04:35
19.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 510
23:56
18.07.2023

Kończymy relację

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy od wczesnego poranka.

23:37
18.07.2023

Alarm powietrzny dla wschodniej i centralnej Ukrainy

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowała o starcie rosyjskich samolotów Tu-22M3.

Mieszkańców ostrzeżono przed możliwością ataków z wykorzystaniem dronów.

23:17
18.07.2023

"Lato, morze i słońce". Rosyjska telewizja państwowa zachęca do wyjazdu na wakacje na Krym

22:51
18.07.2023

Reznikow: "Ramstein 14" udowadnia niezachwiane wsparcie dla Ukrainy 

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że zachodni sojusznicy Kijowa demonstrują swoje stałe zaangażowanie w niesienie pomocy.

"Priorytet: Dostawa broni i sprzętu pilnie potrzebnego do wyzwolenia terytorium Ukrainy. Główny cel: Obrona przeciwlotnicza, amunicja i opancerzenie" - napisał.

22:25
18.07.2023

Wallace: Rozłam w szeregach rosyjskiej armii jest realny, a Rosja jest słabsza niż sami przyznają Rosjanie

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace zapytany, czy Ukraina może wygrać wojnę z Rosją, odpowiedział: Myślę, że można ją pokonać. Myślę, że Rosja jest znacznie słabsza, niż Rosjanie chcą, aby była.

Dodał, że kontrofensywa Ukrainy nie jest "alarmująco powolna".

- Po prostu oni (Rosjanie- red.) rozrzucają wszędzie miny. To oczywiście spowalnia ofensywę, dzielni mężczyźni i kobiety muszą przedzierać się przez pola minowe - powiedział.

21:51
18.07.2023

Putin chce więcej propagandy wojennej w rosyjskich szkołach

Prezydent Rosji chce, by na rosyjskich szkołach i uniwersytetach częściej tłumaczono, czemu doszło do inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Putin zażądał wzmocnienia propagandy wojennej w rosyjskich szkołach i na uniwersytetach
21:23
18.07.2023

Atak rakietowy na wieżę telewizyjną w okupowanym Tokmaku

Mer Melitopola Iwan Fedorow przekazał, że okupacyjne władze w Tokmaku informują o dwóch pociskach, które uderzyły w wieżę telewizyjną.

Rosyjska agencja informacyjna TASS informuje, że cztery pociski zostały strącone przez obronę powietrzną, dwa kolejne dotarły do celu.

20:52
18.07.2023

Ukraina odzyskuje inicjatywę pod Kupiańskiem

"Ofensywa wroga w kierunku Kupiańska jest obecnie nieskuteczna" - poinformowała wiceminister obrony Ukraina Hanna Malar.

"Walki trwają, ale inicjatywa jest już po naszej stronie" - dodała.

20:17
18.07.2023

Zełenski: Putin to maniak, który postanowił nas wszystkich zabić 

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Władimir Putin ma ręce we krwi po łokcie. Jego zdaniem władze Rosji postanowiły zabijać Ukraińców, ponieważ nie zgadzają się z jego faszystowską ideologią.

- On (Putin - red.) postanowił zabić nas wszystkich. Tych, którzy nie zgadzają się z absolutnie faszystowską ideologią prezydenta Putina - powiedział.

19:48
18.07.2023

Jermak: Rosyjskie drony wciąż posiadają zachodnie podzespoły. Potrzebne nowe sankcje 

Rosyjski dron zestrzelony wczoraj wieczorem nad Mikołajowem został wykonany z podzespołów pochodzących z krajów zachodnich - powiedział szef ukraińskiego biura prezydenckiego Andrij Jermak.

Dron był jednym z czterech zestrzelonych nad obwodem mikołajowskim.

Ukraińcy poinformowali, że na silniku drona widniała informacja, że został wyprodukowany w Irlandii.

19:42
18.07.2023

Generał Mark Milley: Ukraińska kontrofensywa jest daleka od porażki

- Jest daleka od porażki ... Myślę, że jest o wiele za wcześnie, aby dokonywać tego rodzaju określeń. Myślę, że przed nami jeszcze wiele walk i pozostanę przy tym, co powiedzieliśmy wcześniej: To będzie długie. Będzie ciężko. Będzie krwawo - mówi o ukraińskiej kontrofensywie szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Mark Milley.

19:10
18.07.2023

Rosja zawiesiła szlaki towarowe przez Cieśninę Kerczeńską po atakach dronów

Szlaki towarowe przez Cieśninę Kerczeńską, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim, zostały zawieszone przez Rosję 16 lipca.

Decyzję podjęto po ataku dronów na Sewastopol na Krymie.

Dzień później doszło do zniszczenia Mostu Krymskiego.

18:43
18.07.2023

RPA boi się konsekwencji aresztowania Putina

Zdaniem prezydenta RPA aresztowanie Putina byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

Czytaj więcej

Prezydent RPA: Aresztowanie Putina będzie oznaczać wypowiedzenie wojny
18:17
18.07.2023

Holandia, Belgia i Luksemburg wyślą partię bojowych wozów piechoty M113 na Ukrainę 

"Wkrótce dostarczymy Ukrainie odnowione pojazdy M113. Ten opancerzony pojazd gąsienicowy pomaga między innymi w bezpiecznym transporcie personelu wojskowego. W ten sposób wspieramy piechotę w terenie. Holandia ściśle współpracuje w tym zakresie z Belgią i Luksemburgiem" - informuje holenderska minister obrony Keesa Ollongren.

17:47
18.07.2023

Macron: Putin popełnił ogromny błąd, wycofując się z umowy w sprawie zboża

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że rosyjski przywódca Władimir Putin popełnił "ogromny błąd", podejmując decyzję o "uzbrojeniu" żywności poprzez wycofanie się z kluczowego porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

- Kraje Bliskiego Wschodu, Afryki, a nawet Azji są bardzo zależne od tych umów, na które wpłynie jednostronna decyzja Rosji - mówił Macron w Brukseli.

17:46
18.07.2023

Ukraiński wywiad o sprawie gen. Surowikina

Zdaniem rzecznika Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), Andrija Jusowa, po buncie wagnerowców w najwyższych rosyjskich kręgach rozpoczęło się starcie "ropuch ze żmijami".

Czytaj więcej

Gdzie jest generał Siergiej Surowikin? Wywiad Ukrainy: Został odsunięty
17:28
18.07.2023

Ukraina odbuduje zaporę i elektrownię w Kachowce

Ukraiński rząd zatwierdził uchwałę o rozpoczęciu projektu rekonstrukcji elektrowni wodnej w Kachowce - poinformował premier Denys Szmyhał.

Szef rządu wyjaśnił, że projekt ma być realizowany w dwóch etapach, trwających dwa lata. - W pierwszym etapie zaprojektujemy wszystkie konstrukcje inżynieryjne, przygotujemy niezbędną bazę do odbudowy. Drugi etap rozpocznie się po deokupacji terenów, na których znajduje się elektrownia. Wiąże się to z rzeczywistymi pracami budowlanymi - zapowiedzaił.

17:16
18.07.2023

USA ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Agencja Reutera informuje, że wartość przekazanego sprzętu przekroczy miliard dolarów

Czytaj więcej

USA przekażą Ukrainie więcej sprzętu wojskowego. Nowy pakiet pomocy ma kosztować ponad miliard dolarów
16:38
18.07.2023

Rosja wydłuża prawo do powołania do wojska o co najmniej pięć lat

Rosyjski parlament przedłużył we wtorek maksymalny wiek, w którym mężczyźni mogą zostać zmobilizowani do służby wojskowej o co najmniej pięć lat - w przypadku najwyższych rangą oficerów, do wieku 70 lat.

Czytaj więcej

Rosja zmienia prawo. Wydłużono wiek powoływanych do wojska
15:55
18.07.2023

Posiedzenie Ukraine Defence Contact Group w USA

W posiedzeniu ministrów obrony w ramach grupy zajmującej się koordynacją wsparcia dla ukraińskiego wojska bierze udział szef MON Mariusz Błaszczak.

15:39
18.07.2023

Humeniuk o działaniach na lewym brzegu Dniepru

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk powiedziała na konferencji prasowej, że w wyniku działań Sił Zbrojnych Ukrainy na lewym brzegu Dniepru wojska rosyjskie codziennie ponoszą straty w wysokości 20-90 ludzi.

15:19
18.07.2023

Miszustin o dostawach Su-57 dla rosyjskich Sił Zbrojnych

- Planowane jest zwiększenie dostaw myśliwców piątej generacji - oświadczył premier Rosji Michaił Miszustin. Rosyjski samolot myśliwski piątej generacji to Su-57 (w kodzie NATO - Felon).

Szef rosyjskiego rządu powiedział też, że miejscowe władze przywiązują dużą wagę do "ścisłego" przestrzegania terminów. - Pod koniec ubiegłego miesiąca producenci przekazali Ministerstwu Obrony kolejną partię d koniec ubiegłego miesiąca producenci samolotów przekazali MON kolejną partię nowych samolotów Si-35S - podał dodając, że kolejne maszyny są produkowane.

15:00
18.07.2023

Dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu twierdzi, że Ukraińcy mogą okrążyć miasto

Dowódca 57. Brygady Zmechanizowanej, płk Ołeksandr Bakulin, przekonuje BBC, że obecnie w Bachmucie Rosjanie są w opałach.

Czytaj więcej

Ukraiński generał: Kontrofensywa nie idzie tak szybko, jak chcieliśmy
14:46
18.07.2023

Ukraińskie zboże nadal nie wjedzie do Polski

Minister rolnictwa chce przedłużenia embarga.

Czytaj więcej

Polska i Słowacja nie otworzą rynków na ukraińskie zboże. Jest uzasadnienie
14:46
18.07.2023

Rosja: Deputowany wzywa do odwetu za atak na most Krymski

Deputowany do rosyjskiej Dumy Państwowej, Michaił Szeremet, wezwał do dalszych działań odwetowych za poniedziałkowy atak na most Krymski, który według przedstawicieli Rosji był aktem terrorystycznym. Wcześniej rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow przekazał, że w nocy Rosja przeprowadziła uderzenie z użyciem pocisków woda-ziemia na "obiekty, w których przygotowywane były ataki terrorystyczne na Federację Rosyjską z użyciem dronów morskich". Dodał, że wojska rosyjskie uderzyły też w składy paliw w Mikołajowie i Odessie. Odnosząc się do tych ataków Szeremet powiedział, że jego zdaniem "ataki odwetowe na infrastrukturę portową" powinny mieć "charakter systemowy", by "reżim kijowski nie mógł już wkraczać na terytorium Rosji".

14:25
18.07.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie 16 rosyjskich okrętów

Informacje takie przekazuje rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk. Dwa okręty - jeden nawodny i jeden podwodny - mają być uzbrojone w pociski Kalibr. Jeszcze rankiem na Morzu Czarnym było osiem rosyjskich okrętów, z czego dwa uzbrojone łącznie w sześć pocisków Kalibr.

14:06
18.07.2023

Przedstawiciele ukraińskiej armii od niedzieli informowali, że w pobliżu Kupiańska i Kreminnej Rosjanie skoncentrowali do 100 tys.

Ukraińscy eksperci wojskowi wskazują, że rejon na zapleczu frontu oraz pobliskie miejscowości w samej Rosji są jednym wielkim obozem szkoleniowym rosyjskiej armii. Na przykład w odległej o 25 km od granicy miejscowości Wałujki (obwód biełgorodzki) wojskowe poligony zostały zbudowane przez najemników Grupy Wagnera jeszcze w 2017-18 roku.

Czytaj więcej

Walki na Ukrainie: Rosjanie atakują na północnym wschodzie, ukraińskie czołgi - w stepach
13:35
18.07.2023

Wiceminister obrony Ukrainy wyjaśnia dlaczego Rosjanie są aktywni w rejonie Kupiańska

Hanna Malar na antenie ukraińskiej telewizji tłumaczyła, że Rosjanie podejmują działania ofensywne w rejonie kupiańskim "w reakcji na ofensywę ukraińską na kierunku bachmuckim". - Wykorzystywali już taką taktykę w przeszłości, np. na wschodzie, od początku roku, próbowali nacierać na czterech głównych kierunkach: marijinskim, awdijiwskim, łymańskim i bachmuckim. Ale wróg regularnie intensyfikował swoje działania w innych rejonach szachtarskim, kupiańskim. Robią to, aby rozciągnąć nasze wojska, tak, abyśmy nie mogli skoncentrować ich tam, gdzie atakujemy - wyjaśniła Malar.

13:15
18.07.2023

86 milionów obywateli Rosji żyje w biedzie

Ekonomiści z moskiewskiego uniwersytetu państwowego przedstawili raport na temat poziomu życia rosyjskiego społeczeństwa.

Czytaj więcej

Wojna pogłębiła biedę w Rosji. Te liczby robią wrażenie
13:05
18.07.2023

Mateusz Morawiecki o końcu "porozumienia zbożowego": KE musi zbudować infrastrukturę dla wywozu zboża z Ukrainy

- My zrobiliśmy co w naszej mocy i jeśli chodzi o tranzyt będziemy pomagali UE w rozładowaniu tego problemu. Stoimy jednak na stanowisku, że w najmniejszym stopniu nie może to doprowadzić do destabilizacji rynku rolnego. Na pewno nie będziemy zmuszeni, by otworzyć nasz rynek wbrew interesom polskiego rolnika - mówił premier Mateusz Morawiecki pytany o odejście 17 lipca od tzw. porozumienia zbożowego przez Rosję.

12:41
18.07.2023

W pobliżu okupowanego Mariupola rozległa się eksplozja

Informacje takie podaje doradca mera okupowanego Mariupola, Petro Andriuszczenko.

12:15
18.07.2023

Szefowie MSZ Turcji i Rosji rozmawiali o "porozumieniu zbożowym"

W czasie rozmowy telefonicznej z 18 lipca szef MSZ Turcji, Hanan Fidan i szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, rozmawiali na temat porozumienia zbożowego.

12:08
18.07.2023

Rzecznik Kremla ostrzega przed kontynuowaniem "porozumienia zbożowego" bez Rosji

Dmitrij Pieskow ostrzegł, że "przy próbach wdrożenia porozumienia zbożowego bez udziału Rosji, należy uwzględniać ryzyka związane z faktem, że szlak eksportu zboża z Ukrainy przebiega w pobliżu strefy działań wojennych".

Czytaj więcej

Kreml "przygotowuje odpowiedź" na atak na Most Krymski
11:49
18.07.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o ofensywie w rejonie Kupiańska

Rosyjska armia miała posunąć się o 1,5 km w głąb pozycji ukraińskich na długim na 2 km odcinku frontu w rejonie Kupiańska - informuje rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

11:42
18.07.2023

Rosyjski resort obrony informuje o ataku odwetowym na Mikołajów i Odessę

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w nocy Rosja przeprowadziła uderzenie z użyciem pocisków woda-ziemia na "obiekty, w którym przygotowywane były ataki terrorystyczne na Federację Rosyjską z użyciem dronów morskich". - Dziś w nocy Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły zmasowane uderzenie bronią precyzyjną woda-ziemia na obiekty, w których przygotowywane były akty terrorystyczne przeciwko Federacji Rosyjskiej z użyciem dronów morskich i miejsce budowy dronów w stoczni niedaleko Odessy - powiedział gen. Konaszenkow. Rzecznik resortu obrony dodał, że Rosjanie uderzyli też na składy paliw w Mikołajowie i Odessy - w wyniku ataku spłonąć miało 70 tys. ton paliwa przeznaczonego dla ukraińskiej armii.

11:26
18.07.2023

Wołodymyr Zełenski: Ukraińska flaga jest podziurawiona kulami, ale żywa i wolna

"Ukraińska flaga, choć podziurawiona kulami, jest żywa, dumna i wolna. A to oznacza, że każda flaga w Europie będzie żywa, dumna i wolna" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

11:02
18.07.2023

W związku z burzami, które przeszły nad Ukrainą, prądu pozbawionych jest 110 miejscowości

Informacje takie przekazuje ukraińskie Ministerstwo Energii.

10:55
18.07.2023

Przed Mostem Krymskim znów ustawiają się samochody

Po uruchomieniu jednej nitki Mostu Krymskiego w dwóch kierunkach na wjazd na Krym z Rosji czeka ok. 400 samochodów, a na wyjazd - 300 - podaje kanał "Krymski Most" w serwisie Telegram, który monitoruje sytuację w rejonie mostu.

10:51
18.07.2023

Rosjanie przez wojnę mocniej zaglądają do kieliszka

Sprzedaż alkoholu wciąż na wysokim poziomie.

Czytaj więcej

W czasie wojny Rosjanie piją więcej. Zyskują koniaki i tanie wina
10:42
18.07.2023

Gubernator obwodu kurskiego informuje o ostrzale wsi przez Ukraińców

Ukraińcy mieli ostrzelać wieś Jelizawietowka w rejonie głuszkowskim. W wyniku ostrzału we wsi miał wybuchnąć pożar.

10:32
18.07.2023

Ukraińcy chwalą się zniszczeniem jednego rosyjskiego czołgu T-90, dwóch czołgów T-72

Na nagraniu zamieszczonym na profilu ukraińskiej 24. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej na Facebooku czytamy, że żołnierze brygady mieli zniszczyć rosyjski czołg T-90. na Facebooku czytamy, że "w czasie udanego natarcia w rejonie Bachmutu" żołnierze 24. Brygady zniszczyli czołg T-90.

Czytaj więcej

Walki na wschodzie: Ukraińcy chwalą się zniszczeniem najnowszego rosyjskiego czołgu
10:04
18.07.2023

Rosjanie wznawiają połączenia autobusowe obwodu rostowskiego z Krymem

Autobusy będą przewożone przez Cieśninę Kerczeńską promem. 17 lipca ruch na Moście Krymskim łączącym Rosję z okupowanym Krymem został wstrzymany po uszkodzeniu przęsła mostu w wyniku eksplozji, która - według Rosjan - była skutkiem ukraińskiego ataku.

10:01
18.07.2023

Tajwan chce kupić od USA zestawy NASAMS, ponieważ sprawdziły się one na Ukrainie

Zestaw NASAMS został opracowany przez amerykański koncern Raytheon Technologies i norweską firmę Kongsberg Gruppen. NASAMS-y są wykorzystywane do zwalczania pocisków krótkiego i średniego zasięgu, a także dronów i samolotów.

Czytaj więcej

Tajwan zamierza kupić od USA broń, która sprawdziła się w wojnie na Ukrainie
09:32
18.07.2023

W pierwszej połowie 2023 roku sprzedaż wódki w Rosji na poziomie z 2022 roku

Interfax podaje, że w pierwszej połowie 2023 roku w Rosji sprzedano 36,7 mln dekalitrów wódki, 6,4 mln dekalitrów koniaku i 8,4 mln dekalitrów napojów z niską zawartością alkoholu.

09:24
18.07.2023

Ministerstwo Finansów Rosji: Wzrost długu publicznego jest nieunikniony

Wiceminister finansów Federacji Rosyjskiej, Irina Okładnikowa, w Radzie Federacji, izbie wyższej ukraińskiego parlamentu oświadczyła, że "wzrost długu publicznego w świetle wzrostu wydatków z budżetu federalnego jest nieunikniony", ale "Ministerstwo Finansów chce utrzymać go w bezpiecznych granicach 20 proc. PKB". Obecnie dług publiczny Rosji ma wynosić 14,9 proc. PKB (22,8 bilionów rubli).

09:07
18.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,697 mln osób

17 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 32 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 34,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,876 mln osób.

08:57
18.07.2023

Jermak komentuje kolejny rosyjski atak

Bliski współpracownik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, odniósł się do nocnego uderzenia na cele w obwodach odeskim i mikołajowskim, przeprowadzonym za pomocą rakiet i dronów. 

Ocenił, że atak to kolejny dowód na to, że Rosja chce narazić na niebezpieczeństwo 400 milionów osób w krajach zależnych od ukraińskiego eksportu żywności.

"Świat musi zrozumieć, że celem Federacji Rosyjskiej jest głód i zabijanie ludzi" - napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii prezydenta Ukrainy.

08:40
18.07.2023

Działalność ukraińskiego lotnictwa

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że w nocy wojska rosyjskie zaatakowały za pomocą sześciu pocisków manerwujących Kalibr i 36 dronów Shahed. W komunikacie podano, że Kalibry wystrzelono prawdopodonbnie z pokładu fregaty rakietowej projektu 11356M, Admirał Essen, zaś amunicję krążącą typu Shahed odpalono z terenu Krymu.

Ukraińskie lotnictwo podało, że zestrzeliło sześć Kalibrów, 31 Shahedy oraz jeden bezzałogowiec rozpoznawczy.

08:20
18.07.2023

Od początku wojny zginęło 494 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 494 dzieci, a 1058 zostało rannych.

08:06
18.07.2023

Brytyjski resort obrony: Ukraińcy i Rosjanie odnoszą niewielkie sukcesy na różnych odcinkach frontu

W najnowszym raporcie z Ukrainy Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że Rosjanom udaje się osiągać pewne sukcesy w rejonie Kreminnej, gdzie spychają ukraińskich obrońców na Zachód. Z kolei w rejonie Bachmutu nacierają Ukraińcy, ale Rosjanie utrzymują pozycje. Na południu Ukrainy - jak ocenia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii - Ukraińcy nie przełamali jeszcze pierwszej linii obronnej wroga, ale udało im się uchwycić niewielki przyczółek na lewym brzegu Dniepru, w pobliżu Mostu Antonowskiego.

07:38
18.07.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 95 razy

W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:33
18.07.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: Sytuacja na wschodzie trudna, ale pod kontrolą

Gen. Ołeksandr Syrski pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że sytuacja na froncie wschodnim na Ukrainie jest "trudna, ale pod kontrolą". Gen. Syrski pisze, że Rosjanie przerzucają rezerwy w rejon Bachmutu, starając się powstrzymać ukraińską ofensywę na tym kierunku. Największe siły Rosjanie mają koncentrować w rejonie Kupiańska, gdzie ukraińska armia prowadzi działania obronne.

07:28
18.07.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęły trzy osoby

O ofiarach ostrzału informuje gubernator obwodu odeskiego, Pawło Kyryłenko. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że cztery osoby zostały ranne.

07:23
18.07.2023

W nocy nad obwodem odeskim strącono sześć pocisków Kalibr

O strąceniu w nocy wszystkich sześciu pocisków Kalibr, które Rosjanie wystrzelili przeciwko celom w obwodzie odeskim, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram rzecznik odeskiej administracji wojskowej, Serhij Bratczuk. Z wpisu Bratczuka wynika, że szczątki strąconych pocisków uszkodziły infrastrukturę portową i budynki mieszkalne. W wyniku ataku ranny został starszy mężczyzna, który trafił do szpitala - pisze Bratczuk.

07:15
18.07.2023

W nocy nad obwodem mikołajowskim strącono cztery rosyjskie drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Witalij Kim.

07:11
18.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 239 010 żołnierzy, 4 119 czołgów, 8 051 pojazdów opancerzonych, 4 542 zestawy artyleryjskie, 698 wyrzutni rakiet, 428 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 839 bezzałogowych statków powietrznych, 1 273 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 086 pojazdów (w tym cystern), 677 jednostek sprzętu specjalnego.

07:09
18.07.2023

Rosja miała strącić 28 ukraińskich dronów zmierzających w kierunku Krymu

"Dziś w nocy udaremniono próbę reżimu kijowskiego, który chciał przeprowadzić atak terrorystyczny z użyciem 28 bezzałogowych statków powietrznych na terenie półwyspu krymskiego" - informuje resort obrony Rosji.

Czytaj więcej

Rosja atakuje porty na Ukrainie i informuje o 28 dronach lecących na Krym
06:49
18.07.2023

W czasie burzy nad Lwowem pioruny trafiły w dwa transformatory

Mer Lwowa, Andrij Sadowy, poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram. Sadowy dodał, że w mieście może dojść do przerw w dostawach prądu.

06:36
18.07.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 uderzeń na zgrupowania Rosjan

Nad Ukrainą strącono w ciągu doby trzy drony-kamikadze i sześć dronów rozpoznawczych - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały zgrupowanie Rosjan, dwa ciężkie miotacze ognia, 27 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych, skład amunicji i stację walki radioelektronicznej.

06:34
18.07.2023

Mimo wojny władze rosyjskie wypełniają letnie obozy dziecięce na Krymie

Rządowa rosyjska agencja TASS informuje, że 15 lipca do międzynarodowego dziecięcego centrum „Artek” przyjechała kolejna grupa dzieci licząca 3,2 tys. osób. Z komunikatu wynika, że ściągane są tam dzieci nie tylko ze wszystkich rosyjskich regionów, ale z ponad 50 krajów.

Czytaj więcej

Na wakacjach w Arteku. Dzieci tarczą Kremla na Krymie
06:05
18.07.2023

Think tank z USA: Uszkodzenie Mostu Krymskiego zakłóci zaopatrzenie rosyjskich wojsk na południu Ukrainy

Zaopatrzenie rosyjskich wojsk na południu Ukrainy ucierpi na uszkodzeniu Mostu Krymskiego w krótkiej i średniej perspektywie czasowej - pisze w swojej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank przypomina przy tym, że już wcześniej zdymisjonowany dowódca walczącej w zachodniej części obwodu zaporoskiego 58. Armii, gen. Iwan Popow skarżył się, że jego żołnierze otrzymują niewystarczające zaopatrzenie (mówił m.in. o zbyt małej ilości amunicji artyleryjskiej). Teraz - jak ocenia ISW - zaopatrzenie jednostek 58. Armii jeszcze się pogorszy, jeśli ruch pojazdów cywilnych będzie zakłócał ruch na drogach na zapleczu ukraińskiego frontu.

Czytaj więcej

Think tank o skutkach ataku na Most Krymski: Rosjanie będą mieli problem
05:43
18.07.2023

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wezmą udział w ćwiczeniach z okrętami marynarki wojennej Chin

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że ćwiczenia zostaną przeprowadzone w lipcu na Morzu Japońskim. Resort publikuje nagranie okrętów wychodzących w morze z portu we Władywostoku.

05:21
18.07.2023

We Lwowie po 11 dniach wydobyto spod gruzów budynku trafionego rakietą żywego kota

Zwierzę należało do tej samej właścicielki, której pies został wcześniej uratowany spod gruzów przez ratowników.

Czytaj więcej

Lwów: Po 11 dniach pod gruzami trafionego rakietą budynku znaleziono żywego kota
05:03
18.07.2023

Ambasador Rosji w USA: Zakończenie porozumienia zbożowego było dobrą decyzją

Decyzja Rosji, by nie przedłużać tzw. porozumienia zbożowego była "odpowiednia w obecnej rzeczywistości" - oświadczył ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow. - Administracja USA powinna przestać wodzić resztę świata za nos - przekonywał Antonow, który zastanawiał się "co USA zrobiły, by zapewnić", że umowa ws. porozumienia zbożowego będzie "skutecznie wdrażana". - Może mieli swój wkład w usunięciu barier na drodze do wdrożenia memorandum Rosji i ONZ, niemniej ważnego dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, ws. ułatwienia dostępu rosyjskiej żywności i nawozów do światowych rynków? - pytał. Dyplomata zarzucił USA, że kraj ten zmienił porozumienie zbożowe "w projekt komercyjny, który miał wzbogacić zachodnie koncerny rolne.

04:25
18.07.2023

Wołodymyr Zełenski apeluje o kontynuację "porozumienia zbożowego" bez Rosji

- Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa (tzw. porozumienie zbożowe - red.) może i powinna dalej działać - jeśli bez Rosji, to bez Rosji. Porozumienie ws. eksportu zboża - porozumienie z Turcją i ONZ - obowiązuje. Jedyną potrzebną teraz rzeczą jest jego ostrożne wdrożenie - i zdecydowana presja świata na państwo terrorystyczne - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, po tym jak Rosja 17 lipca nie przedłużyła obowiązywania porozumienia zbożowego. Zełenski poinformował, że wysłał listy do prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, z propozycją przedłużenia porozumienia zbożowego w trójstronnym formacie. - Ukraina, ONZ i Turcja mogą wspólnie zapewnić funkcjonowanie korytarza dla żywności i kontrolę statków - przekonywał. 

04:20
18.07.2023

W nocy Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o groźbie ataku z użyciem pocisków balistycznych

Zagrożone atakiem miały być obwody połtawski, dniepropietrowski, charkowski i kirowohradzki, a z czasem alarm w związku z możliwym atakiem pociskami balistycznymi rozszerzono na obwód czerkaski.

04:17
18.07.2023

Mikołajów został zaatakowany w nocy z użyciem dronów-kamikadze

Jak informuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, w związku z atakiem w mieście wybuchł pożar. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

04:15
18.07.2023

W nocy w Odessie rozległy się eksplozje

Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosja atakuje południe Ukrainy z użyciem dronów-kamikadze. Dodał, że istnieje też groźba ataku rakietowego. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy wezwało mieszkańców obwodu odeskiego, by zeszli do schronów.

04:11
18.07.2023

Azerbejdżan przeznaczy 7,6 mln dolarów na dostawę pomocy humanitarnej Ukrainie

Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Azerbejdżanu, Ilham Alijew. Pieniądze na zakup pomocy zostaną wyasygnowane ze specjalnego funduszu prezydenta.

04:10
18.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 509