Pola minowe największą przeszkodą dla ukraińskiej kontrofensywy

Ukraińska kontrofensywa postępuje powoli, ponieważ obszary przed rosyjskimi umocnieniami są gęsto zaminowane. Przed rozpoczęciem kontrofensywy Ukraina otrzymała mniej niż 15 proc. sprzętu do rozminowywania i inżynieryjnego, o który prosiła zachodnich partnerów.

Publikacja: 16.07.2023 08:08

Zdjęcie wykonane dronem przedstawia zniszczony czołg w pobliżu drogi we wsi Dowheńke w obwodzie char

Zdjęcie wykonane dronem przedstawia zniszczony czołg w pobliżu drogi we wsi Dowheńke w obwodzie charkowskim na Ukrainie, 15 lipca 2023 r.

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 508

Miesiące przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy wystarczyły, by Rosjanie w wielu rejonach na wschodzie i południu Ukrainy przygotowali rozległe pola minowe. 

Obszary o głębokości od około 5 do 16 km przed głównymi rosyjskimi pozycjami obronnymi zostały gęsto pokryte minami przeciwpancernymi i przeciwpiechotnymi.

Brakuje sprzętu, na pola minowe wysyłani są saperzy

W rezultacie, według ukraińskich wojskowych, siły ukraińskie zmieniły swoją strategię. Zamiast próbować przebić się za pomocą bojowych wozów piechoty i czołgów bojowych, które zachodni sojusznicy dostarczyli Ukrainie do kontrofensywy, jednostki powoli posuwają się naprzód pieszo.

Czytaj więcej

Zełenski mówi o problemach z atakami na południu Ukrainy

Według głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego, Ukraina potrzebuje specjalnego sprzętu do zdalnego rozminowywania. W wywiadzie dla WP powiedział, że Ukraina korzysta z systemów M58 Mine Clearing Line Charge (MICLIC) dostarczonych przez USA, ale "są one również niszczone", dlatego "potrzebujemy ich dużo".

Wysoki rangą ukraiński urzędnik, który rozmawiał z "Washington Post" pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Kijów otrzymał mniej niż 15 proc. sprzętu do rozminowywania i inżynierii, w tym MICLIC, o który prosił zachodnich partnerów przed kontrofensywą. Część tego sprzętu dotarła dopiero w zeszłym tygodniu.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i Załużny powiedzieli "WP", że poinformowali swoich zachodnich partnerów, że pilnie potrzebują więcej systemów do rozminowywania.

Czytaj więcej

Politico: USA jeszcze nie wydały zgody na szkolenie Ukraińców na F-16

- Pola minowe są jednym z problemów, które z pewnością wpływają na tempo ofensywy. Jest to problem, który widzimy. Czy można było go rozwiązać szybciej? Tak, można było go rozwiązać. Jak można było go rozwiązać? Generał Milley (przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley - red.) wie. Inną kwestią jest to, czy on może pomóc? Nie wiem - powiedział Załużny.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli "WP", że dostarczyli Ukrainie niemal cały sprzęt, o który prosiła przed kontrofensywą. Urzędnicy podkreślili, że nie zawsze jest możliwe dostarczenie takiej ilości, o jaką prosi Ukraina.

Zachód pracuje nad dostarczeniem Ukrainie sprzętu

Waszyngton pracuje nad tym, aby wkrótce dostarczyć więcej, nie tylko systemów do rozminowywania, ale także ładunków, których używa do detonacji długich linii min.

- Kiedy wróg widzi przed sobą nawet czołg Leopard i specjalny sprzęt inżynieryjny, najpierw zniszczy sprzęt specjalny. Ponieważ bez niego cała reszta nie przejdzie. W ciągu zaledwie kilku dni ofensywy zniszczono kilka takich pojazdów wraz z ich załogami - powiedział ukraiński oficer.

Czytaj więcej

"NYT": Na początku ofensywy Ukraina mogła stracić nawet 20 proc. ciężkiego sprzętu

Na miejscu pracują saperzy, ale ich działania są powolne, ponieważ ich działania wymagają czasu i spokoju. Dodatkowo Rosjanie z dronów zrzucają miny na obszarach wcześniej oczyszczonych przez saperów.

- Przygotowywaliśmy się, ale Rosjanie również. Rozumieją, że sprzęt inżynieryjny rozwiązuje teraz kluczowy problem i zmienia zasady gry, więc chcą go zniszczyć w pierwszej kolejności. Wysłałem kolejny list do wszystkich naszych partnerów, aby skupili się na tym teraz - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Miesiące przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy wystarczyły, by Rosjanie w wielu rejonach na wschodzie i południu Ukrainy przygotowali rozległe pola minowe. 

Obszary o głębokości od około 5 do 16 km przed głównymi rosyjskimi pozycjami obronnymi zostały gęsto pokryte minami przeciwpancernymi i przeciwpiechotnymi.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę