06:40
04.11.2023

Sobotnia relacja

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 619
00:12
04.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:35
03.11.2023

Rosja ostrzeliwuje Nikopol z artylerii. Jedna osoba ranna 

Rosja siedem razy ostrzelała rejon Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Ranny został 51-letni mężczyzna.

23:32
03.11.2023

Daniłow: Wróg ponosi na Krymie porażkę, jakiej nigdy wcześniej nie widział

- Na Krymie Federacja Rosyjska ponosi takie porażki, jakich nigdy wcześniej nie widziała. W szczególności mówimy o Flocie Czarnomorskiej - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, komentując gotowość ukraińskich sił zbrojnych do uderzenia w Rosję w odpowiedzi na jej zmasowane ataki w wykorzystaniem dronów i rakiet.

- Odpowiadamy wrogowi (na ataki - red.) każdego dnia. Każdego dnia zadajemy Rosjanom straty. I nie chodzi tylko o straty, które występują bezpośrednio na linii frontu. Jeśli chodzi o Półwysep Krymski i Flotę Czarnomorską Federacji Rosyjskiej, wierzcie mi, Rosjanie nigdy w życiu nie widzieli takiej porażki, jaką tam ponoszą - mówił.

22:39
03.11.2023

Prezydent Ukrainy odznaczył 328 żołnierzy, w tym 153 pośmiertnie 

Wołodymyr Zełenski odznaczył medalami państwowymi 328 obrońców Ukrainy, w tym 153 pośmiertnie. Odznaczenia przyznano za odwagę wykazaną w obronie suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za bezinteresowne wykonywanie obowiązków wojskowych.

22:13
03.11.2023

Ukraiński poseł podejrzany o pomoc w opuszczeniu Ukrainy podczas stanu wojennego

Ukraińskie organy ścigania zebrały dowody przeciwko parlamentarzyście Ołeksandrowi Dubińskiemu, któremu zarzuca się, że pomógł mężczyźnie nielegalnie opuścić Ukrainę.

Śledczy uważają, że poseł zapewnił bratu swojej partnerki możliwość opuszczenia Ukrainy "do sąsiedniego kraju europejskiego".

Dubiński miał wprowadzić dane mężczyzny do rządowego systemu, który pozwala mężczyznom wyjechać pod warunkiem, że przewożą pomoc humanitarną lub środki medyczne i wrócą na Ukrainę.

21:29
03.11.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy: Władze Rosji śledziły wszystkie reakcje na doniesienia o śmierci Putina 

Przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy Andrij Jusow zasugerował, że Rosjanie, którzy zareagowali w mediach społecznościowych na fałszywe wiadomości o śmierci prezydenta Rosji Władimira Putina, mogą ponieść karę. 

- Służby specjalne rejestrowały, dosłownie prześwietliły wszystkie publiczne reakcje, komentarze, polubienia - a niektórzy z tych, którzy umieścili emotikony pod postami o śmierci Putina, najprawdopodobniej wkrótce zostaną odwiedzeni - mówił Jusow.

20:47
03.11.2023

Kułeba: Zełenski rozważa, czy wybory odbędą się zgodnie z kalendarzem

- Prezydent Wołodymyr Zełenski rozważa przeprowadzenie wyborów zgodnie z planem wiosną 2024 r. - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

- Nie zamykamy się na taką możliwość. Prezydent rozważa za i przeciw - powiedział szef MSZ Ukrainy.

Wybory parlamentarne na Ukrainie miały odbyć się w październiku 2023 roku, a wybory prezydenckie zaplanowano na marzec 2024 roku.

Ukraińska konstytucja zakazuje przeprowadzanie wyborów, gdy kraj jest w stanie wojny.

19:56
03.11.2023

Mediazona potwierdziła tożsamość prawie 36 tys. rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie 

Na podstawie ogólnodostępnych źródeł niezależnie rosyjscy dziennikarze potwierdzili tożsamość 35 780 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie od lutego 2022 roku.

Dziennikarze podkreślają, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe, ponieważ informacje, które do tej pory zweryfikowali, pochodzą ze źródeł publicznych, w tym nekrologów, wpisów krewnych, wiadomości w mediach regionalnych i raportów władz lokalnych.

Od ostatniej aktualizacji z 21 października, do listy dodano 923 nazwiska.

19:17
03.11.2023

USA zapowiadają 425 mln dolarów pomocy dla Ukrainy

Rząd Stanów Zjednoczonych przydzielił Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o łącznej wartości 425 milionów dolarów.

Obejmie on między innymi dostawę pocisków do systemu HIMARS, i systemów obrony powietrznej, pociski artyleryjskie i systemy przeciwpancerne.

18:48
03.11.2023

Estoński wywiad: Rosja ponosi ciężkie straty pod Awdijiwką, ale będzie kontynuować ataki

Estońskie Centrum Wywiadowcze Sił Obronnych stwierdziło, że Federacja Rosyjska będzie kontynuować intensywne działania w celu zdobycia Awdijiwki w obwodzie donieckim do końca roku

18:36
03.11.2023

The Moscow Times: Dyrektor TASS został zwolniony przez Kreml za relacjonowanie buntu Prigożyna

Oficjalnie informowano, że dyrektor agencji TASS sam podjął decyzję o odejściu. 

Czytaj więcej

Dyrektor TASS nie odszedł sam. Został zwolniony przez Kreml za relacjonowanie buntu Grupy Wagnera
18:01
03.11.2023

Podolak: Mamy jasny obraz tego, jak wygląda "koniec wojny" 

Doradca szefa kancelarii prezydenta Mychajło Podolak twierdzi, że pomimo trudności obecnego etapu wojny, zwiększone dostawy broni powinny doprowadzić do przewagi technologicznej Ukrainy na polu bitwy.

- Cele i strategie Ukrainy są jasne i zrozumiałe, a my mamy jasne wyobrażenie o tym, jak wygląda "koniec wojny" - powiedział.

17:16
03.11.2023

Mołdawia: Rosja przeznaczyła 55 milionów dolarów na działania destabilizujące sytuację w kraju

- Rosja wydała ponad miliard mołdawskich lei (55,45 mln dolarów) na próby destabilizacji Mołdawii - powiedział 3 listopada Alexandru Musteata, szef mołdawskiej Służby Informacji i Bezpieczeństwa.

Musteata powiedział, że 90 milionów lei (5 milionów dolarów) zostało wydanych na przekupywanie wyborców i nielegalne finansowanie partii politycznej Szansa

16:50
03.11.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy skróci proces dostarczania broni na front 

Ministerstwo Obrony wprowadzi zmiany w procesie testowania wymaganym dla broni produkowanej w kraju, umożliwiając jej szybsze dotarcie na front.

Obecnie istnieje szereg wymagań testowych niezwiązanych ze zdolnością bojową broni produkowanej na Ukrainie, co wydłuża czas wysyłania sprzętu w ręce żołnierzy.

Ministerstwo wyjaśniło, że w czasie wojny nie ma potrzeby przeprowadzania tak długich testów, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że broń prawdopodobnie trafi bezpośrednio do walki.

15:53
03.11.2023

Zełenski odwołał generała. Jest nowy dowódca Sił Operacji Specjalnych Ukrainy

Dowódca Sił Operacji Specjalnych (SSO) Ukrainy generał brygady Wiktor Horenko został odwołany ze stanowiska przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Nowym dowódcą został mianowany pułkownik Serhij Łupańczuk.

Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy to jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Ukrainy. Gen. Wiktor Horenko był dowódcą SSO od lipca 2022 r.

15:24
03.11.2023

Miasto na Ukrainie zmienia nazwę. Głosują mieszkańcy

Nowomoskowsk - miasto na Ukrainie w obwodzie dniepropietrowskim zmienia nazwę. Mer miejscowości napisał w mediach społecznościowych, że to "historyczny moment". Mieszkańcy mogą głosować w internecie oraz w lokalach wyborczych. Do wyboru są trzy nowe nazwy: Nowosamarsk, Nowosełyca i Samar.

14:51
03.11.2023

W ciągu doby Ukraińcy zniszczyli na kierunku południowym 18 rosyjskich dział

18 dział, dwie wyrzutnie rakiet, dwa czołgi, transporter opancerzony, 14 pojazdów pancernych i dwie łodzie zniszczyli Ukraińcy w czasie walk na froncie południowym w ciągu ostatniej doby - podała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe".

14:09
03.11.2023

Łukaszenko wyraża przekonanie, że w przyszłości dojdzie do odbudowy stosunków Białorusi z Litwą i Polską

Aleksandr Łukaszenko mówił o tym w czasie spotkania z pracownikami elektrowni atomowej i mieszkańcami Ostrowca - informuje białoruska agencja, BiełTA. Jedno z pytań zadanych Łukaszence dotyczyło możliwości odbudowy relacji między Białorusią a Polską i Litwą, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich na Litwie (odbędą się w 2024 roku) oraz wyborów parlamentarnych, które odbyły się w Polsce.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko mówi o stosunkach z Polską. Wyraża nadzieję na poprawę
13:51
03.11.2023

Kreml komentuje słowa Miedwiediewa o możliwości starcia Polski z Białorusią i Rosją

Dmitrij Pieskow został zapytany o artykuł dotyczący Polski, który były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opublikował na łamach dziennika "Rossijskaja Gazieta".

Czytaj więcej

Dmitrij Miedwiediew o możliwości starcia Polski z Rosją. Kreml komentuje
13:36
03.11.2023

Putin szacuje, że wzrost PKB w Rosji w 2023 r. wyniesie 2,8-3 proc. PKB

Między styczniem a wrześniem PKB miało wzrosnąć w Rosji o 2,8 proc.

13:33
03.11.2023

Nowe sankcje USA zabolą rosyjskie banki, gaz i giełdę

Rosyjskie banki prywatne, największa gazowa inwestycja Rosji, giełda w St. Petersburgu, sojusznicze firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale też główny konstruktor broni dla rosyjskiej armii - zostały objęte amerykańskimi sankcjami.

Czytaj więcej

Biały Dom trafił w cel: nowe sankcje uderzą w rosyjskie banki, gaz i giełdę
13:23
03.11.2023

Kolejnych 19 obywateli Ukrainy trafiło na specjalistyczne leczenie i rehabilitację za granicą

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. 18 osób trafiło do placówek w Danii, Niemczech, Holandii i Norwegii. Wśród ewakuowanych są osoby, które doznały urazu z powodu eksplozji miny, a także pacjenci onkologiczni z Kijowa i Kropiwnickiego. Z kolei do Szwajcarii na specjalistyczne leczenie trafiło dziecko z Ukrainy.

12:52
03.11.2023

Kijów otrzymał trzy nowe wozy strażackie od europejskich partnerów

Wozy zostały przekazane ukraińskiej stolicy przez władze Lipska, ich zakup został sfinansowany przez niemiecki rząd federalny, a pojazdy wyprodukowano w Polsce - wynika z wpisu Witalija Kliczki na Facebooku.

12:28
03.11.2023

Ukraińska armia obchodzi dziś Dzień Wojsk Inżynieryjnych, a także Dzień Wojsk Rakietowych i Artylerii

Z tej okazji życzenia żołnierzom przekazał głównodowodzący ukraińskimi wojskami, gen. Walerij Załużny.

12:08
03.11.2023

Holandia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 500 mln euro

W skład pakietu pomocy wejdzie m.in. amunicja - oświadczyła minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren, przebywająca z dwudniową wizytą w Kijowie. - Oni (Ukraińcy - red.) potrzebują wsparcia w swoich zmaganiach. W tym wypadku mówimy o amunicji - tłumaczyła holenderska minister. W skład pakietu wejdzie warta 260 mln euro amunicja artyleryjska i warta 240 mln euro - amunicja do czołgów.

11:41
03.11.2023

Funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej strącili trzy rosyjskie drony-kamikadze

Do strącenia dronów, które miały atakować ukraińskie pozycje, doszło na kierunku zaporoskim - wynika z komunikatu.

11:26
03.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji chce skrócić czas powrotu do służby rannych żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych

Resort obrony Rosji chce zmienić rozporządzenie dotyczące wysyłania personelu wojskowego przechodzącego szkolenie wojskowe na badania lekarskie. Zmiana instrukcji ma skrócić czas, w którym żołnierze wojsk powietrzno-desantowych, po doznaniu obrażeń, mogą wrócić do służby - podaje agencja Interfax.

Czytaj więcej

Rosjanie chcą, by ranni żołnierze szybciej wracali do służby
10:58
03.11.2023

Pożar w Charkowie, będący następstwem ataku dronów na miasto, został ugaszony

Informację o ugaszeniu pożaru podała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

10:40
03.11.2023

W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 40 dronów-kamikadze

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że w nocy ukraińska obrona powietrzna miała być aktywna w 10 obwodach.

Czytaj więcej

Zmasowany atak rosyjskich dronów na Ukrainę. Cele m.in. blisko granicy z Polską
10:05
03.11.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie uszkodzono lub zniszczono 1 711 obiektów infrastruktury kulturalnej

Największe zniszczenia, jeśli chodzi o obiekty infrastruktury kulturalnej, odnotowano w obwodach donieckim, charkowskim, chersońskim, kijowskim, mikołajowskim, ługańskim i zaporoskim oraz kijowskim.

09:31
03.11.2023

Rosja. Zaufanie do Putina identyczne jak pół roku temu

Większość Rosjan wciąż pozytywnie ocenia to, jak Władimir Putin wypełnia obowiązki prezydenta Rosji i ufa mu - wynika z nowego sondażu FOM.

Czytaj więcej

Sondaż: Przeważająca większość Rosjan zadowolona z Putina
09:28
03.11.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali obiekt wojskowy w obwodzie iwanofrankiwskim

Rosja zaatakowała obiekt infrastruktury wojskowej w obwodzie iwanofrankiwskim. W wyniku ataku na terenie obiektu wybuchł pożar, który został jednak szybko ugaszony - poinformowała szefowa iwanofrankowskiej administracji obwodowej, Swietłana Onyszczuk.

08:58
03.11.2023

Liczba ofiar ataku na placówkę Nowej Poczty w obwodzie charkowskim wzrosła do ośmiu

Charkowska prokuratura poinformowała, że 29-letni mężczyzna ranny w ataku rakietowym Rosjan na placówkę Nowej Poczty w obwodzie charkowskim, zmarł w szpitalu. Tym samym liczba ofiar ataku wzrosła do ośmiu. Do ataku doszło 21 października wieczorem. Na placówkę Nowej Poczty we wsi Korotycz spadły rosyjskie pociski wystrzelone przez zestawy S-300.

08:49
03.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 16,82 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 25,8 tysięcy osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 22,3 tys. osób, a od początku wojny - 15,06 mln osób.

08:40
03.11.2023

Rosja ostrzega: Jeśli NATO zamknie Morze Bałtyckie dla Rosjan, będzie ono też zamknięte dla członków NATO

- Decydenci w NATO i stratedzy wojskowi są świadomi, że zamknięcie Morza Bałtyckiego dla Rosji oznacza zamknięcie Morza Bałtyckiego dla wszystkich - mówił w rozmowie z dziennikarzami wiceszef MSZ Rosji, Aleksandr Gruszko. Gruszko skomentował w ten sposób komentarze, że po wejściu do NATO Szwecji i Finlandii możliwość manewrowania rosyjskich okrętów na Morzu Bałtyckim zostanie ograniczona. - Nie powiem nic więcej, ale to są życzenia, marzenia całkowicie bezpodstawne, a ci, którzy spróbują te marzenia realizować w działaniach praktycznych  muszą zdawać sobie sprawę ze wszystkich negatywnych konsekwencji dla siebie, do jakich mogą doprowadzić - mówił wiceszef MSZ Rosji.

08:24
03.11.2023

W nocy Ukraińcy zestrzelili pocisk Ch-59 nad rejonem kropiwnickim

Informacje takie przekazuje Andrij Rajkowicz, szef kirowohradzkiej administracji obwodowej na swoim profilu na Facebooku.

08:02
03.11.2023

Gubernator obwodu lwowskiego pisze, że niektóre drony-kamikadze trafiły w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim

Wbrew informacjom przekazywanym przez mera Lwowa, Andrija Sadowego, gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki pisze, że z 16 dronów-kamikadze, którymi Rosjanie atakowali cele w obwodzie lwowskim, pięć trafiło w obiekt infrastruktury krytycznej wywołując pożar, który został szybko ugaszony.

07:53
03.11.2023

W wyniku nocnego ataku dronów w Charkowie wybuchł duży pożar

Ogień objął obszar 1 000 m2 - podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

07:34
03.11.2023

W nocy Rosjanie użyli 16 dronów-kamikadze do ataku na obwód lwowski

Informację taką podał mer Lwowa, Andrij Sadowy. Jak dodał wszystkie drony miały zostać strącone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

07:12
03.11.2023

Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty

Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr - informuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:39
03.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 303 270 żołnierzy, 5 265 czołgów, 9 901 pojazdów opancerzonych, 7 328 zestawów artyleryjskich, 854 wyrzutnie rakiet, 566 zestawów przeciwlotniczych, 322 samolotów, 324 śmigłowce, 5 495 bezzałogowych statków powietrznych, 1 551 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 691 pojazdów (w tym cystern) oraz 1 034 jednostki sprzętu specjalnego.

06:00
03.11.2023

Wywiad USA twierdzi, że Grupa Wagnera może przekazać zestaw Pancyr-S1 Hezbollahowi

Hezbollah, podobnie jak Hamas, jest wspierany przez Iran.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera przekaże zestaw przeciwlotniczy Hezbollahowi?
05:36
03.11.2023

Ukraina nadal liczy, że Niemcy przekażą jej pociski Taurus

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, w rozmowie z ZDF stwierdził, że Ukraina nadal nie traci nadziei na uzyskanie precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu Taurus od Niemiec. - Rozumiemy, że Niemcy potrzebują więcej czasu, by podjąć decyzję ws. pocisków Taurus i szanujemy prawo Niemiec do przekazania nam pocisków w odpowiednim czasie - stwierdził szef ukraińskiego MSZ.

05:10
03.11.2023

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z kontrolowanej przez Ukraińców części obwodu donieckiego ewakuowano 1,345 mln osób

Informacje takie podają przedstawiciele donieckiej administracji obwodowej. Wśród ewakuowanych jest 161 750 dzieci i ok. 41,8 tys. osób z niepełnosprawnościami. Obecnie na terenach kontrolowanych przez Ukrainę przebywa w obwodzie donieckim ok. 522 cywilów.

04:39
03.11.2023

Oddziały specjalne SBU chwalą się zniszczeniem czołgu T-72 w Donbasie

3. Departament ukraińskiej SBU na swoim profilu na Facebooku poinformował o zniszczeniu w Donbasie przez oddziały specjalne SBU bojowego wozu piechoty BWP-2 i czołgu T-72 przy użyciu dronów-kamikadze.

04:37
03.11.2023

W nocy w obwodzie lwowskim aktywna była obrona powietrzna

O aktywności obrony powietrznej w obwodzie lwowskim poinformował Maksym Kozicki, szef lwowskiej administracji obwodowej.

04:35
03.11.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali Charków i jego przedmieścia przy użyciu 10 dronów-kamikadze

W wyniku ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne, placówka edukacyjna i garaże w dwóch dzielnicach Charkowa. Ratownicy sprawdzają obecnie czy pod gruzami dwupiętrowego budynku, który częściowo zawalił się w wyniku ataku, nie ma uwięzionych ludzi.

04:30
03.11.2023

Ukraiński przemysł zbrojeniowy zwiększył 20-krotnie produkcję pocisków

Szacunki takie przedstawił zastępca przewodniczącego komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu w Radzie Najwyższej, Jegor Czernew. Według Czernewa priorytetem dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego pozostaje amunicja artyleryjska i zestawy obrony przeciwlotniczej.

04:29
03.11.2023

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim

Do zestrzelenia drona doszło w czwartek, o 23:45 czasu moskiewskiego - wynika z komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

04:27
03.11.2023

W przyszłym tygodniu KE prawdopodobnie zarekomenduje otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Decyzję w tej sprawie podejmą jednomyślnie przywódcy UE na szczycie w grudniu. – Jestem przekonana, że Rada Europejska wyśle pozytywny sygnał w grudniu – powiedziała Annalena Baerbock, szefowa MSZ Niemiec, na konferencji ministerialnej w Berlinie.

Czytaj więcej

Reformy przed poszerzeniem Unii Europejskiej. Czy Berlin chce Ukrainy w UE?
04:26
03.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 617