Rosja rozwiązuje porozumienie zbożowe

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował o wypowiedzeniu przez Rosję umowy dotyczącej eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne.

Publikacja: 17.07.2023 11:15

Rosja rozwiązuje porozumienie zbożowe

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 509

- Porozumienia czarnomorskie faktycznie przestały dziś obowiązywać, część umowy zbożowej dotyczącej Rosji nie została wypełniona - powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Dodał, że Moskwa natychmiast wróci do realizacji porozumienia, jeżeli będą spełniane warunki zawarte w umowie.

- Rosja oficjalnie powiadomiła dziś stronę turecką i ukraińską, a także Sekretariat ONZ o swoim sprzeciwie wobec przedłużenia umowy - przekazała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja zapowiadała zerwanie umowy zbożowej

Umowa zbożowa, która gwarantuje bezpieczny eksport ukraińskiego zboża i produktów rolnych przez Morze Czarne została zawarta w lipcu 2022 r. przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. 

Czytaj więcej

Atak na Most Krymski. Rosyjski polityk wzywa do odebrania Ukrainie Odessy

Na początku lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że nie widzi możliwości kontynuowania inicjatywy. Rosja zaznaczała, że zgodzi się na przedłużenie umowy zbożowej jedynie wtedy, gdy zostaną spełnione jej własne warunki dotyczące eksportu.

Groźba głodu dla 47 milionów ludzi

Ukraina jest głównym dostawcą zboża dla Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Według Komisji Europejskiej Ukraina odpowiada za 10 proc. światowego rynku pszenicy, 15 proc. rynku kukurydzy i 13 proc. rynku jęczmienia. Jest również kluczowym światowym graczem na rynku oleju słonecznikowego

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegała na początku wojny i nie przestaje alarmować, że z powodu wojny aż 47 milionów ludzi może znaleźć się w stanie „poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego”.

Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. Wystrzelono osiem rakiet
Konflikty zbrojne
ISW analizuje ofensywę Rosji w obwodzie charkowskim. Wskazano przyczynę porażki
Konflikty zbrojne
Pojmano izraelskich żołnierzy? Armia Izraela zaprzecza
Konflikty zbrojne
Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Polskie wojsko poderwało myśliwce
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy