00:06
18.03.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 388
00:02
17.03.2023

USA planują przekazać Ukrainie 7,4 mld dol. pomocy do września

Stany Zjednoczone planują kontynuację zakrojonej na szeroką skalę pomocy humanitarnej i budżetowej dla Ukrainy w związku z inwazją Rosji. Do września planują przekazanie stronie ukraińskiej pomocy o wartości 7,4 mld dol. - powiedziała Linda Thomas-Greenfield, stała przedstawicielka USA przy ONZ, podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

- Po inwazji Stany Zjednoczone przekazały prawie 2 miliardy dolarów pomocy humanitarnej potrzebującym na Ukrainie i w regionie. I przekazaliśmy rządowi Ukrainy prawie 15,5 miliarda dolarów bezpośredniego wsparcia budżetowego za pośrednictwem mechanizmów Banku Światowego. Do września planujemy przekazać dodatkowe 7,4 miliarda dolarów - mówiła amerykańska dyplomatka. Zaapelowała też do społeczności międzynarodowej o kontynuowanie wysiłków na rzecz wspierania Ukraińców.

23:55
17.03.2023

Rosja dodała kolejnych 23 Brytyjczyków do „czarnej listy”

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiększyło swoją sankcyjną listę o 23 przedstawicieli brytyjskich sił zbrojnych, mediów, wymiaru sprawiedliwości i systemu penitencjarnego. Działania te zostały podjęte w odpowiedzi na „sankcje Londynu wobec szeregu osób fizycznych i prawnych, a także szeroko zakrojone starania Brytyjczyków o udzielenie Ukrainie militarnego i technicznego wsparcia” - pisze Ukrinform. Chodzi między innymi o brytyjskich dowódców wojskowych, którzy uczestniczą w procesie szkolenia ukraińskich żołnierzy na Wyspach.

23:39
17.03.2023

Przedstawiciel Rosji w ONZ wygraża Międzynarodowego Trybunałowi Karnemu

- Moskwa uważa wszelkie dokumenty Międzynarodowego Trybunału Karnego za nieważne i nielegalne, a sąd w Hadze wszedł na drogę samolikwidacji - powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Nebienzia, stały przedstawiciel Rosji przy tej organizacji. - Ten stronniczy, upolityczniony, niekompetentny trybunał międzynarodowy po raz kolejny udowodnił swoją nieadekwatność. MTK jest marionetką w rękach Zachodu, który zawsze jest gotowy do wymierzania pseudosprawiedliwości na zamówienie - perorował Rosjanin, cytowany przez propagandową agencje RIA Nowosti.

23:11
17.03.2023

Alarm powietrzny teraz we wschodniej Ukrainie

Alert powietrzny obowiązuje obecnie w dziesięciu północno-wschodnich obwodach Ukrainy, w tym graniczącymi z Polską lwowskim i wołyńskim, oraz stale w obwodzie donieckim i na Krymie. Odwołany został natomiast na wschodzie kraju.

22:59
17.03.2023

Władze obwodu lwowskiego apelują do mieszkańców o nieignorowanie alarmów powietrznych

Wciąż utrzymuje się groźba rosyjskich ataków.

22:42
17.03.2023

„Poważne uszkodzenia” infrastruktury krytycznej po ataku dronów

Dwa irańskie drony uderzyły w obiekt infrastruktury krytycznej w Nowomoskowsku w obwodzie dniepropietrowskim. „Są poważne uszkodzenia. Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła trzy Shahedy” – poinformował szef lokalnej administracji Serhij Łysak. Tymczasem alarm powietrzny od kilku minut obejmuje także obwód lwowski, przy granicy z Polską.

22:30
17.03.2023

Były przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Karnego jest przekonany, że Putin zostanie postawiony przed sądem.

Dr Chile Eboe-Osuji powiedział, że współcześnie w każdym  przypadku, gdy wydano nakaz aresztowania, ktoś trafiał do sądu.

Wskazał na byłych przywódców Rwandy, Serbii i Liberii, na których wydano nakazy aresztowania.

- Nie ma podstaw, aby sądzić, że to będzie inna historia - powiedział nigeryjski prawnik.

22:11
17.03.2023

Alarmy powietrzne na terytorium niemal całej Ukrainy

W obwodach chersońskim i mikołajowskim. W obwodzie zaporoskim zaobserwowano rosyjskie drony.

Eksperci zauważają, że na Ukrainę ma miejsce dość duży atak dronów.

21:57
17.03.2023

Obrona powietrzna aktywna nad Kijowem

Lokalne kanały na Telegramie informują o „dużej liczbie” dronów Shahed, które mają zmierzać w kierunku Kijowa „z wielu kierunków”. Nad miastem operuje obrona powietrzna. W środkowej Ukrainie nadal obowiązuje alert powietrzny.

21:19
17.03.2023

Zełenski: Mniej niż 2 proc. uprowadzonych z Ukrainy dzieci wróciło do domów

Wołodymyr Zełenski powiedział, że od początku wojny udało się sprowadzić tylko 300 z ponad 16 tysięcy dzieci przymusowo deportowanych do Rosji.

21:05
17.03.2023

Alarm powietrzny w kolejnych regionach Ukrainy

W ostatnich minutach alert powietrzny został ogłoszony w obwodzie rówieńskim, żytomirskim czy mikołajowskim. Alarm obowiązuje w prawie całej północnej i wschodniej Ukrainie.

20:39
17.03.2023

Jurij Ignat: MiG-i nie mogą znacząco zwiększyć potencjału bojowego Ukrainy

- Ale nawet ta pomoc jest dla nas zauważalna - zaznaczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy.

Czytaj więcej

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: MiG-i-29 przestarzałe, nieskuteczne przeciw rosyjskiemu terrorowi
20:20
17.03.2023

Alarm powietrzny w Kijowie. Możliwy atak dronów

Ukraińska administracja informuje o irańskich dronach Shahed-136, które mają operować m.in. nad Kijowem i Czernihowem. Z kolei lokalne kanały na Telegramie informują, że nad miastem Dniepr działa obrona powietrzna. W północno-wschodnich obwodach Ukrainy, w tym w stolicy i obwodzie kijowskim, ogłoszono alert powietrzny.

19:59
17.03.2023

Hiszpania nie wyśle Ukrainie samolotów bojowych

Hiszpania szkoli ukraińskich żołnierzy, ale samolotów nie wyśle - przekazała minister obrony  Margarita Robles.

Czytaj więcej

Minister obrony Hiszpanii: Nie wyślemy Ukrainie żadnych samolotów
19:40
17.03.2023

Zełenski reaguje na nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK

- Oddzielanie dzieci od ich rodzin; pozbawienie ich możliwości kontaktu z bliskimi; ukrywanie dzieci na terytorium Rosji; przetrzymywanie ich w odległych regionach – to wszystko jest   rosyjską polityką państwa, decyzjami państwa, państwowym złem - powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy nazwał decyzję MTK  „historyczną”, „od której rozpocznie się historyczna odpowiedzialność”.

Zełenski podziękował prokuratorowi generalnemu MTK i „wszystkim na świecie, którzy pomagają nam walczyć o sprawiedliwość”.

19:15
17.03.2023

USA zaniepokojone stawianiem się Chin w pozycji "rozjemcy"

Zdaniem USA Rosja może wykorzystać zawieszenie broni do przegrupowania, „aby wznowić ataki na Ukrainę w wybranym przez siebie momencie”.

Czytaj więcej

USA zaniepokojone stawianiem się Chin w pozycji "rozjemcy"
18:56
17.03.2023

Stany Zjednoczone wzywają Turcję do szybkiej ratyfikacji szwedzkiego wniosku ws. NATO

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły zapowiedź prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, że parlament tego kraju rozpocznie ratyfikację kandydatury Finlandii do NATO.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan zachęcił Turcję do szybkiego ratyfikowania przystąpienia Szwecji do sojuszu wojskowego.

„Szwecja i Finlandia są silnymi, zdolnymi partnerami, którzy podzielają wartości NATO i wzmocnią Sojusz oraz przyczynią się do bezpieczeństwa europejskiego. Stany Zjednoczone uważają, że oba kraje powinny jak najszybciej stać się członkami NATO” – przekazał Sullivan w oświadczeniu.

18:38
17.03.2023

Rosyjska rzeczniczka praw dziecka komentuje nakaz MTK: To wspaniale, że społeczność międzynarodowa doceniła pracę na rzecz dzieci naszego kraju

Maria Lwowa-Biełowa jest zadowolona, że dostrzeżono pracę na rzecz dzieci.

Czytaj więcej

Lwowa-Biełowa o decyzji MTK: Społeczność międzynarodowa zauważyła moją pracę
18:17
17.03.2023

Brytyjskie MSZ z zadowoleniem przyjmuje nakaz TK

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly z zadowoleniem przyjął decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Putina, dodając, że śledztwo w sprawie domniemanych okrucieństw na Ukrainie musi być kontynuowane.

17:58
17.03.2023

Rosja nakłada sankcje na brytyjskich oficerów biorących udział w szkoleniu ukraińskiego wojska

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakazało wjazdu do kraju 23 obywatelom Wielkiej Brytanii. Według ministerstwa restrykcjami zostali objęci dowódcy formacji wojskowych, które szkoliły żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii

17:44
17.03.2023

Telefoniczna rozmowa Putina z prezydentem Boliwii

W lakonicznym komunikacie Kremla podkreślono, że rozmowa odbyła się „z inicjatywy strony boliwijskiej”.

Czytaj więcej

Putin rozmawiał z prezydentem Boliwii. „Wzajemnie korzystna współpraca”
17:23
17.03.2023

Putin rozmawiał telefonicznie z Łukaszenką

Ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne Władimir Putin i białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko odbyli rozmowę telefoniczną, której głównymi tematami były „substytucja importu oraz perspektywy budowy korytarza transportowego północ-południe”, który miałby przebiegać przez Rosję, Azerbejdżan i Iran - przekazała białoruska propaganda.

16:58
17.03.2023

Asad przyznaje: Możliwe, że Syryjczycy walczą na Ukrainie po stronie Rosji

- Jeśli Syryjczycy pomagają wam w walce z Ukrainą, to nie wysłał ich rząd. Przychodzą sami, z własnej woli i bez żadnych politycznych rozkazów - mówił Asad, który przebywa w Moskwie z oficjalną wizytą.

Czytaj więcej

Prezydent Syrii: Zwycięstwo Rosji poprawi sytuację na arenie międzynarodowej
16:36
17.03.2023

Dmytro Kułeba: Koła sprawiedliwości się obracają

Ukraiński minister spraw zagranicznych skomentował decyzję MTK, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

"Koła sprawiedliwości się obracają: pochwalam decyzję MTK o wydaniu nakazów aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w związku z przymusowym przekazywaniem ukraińskich dzieci" - napisał Kułeba.

"Międzynarodowi przestępcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za kradzież dzieci i inne międzynarodowe przestępstwa" - dodał minister.

16:16
17.03.2023

MTK chce aresztować Putina

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy. Razem z nim ścigana jest jeszcze jedna osoba. 

Czytaj więcej

Jest nakaz aresztowania Władimira Putina. Wydał go Międzynarodowy Trybunał Karny
15:58
17.03.2023

Podczas wizyty Xi w Rosji przywódcy podpiszą 12 wspólnych dokumentów

Podczas przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie, Rosja i Chiny mają nadzieję podpisać aż dwanaście wspólnych dokumentów, z czego dwa mają zostać podpisane bezpośrednio przez Xi i prezydenta Władimira Putina.

Te da ostatnie dokumenty to wspólne oświadczenie Federacji Rosyjskiej i Chin w sprawie pogłębienia stosunków wszechstronnego partnerstwa i strategicznej interakcji wkraczającej w nową erę oraz  oświadczenie w sprawie planu rozwoju kluczowych obszarów rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej do 2030 roku.

15:37
17.03.2023

Erdoğan ogłosił zgodę na przystąpienie Finlandii do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział, że poprze wniosek Finlandii o przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego i zwróci się do parlamentu o rozpoczęcie procesu, który ma doprowadzić do ratyfikacji tej decyzji. Ma do tego dojść przed majowymi wyborami w Turcji. Jeśli chodzi o akces Szwecji, Turcja zamierza „kontynuować dialog ze Sztokholmem w oparciu o zasady NATO i ich podejście do walki z terroryzmem”.

15:14
17.03.2023

Węgry  zagłosują nad wnioskami Szwecji i Finlandii o przystąpienie do NATO

Węgierski parlament ma głosować w sprawie ratyfikacji członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO 31 marca.

Turcja i Węgry to jedyne państwa, które jeszcze nie zdecydowały w tej sprawie

15:03
17.03.2023

Rosja: Sąd uznał, że radny zdyskredytował armię słuchając Putina z makaronem na uszach

Sąd w Nowokujbyszewsku skazał radnego na grzywnę w wysokości 150 tys. rubli (niespełna 2 tys. dolarów).

Czytaj więcej

Rosja: Lokalny polityk ukarany za słuchanie Putina z makaronem na uszach
15:01
17.03.2023

Nowy kosmiczny sojusznik Rosji to jedno z najbiedniejszych państw świata

Rosja i Zimbabwe będą projektować, budować i wystrzeliwać w przestrzeń satelity. Technologia kosmiczna ma być wykorzystywana przez Zimbabwe „do celów pokojowych”.

Czytaj więcej

Rosja zyskała sojusznika. W kosmosie wesprze ją… Zimbabwe
14:38
17.03.2023

Okręty biorące udział w ćwiczeniach marynarek wojennych Rosji, Iranu i Chin wyszły w morze

Ćwiczenia odbywają się na wodach Zatoki Omańskiej. Bierze w nich udział m.in. rosyjska Fregata "Admirał Gorszkow" - pierwszy rosyjski okręt uzbrojony w hipersoniczne pociski Cyrkon.

14:22
17.03.2023

Prezydent Finlandii z wizytą w Turcji

Wizyta Sauliego Niinisto w Ankarze poprzedza spodziewane w najbliższych tygodniach wyrażenie zgody przez parlament Turcji na rozszerzenie NATO o Finlandię.

14:02
17.03.2023

Krym: Eksplozja we wsi, gdzie stacjonuje Brygada Obrony Wybrzeża Floty Czarnomorskiej

O eksplozji we wsi Pierewalne informuje kanał "Krymskij Wieter" na Telegramie.

13:47
17.03.2023

Kreml: Duńska odmowa dopuszczenia Rosji do śledztwa ws. uszkodzenia Nord Stream "niekonstruktywna"

Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji, Władimira Putina stwierdził, że Dania przyjmuje "całkowicie niekonstruktywne podejście", nie dopuszczając Rosji do  śledztwa ws. eksplozji, które uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. - Obiektywność takiego śledztwa będzie niewystarczająca, ponieważ nie chcą nas dopuścić - stwierdził Uszakow.

13:17
17.03.2023

Błaszczak: Jeszcze w tym roku do 16. Dywizji trafią HIMARS-y

- Cały czas zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie i modernizujemy je - mówił szef MON.

13:12
17.03.2023

Prezydent Mołdawii mówi, że celem kraju powinno być członkostwo w UE do 2030 roku

- W 2030 roku Mołdawia powinna stać się członkiem UE. Dziś mamy prawdziwą szansę stać się pełnowartościowym członkiem europejskiej rodziny. Mamy poparcie krajów UE. Mołdawianie wybrali ścieżkę europejską, ale szybkie wejście do UE zależy tylko od nas - podkreśliła Maia Sandu, zwracając się do parlamentu.

12:44
17.03.2023

Rosyjskie rezerwy stacjonujące wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego są przygotowywane do przerzucenia na front

Informacje takie przekazuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.

12:34
17.03.2023

Godzina policyjna będzie obowiązywać w Kijowie krócej

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje, że od 26 marca godzina policyjna będzie obowiązywać w Kijowie od północy do piątej rano, co oznacza jej skrócenie.

12:05
17.03.2023

Pieskow skomentował zapowiedź dostarczenia Ukrainie myśliwców z Polski i Słowacji

- To kolejny przykład, jak niektóre kraje - członkowie NATO, zwiększają poziom swojego bezpośredniego zaangażowania w Konflikt - stwierdził rzecznik Kremla odpowiadając na pytanie dziennikarzy w tej sprawie.

Czytaj więcej

Kreml: MiG-i z Polski dla Ukrainy? Zniszczymy je
11:42
17.03.2023

Xi w Rosji "wymieni poglądy z Putinem ws. dwustronnych relacji i najważniejszych międzynarodowych i regionalnych kwestii"

Jak czytamy w depeszy AP oczekuje się, że "trwająca inwazja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie zdominuje rozmowy Putina z Xi".

Czytaj więcej

Xi Jinping jedzie do Putina. AP: Wsparcie dla prezydenta Rosji
11:17
17.03.2023

Rosjanie twierdzą, że udaremnili próbę desantu na lewej stronie Dniepru

Rosyjscy artylerzyści mieli udaremnić próbę przerzutu ukraińskich żołnierzy na drugą stronę zbiornika kachowskiego i desant na lewym brzegu Dniepru. Z informacji przekazywanych przez Wołodymyra Saldo, szefa władz okupacyjnych obwodu chersońskiego, ogień rosyjskiej artylerii zatopił łódź z ukraińskimi żołnierzami.

11:10
17.03.2023

Sankcje działają, rosyjskie lotnictwo odcięte od zachodnich części

Sukhoi Superjet 100 może zostać uziemiony.

Czytaj więcej

Rosyjskie samoloty bliskie uziemienia. Suchoj Superjet 100 już nie poleci?
11:04
17.03.2023

Daniłow: Putin zabił 500 naszych dzieci

W rozmowie z Radiem Wolność sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow stwierdził, że zdaniem Ukrainy Chiny "nie zostaną wspólnikami Rosji". - Te kraje, które wraz z Rosją biorą w tym (wojnie) udział, są wspólnikami w zabijaniu cywilów. W czasie gorącej fazy wojny, po 24 lutego (2022 roku) Putin zabił 500 naszych dzieci - powiedział Daniłow.

11:02
17.03.2023

Słowacja zdecydowała o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie

- Jest konsensus w rządzie. Słowacja wyśle myśliwce MiG-29 Ukrainie - oświadczył premier Słowacji po posiedzeniu słowackiego rządu.

Czytaj więcej

Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29
10:40
17.03.2023

Szef kancelarii Zełenskiego: Cztery naloty na Awdijiwkę

Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, pisze na Twitterze o czterech atakach powietrznych na Awdijiwkę. Z wpisu Jermaka wynika, że w atakach nikt nie ucierpiał. "Walka o Awdijiwkę trwa" - dodał.

10:34
17.03.2023

Przydacz o myśliwcach MiG-29: Ten sprzęt będzie powstrzymywał naszego wroga

- W interesie dzisiaj Polski jest odpychanie i odstraszanie Rosji jak najdalej. Jeśli robią to Ukraińcy, to robią to w interesie swoim, ale także i Polski - oświadczył w radiowej Jedynce sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz. Odnosząc się do przekazywanych Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 powiedział, że "ten sprzęt będzie powstrzymywał naszego wroga, tak jak go nazywają dokumenty natowskie".

Czytaj więcej

Przydacz: Polska oddaje myśliwce MiG-29 Ukrainie - nasze bezpieczeństwo wzrasta
10:33
17.03.2023

Piloci myśliwców Su-27 biorący udział w incydencie z dronem USA odznaczeni przez Szojgu

Ministerstwo obrony Rosji podkreśliło, że o granicach strefy poinformowano wszystkich użytkowników międzynarodowej przestrzeni powietrznej i opublikowano je "zgodnie z międzynarodowymi standardami".

Czytaj więcej

Szojgu odznaczył pilotów, którzy strącili drona MQ-9 Reaper
10:14
17.03.2023

Awdijiwka: Wielopiętrowy budynek mieszkalny trafiony pociskiem Ch-59

Jak podaje Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, w budynku wciąż mieszkali ludzie. Na razie nie wiadomo o tym czy są ofiary ataku.

09:52
17.03.2023

Ukraiński system energetyczny działa bez ograniczeń dla konsumentów

Minister energii Ukrainy, Herman Hałuszczenko oświadczył, że w systemie energetycznym Ukrainy jest obecnie wystarczająca ilość prądu, by zaspokoić potrzeby energetyczne kraju. Jednocześnie - ze względu na prace naprawcze - przerwy w dostawie prądu są możliwe w obwodach żytomierskim, kijowskim i w samym Kijowie.

09:33
17.03.2023

Władze Stambułu przekażą 10 autobusów i 40 generatorów prądotwórczych Odessie

Generatory, dzięki którym mieszkańcy Odessy będą w stanie ładować swoje telefony i komputery oraz ogrzewać się, mają być instalowane w "odpowiednich ośrodkach stworzonych przez władze Odessy".

09:27
17.03.2023

Pierwsi zmobilizowani rezerwiści walczący na Ukrainie wysłani na urlopy

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że pierwsi zmobilizowani w ramach częściowej mobilizacji rosyjscy rezerwiści biorący udział w walkach na Ukrainie zostali wysłani na 14-dniowe urlopy. 16 marca prezydent Rosji, Władimir Putin, nakazał rozwiązanie kwestii przyznania rezerwistom walczącym na Ukrainie prawa do 14-dniowego urlopu co sześć miesięcy, do 15 kwietnia.

08:53
17.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało ponad 10,4 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,1 tys. osób - wynika z informacji przekazywanych przez polską Straż Graniczną. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 19 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 8,5 mln.

08:49
17.03.2023

Kułeba: Musimy walczyć o Bachmut tak długo, jak jest to fizycznie możliwe

Szef MSZ Ukrainy w rozmowie z BBC stwierdził, że jeśli Bachmut upadnie, wówczas "przyjdzie czas na inne miasta".

Czytaj więcej

Szef MSZ Ukrainy o papieżu: Bóg go osądzi
08:22
17.03.2023

Obwód chersoński ostrzelany 76 razy w ciągu doby

Na obwód spadło w ciągu doby 413 pocisków. Stolica obwodu, Chersoń, została ostrzelana 13 razy w ciągu doby.

08:21
17.03.2023

Belgia wyśle 240 ciężarówek wojskowych Ukrainie

Informacje takie przekazuje "The Brussels Times". Pierwsza partia ciężarówek z Belgii ma dotrzeć na Ukrainę w przyszłym tygodniu.

08:17
17.03.2023

Olaf Scholz nie spodziewa się szybkiego końca wojny na Ukrainie

Kanclerz Niemiec, w rozmowie z "Handelsblatt" potwierdził, że Berlin będzie wspierał Kijów tak długo, jak będzie to potrzebne, zarówno militarnie jak i finansowo. - Musimy być przygotowani na przedłużającą się wojnę, nawet jeśli szybki jej koniec byłby pożądany - powiedział Scholz w rozmowie z niemieckim dziennikiem.

08:08
17.03.2023

Kreml: Xi Jinping z wizytą w Rosji 20-22 marca

Na zaproszenie prezydenta Rosji, Władimira Putina, prezydent Chin, Xi Jinping, odwiedzi Rosję w dniach 20-22 marca - poinformowała służba prasowa Kremla. Rozmowy mają dotyczyć m.in. "pogłębienia współpracy rosyjsko-chińskiej na arenie międzynarodowej" - informuje Kreml.

08:04
17.03.2023

Brytyjski resort obrony: Spada intensywność rosyjskiej ofensywy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podało, że intensywność rosyjskiej ofensywy na froncie wschodnim jest obecnie najniższa "co najmniej od stycznia 2023 roku". W raporcie czytamy, że dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że "siła bojowa jednostek" rzuconych do walki w tej części środku została "tymczasowo zredukowana" i nie są one w stanie prowadzić nawet lokalnych działań ofensywnych.

07:43
17.03.2023

W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęło dwóch cywilów

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:34
17.03.2023

Dania "otwarta" na pomysł wysłania myśliwców Ukrainie

W czwartek premier Danii, Mette Frederiksen stwierdziła, że wśród państw Zachodu trwa dyskusja o przekazaniu myśliwców Ukrainie. - To wielkie życzenie ze strony Ukrainy - dodała.

Czytaj więcej

Myśliwce dla Ukrainy: Polska wysyła, Dania jest otwarta, Niemcy nic nie wiedzą
07:13
17.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 163 320 żołnierzy, 3 506 czołgów, 6 823 pojazdy opancerzone, 2 552 zestawy artyleryjskie, 504 wyrzutnie rakiet, 265 zestawy przeciwlotnicze, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 145 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 401 pojazdów (w tym cystern) 258 jednostek sprzętu specjalnego.

07:04
17.03.2023

W ciągu doby Rosjanie pięć razy ostrzelali rejon oczakowski w obwodzie mikołajowskim

O ostrzałach moździerzowych tego rejonu informuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego. Noc miała minąć w obwodzie mikołajowskim bez ostrzałów - wynika z wpisu Kima.

06:51
17.03.2023

W okupowanym Mariupolu Rosjanie ustawiają zestawy przeciwlotnicze Buk na ulicach

Nagranie ilustrujące taką praktykę umieszcza na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.

06:47
17.03.2023

Prigożyn publikuje pytanie, które rzekomo otrzymał od rosyjskiej gazety ws. spisku przeciwko niemu

Rzekomo pytający Jewgienija Prigożyna dziennikarze wskazują na nieoficjalne informacje mówiące o tym, że Nikołaj Patruszew miał zasugerować Władimirowi Putinowi, że "w ciągu 1,5-2 miesięcy" z Grupy Wagnera "nic nie zostanie". Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej miał stwierdzić też, że po rozbiciu jednostek Grupy Wagnera na Ukrainie, Prigożyn spróbuje zebrać "byłych i ocalałych najemników z Grupy Wagnera, pod jakimś pretekstem", a następnie uzbroić ich i "wysłać na terytorium Rosji, by zdobyć władzę w obwodach graniczących z Ukrainą, a następnie nacierać w głąb Rosji".

Czytaj więcej

Putin zniszczy Grupę Wagnera? Prigożyn publikuje pytanie, które mogło nie paść
06:16
17.03.2023

Wezwania do stawienia się w komendzie wojskowej otrzymują mężczyźni z kilkudziesięciu regionów w Rosji

Mężczyźni po służbie w wojsku są wzywani pod pretekstem „aktualizacji danych osobowych” albo w związku z ćwiczeniami wojskowymi.

Czytaj więcej

Putin chce zmobilizować na wojnę z Ukrainą kolejne setki tysięcy Rosjan. Akcja rusza w kwietniu
06:08
17.03.2023

Do grupy szpiegowskiej działającej w Polsce Rosja zwerbowała Białorusinów i Ukraińców

Wśród zatrzymanych nie ma Rosjan - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Skąd pochodzą szpiedzy, zatrzymani przez ABW? Nie z Rosji
05:45
17.03.2023

Obrońca Bachmutu: Nie zawsze sprawdzamy, co lata nam nad głowami

W rozmowie z agencją Reutera Ihor, 36-letni żołnierz mówi, że pozycje ukraińskie w rejonie Bachmutu są nieustannie celem ataków z powietrza, a także ostrzału moździerzowego i czołgowego.

Czytaj więcej

Ukraiński ekspert wojskowy: Teraz nie ma sensu wycofywać się z Bachmutu
05:22
17.03.2023

Armia Ukrainy: Rosjanie zmuszają mieszkańców okupowanych terenów do przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie podaje, że Rosjanie zmuszają mieszkańców okupowanego obwodu zaporoskiego do występowania o przyznawanie im paszportów Federacji Rosyjskiej. "W Melitopolu rosyjskie władze okupacyjne, wraz z przedstawicielami Rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej, zakazały wszelkich wypłat obywatelom, którzy nie mają numeru karty rosyjskiego podatnika. Numer ten, może być uzyskany wyłącznie w przypadku posiadania paszportu Federacji Rosyjskiej" - czytamy w raporcie.

04:57
17.03.2023

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej: Budujemy jeden atomowy okręt podwodny rocznie

Według adm. Nikołaja Jewmieniowa nowe okręty podwodne projektu 955 "Boriej" są "cichsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze". - Są w pełni zautomatyzowane, mają mniejszą załogę - stwierdził.

Czytaj więcej

Rosjanie chcą wyposażyć okręty podwodne w pociski hipersoniczne
04:31
17.03.2023

Zełenski: Ukraina zawsze była w Europie, Ukraina zawsze będzie w Europie

- Rosyjskie bomby nie zmienią obiektywnej rzeczywistości - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przekonując, że "Ukraina zawsze była i będzie w Europie". - Dziękuję wszystkim, którzy walczą w rejonie Marjinki, Awdijiwki, Bachmutu, w obwodzie ługańskim, na froncie południowym, dziękuję wszystkim, którzy sprawiają, że Rosja musi pogodzić się z tym, że odpowiedzialność za zło jest nieunikniona - dodał.

04:27
17.03.2023

Badanie: 31,8 proc. Ukraińców nie zna ani jednego języka obcego

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii zbadał poziom znajomości języków obcych wśród Ukraińców, przy czym w badaniu nie uwzględniono języka rosyjskiego. Z badania wynika, że przynajmniej jeden język obcy zna 68 proc. Ukraińców - 51 proc. respondentów zna angielski, a 22 proc. - polski. 31,8 proc. Ukraińców nie zna żadnego języka obcego.

04:24
17.03.2023

Rząd Rosji będzie omawiał ustawę, która uczyni weteranów wojennych z mieszkańców oblężonego Stalingradu

Na piątkowym posiedzeniu rząd Federacji Rosyjskiej omówi ustawę, która zrówna osoby noszące tytuł "mieszkańca oblężonego Stalingradu" z weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tak Rosjanie określają II wojnę światową - red.) - podały służby prasowe rosyjskiej Rady Ministrów.

04:20
17.03.2023

Rosjanie szkolą się ze zwalczania zachodnich czołgów

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że "rosyjscy instruktorzy przygotują załogi czołgów T-90M z Centralnego Okręgu Wojskowego (...) zwalczania zachodnich czołgów". "W czasie szkolenia załogi czołgów T-90M uczą się o najsłabszych (...) punktach najnowszych zachodnich czołgów dostarczonych Siłom Zbrojnym Ukrainy przez NATO" - czytamy w komunikacie. "Instruktorzy uczą żołnierzy (...) techniki i specyfiki walki z wrogimi pojazdami bojowymi" - podkreśla resort obrony Rosji.

04:18
17.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 386