Masakra w Buczy. Rosja oskarża... Wielką Brytanię

Rosja chce przeprowadzić „dochodzenie”, które ma wykazać, czy Wielka Brytania „odegrała rolę” w zorganizowaniu „prowokacji w Buczy”.

Publikacja: 17.07.2023 23:49

Pomnik cywilnych ofiar rosyjskiej okupacji w Buczy

Pomnik cywilnych ofiar rosyjskiej okupacji w Buczy

Foto: EPA/OLEG PETRASYUK

qm

Położona pod Kijowem Bucza w 2020 roku liczyła ok. 36,3 tys. mieszkańców. Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę 24 lutego ub.r. miasto zostało zajęte przez Rosjan. Najeźdźcy wycofali się 29 marca. W podstołecznych miejscowościach, które opuściły wojska rosyjskie, znalezione zostały setki ciał cywilów. Wiele śladów wskazuje, że dokonano ich egzekucji.

Symbolem dokonanych przez Rosję zbrodni stała właśnie Bucza, w której mogło zostać zamordowanych nawet ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów. Sprawę bada Organizacja Narodów Zjednoczonych, która w swoim raporcie winą za zbrodnię obarczyła wojska agresora. Oficjalnie potwierdziła 73 zabójstwa, ale wciąż bada kolejne przypadki.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Konflikty zbrojne
Irańska rakieta spadła w pobliżu parku technologicznego, w którym biuro ma Microsoft
Konflikty zbrojne
Zaczął się drugi tydzień wojny Izraela z Iranem. Australia zamyka ambasadę w Teheranie
Konflikty zbrojne
Czy USA zaatakują Iran? Donald Trump daje sobie dwa tygodnie na odpowiedź
Konflikty zbrojne
„Ten człowiek nie powinien dłużej istnieć”. Izraelski minister zapowiedział, że odpowiedzialność poniesie ajatollah Chamenei
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Konflikty zbrojne
Atak Izraela na ośrodek nuklearny w Araku, Iran odpowiedział uderzeniem na szpital. Oczy zwrócone na Donalda Trumpa