"Wypadek" na Moście Krymskim. Ruch wstrzymany. Doniesienia o eksplozjach

Ok. 4 nad ranem uszkodzone zostało co najmniej jedno z przęseł Mostu Krymskiego, co widać na umieszczanych w internecie nagraniach. Władze okupowanego Krymu oficjalnie informują o wstrzymaniu ruchu na Moście Krymskim i "wypadku" w rejonie jednego z filarów mostu od strony wjazdu z Kraju Krasnodarskiego.

Aktualizacja: 17.07.2023 08:35 Publikacja: 17.07.2023 05:01

Samochody na Moście Krymskim

Samochody na Moście Krymskim

Foto: PAP/EPA

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że na Moście Krymskim zginęli mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego.

Wypadek na Moście Krymskim: Są ofiary

Na Moście Krymskim mieli zginąć małżonkowie, a ich córka została ranna - napisał Gładkow na kanale Telegram. Doniesienia te potwierdziło Ministerstwo Zdrowia Kraju Krasnodarskiego. Gładkow zapewnia jednocześnie, że dzieci wysyłane w ostatnich dniach na obozy na Krymie "są już na obozach i nic nie zagraża ich życiu". Gubernator nie napisał nic o szczegółach wypadku, do którego doszło na Moście.

Rosjanie nie podają jaki dokładnie "wypadek" wstrzymał ruch na moście łączącym okupowany przez Rosjan Krym z Krajem Krasnodarskim.

Jak podają źródła ukraińskie w nocy mieszkańcy okupowanego Krymu donosili o eksplozjach, które rozległy się w rejonie Mostu Krymskiego.

Tymczasem mieszkańcy Kercza pisali w internecie, na co zwraca uwagę rosyjski serwis BBC News, że słyszeli dwie eksplozje - o 3:04 i 3:20 czasu lokalnego.

Po eksplozjach kierowcy zostali zawróceni z Mostu Krymskiego.

Nieoficjalne doniesienia mówiły o uszkodzeniu jednego lub dwóch przęseł mostu. Na nagraniach udostępnionych w internecie widać znaczące uszkodzenia mostu, które - według nieoficjalnych doniesień - miały być skutkiem ataku ukraińskich dronów.

Media: Ataku dokonały SBUI i ukraińska marynarka wojenna

Ukraińskie media poinformowały, że za nocnym atakiem stoją Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińska marynarka wojenna.

Kijów oficjalnie nie przyznał się do odpowiedzialności za atak. Według rzeczniczki Południowego Dowództwa Operacyjnego Natalii Humeniuk, domniemany atak mógł być rosyjską prowokacją związaną z kontynuowaniem porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym.

Uszkodzenie Mostu Krymskiego: Rosjanie mają jeździć na Krym przez okupowaną Ukrainę

Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu, poinformował o "wypadku" w rejonie 145 filaru wspierającego Most Krymski. Aksjonow wezwał kierowców, by omijali Most Krymski.

"Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, wzywam mieszkańców i gości na półwyspie, aby powstrzymali się od jazdy przez Most Krymski i, z przyczyn bezpieczeństwa, wybrali alternatywną drogę przez nowe obwody (chodzi o nielegalnie okupowane części Ukrainy zajęte po 24 lutego 2022 roku - red.)" - napisał Aksjonow na swoim kanale w serwisie Telegram.

Krymskie Ministerstwo Turystyki ma stworzyć specjalny sztab w związku z zaistniałą sytuacją - napisał Oleg Kriuczkow, doradca szefa okupacyjnych władz Krymu. Kriuczkow zapewnił, że turyści na Krymie otrzymają "wszelką niezbędną pomoc i wsparcie". 

Kriuczkow pisze też, że na Krym można wjechać przez trzy przejścia na granicy administracyjnej Krymu z okupowaną częścią obwodu chersońskiego.

We wschodniej części Krymu mają powstać tymczasowe punkty zakwaterowania dla turystów, którzy nie mogą opuścić półwyspu wskutek uszkodzenia mostu. Władze będą informować turystów o alternatywnych drogach wyjazdu z Krymu, o połączeniach kolejowych i przeprawach promowych.

Czytaj więcej

Ukraińska rakieta nad Mostem Krymskim. W korku pół tysiąca pojazdów

Gubernator Kraju Krasnodarskiego, Weniamin Kondratiew wezwał mieszkańców, aby podróżowali na Krym alternatywną drogą.

"W związku z zaistniałą sytuacją wzywam mieszkańców i gości Kraju Krasnodarskiego, by nie podróżowali przez Most Krymski. Jeśli podróż jest niezbędna, wybierzcie alternatywną drogę przez nowe obwody Rosji" - wezwał.

Na wjeździe na Most Krymski od strony Kraju Krasnodarskiego policja zawraca kierowców informując ich, że most jest zamknięty - informują władze Kraju Krasnodarskiego.

Aksjonow poinformował o "wypadku" na Moście Krymskim o 4:20 czasu lokalnego.

Interfax podaje, że kierowcy, czekają całą noc na wjazd na Most Krymski, zaczynają zawracać.

Okupacyjne władze Krymu zapewniają, że półwyspowi nie grożą braki w dostawach paliwa i żywności.

Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej rady obwodowej, sugeruje, że sytuacja na Moście Krymskim może być elementem rosyjskiej prowokacji mającej uzasadnić zerwanie "porozumienia zbożowego", które wygaśnie 17 lipca, jeśli Rosja nie wyrazi zgody na jego przedłużenie. Porozumienie z 22 lipca 2022 roku otworzyło szlaki przez Morze Czarne dla zboża z Ukrainy.

Bratczuk informuje też o tymczasowym wstrzymaniu przepraw promowych przez Cieśninę Kerczeńską.

Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej informuje, że uszkodzona została nawierzchnia Mostu Krymskiego, ale jego przęsła i filary są nieuszkodzone. Resort pisze o uszkodzeniu nawierzchni na jednym z przęseł. Trwa sprawdzanie stanu mostu. Władze okupacyjne Krymu mają obecnie prowadzić śledztwo ws. "incydentu na Moście Krymskim".

Atak na Most Krymski z 8 października 2022 roku

9 lipca Rosjanie informowali o eksplozjach nad Mostem Krymskim, które miały być wynikiem ukraińskiego ostrzału przy użyciu pocisków S-200.

Czytaj więcej

Rosjanie: Ukraińcy próbowali zaatakować Most Krymski

Most Krymski został już raz uszkodzony przez Ukraińców w czasie wojny - 8 października 2022 roku na Moście Krymskim eksplodować miała ciężarówka wypełniona ładunkami wybuchowymi. Wybuch uszkodził zarówno drogową część mostu, jak i kolejową, na której zapaliło się siedem cystern kolejowych.

Wcześniej strona ukraińska deklarowała, że Most Krymski może być celem ukraińskich ataków. Ukraińcy uważają, że most łączący Rosję z okupowanym Krymem został zbudowany nielegalnie.

Koszt budowy Mostu Krymskiego wyniósł 3,6 mld dolarów. Liczy 19 km długości.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że na Moście Krymskim zginęli mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego.

Wypadek na Moście Krymskim: Są ofiary

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu
Konflikty zbrojne
Sąsiad Polski przywraca pobór. Młodzi spędzą w armii nawet 9 miesięcy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Miedwiediew nawołuje do "wyzwolenia Ukrainy z okowów Zachodu" i cytuje papieża
Konflikty zbrojne
Rosja znów szantażuje NATO bronią atomową. Zwykły blef czy realna groźba?