Papież Franciszek omawia wojnę i pokój na Ukrainie z szefem armii USA

Papież Franciszek i generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, rozmawiali podczas prywatnej audiencji w poniedziałek o wojnie na Ukrainie i nadziejach na pokój.

Publikacja: 21.08.2023 21:00

Papież i gen. Mark Milley

Papież i gen. Mark Milley

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 544

Generał Milley, który odwiedza kilka krajów europejskich, spotkał się na prywatnej audiencji z papieżem. Głównym tematem rozmowy była wojna na Ukrainie i szanse na jej zakończenie.

- Papież jest oczywiście bardzo zaniepokojony setkami tysięcy zabitych i rannych oraz niewinnymi cywilami, którzy zginęli”– powiedział Milley dziennikarzom na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego.

- Jest bardzo zainteresowany moimi opiniami na temat stanu wojny i stanu wojny oraz ludzkiej tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie – dodał generał.

Milley ostro skrytykował Moskwę za prowadzenie „kampanii terroru” przeciwko cywilom na Ukrainie, w tym poprzez atakowanie infrastruktury cywilnej w ramach swojej strategii wojennej.

Czytaj więcej

Generał USA: Za wcześnie, by mówić, że kontrofensywa Ukrainy się nie udała

Zdecydowany orędownik obrony Ukrainy przed siłami rosyjskimi, 65-letni Milley, był zwolennikiem wysłania miliardów dolarów amerykańskiej pomocy na broń dla walczącego kraju.

Papież wysyła swojego delegata do Chin

Jak to jest w zwyczaju w przypadku prywatnych audiencji papieskich, Watykan umieścił spotkanie w harmonogramie papieża, ale nie podał szczegółów dyskusji.

Franciszek kilkakrotnie prosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o otwartość na dialog z Rosją, ale Zełenski chce, aby Watykan poparł plan pokojowy Kijowa, który wzywa do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich i zaprzestania działań wojennych oraz przywrócenia granic państwowych Ukrainy .

Tymczasem 86-letni papież wysłał swojego wysłannika pokojowego, włoskiego kardynała Matteo Zuppiego, do Kijowa, Moskwy i Waszyngtonu, głównie w celu omówienia pomocy humanitarnej i repatriacji ukraińskich dzieci. Kijów szacuje, że od lutego 2022 r. w głąb Rosji albo na okupowany przez nią Krym deportowano nielegalnie  prawie 19 500 dzieci.

Urzędnicy watykańscy twierdzą, że Zuppi wkrótce pojedzie do Pekinu, aby spróbować pozyskać poparcie Chin.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne