23:49
04.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:36
04.11.2023

Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły rakietami w zakłady Zaliw w Kerczu i uszkodziły rosyjski statek

W sobotni wieczór armia ukraińska przeprowadziła atak rakietowy na stocznię Zaliw im. B. E. Butomy w Kerczu i uszkodził znajdujący się tam rosyjski statek – potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

23:15
04.11.2023

Ukraina rozpoczyna śledztwo w sprawie patriarchy Cyryla

W sobotę 4 listopada Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że patriarcha Cyryl, przywódca Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, został formalnie oskarżony o popełnienie przestępstwa polegającego na błogosławieniu rosyjskich żołnierzy za zabijanie Ukraińców.

Według służby prasowej SBU SBU i Biuro Prokuratora Generalnego zebrały dowody przeciwko Kiryłowi Gundiajewowi, czyli patriarsze Cyrylowi, za pomaganie Rosji w zbrojnej agresji i zaprzeczanie jej zbrodniom wojennym.

Dochodzenie wykazało, że patriarcha Moskwy należy do najbliższego kręgu prezydenta Rosji Władimira Putina i był jednym z pierwszych zwolenników wojny na pełną skalę z Ukrainą, wyrażając publicznie poparcie. Do szerzenia propagandy Cyryl wykorzystuje wspólnoty religijne Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Rosji oraz przedstawicieli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie.

We wrześniu 2022 r. patriarcha Cyryl de facto pobłogosławił rosyjskich żołnierzy na śmierć na Ukrainie, obiecując im odpuszczenie grzechów. Według niektórych naukowców ten akt oznacza terroryzm religijny.

22:44
04.11.2023

Media: Podczas ceremonii wręczenia nagród siły rosyjskie mogły zabić ponad 20 żołnierzy ukraińskich

Jak podaje Ukraińska Prawda, 3 listopada żołnierze 128. Oddzielnej Brygady Szturmowej wzięli udział w uroczystościach, podczas których otrzymali odznaczenia z okazji Dnia Sił Rakietowych i Artylerii. Wówczas nastąpił rosyjski atak.

Tę samą informację zamieścił także ukraiński żołnierz w mediach społecznościowych.

Gubernator obwodu zakarpackiego Wiktor Mykyta nie potwierdził bezpośrednio szczegółów zdarzenia, ale 4 listopada napisał, że „po oficjalnych informacjach i za zgodą 128. Oddzielnej Brygady Szturmowej zostanie wydany rozkaz oddania czci poległym żołnierzom”.

22:14
04.11.2023

Rosjanie zaatakowali obwód połtawski

4 listopada Rosjanie zaatakowali obwód połtawski, raniąc kilka osób i zabijając kobietę, która została trafiona odłamkiem.

Dzieci ranne podczas rosyjskiego ataku trafiły do szpitala. Mężczyzna ma otwarte złamanie kości piszczelowej.

Co najmniej dziewięć budynków prywatnych zostało uszkodzonych

21:49
04.11.2023

Szef litewskiej dyplomacji o „porozumieniu pokojowym” z Rosją: Nasze dzieci będą nas przeklinać w okopach

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis przestrzegł przed wszelkimi porozumieniami pokojowymi z Rosją, ponieważ Kreml wykorzysta je jedynie jako przerwę na dozbrojenie.

„Dla Rosji «porozumienie pokojowe» oznacza jedynie «czas na dozbrajanie». Jesteśmy niebezpiecznie blisko stracenia okazji, aby zakończyć stulecia imperialnej agresji Kremla i zabezpieczyć przyszłość wielu kontynentów. Nasze dzieci będą nas przeklinać w okopach, które dla nich kopiemy” – napisał Landsbergis.

21:17
04.11.2023

Zełenski: Ukraina nie spodziewa się ułatwień na drodze do Unii Europejskiej

- Ukraina nie prosi o ustępstwa w drodze do Unii Europejskiej i wypełnia wszystkie zalecenia Komisji Europejskiej dane naszemu krajowi - powiedział w sobotę w Kijowie Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej  Ursulą von der Leyen.

- Wdrożyliśmy rekomendacje niezbędne do rozpoczęcia negocjacji członkowskich. Dotyczy to zarówno praworządności, jak i ochrony praw człowieka i wolności wspólnot narodowych, większej przejrzystości w pracy instytucji państwowych oraz wzmocnienia infrastruktury antykorupcyjnej powiedział prezydent.

20:43
04.11.2023

Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski

Armia rosyjska użyła ośmiu dronów kamikadze i artylerii do ostrzelania rejonu nikopolskiego w obwodzie dniepropietrowskim

Siły Obronne Ukrainy zniszczyły cztery z ośmiu dronów.

Według szefa okręgowej administracji wojskowej (RVA) Jewhena Jewtuszenko uszkodzonych zostało trzydzieści budynków prywatnych i dwa wieżowce, czternaście budynków komercyjnych, dwie placówki medyczne, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, obiekt infrastrukturalny, sklep, kancelaria notarialna, prawie siedemdziesiąt paneli elektrowni słonecznej.

20:12
04.11.2023

Autobusy szkolne dla Ukrainy

W ramach inicjatywy „Autobusy szkolne dla Ukrainy” społeczności ukraińskie otrzymają od UE ponad 370 autobusów, w tym autobusy wyposażone w podnośniki dla wózków inwalidzkich.

Autobusy będą dystrybuowane pomiędzy sześcioma obwodami: kijowskim, sumskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, lwowskim i czernihowskim.

19:44
04.11.2023

Wojska rosyjskie ponownie uderzyły w centrum Chersonia

Rakieta uderzyła w okolice  sklepu spożywczego. Według wstępnych danych zginął mężczyzna, a jedna kobieta została ranna.

19:10
04.11.2023

Korea Południowa zarabiała na zbrojeniu Rosji. Sankcje USA to zmienią

Koreański przemysł zbrojeniowy – duży dostawca broni dla NATO, w tym dla Polski – współpracował dotąd z dwiema stronami, zaopatrując także kraj, który rozpętał w Europie wojnę. Nowe sankcje USA zatrzymają ten proceder.

Czytaj więcej

Koreańska zbrojeniówka przestanie zarabiać w Rosji, Biały Dom nakłada sankcje
18:46
04.11.2023

Rumuńska pomoc dla Ukrainy

W latach 2024-2027 Rumunia przeznaczy  50 mln euro w ramach unijnego programu subsydiowania długu dla Ukrainy.

"Procentowa dotacja zostanie pokryta przez państwa członkowskie w drodze dodatkowych dobrowolnych składek” – stwierdził w dekrecie rumuński rząd.

18:12
04.11.2023

Ukraina eksportuje ponad 100 mln ton towarów „szlakami solidarności”

Ukraina wyeksportowała szlakami solidarności ponad 100 mln ton towarów, z czego ponad połowa to produkty rolne.

Mówiła o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

17:48
04.11.2023

Jusow: Rosja jest jednym z kluczowych ośrodków ksenofobii i antysemityzmu na świecie

Według Andrija Jusowa, przedstawiciela Wywiadu Obronnego Ukrainy, oczywiste jest także zaangażowanie rosyjskich służb specjalnych w trwające antysemickie demonstracje w Machaczkale.

Jusow nie wykluczył, że proces ten może mieć związek z pewną konfrontacją w siłach bezpieczeństwa federacji rosyjskiej lub zostać wykorzystany do zwiększenia presji na zniewolone przez Moskwę narody.

17:12
04.11.2023

Komisja Europejska  zaproponuje 12. pakiet sankcji wobec Rosji

Takie oświadczenie wydała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

W pakiecie mają się znaleźć m.in. metody pociągnięcia do odpowiedzialności osób zaangażowanych w inwazję wojskową i okupację kraju, ale także osoby zaangażowane w brutalne uprowadzenia dzieci oraz osoby zaangażowane w powielanie fałszywych wiadomości i propagandę.

16:45
04.11.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy wygrywa sprawę sądową przeciwko zagranicznemu dostawcy

Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy nakazał zagranicznemu dostawcy hełmów i kamizelek kuloodpornych zwrócić Ministerstwu Obrony Ukrainy prawie 400 mln UAH (ok. 10 mln euro) za towar niskiej jakości.

Wiosną i latem 2022 roku dostawca przekazał towar odpowiedniej jakości. Kolejne partie, które dotarły jesienią i zimą 2022 roku, nie przeszły jednak badań balistycznych. W związku z tym Ministerstwo Obrony ich nie zaakceptowało.

„Strona ukraińska zażądała od dostawcy zwrotu pieniędzy za dostarczony towar bez potwierdzenia badań balistycznych i zapłaty kar. Dostawca nie dopełnił tego warunku” – wyjaśnia ministerstwo.

Ostatecznie służba prawna Ministerstwa Obrony Narodowej złożyła pozew do międzynarodowego sądu arbitrażowego o odzyskanie kosztów niedostarczonych kamizelek kuloodpornych i hełmów, kar finansowych i odsetek w skali roku.

Decyzją arbitrażu od wartości niedostarczonego towaru nadal naliczane są roczne odsetki do czasu zwrotu pieniędzy.

16:17
04.11.2023

Zełenski wyraził pewność, że na polu bitwy nie ma impasu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził pewność, że na polu bitwy nie ma impasu i Ukraińcy nie mają prawa się poddać.

Takie oświadczenie głowa państwa złożyła podczas rozmowy z dziennikarzami w Kijowie wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Prezydent Ukrainy przypomniał, że 24 lutego 2022 roku część przywódców nie komunikowała się ze stroną ukraińską, oczekując, że wojska rosyjskie zajmą kraj w bardzo krótkim czasie.

- Ale mocno wierzyliśmy i walczyliśmy. I wygraliśmy. Czas mija. Ludzie są zmęczeni. Każdy się męczy i są różne opinie. Wszyscy jesteśmy ludźmi, niezależnie od naszego statusu. Wszystko jest jasne i nie ma tu nic specjalnego. Jednak ta sytuacja nie oznacza impasu. Chciałbym to jeszcze raz podkreślić  – powiedział Zełenski.

15:57
04.11.2023

Amerykańska stacja mówi o rozmowach z Ukrainą na temat ewentualnych negocjacji z Rosją

Urzędnicy twierdzą, że rozmowy dotyczyły w bardzo ogólnym zarysie tego, z czego Ukraina może być zmuszona zrezygnować, aby osiągnąć porozumienie.

Czytaj więcej

NBC: Negocjacje z Rosją. Ukraina ma prawdopodobnie czas do końca roku
15:25
04.11.2023

Ukraińscy saperzy rozbroili 3 tysiące bomb lotniczych

Ukraińscy saperzy rozbroili już około 450 000 obiektów wybuchowych i 3 000 bomb lotniczych, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

W czasie inwazji na pełną skalę zginęło 21 saperów Państwowego Pogotowia Ratunkowego, a kolejnych 77 zostało rannych.

14:53
04.11.2023

Szefowie obrony Ukrainy i USA rozmawiali o rozwoju sytuacji wojennej

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i jego amerykański odpowiednik, sekretarz obrony Lloyd Austin, omówili w rozmowie telefonicznej najnowsze wydarzenia na polu bitwy oraz postępy w szkoleniu ukraińskich obrońców

„Omówiliśmy najnowsze wieści z  pola bitwy i stan przygotowań. Wezwałem, biorąc pod uwagę bieżące potrzeby Ukrainy: więcej amunicji dla naszych żołnierzy” – napisał  Umerow na Facebooku.

Umerow podziękował osobno USA i Austinowi za nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wyraził także wdzięczność za „nieustanne wsparcie”.

14:29
04.11.2023

Zełenski odrzuca doniesienia o naciskach Zachodu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził swoje stanowisko, że to nie czas na negocjacje z Rosją, zaprzeczył też jakoby wywierali na niego naciski zachodni przywódcy.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie powiedział:

Wszyscy znają moją postawę, która jest zbieżna z postawą społeczeństwa ukraińskiego… Dziś nikt nie wywiera presji (na mnie, żebym negocjował - red), ani nikt z przywódców UE, ani Stanów Zjednoczonych. Abyśmy teraz mogli usiąść z Rosją, porozmawiać i dać jej coś – to się nie stanie.

14:02
04.11.2023

Minister sprawiedliwości: Ustawa o oligarchach wstrzymana, ale dochodzenie w toku

Odsunięcie w czasie przyjęcia ustawy o oligarchach nie wskazuje na słabą skuteczność legislacyjną, gdyż jest to wymóg wysunięty przez Unię Europejską - powiedział minister sprawiedliwości Denys Maliuska.

„W tej chwili wszystkie nasze wysiłki w zakresie przyjęcia ustawy o oligarchach i jej wdrożenia zostały wstrzymane na wniosek naszych europejskich odpowiedników, jako jeden z warunków rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej” – dodał minister.

Podkreślił, że integracja europejska jest dla Ukrainy priorytetem, dlatego wstrzymano wdrażanie ustawy o oligarchach.

„Nie oznacza to jednak, że jest lub była nieskuteczna. Miało to istotny wpływ na to, że oligarchowie przestali aktywnie nadużywać swoich możliwości i wpływów u władzy. Bali się wpisania do rejestru oligarchów. Wielu z nich zrezygnowało ze stanowiska aktywów medialnych, część odmówiła współpracy z politykami i zaangażowania się w politykę. Można zatem powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z wpływu, jaki ustawa wywarła na oligarchów” – powiedział Maliuska.

13:36
04.11.2023

Think tank: Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w pobliżu Awdijiwki

Rosyjskie wojska poczyniły potwierdzone zyski na północnej flance Awdijiwki w obwodzie donieckim – podał Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Materiał geolokalizowany opublikowany 3 listopada wskazuje, że siły rosyjskie posunęły się na południowy zachód od Krasnohoriwki, około czterech kilometrów na północ od Awdijiwki, w kierunku linii kolejowej na północ od miasta.

13:00
04.11.2023

Rosyjskie uderzenie na Chersoń zraniło 3 osoby

W rosyjskim uderzeniu na Chersoń, które miało miejsce 4 listopada, 82-letnia kobieta, 84-letni mężczyzna i inny mieszkaniec zostali ranni – podają lokalne władze.

12:28
04.11.2023

Prezydent Ukrainy o pomocy USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za najnowszy pakiet pomocy wojskowej, wyrażając obawy, że wsparcie może zostać obecnie ograniczone w czasie.

12:00
04.11.2023

Wywiad wojskowy: Rosja nie przeszła testów rakiet balistycznych o zdolności nuklearnej

 Rosja przeprowadziła niedawno nieudane testy swoich rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej Jars i Buława,  co wskazuje na poważne problemy ze zdolnością Moskwy do przenoszenia broni nuklearnej - poinformowa ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

11:31
04.11.2023

Minister obrony Włoch: „Jeszcze nie nadszedł czas” na rozmowy o zawieszeniu broni między Ukrainą a Rosją

Minister obrony Włoch Guido Crosetto powiedział 4 listopada Quotidiano Nazionale, że nie nadszedł jeszcze czas na negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą na szczeblu politycznym.

10:49
04.11.2023

W wyniku rosyjskich ataków w ciągu ostatniego dnia 15 osób zostało rannych

Siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu ostatniego dnia ataki na co najmniej osiem obwodów Ukrainy, raniąc co najmniej 15 osób – poinformowały lokalne władze 4 listopada.

10:21
04.11.2023

UE będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”, obiecuje von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że UE będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Na portalu X zamieściła wpis: „Jestem tutaj, aby omówić ścieżkę przystąpienia Ukrainy do UE. Wsparcie finansowe UE na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej, zamożnej demokracji”.

09:55
04.11.2023

SBU oskarża zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o promowanie agresji Kremla

Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest „członkiem wewnętrznego kręgu najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Rosji i jako jeden z pierwszych publicznie poparł wojnę na pełną skalę z Ukrainą” – stwierdziła SBU.

09:26
04.11.2023

Szefowa Komisji Europejskiej von der Leyen z wizytą w Kijowie

 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybędzie do stolicy Ukrainy 4 listopada - potwierdziła służba prasowa UE na Ukrainie.

08:59
04.11.2023

Szwecja: na Ukrainie znajduje się już 8 systemów artyleryjskich Archer

Osiem szwedzkich systemów artyleryjskich Archer zostało już dostarczonych na Ukrainę - poinformował szwedzki krajowy nadawca SVT, powołując się na szwedzkiego ministra obrony Pala Jonsona.

08:32
04.11.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła na Ukrainie 304 100 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od rozpoczęcia swojej inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. Rosja straciła na Ukrainie 304 100 żołnierzy. Liczba ta obejmuje 830 ofiar, które siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniego dnia. 

08:05
04.11.2023

Rosja twierdzi, że cztery ukraińskie drony zestrzelono w nocy 4 listopada

Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja zestrzeliła cztery ukraińskie drony nad obwodami kurskim i Biełgorodem. 

07:33
04.11.2023

W przyszłym tygodniu Zełenski z wizytą w Izraelu

Czytaj więcej

Zełenski odwiedzi Izrael. Czy Tel Awiw dostrzeże w Rosji Mega-Hamas?
07:08
04.11.2023

Zespół ekspertów MAEA przeprowadza rotację w okupowanej elektrowni jądrowej w Zaporożu

W tym tygodniu nowy zespół ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przekroczył linię frontu, aby zastąpić swoich odpowiedników, których zadaniem jest monitorowanie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże.

06:42
04.11.2023

Zełenski zatwierdza rekomendowane przez UE zmiany w prawie dotyczącym mniejszości narodowych

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał znowelizowaną ustawę o mniejszościach narodowych – oznajmił w swoim wieczornym przemówieniu 3 listopada. Zmiana prawa była jednym z siedmiu kroków zalecanych przez Komisję Europejską w czerwcu 2022 r. w związku z przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej.

06:15
03.11.2023

Rosja: wojna ma niewielu przeciwników

Czytaj więcej

Wojna przeciw Ukrainie nie ma w Rosji wielu przeciwników
05:59
03.11.2023

Relacja z piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 618