Donald Trump mówi, jak doprowadziłby do pokoju na Ukrainie "w 24 godziny"

Były prezydent USA, Donald Trump, w rozmowie z Fox News wyjaśnił, jak doprowadziłby do pokoju na Ukrainie "w 24 godziny", gdyby ponownie został prezydentem USA.

Publikacja: 17.07.2023 05:17

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 509

Trump ubiega się obecnie o nominację Partii Republikańskiej w prawyborach przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Sondaże wskazują, że jest faworytem prawyborów.

Donald Trump: Joe Biden nie wie co się dzieje

W rozmowie z Fox News Donald Trump przekonywał, że ma dobre relacje zarówno z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, jak i z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obecnemu prezydentowi USA, Joe Bidenowi, Trump zarzucił, że ten nie radzi sobie w kontaktach ze światowymi przywódcami.

Czytaj więcej

Donald Trump nie wyklucza utraty części terytorium przez Ukrainę

- To sprytni ludzie, w tym (Emmanuel) Macron z Francji. Mógłbym wymienić całą listę, w tym Putina... Ci ludzie są bystrzy, twardzi i generalnie podstępni. Są podstępni i dobrzy w tym co robią. My mamy (na czele państwa) człowieka, który nie wie co się dzieje. To najgroźniejszy czas w historii naszego państwa - stwierdził Trump.

Były prezydent został następnie spytany o to, jak chciałby zakończyć wojnę na Ukrainie w 24 godziny, co wcześniej deklarował.

Powiedziałbym Zełenskiemu: dosyć. Musisz się dogadać

Donald Trump, były prezydent USA

Donald Trump przedstawia plan doprowadzenia do pokoju na Ukrainie

- Znam bardzo dobrze Zełenskiego. I znam Putina bardzo dobrze, nawet lepiej. Mam dobre relacje z nimi oboma. Powiedziałbym Zełenskiemu: dosyć. Musisz się dogadać. Powiedziałbym Putinowi, że jeśli się nie dogada, damy jemu (Zełenskiemu) dużo. Damy (Ukrainie) więcej niż kiedykolwiek dostała, jeśli będziemy musieli. Doprowadziłbym do układu w jeden dzień. Jeden dzień - odparł Trump.

Ukraina jako warunek wstępny rozmów z Rosją stawia wycofanie się rosyjskich żołnierzy z okupowanych części Ukrainy. Rosjanie z kolei wzywają do "uznania nowej rzeczywistości", przez co rozumieją fakt, że okupowane przez Rosjan części obwodów: zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego, zostały jesienią 2022 roku nielegalnie anektowane przez Rosję. Akceptacja tego faktu stanowiłaby podważenie integralności terytorialnej Ukrainy i złamanie zasady o nienaruszalności granic, obowiązującej w prawie międzynarodowym od czasu zakończenia II wojny światowej.

Trump ubiega się obecnie o nominację Partii Republikańskiej w prawyborach przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Sondaże wskazują, że jest faworytem prawyborów.

Donald Trump: Joe Biden nie wie co się dzieje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
Dyplomacja
Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej