04:32
18.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 510
00:03
18.07.2023

Koniec poniedziałkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka.

23:59
17.07.2023

Moskwa przeprowadzi „dochodzenie” ws. zbrodni w Buczy

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zapowiedział je Dmitrij Polanski, zastępca ambasadora Rosji w Narodach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Masakra w Buczy. Rosja oskarża... Wielką Brytanię
23:34
17.07.2023

Wysłannik papieża spotka się z Bidenem ws. Ukrainy

Kardynał Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy, spotka się we wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem. Wizyta hierarchy w Stanach Zjednoczonych potrwa do środy i jest kontynuacją jego niedawnej misji w Kijowie i Moskwie - informują Watykan i Biały Dom.

Karine Jean-Pierre, rzecznik prasowa Białego Domu,, potwierdziła, że Biden spotka się z kard. Zuppim we wtorek, aby „omówić powszechne cierpienia spowodowane przez brutalną wojnę Rosji na Ukrainie”. W wydanym oświadczeniu dodała, że rozmówcy ​​będą także „omawiać wysiłki Stanów Zjednoczonych i Stolicy Apostolskiej w celu zapewnienia pomocy humanitarnej poszkodowanym oraz skupienie się Stolicy Papieskiej na repatriacji ukraińskich dzieci przymusowo deportowanych przez rosyjskich urzędników”.

Papież Franciszek wielokrotnie wzywał do zakończenia wojny, ale powstrzymywał się od otwartej krytyki Moskwy.

23:09
17.07.2023

Putin chce utworzyć Muzeum Narodów Rosji

Władimir Putin polecił Ministerstwu Kultury oraz Ministerstwu Edukacji i Nauki, aby do 1 września „złożyły propozycję utworzenia muzeum narodów Rosji w Moskwie”. Dokument w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej Kremla. Resorty mają wykorzystać w tym celu m.in. muzea etnograficzne i lokalne podległe Ministerstwu Kultury.

22:45
17.07.2023

Zełenski rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że rozmawiał telefonicznie z António Guterresem, sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Temat jest oczywisty – to kolejna rosyjska wykorzystania głodu i destabilizacji światowego rynku żywności jako broni” - napisał.

Zełenski zwrócił uwagę, że wypowiadając umowę zbożową „państwo terrorystyczne (Rosja - red.) zagroziło życiu 400 milionów ludzi w różnych krajach, które są uzależnione od ukraińskiego eksportu żywności”. „Najbardziej krytyczna sytuacja jest w takich krajach Afryki i Azji jak Somalia, Etiopia, Sudan Południowy, Jemen” - wskazał.

„Należy zachować Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego. Uzgodniliśmy z sekretarzem Guterresem współpracę z odpowiedzialnymi państwami w celu przywrócenia bezpieczeństwa żywnościowego i dostaw żywności szlakami czarnomorskimi” - dodał prezydent Ukrainy.

22:15
17.07.2023

Ostatni statek skontrolowany w ramach umowy zbożowej

Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule zakończyło w poniedziałek inspekcję ostatniego statku objętego umową zbożową, tureckiego masowca TQ SAMSUN - poinformowała rzeczniczka Ismini Palla z ONZ. W poniedziałek Rosja powiadomiła Turcję, Ukrainę i ONZ, że nie zgadza się na przedłużenie umowy, która pozwalała na eksport przez Morze Czarne ukraińskiego zboża.

21:46
17.07.2023

„Piotr Wielki” jednak jeszcze popływa

Nie podjęto żadnych decyzji w sprawie ciężkiego krążownika rakietowego „Piotr Wielki”, a okręt znajduje się obecnie na służbie Floty Północnej i wykonuje zadania zgodnie z przeznaczeniem - twierdzi propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w rosyjskiej marynarce. Wcześniej niektóre media informowały, że krążownik zostanie wycofany ze służby po naprawie i modernizacji okrętu tego samego typu „Admirał Nachimow”.

21:18
17.07.2023

Blinken skomentował atak na Most Krymski

Antony Blinken, sekretarz stanu USA, wezwał do jak najszybszego przedłużenia umowy zbożowej, która w poniedziałek została zerwana przez Rosję. Komentując atak na Most Krymski, do którego doszło również w poniedziałek, podkreślił natomiast, że Stany Zjednoczone monitorują sytuację, ale „to Ukraina musi zdecydować, jak poprowadzi tę wojnę”.

20:48
17.07.2023

Rosjanie, którzy walczyli na wojnie, będą mogli dostać prawo jazdy bez szkoły

Tambowska Duma Obwodowa przedłożyła Dumie Państwowej projekt ustawy zezwalający obywatelom, którzy brali udział w wojnie z Ukrainą, przystąpienie do egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B bez przechodzenia przez szkołę nauki jazdy.

20:18
17.07.2023

Minister rolnictwa Ukrainy nie przyjedzie do Warszawy

To jeszcze informacja nieoficjalna - zaznacza polski minister Robert Telus, zapowiadając środowe spotkanie w Warszawie z udziałem szefów resortów rolnictwa państwa graniczących z Ukrainą.

Czytaj więcej

Minister Telus: Chcemy pomóc Ukrainie, mamy nawet obowiązek
19:48
17.07.2023

Putin: Atak na Most krymski brutalny i bez sensu

Rosyjski przywódca odbył spotkanie w sprawie sytuacji na przeprawie, łączącej półwysep z Rosją.

Czytaj więcej

Putin mówi o „brutalnym ataku terrorystycznym” na Most Krymski i zapowiada odwet
19:19
17.07.2023

Słynny obóz na Krymie przyjmuje kolejne grupy dzieci

Rządowa rosyjska agencja TASS informuje, że 15 lipca do międzynarodowego dziecięcego centrum „Artek” przyjechała kolejna grupa dzieci licząca 3,2 tys. osób. Z komunikatu wynika, że ściągane są tam dzieci nie tylko ze wszystkich rosyjskich regionów, ale z ponad 50 krajów.

Czytaj więcej

Na wakacjach w Arteku. Dzieci tarczą Kremla na Krymie
18:49
17.07.2023

Brytyjskie MSZ wzywa Rosję do powrotu do umowy zbożowej

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Rosję do wznowienia umowy zbożowej i pełnego jej realizacji. „Wielka Brytania potępia rażące próby Rosji wyrządzenia krzywdy najbardziej bezbronnym (...) Rosja powinna wznowić umowę zbożową i dążyć do jej pełnej realizacji” – powiedział rzecznik w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

18:21
17.07.2023

Zełenski dziękuje Szwedom

„Serdecznie dziękuję premierowi (Ulfowi Kristerssonowi - red.) i rządowi Szwecji za zatwierdzenie Strategii Odbudowy Ukrainy na lata 2023-2027 na łączną kwotę 522 mln euro” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski. „Infrastruktura, zielony rozwój, przedsiębiorczość, rozminowywanie i wspieranie demokracji to kluczowe obszary naszej powojennej odbudowy” - podkreślił.

„Dziękuję Szwecjo za twoją prawdziwą solidarność. Razem do zwycięstwa!” - dodał prezydent Ukrainy.

17:52
17.07.2023

Kreml przejął zakłady Danone i Carlsberga

Duński i francuski koncern, które pomimo opinii własnych rządów i społeczeństw kurczowo trzymały się rosyjskiego rynku, teraz poniosą tego konsekwencje. Kreml przejął fabryki obu firm w Rosji w „zarząd tymczasowy”.

Czytaj więcej

Kreml zawłaszcza fabryki Danone i Carlsberga
17:22
17.07.2023

Ceny pszenicy rosną po zerwaniu umowy przez Rosję

Kontrakty terminowe na pszenicę podskoczyły po tym, jak Rosja wycofała się z umowy zezwalającej Ukrainie na eksport zboża. Posunięcie to zagraża kluczowemu szlakowi handlowemu z Ukrainy tuż przed rozpoczęciem kolejnych zbiorów.

Czytaj więcej

Pszenica drożeje. Rosja blokuje ukraiński eksport
16:53
17.07.2023

Sekretarz generalny ONZ skomentował zerwanie przez Rosję umowy zbożowej

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres w rozmowie z dziennikarzami wyraził „głębokie ubolewanie” z powodu wycofania się Rosji z umowy pozwalającej Ukrainie na eksport zboża przez Morze Czarne. W poniedziałek Rosja powiadomiła Turcję, Ukrainę i ONZ, że sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej. Oznacza to wycofanie rosyjskich gwarancji bezpieczeństwa żeglugi i ograniczenie morskiego korytarza humanitarnego na północno-zachodnim akwenie morza.

16:23
17.07.2023

MSZ Węgier ostrzega przed „podziałem świata na dwa bloki”

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó wezwał światowych przywódców, by „nie dopuścili do podziału świata na bloki”, ponieważ uniemożliwiłoby to współpracę krajów na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi i ochrony środowiska”. Według niego światowe bezpieczeństwo jest obecnie w największym niebezpieczeństwie od lat osiemdziesiątych, ponieważ rośnie ryzyko wybuchu trzeciej wojny światowej i zagrożenie terroryzmem, a rozmowy o użyciu broni nuklearnej stają się coraz bardziej otwarte. - Jeśli kraje świata, zwłaszcza te największe i najsilniejsze, nie będą potrafiły współpracować, to nie znajdziemy odpowiedzi na stojące przed nami najpilniejsze wyzwania - mówił w czasie posiedzenia Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ.

15:47
17.07.2023

Putin zwołuje spotkanie w sprawie sytuacji na Moście Krymskim

Prezydent Rosji Władimir Putin odbędzie spotkanie w sprawie sytuacji na Moście Krymskim w poniedziałek wieczorem. Wysłucha raportu wicepremiera Marata Chusnullina na temat organizacji prac nad jego odbudową.

15:16
17.07.2023

Białoruś twierdzi, że zestrzeliła ukraińskiego drona

Władze w Mińsku twierdzą, że straż graniczna zestrzeliła ukraińskiego drona zwiadowczego, który przedostał się na terytorium kraju.

Dron przedostał się wczoraj na terytorium Białorusi w pobliżu rzeki Dniepr -poinformowano.

14:53
17.07.2023

Katastrofa Su-25 nad Morzem Azowskim

Rosyjski myśliwiec wpadł do morza. Służby ratunkowe po wyłowieniu pilota rozpoczęły akcję reanimacyjną.

Powody wypadku nie są znane.

Czytaj więcej

Rosyjski Su-25 rozbił się w rejonie Krasnodaru. Maszyna spadła do morza
14:25
17.07.2023

Papieski wysłannik odwiedzi Waszyngton, by rozmawiać o pokoju na Ukrainie

Włoski kardynał Matteo Zuppi, któremu papież Franciszek powierzył zadanie przywrócenia pokoju na Ukrainie, udał się w poniedziałek do Waszyngtonu, aby spotkać się z amerykańskimi urzędnikami w ramach kontynuacji rozmów w Kijowie i Moskwie.

Wysłannik Watykanu spędzi w USA trzy dni. Nie przekazano informacji na temat planowanych spotkań. 

W zeszłym miesiącu Zuppi odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się ze zwierzchnikiem rosyjskiego kościoła prawosławnego, patriarchą Cyrylem, oraz z rosyjską komisarz ds. dzieci Marią Lwową-Biełową.

14:12
17.07.2023

Rosyjscy turyści mają kierować się na Krym przez okupowane tereny Ukrainy

- Uczciwie mówiąc, taką trasę obecnie może wybrać tylko kompletny wariat – powiedział ukraiński politolog Wadym Denysenko na wieść o rosyjskiej propozycji.

Czytaj więcej

Wypoczynek na Krymie: droga na półwysep tylko w pobliżu frontu
14:08
17.07.2023

Wielka Brytania ogłasza nowe sankcje na Rosję w odpowiedzi na przymusową deportację ukraińskich dzieci

Według ministra spraw zagranicznych Jamesa Cleverly'ego, sankcje są odpowiedzią na rosyjskie próby zniszczenia ukraińskiej tożsamości narodowej.

13:52
17.07.2023

Ursula von der Leyen potępiła Rosję za zerwanie porozumienia zbożowego

"Zdecydowanie potępiam cyniczne posunięcie Rosji zmierzające do zakończenia inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym, pomimo wysiłków ONZ i Turcji.

UE pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego bezbronnym ludziom na świecie" - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zapowiedziała, że Unia Europejska nadal będzie dostarczać produkty rolne z Ukrainy na rynki światowe.

13:36
17.07.2023

Prezydent Ukrainy wspomina ofiary katastrofy MH17

Wołodymyr Zełenski oddał hołd ofiarom katastrofy MH17, w której samolot Malaysia Airlines Flight 17 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur 17 lipca 2014 roku.

"Nasze myśli i serca są z rodzinami i bliskimi każdej z 298 ofiar. Ta tragedia spowodowana przez agresora nigdy nie zostanie zapomniana" - napisał Zełenski.

13:13
17.07.2023

Rosjanie nie planują zwiększać ochrony mostu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że ochrona mostu łączącego Krym z Rosją będzie zapewniania na tych samych zasadach, a głównym celem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Kreml nie zwiększy środków bezpieczeństwa po eksplozji na Moście Krymskim
12:43
17.07.2023

Erdogan: Wierzę, że Putin chce kontynuować porozumienie zbożowe

- Porozumienie w sprawie zboża z Morza Czarnego przeszło do historii jako sukces dyplomatyczny - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

- Turcja zawsze przywiązywała wagę do kontynuacji umowy i zintensyfikowała wysiłki dyplomatyczne - dodał.

12:19
17.07.2023

Kreml twierdzi, że nie zerwie stosunków z Zachodem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja musi utrzymywać otwarte kanały dialogu z Zachodem - mimo że Moskwa "bardzo dobrze" wie, że NATO dostarcza Ukrainie informacje wywiadowcze.

- Wiemy bardzo dobrze, jak głęboka jest koordynacja między reżimem w Kijowie, Waszyngtonem, wieloma europejskimi stolicami i NATO - mówił Pieskow.

- Doskonale wiemy, jak wiele informacji stale napływa z NATO i Waszyngtonu do Kijowa. Nie mamy tutaj żadnych złudzeń - dodał.

12:10
17.07.2023

Putin poinformowany o eksplozjach na moście na Krymie

Kreml potwierdził, że Władimir Putin został poinformowany o sytuacji wokół Mostu Kerczeńskiego. 

11:43
17.07.2023

Trzeci konwój Grupy Wagnera przybył na Białoruś

Niezależna białoruska strona „Biełaruski Hajun” poinformowała o trzecim dużym konwoju najemników z Grupy Wagnera na Białorusi.

Kolumna składa się z 20 pojazdów, w tym pickapów, ciężarówek i autobusów.

11:24
17.07.2023

Reżyser Ołeh Sencow ponownie ranny na froncie

Ukraiński reżyser, pisarz i aktywista poinformował, że po powrocie na front ponownie został ranny. Został trafiony odłamkami po rosyjskim ostrzale artyleryjskim.

Sencow poprzednio został ranny 8 lipca. Doznał wówczas wstrząśnienia mózgu.

11:15
17.07.2023

Porozumienie zbożowe przestaje obowiązywać. Decyzja Kremla

Rzecznik Kremla przekazał, że o decyzji zostały poinformowane Turcja, Ukraina i ONZ.

Czytaj więcej

Rosja rozwiązuje porozumienie zbożowe
11:06
17.07.2023

Ormiański Kościół Apostolski w Polsce potępia wojskowe błogosławieństwo w Moskwie

Oświadczenie wydał Prymas Polski i Ukrainy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Biskup Markos Howannisjan

10:59
17.07.2023

Rosyjski senator wzywa do odebrania Ukrainie Odessy

Politycy w Rosji wzywają do reakcji na nocny atak na Most Kerczeński.

Czytaj więcej

Atak na Most Krymski. Rosyjski polityk wzywa do odebrania Ukrainie Odessy
10:42
17.07.2023

Zełenski: Przed nami jeszcze bardzo trudna droga

"Wciąż mamy przed sobą bardzo, bardzo trudną drogę do wyzwolenia całego naszego terytorium spod okupacji. Nie zapominajmy, jak to wszystko się zaczęło i przez co Ukraińcy zdołali przejść" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

10:31
17.07.2023

Rosji zaczyna brakować sprzętu do zwalczania ukraińskiej artylerii

Rosjanie mają na froncie coraz mniej radarów.

Czytaj więcej

Rosja coraz gorzej radzi sobie z pokonywaniem ukraińskiej artylerii. Brakuje sprzętu
10:30
17.07.2023

Eksplozja na moście prowadzącym na Krym osłabiła rubla

Giełda w Moskwie zareagowała wyprzedażą na poranne wydarzenia na Moście Krymskim.

Czytaj więcej

Eksplozja na Moście Krymskim uderzyła w rubla i giełdę w Moskwie
10:05
17.07.2023

Korek przed Mostem Krymskim

Rosyjskie władze sugerują kierowcom, by obrali alternatywne trasy

09:52
17.07.2023

Rosyjski polityk: Nie powinniśmy w obecnej sytuacji przedłużać porozumienia zbożowego

Siergiej Mironow, lider partii Sprawiedliwa Rosja w rosyjskim parlamencie, powiedział, że Moskwa powinna odpowiedzieć zniszczeniem ukraińskiej infrastruktury na nocny atak na Most Krymski.

- To jest to, co musimy zrobić, a nie dyskutować o umowie zbożowej, która pomaga rządzącym w Kijowie i ich zachodnim panom napełnić kieszenie. Nie może być umowy zbożowej po kolejnym ataku terrorystycznym - powiedział.

09:33
17.07.2023

Zacharowa komentuje atak na Most Krymski

- Reżim w Kijowie jest reżimem terrorystycznym i ma wszystkie cechy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, na czele której stoją Waszyngton i Londyn - skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

"Decyzje podejmowane są przez ukraińskich urzędników i wojskowych przy bezpośrednim udziale amerykańskich i brytyjskich służb wywiadowczych i polityków. USA i Wielka Brytania są odpowiedzialne za terrorystyczną zorganizowaną strukturę państwową" - przekazała.

09:29
17.07.2023

Alarm lotniczy w kilkunastu regionach Ukrainy

W Kijowie i 11 innych regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem bombowców Tu-22m3.

08:58
17.07.2023

Malar: Ukraina odbiła niemal 18 kmterytorium na wschodzie i południu kraju

Siły ukraińskie odbiły prawie 18 km kwadratowych (7 mil kwadratowych) terytorium na wschodzie i południu w ciągu ostatniego tygodnia w ramach kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Czytaj więcej

Postępy ukraińskiej kontrofensywy. Wojsko przejmuje kontrolę na kolejnymi obszarami
08:42
17.07.2023

Ukraińskie media: Zniszczenie Mostu Krymskiego to działanie SBU i marynarki wojennej

Za nocnym atakiem mają stać ukraińskie służby. Wojsko oskarża Rosjan o prowokację.

Czytaj więcej

Media: Atak na Most Krymski przeprowadziły SBU i marynarka wojenna Ukrainy
08:37
17.07.2023

Kreml przejmuje kontrolę nad kolejnymi zachodnimi firmami w Rosji

Władimir Putin podpisał dekret o przejęciu pod "tymczasowe zarządzanie" spółek zależnych Danone i Carlsberg.

Czytaj więcej

Moskwa przejmuje kontrolę nad rosyjskim biznesem Danone i Carlsberga
08:13
17.07.2023

Uszkodzenia mostu krymskiego. Przywrócono ruch kolejowy

08:01
17.07.2023

W internecie pojawiają się nagrania uszkodzonego Mostu Krymskiego

Pojawiają się doniesienia, że są to skutki ataku ukraińskich dronów.

07:44
17.07.2023

Niemiecki generał przyznaje, że Niemcy mogą mieć problem z amunicją dla dywizji, którą sformują do 2025 roku

- Nie można kupić amunicji w sklepie budowlanym, możliwości produkcyjne zmniejszyły się w ostatnich 30 latach - stwierdził gen. Alforns Mais, dowódca Bundeswehry.

Czytaj więcej

Niemcy chcą mieć najlepiej uzbrojoną dywizję w Europie w 2025 roku
07:43
17.07.2023

Dziewczynka ranna w wypadku na Moście Krymskim trafiła do szpitala w Kraju Krasnodarskim

Dziecko, którego rodzice zginęli w niejasnych okolicznościach na Moście Krymskim, znajduje się na oddziale intensywnej terapii.

07:22
17.07.2023

Obwód chersoński ostrzelany 89 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dziewięć (w tym dwoje dzieci) zostało rannych - poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:17
17.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 238 300 żołnierzy, 4 115 czołgów, 8 034 transportery opancerzone, 4 504 zestawy artyleryjskie, 685 wyrzutni rakiet, 428 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 828 bezzałogowych statków powietrznych, 1 273 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 059 pojazdów (w tym cystern), 677 jednostek sprzętu specjalnego.

07:13
17.07.2023

ISW: Rosyjscy żołnierze grożą dezercją w przypadku aresztowania generała Michaiła Teplinskiego

W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej krąży nagranie z 16 lipca, na którym żołnierze 7. Dywizji Powietrzno-Desantowej grożą, że porzucą pozycje w okupowanej części obwodu chersońskiego, jeśli aresztowany zostanie gen. Teplinski lub jeśli jego życiu będzie coś zagrażać.

Czytaj więcej

Think tank: Rosyjscy generałowie tracą stanowiska. Żołnierze grożą buntem
06:50
17.07.2023

Ruch kolejowy na Moście Krymskim ma być wznowiony do 9:00 czasu moskiewskiego

Informacje takie przekazał szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow.

06:44
17.07.2023

Mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego zginęli na Moście Krymskim

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesłąw Gładkow, poinformował, że ofiarami wypadku, do którego doszło na Moście Krymskim, byli mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego. Na Moście Krymskim mieli zginąć małżonkowie, a ich córka została ranna - napisał Gładkow na kanale Telegram. Doniesienia te potwierdziło Ministerstwo Zdrowia Kraju Krasnodarskiego. Gładkow zapewnia jednocześnie, że dzieci wysyłane w ostatnich dniach na obozy na Krymie "są już na obozach i nic nie zagraża ich życiu". Gubernator nie napisał nic o szczegółach wypadku, do którego doszło na Moście. 

06:27
17.07.2023

Rosyjski rząd: Uszkodzona jest nawierzchnia Mostu Krymskiego

Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej informuje, że uszkodzona została nawierzchnia Mostu Krymskiego, ale jego przęsła i filary są nieuszkodzone. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że jedno z przęseł zostało uszkodzone lub nawet się zawaliło. Resort pisze o uszkodzeniu nawierzchni na jednym z przęseł Mostu Krymskiego. Trwa sprawdzanie stanu mostu. Władze okupacyjne Krymu mają obecnie prowadzić śledztwo ws. "incydentu na Moście Krymskim".

06:08
17.07.2023

Najemnicy Grupy Wagnera rozpoczęli przeprowadzkę na Białoruś

Z Rosji miało przyjechać co najmniej 60 różnego rodzaju pojazdów należących do Grupy Wagnera i zarejestrowanych w samozwańczych republikach donieckiej i ługańskiej.

Czytaj więcej

Białoruś wita Grupę Wagnera, prześladuje Polaków
05:50
17.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 15 uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby

W ciągu minionych 24 godzin Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 15 uderzeń na rejony zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan, 20 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych, dwa zestawy przeciwlotnicze i dwie stacje do walki radioelektronicznej.

05:35
17.07.2023

Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej administracji obwodowej pisze, że sytuacja na Moście Krymskim może być prowokacją

Bratczuk sugeruje, że Rosjanie mogą wykorzystać "wypadek", do którego doszło na Moście Krymskim, by uzasadnić zerwanie tzw. porozumienia zbożowego.

05:20
17.07.2023

Rosyjska armia informuje o zbombardowaniu ukraińskich składów amunicji w rejonie Łymania i Swatowego

Rzecznik prasowy zgrupowania wojsk "Centrum", Aleksandr Sawczuk, poinformował, że rosyjskie lotnictwo zbombardowało zgrupowania Ukraińców i składy amunicji w rejonie Łymania i Swatowego. Rosyjskie lotnictwo miało bombardować Ukraińców w rejonie miejscowości Newskoje, Terny i Jampol.

05:19
17.07.2023

Donald Trump w Fox News: Powiedziałbym Wołodymyrowi Zełenskiemu "dosyć". Musisz się dogadać

- Znam bardzo dobrze Zełenskiego. I znam Putina bardzo dobrze, nawet lepiej. Mam dobre relacje z nimi oboma. Powiedziałbym Zełenskiemu: dosyć. Musisz się dogadać. Powiedziałbym Putinowi, że jeśli się nie dogada, damy jemu (Zełenskiemu) dużo. Damy (Ukrainie) więcej niż kiedykolwiek dostała, jeśli będziemy musieli. Doprowadziłbym do układu w jeden dzień. Jeden dzień - w ten sposób Donald Trump odpowiedział w Fox News na pytanie jak doprowadziłby do pokoju na Ukrainie "w 24 godziny".

Czytaj więcej

Donald Trump mówi, jak doprowadziłby do pokoju na Ukrainie "w 24 godziny"
05:02
17.07.2023

Mieszkańcy Kercza mieli informować o dwóch eksplozjach w rejonie Mostu Krymskiego

Most Krymski jest obecnie zamknięty. Władze okupowanego Krymu oficjalnie informują o "wypadku" w rejonie jednego z filarów mostu.

Czytaj więcej

"Wypadek" na Moście Krymskim. Ruch wstrzymany. Doniesienia o eksplozjach
04:37
17.07.2023

Wołodymyr Zełenski: Bezpieczeństwo Europy zaczyna się wraz z ukraińską suwerennością i siłą

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował żołnierzom Sił Powietrznych Ukrainy - pilotom i obronie przeciwlotniczej. - Wszystkim, którzy chronią ukraińskiego nieba. Dziękuję wam za każdą strąconą rosyjską rakietę! Pokazaliśmy już, że nie ma rosyjskich rakiet, które nie mogą być strącone przez Ukraińców. A gdy tarcza nad ukraińskim niebem będzie wystarczająco potężna - a będzie - Ukraina zapewni prawdziwą wolność i bezpieczeństwo dla całej Europy od rosyjskiego terroru. Bezpieczeństwo naszego kontynentu zaczyna się wraz z ukraińską suwerennością i siłą - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. 

04:36
17.07.2023

W niedzielę wieczorem eksplozje rozległy się w Chersoniu

Wcześniej władze ostrzegały przed możliwym atakiem Rosjan z użyciem dronów-kamikadze.

04:34
17.07.2023

We wsi, we wschodniej Ukrainie, ukraińscy saperzy zneutralizowali rosyjską bombę

Informację taką podaje Dowództwo Operacyjne "Południe". Bomba FAB-500, zawierająca do 300 kilogramów materiałów wybuchowych, została zdetonowana w bezpieczny sposób przez saperów z 21. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

04:30
17.07.2023

Ministrowie finansów państw G7 zapewniają o silnym wsparciu dla Ukrainy

Minister finansów Japonii, Shun'ichi Suzuki, po spotkaniu ministrów finansów państw grupy G7 zapewnił, że kraje tej grupy "nie wstrzymają wsparcia dla Ukrainy".

04:23
17.07.2023

Ruch na Moście Krymskim został wstrzymany

W związku z "wypadkiem" w rejonie jednego z filarów podtrzymujących Most Krymski w pobliżu wjazdu z Kraju Krasnodarskiego, ruch na Moście Krymskim został wstrzymany - poinformował szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow. Aksjonow rozmawiał w tej sprawie z ministrem transportu Federacji Rosyjskiej, Witalijem Saweljewem. Na miejsce wypadku pojechał wiceszef okupacyjnych władz Krymu, Igor Michajliczenko. Aksjonow zaapelował do Rosjan, aby na Krym udawać się drogą lądową, przez okupowane ukraińskie tereny.

04:23
17.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 508