04:41
22.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 545
00:10
22.08.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
22.08.2023

Ukraińska szablistka wystawiła na aukcję spersonalizowaną lalkę Barbie

Ukraińska szablistka Ołha Charłan  wystawiła na aukcję spersonalizowaną lalkę Barbie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rehabilitację rannych ukraińskich żołnierzy.

Lalka powstała w 2020 roku, a Ołha Charłan była pierwsza ukraińską postacią w serii Barbie Role Models

W lipcu Charłan odmówiła podania ręki rosyjskiej szablistce Annie Smirnowej po wygranej walce, za co została zdyskwalifikowana w  mistrzostwach świata w Mediolanie.

Po protestach Ukraińskiej Federacji Szermierczej dyskwalifikacja została cofnięta, a Charłan otrzymała automatyczny wstęp na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Międzynarodowa Federacja Szermiercza również zmieniła zasady, zastępując obowiązkowy uścisk dłoni po walce powitaniem na odległość.

Ołha Charłan i jej lalka Barbie

Ołha Charłan i jej lalka Barbie

Nexta

23:31
22.08.2023

Bułgaria popiera przystąpienie Ukrainy do NATO w trybie uproszczonym

W ramach przygotowań do szczytu w Wilnie Bułgaria poparła stanowisko w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym.

Poinformował o tym bułgarski minister obrony Todor Tagariew, który przemawiał na odprawie w Odessie.

„W trakcie przygotowań do szczytu w Wilnie Bułgaria poparła tę propozycję na tyle, na ile pozwalały na to okoliczności, ponieważ przystąpienie do NATO wymaga zakończenia działań wojennych” – powiedział Todor Tagariew.

23:10
21.08.2023

W Biełgorodzie do 1 września okna w szkołach zostaną zabezpieczone workami z piaskiem

W Biełgorodzie do początku roku szkolnego okna na pierwszych piętrach szkół zostaną zasłonięte workami z piaskiem, co ma chronić przed skutkami ostrzału artyleryjskiego i rakietowego, a pozostałe okna zostaną zaklejone pancerną folią - oświadczył dyrektor największej szkoły w obwodzie biełgorodzkim, Centrum Edukacyjne nr 1, Jewgienij Babakin.

Według niego takie środki bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich szkół podstawowych i średnich w regionie.

Jednocześnie, według federalnych mediów, kształcenie w pełnym wymiarze godzin  rozpocznie się od 1 września tylko w tych placówkach oświatowych obwodu biełgorodzkiego, które znajdują się ponad 20 kilometrów od granicy z Ukrainą. W samym Biełgorodzie nauczanie będzie zorganizowane w dwóch lub trzech strumieniach, a czas lekcji zostanie skrócony o 5-10 minut.

22:47
21.08.2023

Drony w obwodach czernichowskim i kijowskim

W obwodzie kijowskim słychać eksplozje, pracuje obrona powietrzna.

Irański dron kamikadze zaatakował obiekt cywilny w obwodzie czernihowskim

22:16
21.08.2023

Prezydenci Serbii i Ukrainy spotkają się w Grecji

Prezydent Serbii Aleksander  Vučić przyjął ofertę przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i 22 sierpnia przeprowadzi z nim zamknięte rozmowy.

Stwierdził to podczas swojej wizyty w Grecji.

- Chcę poinformować obywateli, że jutro rano na prośbę prezydenta Ukrainy odbędę z nim spotkanie dwustronne. W ten sposób porozmawiam sam na sam z Wołodymyrem Zełenskim o wszystkim, co wydarzyło się ostatnio w Kosowie, o uznaniu i nieuznaniu integralności terytorialnej i wszystkich innych kwestiach – powiedział Vučić.

21:53
21.08.2023

W Mariupolu okupanci "skazali" trzech żołnierzy Pułku "Azow"

26-letni Andrij Klementowycz usłyszał wyrok 20 lat, 24-letni Iwan Melnykowycz i 31-letni Artur Swytski po 18 lat.

Zostali oskarżeni, bez dowodów, o rzekomą próbę strzelania do cywilów, a proces miał wyraźnie demonstracyjny charakter.

W tzw. Donieckiej Republice Ludowej trwają pokazowe procesy obrońców huty Azowstal, żołnierzy Pułku "Azow".

21:24
21.08.2023

Prigożyn w Afryce zapowiada wyzwolenie narodów i werbuje ochotników

Były szef najemników Grupy Wagnera stwierdził, że realizuje działania, które uczynią Rosję jeszcze potężniejsza na wszystkich kontynentach, a Afrykę jeszcze bardziej wolną, sprawiedliwą, a jej narody szczęśliwymi. Wzywa ochotników, by się włączyli.

Prigożyn twierdzi, że jest w trakcie realizacji postawionych przed jego ekipą zadań, a które, jak obiecał, mają zostać zrealizowane.

Czytaj więcej

Prigożyn nadaje z Afryki. Będzie walczyć o sprawiedliwość dla ludów afrykańskich
21:09
21.08.2023

Alarm na północy Ukrainy, także w obwodzie kijowskim

Alerts.in.ua

20:41
21.08.2023

Gen. Mark Milley spotkał się z papieżem

Generał Milley, który odwiedza kilka krajów europejskich, spotkał się na prywatnej audiencji z papieżem. Głównym tematem rozmowy była wojna na Ukrainie i szanse na jej zakończenie.

Czytaj więcej

Papież Franciszek omawia wojnę i pokój na Ukrainie z szefem armii USA
20:17
21.08.2023

Grecja będzie szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16

Poinformowali o tym w poniedziałek przywódcy obu krajów.

Zełenski przebywa z wizytą w Grecji, dokąd ukraińska para przyleciała z Holandii. W każdym z tych państw uzgadniana jest pomoc dla walczącej Ukrainy.

19:51
21.08.2023

Wielka prowizja Raiffeisena w Rosji na przelewy w dolarach

Austriacki bank wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny wprowadził w Rosji zaporową prowizję na przelewy z zagranicy w dolarach amerykańskich. Od przelewu powyżej 1 tysiąca dolarów bank zabierze połowę.

Czytaj więcej

Drakońska prowizja Raiffeisena w Rosji. Ma utrudnić handel z zagranicą
19:28
21.08.2023

Mer Kijowa zaostrza kontrolę w mieście przed Świętem Niepodległości

W związku z podjętą wcześniej decyzją o odwołaniu imprez masowych w Kijowie w Święto Niepodległości, mer Kijowa Witalij Kliczko polecił swoim zastępcom i szefom administracji obwodowej, aby nie dopuszczali do ich zorganizowania w dniach 23 i 24 sierpnia.

Kliczko zaapelował także do szefów Policji Państwowej i Państwowego Pogotowia Ratunkowego w Kijowie o „podjęcie dodatkowych działań w celu ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa […]”.

„Wzywam wszystkich mieszkańców Kijowa i gości stolicy, aby w tych dniach byli jak najbardziej uważni i ostrożni i nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych” – pisze Kliczko.

19:01
21.08.2023

Grecki premier: Rosja musi zostać ukarana na mocy prawa międzynarodowego

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas wspólnej z Wołodymyrem Zełenskim konferencji prasowej w Atenach potępił atak Rosji na Ukrainę, mówiąc, że zbrodnie wojenne, które miały miejsce w tym kraju, „muszą zostać ukarane zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Powiedział także, że Grecja nie tylko poparła sankcje wobec Moskwy pomimo ich negatywnego wpływu na jej gospodarkę, ale wraz z innymi delegacjami podpisała porozumienie określające euroatlantyckie perspektywy Ukrainy.

18:42
21.08.2023

SBU publikuje zdjęcie rakiety, która uderzyła w Czernihów

Atak na Czernihów w sobotę 19 sierpnia spowodował .śmierć 7 osób i obrażenia u ponad 180.

18:16
21.08.2023

Minister spraw zagranicznych Niemiec chce przyspieszyć dostawy rakiet Taurus na Ukrainę

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, uważa, że ​​decyzja o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus powinna być podjęta szybciej, bo liczy się każdy dzień.

Baerbock wspomniała także o decyzji Danii i Holandii o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16 po zakończeniu szkolenia, nazywając to „wspaniałym dniem dla Ukrainy, a co za tym idzie, wspaniałym dniem dla Europy”.

- Przez ostatnie półtora roku byliśmy świadkami, jak ważne jest nasze wsparcie militarne dla samoobrony Ukrainy… I z tego punktu widzenia badamy wszystkie dalsze prośby Ukrainy o umożliwienie jej ochrony swojej własnej populacji - powiedziała Baerbock.

17:51
21.08.2023

Ukraina otrzyma 61 myśliwców F-16 z Danii i Holandii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił to podczas lotu do Grecji. 

17:33
21.08.2023

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy przyznał się do ataku na lotnisko Szajkowka

Ukraińskie wydanie Liga.net przytacza słowa przedstawiciela GUR Andrieja Jusowa o drugim w ciągu trzech dni ataku dronami na rosyjskie bazy lotnicze, skąd wylatują bombowce strategiczne Tu-22 do uderzeń rakietowych na Ukrainę. Jusow potwierdza uszkodzenie co najmniej jednego samolotu podczas ataku drona na lotnisko bazę lotniczą Szajkowka w poniedziałek rano.

17:16
21.08.2023

Zełenski spotka się z premierem Grecji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedzi w poniedziałek Ateny, gdzie po południu spotka się z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem - poinformowało biuro premiera.

Po spotkaniu z Mitsotakisem obaj przywódcy złożą oświadczenia. Następnie Zełenski weźmie udział w nieformalnej kolacji wydanej przez  Mitsotakisa, w której wezmą udział także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

16:50
21.08.2023

USA wzywają obywateli do opuszczenia Białorusi

"Obywatele USA przebywający na Białorusi powinni natychmiast wyjechać" - czytamy w najnowszym komunikacie Ambasady.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone wzywają swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Białorusi
16:32
21.08.2023

Ukraina rozważy wykorzystanie korytarza eksportowego do przesyłek zboża

Po udanej dostawie w ubiegłym tygodniu, Ukraina rozważa wykorzystanie nowo przetestowanego korytarza eksportowego Morza Czarnego do dostaw zboża  - powiedział wysoki urzędnik ds. rolnictwa.

Po tym, jak Rosja wycofała się z umowy zbożowej w lipcu, Ukraina ogłosiła „korytarz humanitarny” w pobliżu zachodniego wybrzeża Morza Czarnego w pobliżu Rumunii i Bułgarii.

 - Do tej pory przepłynął przez nią tylko jeden statek handlowy, który wykazał gotowość do poruszania się alternatywnymi trasami  – powiedział Denys Marczuk, wiceszef Rady Rolnej, największej grupy agrobiznesu na Ukrainie. - Ruch może się potencjalnie zwiekszyć o 7-8 statków. Wtedy być może w przyszłości te alternatywne trasy staną się korytarzem dla ruchu statków przewożących ładunki zboża i nasion oleistych - dodał Marczuk.

16:09
21.08.2023

Irańska delegacja z wizytą w Moskwie

Irańska delegacja wojskowa przybyła do Moskwy, aby omówić współpracę między irańskimi i rosyjskimi siłami lądowymi, poinformowała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna Tass, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Rosja i Iran, oba kraje objęte zachodnimi sankcjami gospodarczymi, zacieśniły stosunki w wielu dziedzinach, w tym w wojskowości, od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Zachód oskarża Iran o sprzedaż Rosji dużej liczby dronów, którymi atakowana jest Ukraina.  Teheran zaprzecza.

15:41
21.08.2023

Prezydent Zełenski i pierwsza dama Ukrainy spotkali się z królową Danii i członkami rodziny królewskiej

15:29
21.08.2023

Putin spotkał się z gubernatorem po atakach dronów

Władimir Putin spotkał się z gubernatorem obwodu moskiewskiego po tym, jak dwie osoby zostały ranne przez fragmenty dronów na obrzeżach stolicy. 

Rosyjski prezydent rozmawiał z Andriejem Worobjowem o nadchodzącym roku szkolnym, transporcie i kwestiach mieszkaniowych. 

15:12
21.08.2023

Władze Rosji nie chcą, by do strącania dronów w Moskwie używano rakiet

Służby bezpieczeństwa zostały poinstruowane, by ukraińskie ataki odpierać systemami walki elektronicznej.

Czytaj więcej

Ukraina atakuje dronami Moskwę. Służby bezpieczeństwa mają nie używać obrony powietrznej
14:59
21.08.2023

Jędrzej Bielecki: W kluczowych miesiącach na przełomie lat 2022 i 2023 Ukraińcy nie mieli odpowiedniego sprzętu, aby odbić zajęte przez Rosjan tereny na południu

Moskwa miała dzięki temu czas na zbudowanie tam umocnień. Dlatego od rozpoczęcia ofensywy 4 czerwca Kijów zdołał co najwyżej miejscami odsunąć linię frontu o 10 km. I to za gigantyczną cenę: „New York Times”, powołując się na źródła wywiadowcze, mówi o pół milionie zabitych i ciężko rannych po stronie Rosji i Ukrainy - pisze w komentarzu dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Myśliwce F-16 przylecą na Ukrainę za późno
14:54
21.08.2023

Resort obrony Rosji poinformował o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Drona miała zestrzelić rosyjska obrona powietrzna. Do zestrzelenia doszło o 14:30 czasu moskiewskiego.

14:28
21.08.2023

Poniedziałkowy atak dronów na Moskwę był prawdopodobnie odwetem za atak Rosjan na Czernihów

W sobotę rosyjska rakieta balistyczna Iskander eksplodowała nad budynkiem teatru w Czernichowie. W środku odbywała się wystawa dronów, na którą publicznie zapraszano wszystkich zainteresowanych, w tym wojskowych. Rosjanie wykorzystali sytuację, wywołując na Ukrainie wściekłość na organizatorów.

Czytaj więcej

Wojna dronów między Rosją a Ukrainą: Znów ataki na Moskwę
14:18
21.08.2023

Armii Ukrainy oceniła, ilu samolotów potrzebuje

Aby wyrównać szansę w powietrznych starciach z Rosjanami, ukraińskie siły powietrzne potrzebują co najmniej 120 samolotów - poinformował rzecznik Jurij Ihnat.

Czytaj więcej

Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły, ile myśliwców potrzeba, aby uzyskać przewagę na niebie
13:49
21.08.2023

Rosja podała nowe szacunki na temat ukraińskich strat

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 462 samoloty, 246 śmigłowców, 5 913 bezzałogowych statków powietrznych, 431 zestawów przeciwlotniczych, 11 426 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 144 wyrzutnie rakiet, 5 969 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 12 357 jednostek sprzętu specjalnego - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

13:44
21.08.2023

Recep Tayyip Erdogan nie wyklucza spotkania z Władimirem Putinem we wrześniu

Gdyby do takiego spotkania doszło miałoby ono dotyczyć przedłużenia obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego, od którego Rosja odstąpiła 17 lipca. Erdogan stwierdził też, że szef MSZ Turcji, Hakan Fidan, wkrótce odwiedzi Rosję.

13:21
21.08.2023

Bułgaria i Finlandia zrywa umowy z Rosją

Władze Bułgarii rozpoczęły przejmowanie pod kontrolę państwa terminalu naftowego w porcie Rosenets, po cofnięciu koncesji rosyjskiemu koncernowi paliwowemu Łukoil. W Finlandii właściciele stacji benzynowych, instytucje i urzędy zerwali obowiązujące kontrakty z Rosjanami.

Czytaj więcej

Utracona reputacja Łukoilu: Bułgarzy i Finowie zrywają umowy
13:15
21.08.2023

W wyniku ostrzału prowadzonego przez Rosję zakłócone zostały dostawy gazu do Kupiańska

Ok. 4,5 tys. odbiorców w Kupiańsku pozostaje bez gazu, po tym jak w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został gazociąg - informuje Ministerstwo Energetyki Ukrainy. Z kolei w Wowczańsku i okolicznych wsiach 11 tys. odbiorców zostało - wskutek ostrzału - pozbawionych dostępu do prądu.

12:38
21.08.2023

Zełenski w duńskim parlamencie: Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie zwycięży

Wołodymyr Zełenski przemawiając w duńskim parlamencie ostrzegał, że jeśli Ukraina nie zwycięży w wojnie z Rosją wówczas "prawo międzynarodowe nie zostanie wskrzeszone, a demokracje na świecie, każda z nich, stanie się celem - albo dla rakiet, albo dla najemników, albo działań destabilizujących (...)". - Ale Ukraina zwycięży - dodał.

12:29
21.08.2023

Putin chce osłabić dominację USA, ale nieobecność prezydenta na szczycie BRICS pokazuje coraz większą izolację Rosji

Władimir Putin nie spotka się osobiście z przywódcami państw BRICS w RPA. Grupa państw rozwijających się to dla prezydenta Rosji ważny element w dążeniu do obalenia dominacji Zachodu. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Putin ma bardzo ograniczone możliwości podróżowania.

Czytaj więcej

Władimir Putin nie pojawi się na szczycie BRICS. Coraz węższe możliwości prezydenta Rosji
12:12
21.08.2023

Wiceminister obrony Ukrainy informuje o sukcesach ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Robotyne i Małaja Tokmaczka

W rejonie miejscowości Robotyne Rosjanie mieli próbować odzyskać utracone pozycje, znajdujące się na wschód od tej miejscowości, ale "bez sukcesów". Rosjanie - jak podkreśliła Malar - znajdują się w defensywie w obwodach zaporoskim i chersońskim. Malar zastrzegła jednak, że na razie nie należy spodziewać się szybkich działań Sił Zbrojnych Ukrainy na południu ponieważ Ukraińcy nadal mają tu przewagę w powietrzu, w posiadanym uzbrojeniu i w liczbie żołnierzy.

12:02
21.08.2023

Na Ukrainę nie trafią na razie szwedzkie myśliwce Gripen

- Trzeba zachować równowagę między tym, co możemy dla nich przeznaczyć i co musimy sobie pozostawić - mówił w TV4 premier Szwecji, Ulf Kristersson, w kontekście próśb Ukrainy o szwedzkie myśliwce Gripen.

Czytaj więcej

Szwecja nie przekaże myśliwców Ukrainie, bo sama musi się bronić
11:39
21.08.2023

W Rostowie słyszano eksplozje. Władze: To samoloty osiągają prędkość naddźwiękową

Przyspieszaniem samolotów do prędkości naddźwiękowej gubernator obwodu rostowskiego, Wasilij Gołubiew, tłumaczył odgłosy wybuchów, o których informowali mieszkańcy tego miasta. Wybuchy były słyszane w różnych częściach Rostowa ok. 10:30 czasu lokalnego.

11:36
21.08.2023

Koncert rosyjskiej śpiewaczki, Anny Netrebko, który miał odbyć się w Pradze, został odwołany

Przedstawicielka agencji organizującej koncert powiedziała, że śpiewaczce jest przykro z powodu zaistniałej sytuacji, ale rozumie, że wymknęła się ona spod kontroli i pojawiły się naciski polityczne. Według niej z managementem artystki kontaktowały się też czeskie grupy znane z organizowania demonstracji, czego wszyscy chcieli uniknąć.

Czytaj więcej

Rosyjska śpiewaczka nie zaśpiewa w Pradze. Koncert odwołany z powodu wojny
11:17
21.08.2023

Dzięki amunicji kasetowej Ukraińcy mogą zatrzymywać rosyjskie ataki

Rosjanie boją się atakować ukraińskich pozycji, gdy wiedzą, że mogą być w ich kierunku wystrzelone pociski kasetowe. Dzięki przekazanej przez Amerykanów amunicji Ukraina była w stanie powstrzymać Rosjan na kilku kierunkach.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa powstrzymuje rosyjskie ataki. Ukraińcy mówią, gdzie skutecznie użyli amerykańskiej broni
11:14
21.08.2023

Władimir Putin wysłuchał meldunku na temat sytuacji na froncie

Kreml poinformował, że Władimir Putin w Rostowie nad Donem, gdzie znajduje się sztab sił prowadzących działania wojenne na Ukrainie, wysłuchał meldunku na temat sytuacji na froncie złożonego mu przez szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerija Gierasimowa, dowódców jego armii i innych wysokich rangą dowódców.

11:01
21.08.2023

Ambasador Rosji w Danii grozi eskalacją konfliktu po przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16

Władimir Barbin, w oświadczeniu publikowanym przez agencję Ritzau stwierdził, że "fakt, iż Dania zdecydowała się na przekazanie 19 samolotów F-16 Ukrainie, doprowadzi do eskalacji konfliktu". "Ukrywając się za pretekstem, że Ukraina musi sama ustalić warunki pokoju, Dania swoimi działaniami i oświadczeniami nie pozostawia Ukrainie żadnego innego wyboru, niż kontynuowanie militarnej konfrontacji z Rosją" - dodał. 

10:32
21.08.2023

Rankiem Rosjanie odparli atak dronów na obwód kałuski

O odparciu ataków informuje gubernator obwodu, Władisław Szapsza, na swoim kanale w serwisie Telegram. Szapsza nie podaje ile dronów zostało zniszczonych, ani w jaki sposób je strącono.

10:26
21.08.2023

Zachód przekazuje Ukrainie F-16 pod warunkiem, że Kijów nie użyje ich do atakowania celów w Rosji

W niedzielę podano do publicznej wiadomości, że Dania dostarczy Ukrainie łącznie 19 myśliwców F-16, a Holandia jakąś część z 42 posiadanych myśliwców F-16 (Holandia nie zdecydowała jeszcze ile tych maszyn przekaże Ukrainie).

Czytaj więcej

Ukraińcy nie będą mogli atakować celów w Rosji myśliwcami F-16
09:52
21.08.2023

27 proc. Rosjan nie ma żadnych oszczędności

Z badania Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) wynika, że 27 proc. Rosjan nie ma żadnych oszczędności. Spośród tych, którzy mają oszczędności, większość - 68 proc. - ma oszczędności w rublach. 6 proc. podaje, że oszczędzają pieniądze w dolarach, a 4 proc. - w euro i innych walutach.

09:45
21.08.2023

W obwodzie moskiewskim płonie skład z farbami

Pożar, który wybuchł w mieście Bogorodsk, objął 2 tys. m2. Z ogniem walczy 80 strażaków i 25 jednostek sprzętu.

09:35
21.08.2023

Dwie osoby ranne w porannym ataku drona na Moskwę

Informacje takie przekazał gubernator obwodu moskiewskiego, Andriej Worobiow. Worobiow poinformował, że jeden z dwóch strąconych dronów spadł na terenie altany przed domem mieście Istra. W wyniku ataku ucierpiały dwie osoby - mężczyzna został hospitalizowany kobieta odmówiła hospitalizacji.

09:31
21.08.2023

W rejonie Bachmutu Rosjanie wyzwolili od początku kontrofensywy 43 km2 terytorium

W ramach prowadzonej przez Ukrainę od ok. 4 czerwca kontrofensywy ukraińska armia prowadzi natarcie m.in. na kierunku bachmuckim (dwie pozostałe główne osie natarcia znajdują się na południu Ukrainy).

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy. Wiceminister obrony: W Bachmucie Rosjanie są w pułapce
09:08
21.08.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 14,814 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 34,8 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 38 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 13,072 mln osób.

08:55
21.08.2023

W otoczeniu Putina nie milkną głowy w sprawie odwołania Szojgu i Gierasimowa

"Twardogłowi" Putina oczekują stanowczych decyzji. Chcą ogłoszenia kolejnej fali mobilizacji i wprowadzenia w Rosji stanu wojennego - informuje agencja Bloomberga.

Czytaj więcej

Jastrzębie Putina chcą odwołania Szojgu i Gierasimowa. Wzywają do nowej fali mobilizacji
08:35
21.08.2023

Narodowe Centrum Oporu: Moskwa planuje przesiedlić 300 tys. Rosjan do okupowanego Mariupola 

Moskwa przygotowała "plan rozwoju" dla okupowanego Mariupola, który obejmuje wzrost liczby ludności o około 300 tys. poprzez migrację z Rosji - poinformowało Narodowe Centrum Oporu, organizacja prowadzona przez ukraińskie siły specjalne.

Rosja ma planować zakończenie transferu do 2035 r., poinformowało NCO, powołując się na źródła w lokalnym podziemnym ruchu oporu, które uzyskały dokumenty administracji okupacyjnej.

Kreml rozpoczął program tanich kredytów hipotecznych na nieruchomości w okupowanych częściach Ukrainy, takich jak Mariupol w obwodzie donieckim, aby zachęcić Rosjan do przeprowadzki.

08:23
21.08.2023

Scholz: Putin boi się, że chcemy go obalić. Nie planujemy

- Putin ponosi odpowiedzialność za swoją dyktaturę. Będzie musiał żyć z faktem, że ma obok siebie Unię Europejską - wspólnotę otwartych społeczeństw i liberalnych demokracji - powiedział kanclerz Niemiec.

Czytaj więcej

Kanclerz Olaf Scholz: Zachód nie planuje obalać Putina
07:55
21.08.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu drugiego drona nad obwodem moskiewskim

O 8:16 czasu moskiewskiego obrona powietrzna miała strącić nad obwodem moskiewskim ukraińskiego drona - podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Wcześniej, o 6:50, ministerstwo informowało o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem moskiewskim przy użyciu sprzętu do walki radioelektronicznej. Zestrzelenie drona nad obwodem moskiewskim potwierdza na kanale Telegram mer Moskwy, Siergiej Sobianin. Dron miał próbować wlecieć nad Moskwę.

07:37
21.08.2023

Obwód chersoński ostrzelany 78 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły a trzy zostały ranne.

07:30
21.08.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego rannych zostało siedem osób

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:26
21.08.2023

Działanie podmoskiewskich lotnisk wstrzymane po pojawieniu się drona nad obwodem moskiewskim

Władze lotniska Wnukowo poinformowały agencje RIA, że "w związku z czynnikami poza ich kontrolą" wprowadzono "ograniczenia co do podejmowania i odprawiania samolotów".

Czytaj więcej

Dron nad obwodem moskiewskim. Wstrzymano działanie podmoskiewskich lotnisk
07:07
21.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 257 930 żołnierzy, 4 358 czołgów, 8 449 pojazdów opancerzonych, 5 264 zestawy artyleryjskie, 719 wyrzutni rakiet, 489 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 309 bezzałogowych statków powietrznych, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 692 pojazdy (w tym cysterny), 794 jednostki sprzętu specjalnego.

07:00
21.08.2023

Ministerstwo obrony Rosji informuje o strąceniu drona nad obwodem moskiewskim

Resort obrony Rosji podał, że po użyciu sprzętu do walki radioelektronicznej udało się strącić drona nad obwodem moskiewskim - maszyna spadła w rejonie miejscowości Pokrowskoje, w rejonie ruzkim. "Nie było ofiar" - podkreśla ministerstwo. Do incydentu miało dojść ok. 6:50 czasu lokalnego.

06:48
21.08.2023

Rosjanie chcą zwiększyć liczbę mieszkańców okupowanego Mariupola o 300 tysięcy

Informacje takie podaje ukraińskie Centrum Narodowego Oporu, rządowy portal poświęcony sytuacji na terenach okupowanych przez Rosjan. Z informacji przekazywanych przez stronę ukraińską wynika, że Rosja chce zrealizować plan zwiększenia populacji miasta do 2035 roku, poprzez akcję osiedlania na tych terenach Rosjan. Obywatelom Rosji oferowane mają być m.in. preferencyjne kredyty hipoteczne na zakup mieszkań w Mariupolu.

06:28
21.08.2023

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie dostęp do nieprzebranych zasobów ropy Wenezueli okazał się nieoceniony

Już w listopadzie zeszłego roku na szczycie COP 27 w Dubaju Emmanuel Macron spotkał się z Nicolasem Maduro i nazwał go „prezydentem”. Wysyłając ambasadora do Wenezueli, postawił kropkę nad „i”.

Czytaj więcej

Aby oprzeć się Rosji, Zachód odpuszcza krwawemu prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro
06:21
21.08.2023

Odsetek Rosjan planujących cięcie wydatków na żywność i artykuły pierwszej potrzeby wzrósł w ciągu miesiąca o 3 pkt proc.

„Na tle obecnej sytuacji gospodarczej i rosnących cen Rosjanie starają się oszczędzać. Znajdują alternatywy dla znanych produktów, które można kupić po bardziej przystępnych cenach” – komentuje w komunikacie z wynikami badania Ksenia Pajzanskaja, dyrektor ds. relacji z klientami firmy Romir.

Czytaj więcej

Rosjanie czują już wojnę w kieszeni
06:08
21.08.2023

Wicepremier Ukrainy: Wojna będzie trwała dopóty, dopóki Rosja nie poniesie klęski

- Wiem, jak podchodzą do tego nasz prezydent, rząd, parlament i armia. Będziemy się bili aż do porażki Kremla - mówi wicepremier Iryna Wereszczuk w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: Mamy za co dziękować Polakom
05:55
21.08.2023

Rosja: Pojawiają się apele, by wziąć na cel rodziny ukraińskich decydentów w odwecie za ataki na Rosję

"Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi wyrazili gniew z powodu ostatnich uderzeń ukraińskich na Most Krymski i wezwali, by rosyjska armia wzięła na cel rodziny, domy i inną własność osób z kręgu ukraińskich decydentów, aby przeciwdziałać kolejnym uderzeniom na głębokim zapleczu" - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej analizie.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ataki na zapleczu frontu obniżają morale Rosjan
05:19
21.08.2023

W ciągu doby ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły dziewięć ataków na zgrupowania Rosjan

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W tym samym czasie ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy zestawy artyleryjskie na pozycjach ogniowych i jedno stanowisko dowodzenia Rosjan.

04:55
21.08.2023

W ciągu ostatniej doby Rosjanie 14 razy ostrzelali obwód sumski

20 sierpnia na terenie obwodu sumskiego eksplodowało 56 pocisków - podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.

04:26
21.08.2023

W okupowany Melitopolu i w jego okolicach Rosjanie wzmogli kontrole na punktach kontrolnych

W szczególności sprawdzane są telefony mieszkańców - podaje na swoim kanale w serwisie Telegram ukraiński mer okupowanego miasta, Iwan Fedorow.

04:25
21.08.2023

Na wodach Morza Czarnego pojawił się rosyjski okręt podwodny uzbrojony w pociski Kalibr

O wypłynięciu okrętu podwodnego, uzbrojonego w cztery pociski Kalibr, na wody Morza Czarnego informowało w swoim wieczornym meldunku na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe".

04:21
21.08.2023

Szef kancelarii Zełenskiego o F-16 dla Ukrainy: Wyrzucimy Rosjan z naszej przestrzeni powietrznej

"Cudowny dzień. Doskonałe wyniki wielu miesięcy pracy. Nie zawsze była ona publiczna i nie wszystko możemy teraz powiedzieć. To był prawdziwie wielopoziomowy proces z naszymi partnerami, wynikiem którego są F-16 dla Ukrainy, w znaczącej liczbie... Głównym dyplomatą Ukrainy jest prezydent Wołodymyr Zełenski, którego głos jest słyszany i szanowany w świecie" - napisał Andrij Jermak na swoim kanale w serwisie Telegram, po tym jak Holandia i Dania poinformowały, że przekażą Ukrainie swoje myśliwce F-16. "Nasi piloci będą latać na F-16, niebo będzie lepiej chronione, wyrzucimy Rosjan z naszej przestrzeni powietrznej" - dodał.

04:18
21.08.2023

W niedzielę Rosjanie ostrzeliwali Awdijiwkę, Krasnohoriwkę i Toreśk

Śledztwo w sprawie tych ostrzałów, w których ranne zostały cztery osoby, wszczęła doniecka prokuratura, która poinformowała o tym na Facebooku. Z danych prokuratury wynika, że Rosjanie użyli artylerii przeciwko celom cywilnym. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie kobiety w wieku 51 i 57 lat oraz dwaj mężczyźni w wieku 54 i 81 lat. Dwoje rannych było w domach w momencie ostrzału, a dwoje - poruszało się samochodami po drogach obwodu donieckiego.

04:13
21.08.2023

Chiny wspierają poszerzenie grupy BRICS

"Financial Times", cytując przedstawiciela chińskich władz pisze, że Pekin wspiera pomysł poszerzenia grupy BRICS - składającej się obecnie z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA - aby "umocnić wpływ tej organizacji na światową gospodarkę i procesy polityczne". Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, zaprosił na szczyt BRICS ponad 60 głów państw i rządów. Niektórzy z nich mogą być zainteresowani dołączeniem do tej grupy państw.

04:11
21.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 543