Myśliwce dla Ukrainy: Polska wysyła, Dania jest otwarta, Niemcy nic nie wiedzą

Premier Danii, Mette Frederiksen na antenie duńskiej TV2 stwierdziła, że w krajach Zachodu trwa debata na temat tego czy wysłać myśliwce Ukrainie. W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że w najbliższych kilku dniach Polska wyśle pierwsze cztery myśliwce MiG-29 Ukrainie.

Publikacja: 17.03.2023 07:33

Boris Pistorius

Boris Pistorius

Foto: AFP

Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców Ukrainie w rozmowie z CNN. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie w ciągu 4-6 tygodni.

Polska przekaże Ukrainie co najmniej cztery myśliwce MiG-29

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił w czwartek prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

Czytaj więcej

Duda: Cztery samoloty MiG-29 przekażemy Ukrainie w najbliższych dniach

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

Czytaj więcej

Dlaczego MIG-i bardziej przydadzą się Ukrainie

Dotychczas żaden z krajów Zachodu nie przekazał Ukrainie myśliwców - ani poradzieckich, ani zachodnich (przede wszystkim F-16), o które prosi Ukraina.

Gotowość Słowacji do przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 potwierdził minister obrony tego kraju Jaroslav Nad'. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców. 

Czy Zachód przekaże myśliwce Ukrainie?

W czwartek premier Danii, Mette Frederiksen stwierdziła, że wśród państw Zachodu trwa dyskusja o przekazaniu myśliwców Ukrainie. - To wielkie życzenie ze strony Ukrainy - dodała.

Duński resort obrony oświadczył z kolei, że Dania jest "otwarta" na pomysł wysłania myśliwców Ukrainie, aby pomóc jej w odpieraniu rosyjskie inwazji.

- Nie wykluczyłbym, że w którymś momencie może być potrzebne, aby przyjrzeć się kwestii przekazania myśliwców - powiedział minister obrony Danii, Lund Poulsen.

Duńskie siły powietrzne od 1970 roku kupiły 77 myśliwców F-16. Duńska armia korzysta obecnie z ok. 30 z nich.

Tymczasem minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, stwierdził, że "jak dotąd wszyscy zgadzali się, że to nie jest czas na wysyłanie myśliwców" nad Dniepr. 

- Nie mam żadnego potwierdzenia od Polski, że do tego (przekazania myśliwców Ukrainie - red.) dojdzie - dodał.

Z kolei Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców Ukrainie w rozmowie z CNN. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie w ciągu 4-6 tygodni.

Polska przekaże Ukrainie co najmniej cztery myśliwce MiG-29

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822
Konflikty zbrojne
Putin i Łukaszenko szantażują NATO
Konflikty zbrojne
Szef NATO: Nadszedł czas, by pozwolić Ukrainie na ataki zachodnią bronią na cele w Rosji
Konflikty zbrojne
Izrael zignorował nakaz MTS. Sobotni atak na Rafah
Konflikty zbrojne
Węgry Orbána wstrzymują finansowanie Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy