Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 387

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze wydał nakazy aresztowania na prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, rzeczniczki praw dziecka w Rosji.

Oboje są oskarżeni o "odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”.

Czytaj więcej

Jest nakaz aresztowania Władimira Putina. Wydał go Międzynarodowy Trybunał Karny

Rosja ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej stwierdziła, że decyzje MTK są dla Rosji prawnie nieważne, jako że kraj z Trybunałem w Hadze nie współpracuje i jego decyzje Rosji nie obejmują.

Osobno głos zabrała Maria Lwowa-Biełowa, rosyjska komisarz ds. dziecka, której działania, według danych wywiadu USA „obejmują w szczególności przymusową adopcję dzieci ukraińskich przez rodziny rosyjskie, tak zwaną „edukację patriotyczną” dzieci ukraińskich, zmiany legislacyjne mające na celu przyspieszenie nadawania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej nieletnim oraz celowe wywożenie ukraińskich dzieci przez siły rosyjskie”.

Ponadto Lwowa-Biełowa nielegalnie "adoptowała" jedno z ukraińskich dzieci, przymusowo wywiezionych z ojczyzny.

Czytaj więcej

Rosyjska rzeczniczka praw dziecka "adoptowała" chłopca z Mariupola

Rosyjska rzeczniczka skomentowała decyzję MTK. Oświadczyła dziennikarzom, że jest zadowolona, że "społeczność międzynarodowa zauważyła jej pracę".

- To wspaniale, że społeczność międzynarodowa doceniła pracę na rzecz dzieci naszego kraju, że nie zostawiamy ich w strefach działań wojennych, że stwarzamy im dobre warunki, że otaczamy je miłością kochających, troskliwych ludzie – powiedziała Lwowa-Biełowa, cytowana przez propagandową agencję TASS.

Czytaj więcej

Jak Rosjanie uprowadzają ukraińskie dzieci. Pięć scenariuszy

Według informacji strony ukraińskiej, Rosjanie nielegalnie wywieźli z okupowanych terenów Ukrainy  ponad 16 tysięcy dzieci.