Kreml: MiG-i z Polski dla Ukrainy? Zniszczymy je

Myśliwce MiG-29 z Polski i Słowacji, jeśli zostaną przekazane Ukrainie, nie wpłyną na przebieg wojny na Ukrainie - powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o decyzję władz w Warszawie i Bratysławie, by przekazać poradzieckie myśliwce Ukrainie.

Publikacja: 17.03.2023 12:02

MiG-29

MiG-29

Foto: PAP, Adam Warżawa

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 387

- To kolejny przykład, jak niektóre kraje - członkowie NATO, zwiększają poziom swojego bezpośredniego zaangażowania w Konflikt - stwierdził Pieskow odpowiadając na pytanie dziennikarzy w tej sprawie.

Rosja o MiG-ach z Polski dla Ukrainy: Utylizacja przestarzałego sprzętu

Pieskow dodał jednocześnie, że "dostawa sprzętu wojskowego nie może wpłynąć na przebieg specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.), ale jest jedynie źródłem dodatkowych problemów dla Ukrainy i Ukraińców".

Czytaj więcej

Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

- Oczywiście w czasie specjalnej operacji wojskowej, cały ten sprzęt zostanie zniszczony - stwierdził też rzecznik Kremla.

Pieskow mówił też, że Polska i Słowacja przekazując poradzieckie MiG-i Ukrainie "utylizują przestarzały sprzęt wojskowy".

- Myślę, że nie trzeba być ekspertem wojskowym, by stwierdzić, że nie wpłyną (one) na przebieg konfliktu - stwierdził.

Polska i Słowacja przekazują myśliwce MiG-29 Ukrainie

O gotowości do przekazania myśliwców MiG-29 Ukrainie Andrzej Duda mówił po raz pierwszy w rozmowie z CNN. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie myśliwce w ciągu 4-6 tygodni.

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił 16 marca prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

17 marca decyzję o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29 ogłosił premier Słowacji, Eduard Heger. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców.

Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

- To kolejny przykład, jak niektóre kraje - członkowie NATO, zwiększają poziom swojego bezpośredniego zaangażowania w Konflikt - stwierdził Pieskow odpowiadając na pytanie dziennikarzy w tej sprawie.

Rosja o MiG-ach z Polski dla Ukrainy: Utylizacja przestarzałego sprzętu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony nękają Rosję. Pożar rafinerii w obwodzie smoleńskim
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Konflikty zbrojne
Masowe groby w szpitalach po wyjściu wojsk izraelskich. Ofiary miały związane ręce
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Teraz Ukraińcy będą Rosjan tłukli ostro
Konflikty zbrojne
Ukraińskie konsulaty przestały przyjmować dokumenty od obywateli w wieku poborowym
Konflikty zbrojne
Gen. Bogusław Pacek: Ukraina jedzie na oparach. Brakuje wszystkiego