04:43
17.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 509
23:59
17.07.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:57
17.07.2023

Czerwaty o walkach w rejonie Bachmutu

Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że na kierunku bachmuckim siły rosyjskie wystrzeliły w stronę wojsk ukraińskich 451 pocisków artyleryjskich i rakietowych, doszło też do 16 potyczek. Według rzecznika, straty Rosjan wyniosły 101 zabitych, 174 rannych i 9 wziętych do niewoli. 

23:39
17.07.2023

Szpital polowy dla Ukraińców od darczyńców z Polski

Gwardia Narodowa Ukrainy podała, że polscy darczyńcy przekazali na jej potrzeby szpital polowy, który składa się z oddziału terapeutycznego oraz chirurgicznego, w tym z sali operacyjnej.

23:17
17.07.2023

Gładkow: W Rosji w wyniku ukraińskiego ostrzału zginęła kobieta

Gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał, że siły ukraińskie ostrzelały za pomocą wyrzutni BM-21 Grad miejscowość Szebiekino w pobliżu granicy. Gładkow dodał, że pociski uderzyły w pobliżu rynku, uszkadzając budynek oraz dwa samochody, oraz że zginęła kobieta, która w momencie ostrzału jechała rowerem po chodniku.

Gładkow napisał też w mediach społecznościowych, że ukraińskie siły ostrzelały w niedzielę dwie inne miejscowości w regionie (według niego nie było ofiar w ludziach) oraz że na terenie obwodu działała obrona powietrzna.

Przedstawiciele ukraińskich władz nie odnieśli się do twierdzeń gubernatora obwodu biełgorodzkiego.

22:56
16.07.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w niedzielę wojska rosyjskie 18-krotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu. Łącznie odnotowano 126 eksplozji. Rosjanie prowadzili ostrzał z moździerzy, artylerii, granatników oraz ze śmigłowca. Jeden cywil został ranny, nie wymagał hospitalizacji - przekazano.

22:31
16.07.2023

Nowe informacje ws. ataku w Charkowie

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał w mediach społecznościowych, że według aktualnych informacji w wyniku rosyjskiego ataku w dzielnicy Osnowianśkyj zginął 24-letni cywil, pracownik przedsiębiorstwa cywilnego.

22:11
16.07.2023

Zełenski: Nigdy nie zrezygnujemy z suwerenności

- Dzisiaj obchodzimy 33. rocznicę przyjęcia Deklaracji o suwerenności państwowej Ukrainy - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Nasze państwo nigdy nie zrezygnuje ze swojej suwerenności. Jest to już oczywiste dla wszystkich na świecie. I bez względu na rosyjski terror wiemy, że ukraińska wolność zostanie zachowana - dodał.

21:49
16.07.2023

Umowa zbożowa. Sullivan ostrzega Rosję

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w rozmowie z CBS, że jeśli Rosja nie przedłuży obowiązującej do poniedziałku tzw. umowy zbożowej, poniesie znaczne koszty dyplomatyczne, ponieważ inne państwa zauważą, że Rosja ignoruje możliwość pozyskiwania przez kraje Południa, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji żywności po akceptowalnych cenach. Sullivan dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin musi w tej kwestii podjąć decyzję.

21:26
16.07.2023

Sprzęt do rozminowywania dla Ukrainy

Korea Południowa ma dostarczyć Ukrainie więcej sprzętu do rozminowywania - podała agencja Reutera. - Zastanawiamy się nad rozszerzeniem wsparcia w dziedzinie wykrywaczy min oraz sprzętu do rozminowywania, ponieważ popyt Ukrainy w tej materii został oceniony jako ogromny - powiedział cytowany przez agencję Kim Tae-hyo, zastępca doradcy prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa.

21:02
16.07.2023

Cztery osoby ranne w Charkowie

Szef charkowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeh Syniehubow poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku na jedną z dzielnic Charkowa cztery osoby zostały poszkodowane - trzy przewieziono do szpitala, jedną opatrzono na miejscu. Nie było ofiar śmiertelnych. W miejscy uderzenia wybuchł pożar.

20:39
16.07.2023

Doniesienia o walkach w rejonie Berdiańska

Wałerij Szerszeń, rzecznik ukraińskich sił na kierunku tawrijskim na południu Ukrainy, podał, że na kierunku melitopolskim sytuacja nie zmieniła się, natomiast na kierunku berdiańskim wojska ukraińskie na pewnym odcinku frontu posunęły się o ponad kilometr do przodu.

20:18
16.07.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu dnia ukraińskie lotnictwo dokonało 15 nalotów na miejsca koncentracji siły żywej oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podała strona ukraińska. Według tego źródła, ukraińskie wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły też m.in. w dziewięć jednostek rosyjskiej artylerii na stanowiskach bojowych.

19:54
16.07.2023

Walki w obwodach charkowskim i donieckim

W niedzielnym komunikacie dotyczącym toczących się działań zbrojnych Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że wojska rosyjskie koncentrują swe główne wysiłki na kierunku Kupiańska (obwód charkowski) oraz Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki (obwód doniecki), gdzie "trwają ciężkie walki". Według ukraińskiego dowództwa, na tych odcinkach frontu w ciągu doby doszło do 20 starć bojowych.

19:31
16.07.2023

Ukraińskie wojsko o działaniach sił rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 6 ataków rakietowych i 38 uderzeń z powietrza, a także ok. 30 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podało ukraińskie dowództwo dodając, że ranni zostali cywile i że odnotowano uszkodzenia infrastruktury cywilnej.

19:10
16.07.2023

Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez wojska rosyjskie ataków rakietowych i powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

18:49
16.07.2023

Doniesienia o ostrzale Charkowa

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał w mediach społecznościowych, że Rosjanie ostrzelali Charków. "Trwa wyjaśnianie informacji o zniszczeniach i ofiarach" - dodał.

18:23
16.07.2023

Eksplozja w Charkowie

Charkowska administracja obwodowa podała, że w dzielnicy Nemyszljanśkyj Charkowa doszło do eksplozji. Według wstępnych doniesień, dwaj cywile w wieku 21 i 22 lat próbowali rozmontować ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji obaj mężczyźni zostali ranni i trafili do szpitala.

18:05
16.07.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Siły Powietrzne Ukrainy wydały ostrzeżenie przed atakami rakietowymi dla obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego, połtawskiego i czerkaskiego.

17:57
16.07.2023

Traktor wjechał na minę

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że na obrzeżach jednej z wsi w rejonie iziumskim (obwód charkowski) traktor wjechał na minę przeciwpancerną. Kierujący pojazdem został ranny i przewieziony do szpitala.

17:29
16.07.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie chersońskim

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie chersońskim dwoje cywilów zostało rannych - podały lokalne władze informując, że poszkodowanym, 54-letniej kobiecie i 49-letniemu mężczyźnie udzielono pomocy medycznej na miejscu.

17:01
16.07.2023

Walki w warunkach miejskich. Brytyjczycy szkolą Ukraińców

W ramach międzynarodowej operacji Interflex instruktorzy z Wielkiej Brytanii na jednym z brytyjskich poligonów szkolili ukraińskich żołnierzy ze szturmowania obszarów zabudowanych i oczyszczania budynków - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:40
16.07.2023

Ernst-Dziedzic o możliwości pomocy Austrii w szkoleniu ukraińskich saperów

Deputowana do Rady Narodowej (izby niższej austriackiego parlamentu) Ewa Ernst-Dziedzic wyraziła w rozmowie z Ukrinform pogląd, że Austria (która jest państwem neutralnym) mogłaby włączyć się w proces szkoleń Ukraińców w zakresie rozminowywania. Deputowana oceniła, że rozminowanie terenów na Ukrainie, na których nie ma już rosyjskich wojsk, jest bardzo ważne, ponieważ umożliwiłoby bezpieczny powrót mieszkańców.

16:19
16.07.2023

Mariusz Błaszczak weźmie udział w posiedzeniu Ukraine Defence Contact Group

Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że minister Mariusz Błaszczak będzie w poniedziałek i wtorek przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef MON odwiedzi główną bazę V Korpusu Sił Lądowych w Fort Knox, gdzie będzie uczestniczył w uroczystym przekazaniu obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych US Army gen. Maciejowi Jabłońskiemu.

"Szef MON będzie uczestniczył także w posiedzeniu Ukraine Defence Contact Group, powołanej do wspierania Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską i donacjami najbardziej potrzebnego sprzętu wojskowego. W spotkaniach pod przewodnictwem Lloyda Austina, sekretarza obrony USA uczestniczy kilkadziesiąt państw" - czytamy w zapowiedzi.

15:57
16.07.2023

Szmyhal o deficycie budżetowym na Ukrainie

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydatki budżetowe na Ukrainie były wyższe od wpływów - podał premier Ukrainy Denys Szmyhal, dziękując międzynarodowym partnerom, "którzy od początku roku przeznaczyli ponad 23 mld dol. na sfinansowanie deficytu budżetowego".

15:43
16.07.2023

Ostrzał na terenie dziewięciu obwodów Ukrainy

Z informacji przekazanych przez ukraińskie obwodowe administracje wojskowe wynika, że w sobotę ostrzał prowadzony przez wojska rosyjskie odnotowano na terenie dziewięciu obwodów Ukrainy, m.in. czernihowskiego i sumskiego na północy kraju, zaporoskiego na południowym wschodzie oraz donieckiego i ługańskiego na wschodzie.

15:20
16.07.2023

Ihnat: Obrona powietrzna nie może chronić całego terenu Ukrainy

Ukraiński system obrony powietrznej rozmieszczony jest tak, by chronić przede wszystkim miasta oraz obiekty infrastruktury krytycznej i wojskowej - przekazał agencji Ukrinform rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych płk Jurij Ihnat. Dodał, że dostępnymi środkami obrony przeciwlotniczej nie da się objąć całego terytorium Ukrainy.

14:58
16.07.2023

Nasiliły się walki na wschodzie Ukrainy

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie w ostatnich dniach atakowali w kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim

"Jesteśmy w defensywie. Toczą się zacięte walki, pozycje obu stron zmieniają się dynamicznie kilka razy dziennie" - przekazała.

Malar poinformowała również, że obie armie walczą wokół zburzonego Bachmutu, ale siły ukraińskie "stopniowo posuwają się naprzód" wzdłuż jego południowej flanki.

14:22
16.07.2023

Kreml utrudnia zagranicznym firmom pozbywanie się rosyjskich aktywów

Rosyjskie władze przygotowały nową listę wymagań, która skomplikuje wyjście zagranicznych firm z Rosji. A powrót będzie praktycznie niemożliwy — informuje dziennik „Wiedomosti”.

Czytaj więcej

Kreml uderza w zagraniczny biznes. Nowe zaostrzenie warunków wyjścia z Rosji
14:10
16.07.2023

Zełenski: Świat wierzy w Ukrainę

"Świat jest zainspirowany naszą odwagą, naszymi bohaterami. Co najważniejsze, Ukraińcy wierzą w Ukrainę, Ukraińcy widzą, do czego jesteśmy zdolni, gdy jesteśmy razem. Jesteśmy najsilniejsi, gdy jesteśmy zjednoczeni" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

13:53
16.07.2023

Straż Graniczna: Wagnerowscy na Białorusi nie stanowią zagrożenia dla Ukrainy 

Najemnicy z Grupy Wagnera stacjonujący obecnie na Białorusi nie stanowią poważnego zagrożenia dla Ukrainy - powiedział rzecznik Państwowej Służby Granicznej Andrij Demczenko.

Według rzecznika, liczba najemników sięga setek, a nie tysięcy, i stacjonują oni co najmniej 100 kilometrów od granicy z Ukrainą.

13:29
16.07.2023

Ostatni statek wypłynął z Odessy. Porozumienie nie zostało przedłużone

Rosja nie zgodziła się na rejestrację żadnych nowych statków od 27 czerwca, a inicjatywa zbożowa wygaśnie w poniedziałek, chyba że Moskwa zgodzi się na jej przedłużenie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres czekał na odpowiedź Władimira Putina w sprawie propozycji przedłużenia umowy.

13:16
16.07.2023

Prezydent Bułgarii zarzuca Ukrainie, że upiera się przy prowadzeniu wojny

- Płaci za to Europa - powiedział Rumen Radew. Z jego stanowiskiem nie zgadza się premier Bułgarii.

Czytaj więcej

Prezydent Bułgarii: Ukraina upiera się przy prowadzeniu wojny. Europa za to płaci
12:39
16.07.2023

Rosja i Chiny rozpoczynają wspólne manewry wojskowe

Chińskie okręty wojenne dołączyły do rosyjskich sił morskich i powietrznych na Morzu Japońskim w ramach ćwiczeń "bezpieczeństwa".

12:21
16.07.2023

Rosjanie w korkach przed Mostem Krymskim

Oficjalnym powodem jest sezon urlopowy z czym ma się wiązać duża liczba rosyjskich turystów podążających na wypoczynek. Jednak nieoficjalnie na trudności z wjazdem na most ma wpływ fakt, że w kolejce stoją nie tylko turyści, ale też uciekinierzy z terenów ogarniętych rosyjską wojną.

Czytaj więcej

Znów korek przed Mostem Krymskim. Wiele godzin w kolejce
11:33
16.07.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Ukraińcy ostrzelali przygraniczne miasto

Wiaczesław Gładkow, gubernator Biełgorodu, powiedział, że pociski Grad uderzyły w rynek w mieście Szebiekino.

10:50
16.07.2023

Putin: Rosja ma "wystarczające zapasy" bomb kasetowych 

Prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja ma "wystarczające zapasy" bomb kasetowych i że Moskwa zastrzega sobie prawo do ich użycia, jeśli taka amunicja zostanie użyta przeciwko siłom rosyjskim na Ukrainie.

Czytaj więcej

Putin twierdzi, że Rosja do tej pory nie używała amunicji kasetowej. "Mamy zapasy"
10:48
16.07.2023

Szojgu kontynuuje czystki w armii

Rosyjscy blogerzy wojskowi informują o odwołaniu generała dywizji Władimira Seliwerstowa.

Czytaj więcej

Szojgu zdymisjonował generała, którego żołnierze walczyli o Bachmut
10:01
16.07.2023

Ostrzał Zaporoża. Część miasta bez prądu

Rosjanie ostrzelali w nocy Zaporoże. W wyniku ataku jedna z dzielnic miasta został odcięta od energii elektrycznej.

Lokalne władze poinformowały, że ranna została jedna osoba.

09:35
16.07.2023

Pierwsi najemnicy z Grupy Wagnera przybyli na Białoruś

Firma Jewgienija Prigożyna ponowie skupia się na Afryce.

Czytaj więcej

Wywiad: Część bojowników z Grupy Wagnera przybyła na Białoruś
09:14
16.07.2023

Eksplozje w Ługańsku

08:35
16.07.2023

Rosyjskie straty. Raport Sztabu Generalnego

Ukraińskie Siły Zbrojne wyeliminowały 500 żołnierzy, 7 pojazdów opancerzonych, 5 czołgów, 18 systemów artyleryjskich i 13 bezzałogowych statków powietrznych w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę rano Sztab Generalny.

08:09
16.07.2023

Pola minowe głównym problemem ukraińskiej armii. Brakuje sprzętu

Rosjanie stworzyli kilometrowe pola minowe na południu Ukrainy. Pokonywanie tego terenu bez odpowiedniego sprzętu jest niemal niemożliwe. Saperzy pieszo wyznaczają trasy w głąb rosyjskich pozycji.

Czytaj więcej

Pola minowe największą przeszkodą dla ukraińskiej kontrofensywy
07:58
16.07.2023

W Ukrainie wciąż znajdują się ludzie gotowi kolaborować z Rosjanami

Według oficjalnych danych ukraińskiej Prokuratury Generalnej w kraju do tej pory otwarto ponad 5 tys. spraw dotyczących kolaboracji z Rosjanami. To jednak niepełne zestawienie.

Czytaj więcej

Ukraina ma problem. Jak rozliczyć kolaborantów i ocalić wspólnotę
07:32
16.07.2023

Eksplozje w Sewastopolu

Powołane przez Rosję władze na Krymie poinformowały o serii nocnych eksplozji.

Ogłoszono, że obrona przeciwlotnicza strąciła atak z wykorzystaniem dronów.

06:59
16.07.2023

Ukraina ma problem z atakowaniem pozycji Rosjan na południu kraju

Prezydent Zełenski uważa, że Ukraińcy powinni być wdzięczny za każdy odzyskany kilometr.

Czytaj więcej

Zełenski mówi o problemach z atakami na południu Ukrainy
06:40
16.07.2023

"Washington Post": Rozległe pola minowe utrudniają Ukrainie prowadzenie kontrofensywy

Ukraina otrzymała mniej niż 15 proc. sprzętu do rozminowywania, o który prosiła Zachód - donosi "Washington Post", powołując się na wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika.

Zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i minister obrony Ołeksij Reznikow wezwali zachodnich sojuszników do przekazania większej liczby systemów do rozminowywania.

06:19
16.07.2023

Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie sumskim 

W ciągu ostatnich 24 godzin Rosja przeprowadziła 16 ataków, w wyniku których doszło do co najmniej 137 eksplozji. Rosyjskie wojska atakowały obwód przy użyciu artylerii, moździerzy i niekierowanych pocisków rakietowych.

06:08
16.07.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 507