Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 387

- Pociski manewrujące Kalibr były testowane na okrętach podwodnych nowej generacji. I dziś niemal wszystkie okręty podwodne w służbie, w tym okręty strategiczne, mogą być w nie uzbrojone - podkreślił admirał Jewmieniow.

- Następnym krokiem jest uzbrojenie okrętów podwodnych w pociski hipersoniczne. Niech nikt nie ma wątpliwości, że to zrobimy - dodał.

Rosja testuje pociski Cyrkon od 2020 roku

Wcześniej pojawiały się już informacje, że Rosjanie chcą uzbroić wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885 "Jasień" w pociski hipersoniczne Cyrkon.

Czytaj więcej

Rosjanie chwalą się udanym testem pocisku hipersonicznego Cyrkon

21 grudnia Flota Północna Federacji Rosyjskiej informowała, że pociski Cyrkon zostały z powodzeniem wystrzelone dwukrotnie z pokładu okrętu podwodnego w czasie testów.

Pierwszym rosyjskim okrętem w służbie, wyposażonym w pociski Cyrkon, jest fregata Admirał Gorszkow, która niedawno brała udział w ćwiczeniach u wybrzeży RPA.

Rosjanie po raz pierwszy testowali pocisk Cyrkon w styczniu 2020 roku. Pocisk wystrzelił wówczas okręt rosyjskiej Floty Północnej, "Admirał Gorszkow". Rakieta ma osiągnąć prędkość 9 Machów (ok. 10 tys. km na godzinę). Jej zasięg ma wynosić do 1 000 km. Danych tych nie sposób jednak niezależnie potwierdzić.

9 Machów

Z taką prędkością mają poruszać się pociski Cyrkon

Pociski Cyrkon, zdolne do przenoszenia głowic atomowych, podobnie jak inne pociski hipersoniczne, mają być wykorzystywane do przełamywania obrony powietrznej opartej na zaawansowanych systemach rakietowych.

Rosjanie będą mieć nowy okręt o napędzie atomowym

W tym samym wywiadzie admirał Jewmieniow zapowiedział, że Rosja będzie testować nowy strategiczny okręt podwodny z napędem atomowym "Imperator Aleksander III".

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej podkreślił, że tempo budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym jest w Rosji porównywalne jak w czasach ZSRR, a rosyjska marynarka wojenna otrzymuje jeden taki okręt rocznie.

Czytaj więcej

Nowe okręty rosyjskiej floty

Według adm. Jewmieniowa nowe okręty podwodne projektu 955 "Boriej" są "cichsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze". - Są w pełni zautomatyzowane, mają mniejszą załogę - stwierdził.

W grudniu 2022 roku do służby w rosyjskiej flocie wszedł okręt "Generalissimus Suworow" - strategiczny okręt podwodny o napędzie atomowym projektu 955 "Boriej-A".

Okręty tego typu mają w nadchodzących dekadach stworzyć podstawę strategicznych morskich sił atomowych Rosji - podkreśla rosyjska armia. Okręty projektu 955 "Boriej" mogą być uzbrajane w pociski międzykontynentalne "Buława".