Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców Ukrainie w rozmowie z CNN. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie w ciągu 4-6 tygodni.
Polska przekaże Ukrainie co najmniej cztery myśliwce MiG-29
- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił w czwartek prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.
Czytaj więcej
Republika Czeska i Polska to kraje, które są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Czech. Warszawa jest drugą (po Bratysławie) zagraniczną stolicą, którą odwiedził po objęciu urzędu gen. Petr Pavel.
- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.
Czytaj więcej
- Zderzenie samolotu SU-27 z bezzałogowcem nad Morzem Czarnym, świadczy o braku umiejętności pilota i jest kompromitujące dla Rosji – uważa gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints.
Dotychczas żaden z krajów Zachodu nie przekazał Ukrainie myśliwców - ani poradzieckich, ani zachodnich (przede wszystkim F-16), o które prosi Ukraina.
Gotowość Słowacji do przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 potwierdził minister obrony tego kraju Jaroslav Nad'. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców.
Czy Zachód przekaże myśliwce Ukrainie?
W czwartek premier Danii, Mette Frederiksen stwierdziła, że wśród państw Zachodu trwa dyskusja o przekazaniu myśliwców Ukrainie. - To wielkie życzenie ze strony Ukrainy - dodała.
Duński resort obrony oświadczył z kolei, że Dania jest "otwarta" na pomysł wysłania myśliwców Ukrainie, aby pomóc jej w odpieraniu rosyjskie inwazji.
- Nie wykluczyłbym, że w którymś momencie może być potrzebne, aby przyjrzeć się kwestii przekazania myśliwców - powiedział minister obrony Danii, Lund Poulsen.
Duńskie siły powietrzne od 1970 roku kupiły 77 myśliwców F-16. Duńska armia korzysta obecnie z ok. 30 z nich.
Tymczasem minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, stwierdził, że "jak dotąd wszyscy zgadzali się, że to nie jest czas na wysyłanie myśliwców" nad Dniepr.
- Nie mam żadnego potwierdzenia od Polski, że do tego (przekazania myśliwców Ukrainie - red.) dojdzie - dodał.
Z kolei Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.
- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.