Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Resort obrony Rosji podaje, że załogi rosyjskich czołgów T-90M uczą się zwalczania zachodnich czołgów.
Jak czytamy w depeszy AP oczekuje się, że "trwająca inwazja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie zdominuje rozmowy Putina z Xi".
Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pozycjonują się jako kraj neutralny wobec tego konfliktu, domagając się pokojowego rozwiązania. 24 lutego Chiny przedstawiły swój 12-punktowy plan pokojowy, który zawiera wezwanie do wczesnego zawieszenia broni i wznowienia przez obie strony negocjacji w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania.
Czytaj więcej
Słowacki rząd zatwierdził wysłanie swoich myśliwców MiG-29 Ukrainie - oświadczył premier Słowacji, Eduard Heger.
Takie rozwiązanie sprawiłoby, że rozmowy toczyłyby się w momencie okupowania przez rosyjskie wojska ok. 18 proc. terytorium Ukrainy, co stawiałoby Kijów w trudnej pozycji negocjacyjnej. Ukraina deklaruje, że jest gotowa do rozmów dopiero w momencie, gdy rosyjscy żołnierze opuszczą Ukrainę. Tymczasem Rosja domaga się "uznania nowych realiów terytorialnych", czyli de facto uznania nielegalnych aneksji części obwodów zaporoskiego, chersońskiego, ługańskiego i donieckiego, których Rosja dokonała jesienią 2022 roku.
Tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie Putin spotkał się w Pekinie z Xi. Moskwa i Pekin ogłosiły wówczas "partnerstwo bez granic".
Czytaj więcej
Premier Danii, Mette Frederiksen na antenie duńskiej TV2 stwierdziła, że w krajach Zachodu trwa debata na temat tego czy wysłać myśliwce Ukrainie. W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że w najbliższych kilku dniach Polska wyśle pierwsze cztery myśliwce MiG-29 Ukrainie.
Chiny deklarują, że suwerenność i integralność terytorialna wszystkich państw powinny być szanowane, ale jednocześnie potępiają sankcje Zachodu i oskarżają NATO oraz USA o sprowokowanie Rosji do działań militarnych.
W czwartek szef MSZ Chin, Qin Gang, powiedział szefowi MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebie, że Pekin jest "zaniepokojony" trwającym od roku konfliktem i tym, że może on "wymknąć się spod kontroli". Qin wezwał do znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu.
Rzecznik MSZ Chin, Wang Wenbin, mówił w piątek, że Xi "wymieni poglądy z Putinem ws. dwustronnych relacji i najważniejszych międzynarodowych i regionalnych kwestii, które są źródłem obaw wielu krajów, będzie promować strategiczną i praktyczną współpracę między krajami oraz nada nowego impetu rozwojowi stosunków dwustronnych".
Kreml podkreślił, że Xi przyjedzie do Rosji "na zaproszenie Władimira Putina".
Putin zaprosił Xi do Rosji podczas rozmowy za pośrednictwem wideołącza, które miało miejsce pod koniec grudnia. Putin podkreślał, że taka wizyta mogłaby "pokazać światu siłę rosyjsko-chińskich więzi" i stać się "głównym politycznym wydarzeniem roku w relacjach dwustronnych".