Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 387

Jak czytamy w depeszy AP oczekuje się, że "trwająca inwazja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie zdominuje rozmowy Putina z Xi".

Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pozycjonują się jako kraj neutralny wobec tego konfliktu, domagając się pokojowego rozwiązania. 24 lutego Chiny przedstawiły swój 12-punktowy plan pokojowy, który zawiera wezwanie do wczesnego zawieszenia broni i wznowienia przez obie strony negocjacji w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania.

Czytaj więcej

Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

Takie rozwiązanie sprawiłoby, że rozmowy toczyłyby się w momencie okupowania przez rosyjskie wojska ok. 18 proc. terytorium Ukrainy, co stawiałoby Kijów w trudnej pozycji negocjacyjnej. Ukraina deklaruje, że jest gotowa do rozmów dopiero w momencie, gdy rosyjscy żołnierze opuszczą Ukrainę. Tymczasem Rosja domaga się "uznania nowych realiów terytorialnych", czyli de facto uznania nielegalnych aneksji części obwodów zaporoskiego, chersońskiego, ługańskiego i donieckiego, których Rosja dokonała jesienią 2022 roku.

Tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie Putin spotkał się w Pekinie z Xi. Moskwa i Pekin ogłosiły wówczas "partnerstwo bez granic".

Czytaj więcej

Myśliwce dla Ukrainy: Polska wysyła, Dania jest otwarta, Niemcy nic nie wiedzą

Chiny deklarują, że suwerenność i integralność terytorialna wszystkich państw powinny być szanowane, ale jednocześnie potępiają sankcje Zachodu i oskarżają NATO oraz USA o sprowokowanie Rosji do działań militarnych.

W czwartek szef MSZ Chin, Qin Gang, powiedział szefowi MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebie, że Pekin jest "zaniepokojony" trwającym od roku konfliktem i tym, że może on "wymknąć się spod kontroli". Qin wezwał do znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu.

Rzecznik MSZ Chin, Wang Wenbin, mówił w piątek, że Xi "wymieni poglądy z Putinem ws. dwustronnych relacji i najważniejszych międzynarodowych i regionalnych kwestii, które są źródłem obaw wielu krajów, będzie promować strategiczną i praktyczną współpracę między krajami oraz nada nowego impetu rozwojowi stosunków dwustronnych".

Kreml podkreślił, że Xi przyjedzie do Rosji "na zaproszenie Władimira Putina".

Putin zaprosił Xi do Rosji podczas rozmowy za pośrednictwem wideołącza, które miało miejsce pod koniec grudnia. Putin podkreślał, że taka wizyta mogłaby "pokazać światu siłę rosyjsko-chińskich więzi" i stać się "głównym politycznym wydarzeniem roku w relacjach dwustronnych".