienawiść, bigoteria i zastraszanie – stwierdził Kirby.

Publikacja: 30.10.2023 23:42

Zamieszki na lotnisku w Machaczkale

Zamieszki na lotnisku w Machaczkale

Foto: AFP

W niedzielę w stolicy rosyjskiego Dagestanu, Machaczkale, tłum zaatakował pasażerów samolotu linii Red Wings z Tel Awiwu.

Protestujący przeciwko atakowi Izraela na Strefę Gazy muzułmańscy mieszkańcy republiki wdarli się na teren lotniska i do pomieszczeń służbowych, poszukując pasażerów z Izraela.

Uczestnicy zamieszek kontrolowali samochody wyjeżdżające z lotniska, niszczyli bariery. Mieli ze sobą transparenty, głoszące m.in., że "w Dagestanie nie ma miejsca dla zabójców dzieci".

Czytaj więcej

Antyżydowskie wystąpienia na rosyjskim Kaukazie

Rannych zostało około 20 osób, dwie osoby są w stanie krytycznym, lotnisko zostało zamknięte.

Do antyizraelskich protestów doszło także w innych miejscach Północnego Kaukazu, m.in. w Karaczajewo-Czerkiesji.

Putin wskazuje winnych

Podczas spotkania z członkami Rady Bezpieczeństwa, rządem i kierownictwem organów ścigania, którego powodem była sytuacja w republice Północnego Kaukazu.

Otwierając spotkanie  Putin stwierdził, że ​​bieżących wydarzeń w Strefie Gazy „nie da się niczym usprawiedliwić”, ale zaapelował, aby nie kierować się emocjami.

Czytaj więcej

Netanjahu: Wyrzucimy Hamas na śmietnik historii. Zawieszenia broni nie będzie

Ocenił, że za zamieszkami w Machaczkale stoją zachodnie służby i Ukraina.

Inspiracją do wydarzeń w Machaczkale ostatniej nocy, w tym za pośrednictwem sieci społecznościowych, zwłaszcza z terytorium Ukrainy, były ręce agentów zachodnich służb wywiadowczych - oświadczył Putin.

Odpowiedzialność ponoszą także władze w Kijowie, które „pod przywództwem swoich zachodnich patronów próbują wywołać pogromy w Rosji” - twierdzi prezydent Rosji.

USA chcą przedłużyć swoją „globalną dyktaturę”

Putin twierdził, że władze w Waszyngtonie chcą przedłużyć swoją „globalną dyktaturę” i próbują „przy pomocy chaosu” zdestabilizować swoich konkurentów, w tym Rosję, która „walczy o wolność krajów i narodów  na polu bitwy”.

- Nie osiągając sukcesu na polu bitwy, chcą nas, Rosję, podzielić od wewnątrz, aby nas osłabić i siać zamęt - mówił Putin.

- Trzeba poznać i zrozumieć, gdzie jest korzeń zła, gdzie ten właśnie pająk, który próbuje owinąć swoją siecią całą planetę, cały świat i chce osiągnąć naszą strategiczną porażkę na polu bitwy, wykorzystuje ludzi, których oszukiwał przez dziesięciolecia na terytorium dzisiejszej Ukrainy - perorował rosyjskie prezydent.

Putin dodał, że osoby stojące za konfliktem na Bliskim Wschodzie i innymi kryzysami regionalnymi 'wykorzystają swoje destrukcyjne działania, aby siać nienawiść, nastawiając ludzi przeciwko sobie na całym świecie.

- To jest prawdziwy egoistyczny cel takich geopolitycznych władców marionetek - podsumował.

Kirby: To po prostu nienawiść

Biały Dom odpowiedział na przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym oskarżył on Ukrainę i „agentów zachodnich służb wywiadowczych” o podżeganie do antyizraelskich zamieszek w Machaczkale.

- Klasyczna rosyjska retoryka: kiedy coś idzie nie tak w twoim kraju, obwiniasz kogoś innego – powiedział na konferencji w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Dodał, że Zachód z sytuacja na ółnocnym Kaukazie nie ma nic wspólnego.

- To po prostu czysta nienawiść, bigoteria i zastraszanie – stwierdził Kirby.

W niedzielę w stolicy rosyjskiego Dagestanu, Machaczkale, tłum zaatakował pasażerów samolotu linii Red Wings z Tel Awiwu.

Protestujący przeciwko atakowi Izraela na Strefę Gazy muzułmańscy mieszkańcy republiki wdarli się na teren lotniska i do pomieszczeń służbowych, poszukując pasażerów z Izraela.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas