04:33
27.10.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246
00:15
27.10.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:10
27.10.2022

Andriuszczenko: Zmobilizowani Rosjanie w Mariupolu, trafiają na front

Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola podał, że do miasta trafiają Rosjanie wcieleni do wojska w ramach ogłoszonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobilizacji. "Z rozmów - kolejni »zmobilizowani« są przenoszeni na front" - napisał Andriuszczenko w mediach społecznościowych.

23:59
27.10.2022

Senat: Rosja musi zostać pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, po raz kolejny, z całą mocą potępia agresję rosyjską i wzywa wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny" - brzmi fragment uchwały przyjętej w środę przez Senat.

Czytaj więcej

Senat podjął uchwałę o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny
23:42
27.10.2022

Żywycki o ostrzale w obwodzie sumskim

W ciągu dnia wojska rosyjskie dwukrotnie przeprowadziły ostrzał terenów zamieszkałych w obwodzie sumskim - podał szef lokalnej administracji Dmytro Żywycki. Dodał, że nie było ofiar w ludziach.

23:16
27.10.2022

Zełenski do Ukraińców: Oszczędzajcie prąd

- W wielu miastach i regionach Ukrainy dochodzi do awaryjnych przerw w dostawie prądu, należy ograniczyć zużycie energii. Ale wszyscy musimy pamiętać o jednym: potrzebujemy zwycięstwa nad Rosją również w sferze energetycznej - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Teraz potrzebujemy świadomego korzystania z energii przez wszystkich Ukraińców - podkreślił apelując, by każdy mieszkaniec Ukrainy wybrał swój schemat oszczędzania prądu w sytuacji, gdy w całym systemie występują niedobory.

22:53
26.10.2022

CNN: Szef CIA był na Ukrainie

W październiku na Ukrainie był szef CIA Bill Burns, który na miejscu spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i innymi oficjelami - podało CNN, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela amerykańskich władz. Podczas swego pobytu dyrektor CIA zapewnił o zaangażowaniu USA w udzielanie Ukrainie wsparcia w odpieraniu rosyjskiej agresji, w tym w dalsze dzielenie się danymi wywiadowczymi - powiedział informator CNN.

22:25
26.10.2022

Zełenski: Najbardziej zaciekłe bitwy toczą się w obwodzie donieckim

- Sytuacja na linii frontu nie uległa znaczącym zmianom. Najbardziej zaciekłe bitwy toczą się w obwodzie donieckim - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Kierunek bachmucki, Awdijiwka. Tam szaleństwo rosyjskiego dowództwa jest teraz najbardziej widoczne - oświadczył Zełenski dodając, że Rosjanie od miesięcy "pędzą tam ludzi na śmierć" oraz koncentrują w tym rejonie "maksymalną siłę uderzeń artylerii".

22:02
26.10.2022

Blinken: Putin został ostrzeżony przed konsekwencjami użycia broni jądrowej

Stany Zjednoczone "bezpośrednio i bardzo wyraźnie" poinformowały prezydenta Władimira Putina o konsekwencjach użycia przez Rosję broni jądrowej - oświadczył amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, nie podając szczegółów.

21:40
26.10.2022

Od poniedziałku seniorzy w Kijowie mają znów otrzymywać paczki żywnościowe

Po rosyjskich atakach na obiekty infrastruktury służby socjalne w stolicy Ukrainy mają ograniczony dostęp do informacji potrzebnych do rejestracji i wydawania paczek żywnościowych dla emerytów - podaje Ukrinform. Lokalne władze zadeklarowały, że seniorzy będą ponownie otrzymywali paczki z żywnością od 31 października.

21:17
26.10.2022

Rosja blokuje zachodnie banki

Nikt nie opuści rosyjskiego rynku bez specjalnego zezwolenia Kremla.

Czytaj więcej

Putin zablokował zagraniczne banki. Nie mogą opuścić Rosji bez zezwolenia
20:54
26.10.2022

Zełenski: Rosja użyła na Ukrainie ok. 400 irańskich dronów

Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski powiedział na konferencji prasowej, że od początku inwazji Rosja użyła na Ukrainie ok. 400 irańskich dronów. Zełenski dodał, że "60-70 proc. tych śmiercionośnych (dronów) zostało zestrzelonych" przez ukraińskie siły.

20:37
26.10.2022

Ukraińskie wojsko o stratach zadanych siłom rosyjskim

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że oddziały ukraińskich wojsk rakietowych i artylerii uderzyły dziś w trzy rosyjskie punkty kontrolne, sześć stref koncentracji żołnierzy i sprzętu wroga, dwa składy amunicji oraz pięć "innych ważnych obiektów wojskowych przeciwnika".

20:12
26.10.2022

Doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca

Ukraińskie dowództwo "Południe" podało, że w obwodzie chersońskim zestrzelony został rosyjski śmigłowiec Ka-52.

19:49
26.10.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Wróg ostrzeliwuje nasze pozycje wzdłuż linii kontaktu

W codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie ukraiński Sztab Generalny podał, że wojska rosyjskie nie rezygnują z ofensywy w rejonie Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. W tekście czytamy, że w środę ukraińskie oddziały odpierały ataki wroga na terenie 11 miejscowości obwodu donieckiego. "Wróg ostrzeliwuje pozycje naszych wojsk wzdłuż linii kontaktu" - czytamy.

19:27
26.10.2022

Pojazd saperów wjechał na minę, nie żyje jedna osoba

Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow podał w mediach społecznościowych, że w rejonie iziumskim samochód saperów z Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wjechał na wrogą minę. W wyniku eksplozji jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych. Syniehubow przekazał, że stan trzech rannych jest poważny. "Podkreślam jeszcze raz, że zagrożenie minowe w regionie pozostaje bardzo wysokie" - oświadczył.

19:04
26.10.2022

Australia pomoże w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wyśle 30 Bushmasterów

Australijscy żołnierze będą w Wielkiej Brytanii brać udział w misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy. Kontyngent liczący do 70 osób ma zostać wysłany pod koniec grudnia - podaje ABC. To element pakietu wsparcia australijskich władz dla Ukrainy, obejmującego także 30 kolejnych kołowych transporterów piechoty Bushmaster. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze podziękował Australii za pomoc.

18:47
26.10.2022

W Kijowie ulica Bohaterów Pułku Azow

W stolicy Ukrainy odbyła się uroczystość z okazji nadania jednej z ulic nazwy "Bohaterów Pułku Azow". - Jesteśmy bardzo wdzięczni mieszkańcom Ukrainy i Kijowa za uznanie - mówił w okolicznościowym wystąpieniu członek pułku kpt. Iwan Ignatiew.

18:24
26.10.2022

Sadowy: Chcemy współpracować z Niemcami w formacie "miasto-miasto"

"Prezydent Niemiec w Kijowie. Premier Ukrainy w Berlinie. A komisja budżetowa Bundestagu jest we Lwowie. To dobry znak" - napisał w mediach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowy. "Zgodziliśmy się, że każda ukraińska hromada (gmina - red.) powinna znaleźć miasto partnerskie w Niemczech. Zależy nam na tym, aby współpraca między naszymi krajami odbywała się w formacie miasto-miasto" - dodał.

17:58
26.10.2022

Szwajcarskie władze nałożyły na Ukrainę częściowe sankcje

Szwajcarzy zakazali eksportu na Ukrainę towarów nadających się do celów wojskowych.

Czytaj więcej

Szwajcaria wprowadza sankcje wobec Ukrainy. Powód: neutralność
17:43
26.10.2022

Rosjanie tracą na Ukrainie ponad 370 żołnierzy dziennie

Z danych ukraińskiego dowództwa wynika, że w ostatnim tygodniu dobowe straty wojsk rosyjskich na Ukrainie przekraczają 370 żołnierzy i 10 czołgów.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Znaczne straty Rosjan, to kolejny taki dzień
17:22
26.10.2022

200 tys. obcokrajowców ubiega się o kazachskie odpowiedniki numeru PESEL

Ok. 200 tys. cudzoziemców złożyło wniosek o wydanie kazachskiego numeru identyfikacyyjnego, niezbędnego do legalnego podjęcia pracy i otworzenia rachunku w banku, odkąd rosyjscy obywatele zaczęli tłumnie przybywać do Kazachstanu po ogłoszeniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobiliacji.

Jak przekazało Radio Swoboda, wiceminister ds. cyfryzacji Kazachstanu Aset Turysow nie doprecyzował, ilu wnioskodawców to obywatele rosyjscy. Wcześniej kazachscy urzędnicy informowali, że od 21 września do Kazachstanu wjechało prawie 300 tys. Rosjan, a połowa z nich została.

16:58
26.10.2022

Umowa zbożowa będzie przedłużona? "Względny optymizm" ONZ

Koordynator ONZ do spraw humanitarnych Martin Griffiths wyraził "względny optymizm" odnośnie tego, że zawarta za pośrednictwem ONZ umowa, która umożliwia eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym zostanie przedłużona - podała agencja Reutera. Na początku miesiąca Griffiths udał się do Moskwy, aby rozmawiać na ten temat.

16:46
26.10.2022

Doniesienia o eksplozjach w obwodzie sumskim

Informację podała, powołując się na media społecznościowe, agencja Interfax-Ukraina.

16:21
26.10.2022

Niemiecki koncern zarabia krocie w Rosji

Sankcje zablokowały gigantyczne zyski niemieckiego koncernu Wintershall w Rosji.

Czytaj więcej

Niemiecki koncern uwięziony w Rosji. Gigantyczne „krwawe zyski” utknęły na Wschodzie
15:59
26.10.2022

Nowy szef BBN: Przesłanek o włączeniu Polski w konflikt zbrojny dziś nie ma

Mimo sukcesów strony ukraińskiej konflikt nadal eskaluje. Więc uwzględniamy każdy, nawet mało prawdopodobny scenariusz i tworzymy plany na różne okoliczności - mówi Jacek Siewiera, nowy szef BBN, w rozmowie z Markiem Kozubalem.

Czytaj więcej

Jacek Siewiera: Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości dwóch miliardów dolarów
15:48
26.10.2022

Ukraiński regulator chce uznania rosyjskich telewizji za organizacje terrorystyczne

Narodowa Rada Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii zwróciła się do ukraińskich organów ścigania o uznanie rosyjskich kanałów telewizyjnych Rossija 24, RTR Płanieta oraz Rossija-1 za organizacje terrorystyczne. Ukraiński regulator zarzuca rosyjskim telewizjom działalność propagandową, której celem jest podżeganie do wojny.

15:19
26.10.2022

Staruch: Znaczna część miasta Orichiw zniszczona w wyniku ostrzału

- Niestety, obwód zaporoski co noc jest pod ostrzałem. Tylko w ciągu ostatniego dnia doszło do prawie 90 ostrzałów, z czego ponad 60, niestety, dotyczyło miast i obiektów infrastruktury cywilnej. Zarejestrowano 21 przypadków zniszczeń. Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne - powiedział na konferencji prasowej szef zaporoskiej obwodowej administracji państwowej Ołeksandr Staruch. Cytowany przez agencję Ukrinform Staruch dodał, że miasto Orichiw zostało ostrzelane. - Dwie trzecie miasta zostało zniszczone. Sytuacja nie jest łatwa - oświadczył. Zaznaczył, że w miastach, w których trwają działania wojenne, pozostało 20 proc. ludności. W Orichiwie z 18 tys. mieszkańców pozostało nieco ponad dwa tysiące - przekazał szef zaporoskich władz.

14:56
26.10.2022

Doniecka administracja obwodowa opublikowała nagranie pokazujące skutki ataku rakietowego na miasto Drużkiwka

Na nagraniu widać zniszczony, wielopiętrowe budynki bez okien i drzwi, ze zniszczonymi dachami i oberwanymi balkonami. Wszędzie widać wiele walającego się gruzu. "Na szczęście tym razem nie było ofiar" - podkreślają władze obwodu donieckiego.

14:39
26.10.2022

Dziesięciu ukraińskich jeńców wojennych wróciło na Ukrainę

O wymianie jeńców informuje szef sztabu kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. "Nasi są w domu. Przeprowadziliśmy kolejną wymianę jeńców. Zdołaliśmy doprowadzić do powrotu do domu 10 ukraińskich żołnierzy. To jeden oficer i dziewięciu szeregowych oraz podoficerów" - napisał Jermak. Ukraina odzyskała też ciało amerykańskiego ochotnika, weterana armii USA, Joshui Alana Jonesa, który walczył po stronie Ukrainy i zginął w walce z Rosjanami.

14:15
26.10.2022

W okupowanym Mariupolu mieszkańcy nadal mieszkają w namiotach

Rada miasta Mariupola, na swoim kanale w serwisie Telegram podaje, że w Mariupolu okupowanym przez Rosjan od wiosny tego roku, mieszkańcy, których domy zostały zniszczone w czasie oblężenia miasta, nadal mieszkają w namiotach, ponieważ nie zapewniono im mieszkań zastępczych. "Ludzie nadal gotują na ogniskach i śpią w piwnicach kina (Savona - red.)" - czytamy we wpisie rady miasta.

14:07
26.10.2022

Putin: Ukraina straciła suwerenność. Kontrolują ją USA

Podczas spotkania przedstawicieli agencji bezpieczeństwa i służb specjalnych państw Wspólnoty Niepodległych Państw prezydent Rosji, Władimir Putin stwierdził, że "Ukraina straciła suwerenność i jest bezpośrednio kontrolowana przez USA, które używają jej jako tarana przeciw Rosji, przeciwko Związkowi Białorusi i Rosji oraz przeciwko ODKB i WNP". Zdaniem Putina Ukraina stała się "instrumentem amerykańskiej polityki zagranicznej". Putin oskarżył też USA o prace nad bronią biologiczną na terytorium Ukrainy. 

14:01
26.10.2022

Rosyjska armia, pod okiem Putina, ćwiczyła przeprowadzenie "potężnego uderzenia atomowego"

Ćwiczenia były zaplanowane od pewnego czasu. USA zostały o nich poinformowane.

Czytaj więcej

Rosjanie ćwiczyli "potężne uderzenie atomowe". Putin obserwował
13:58
26.10.2022

Kazachstan nie chce transportować uranu przez Rosję

Kazachstan – największy na świecie producent uranu – szuka nowej drogi transportu surowca na światowe rynki. Szlak ma omijać Rosję – dotychczasowy główny kraj tranzytowy kazachskiego uranu. 

Czytaj więcej

Kazachski uran nie pojedzie przez Rosję
13:38
26.10.2022

Kreml: Zadania postawione wojskom odstraszania strategicznego w czasie ćwiczeń zostały zrealizowane

Strona Kremla podaje, że "zadania wyznaczone w czasie ćwiczeń wojsk odstraszania strategicznego zostały w pełni zrealizowane, wszystkie rakiety osiągnęły swoje cele (...)".

13:23
26.10.2022

Estonia kupuje syreny alarmowe od słowackiej firmy Telegrafia

Do lata przyszłego roku syreny alarmowe zostaną zainstalowane w 22 miastach kraju, pierwsze syreny mają być zainstalowane już pod koniec tego roku - podaje estoński nadawca ERR.

13:19
26.10.2022

Obwód mikołajowski zmniejszył zużycie energii elektrycznej ponad 2,5-krotnie

Informację taką przekazała gubernator obwodu, Witalij Kim. Kim poinformował, że było to możliwe ponieważ przedsiębiorstwa wstrzymały pracę, a wielu mieszkańców wyjechało z obwodu.

13:10
26.10.2022

Szojgu w rozmowie z ministrem obrony Chin mówi, że Ukraina może użyć "brudnej bomby"

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, w rozmowie z ministrem obrony Chin, Weiem Fenghe, mówił o "sytuacji na Ukrainie" i o "obawach związanych z możliwymi prowokacjami Ukrainy z użyciem 'brudnej bomby'" - podał resort obrony Rosji. Wcześniej tak samo brzmiący komunikat wydano po rozmowie Szojgu z ministrem obrony Indii.

13:06
26.10.2022

Dowódca grupy uderzeniowej lotniskowca USA: Jesteśmy gotowi

Dowódca grupy uderzeniowej lotniskowca znajdującego się obecnie na Morzu Śródziemnym, admirał Dennis Velez podkreślił, że przesłanie jego ludzi dla Rosjan brzmi: "jesteśmy gotowi na każdą misję".

Czytaj więcej

Załoga lotniskowca USA "gotowa na walkę z Rosją"
12:41
26.10.2022

Putin nie pogratulował Sunakowi objęcia urzędu premiera

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że Wielka Brytania jest na liście państw nieprzyjaznych wobec Rosji, w związku z czym Putin nie wysłał depeszy gratulacyjnej Rishiemu Sunakowi w związku z objęciem przez niego urzędu premiera.

12:36
26.10.2022

Szojgu w rozmowie z ministrem obrony Indii mówił o możliwości użycia "brudnej bomby" przez Ukrainę

"Generał Siergiej Szojgu przekazał swojemu indyjskiemu odpowiednikowi obawy na temat możliwych prowokacji w wykonaniu Ukrainy przy użyciu 'brudnej bomby'" - poinformował rosyjski resort obrony. Z informacji wynika, że Szojgu rozmawiał z Rajnathem Singhem na temat sytuacji na Ukrainie.

12:33
26.10.2022

Ruch ciężarówek na drogowej części Mostu Krymskiego nie zostanie wznowiony przed 1 grudnia

Informację taką przekazało Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej.

12:29
26.10.2022

Rosyjski opozycjonista: Putin gotów jest użyć broni atomowej i planuje to zrobić

Przecież on szczerze powiedział, że nie zależy mu na świecie, w którym nie będzie Rosji. Chodziło mu nie o Rosję, lecz o niego. Dlatego wciąż liczy, że Zachód się przestraszy i podda się. Nie szanuje zachodnich polityków. Myśli, że w ostatecznym rozrachunku stchórzą i się wycofają - mówi Leonid Gozman w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Rosyjski opozycjonista: Putin liczy, że Zachód się podda. Może użyć broni atomowej
12:13
26.10.2022

Mercedes-Benz sprzeda swoje rosyjskie aktywa lokalnemu inwestorowi

Nowy właściciel rosyjskich oddziałów Mercedes-Benz będzie firma Avtodom, która zamierza przyciągnąć nowych partnerów do wspólnych projektów" - taki komunikat pojawił się na kanale Telegram rosyjskiego ministerstwa przemysłu i handlu.

Czytaj więcej

Mercedes sprzeda rosyjskie aktywa lokalnemu inwestorowi
12:11
26.10.2022

Przeszukanie w domu Kseni Sobczak, dziennikarka i polityk twierdzi, że jest celem politycznego ataku

Sobczak jest aktywna politycznie i kreuje się na przedstawicielkę liberalnych sił w Rosji. W 2018 roku wystartowała przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi w wyborach prezydenckich, jako kandydatka niezależna. Zdobyła 1 238 031 głosów (1,68 proc. wszystkich oddanych w wyborach głosów).

Czytaj więcej

Rosja: Przeszukanie w domu rywalki Putina z wyborów w 2018 roku
11:57
26.10.2022

Walka o tron na Kremlu. Ukraińcy wymieniają nazwiska polityków, którzy chcą zastąpić Putina

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy rosyjskie elity polityczne potajemnie kontaktują się z władzami Ukrainy. "Nie czas na odpowiedź".

Czytaj więcej

Kto następcą Putina? Szef wywiadu wojskowego Ukrainy wskazuje nazwiska
11:43
26.10.2022

Ukraina utrzymuje kontakt z Rosjanami, którzy chcą końca wojny

Andrij Jusow, przedstawiciel biura prasowego Ministerstwa Obrony Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że Ukraina "utrzymuje kontakt ze wszystkimi ruchami i grupami z Rosji, które chcą zatrzymać rosyjską agresję przeciw Ukrainie". - Los Rosji jest teraz w rękach samych Rosjan i każdy kto dba o przyszłość Rosji, musi zrozumieć, że im szybciej odejdzie Putin, im szybciej odejdzie jego reżim, tym lepiej będzie dla kraju. Są osoby, które to rozumieją i robią wszystko, by to się stało. (...) jest wielu politycznych uchodźców z Rosji na Ukrainie i, oczywiście, jesteśmy w kontakcie z każdym, kto chce chronić prawo międzynarodowe i powstrzymać rosyjską agresję militarną - stwierdził Jusow.

11:38
26.10.2022

Turcja: Co piąty dom w tym roku sprzedany Rosjanom

W 2022 roku obywatele Rosji wykupili 20 proc. nieruchomości wystawionych w Turcji na sprzedaż, przy czym największym powodzeniem cieszyły się domy. Ich nowi właściciele starają się o tureckie obywatelstwo.

Czytaj więcej

Rosjanie kupili 10 tysięcy domów w Turcji, zmieniają obywatelstwo
11:18
26.10.2022

Spotkanie Zełenski - Putin w Watykanie? Papież gotowy do prowadzenia mediacji

Papież Franciszek miał zgłosić gotowość do zorganizowania w Watykanie rozmów między przywódcami Ukrainy i Rosji.

Czytaj więcej

Papież gotowy do zorganizowania spotkania Zełenski - Putin w Watykanie
11:04
26.10.2022

Rosjanie wywieźli z Chersonia pomnik Grigorija Potiomkina

O usunięciu pomnika Potiomkina z Chersonia poinformował na swoim profilu na Facebooku Serhij Chłan, członek rady obwodu chersońskiego. Potiomkin, faworyt carycy Katarzyny II, był projektodawcą przyłączenia Krymu do Rosji w 1783 roku. Wcześniej z Chersonia wywieziono pomniki admirała Fiodora Uszakowa i generała Aleksandra Suworowa.

11:00
26.10.2022

Rosyjski polityk nawołuje do "desatanizacji" Ukrainy.

Na Ukrainie mają działać setki sekt - przekonuje zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Aleksiej Pawłow.

Czytaj więcej

Rosjanie mówią o pilnej potrzebie "desatanizacji" Ukrainy
10:44
26.10.2022

Rosja: Naukowcy i nauczyciele z tytułami akademickimi mają być zwolnieni z obowiązku mobilizacji

Posłowie Dumy przedstawiając projekt w tej sprawie podkreślili, że bardzo szybko interweniowali w tej sprawie w Ministerstwie Obrony i komisjach wojskowych w obwodach, których decyzje ws. powołań dla naukowców i nauczycieli z tytułami akademickimi zostały anulowane, ale "prawna niepewność w tej kwestii się utrzymuje".

Czytaj więcej

Rosyjska Duma chce, by naukowcy i wykładowcy nie byli wysyłani na front
10:25
26.10.2022

Reznikow: Gdy Ukraina dostanie Abramsy, trafią do nas i Leopardy

- Jestem nastawiony naprawdę optymistycznie do tego, że czołgi Abrams mogą dotrzeć do nas w przyszłości i jestem pewien, że myśliwce takie jak F-16s, F-15s lub Gripen ze Szwecji też są możliwe - powiedział minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow w rozmowie z "Politico"

Czytaj więcej

Ukraiński minister obrony wierzy, że Kijów dostanie myśliwce F-16 i Abramsy
10:01
26.10.2022

W ciągu doby na Ukrainie w wyniku rosyjskich ataków zginęło 11 cywilów

14 cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału - informuje zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.

09:42
26.10.2022

Szkoleni przez Amerykanów komandosi są namawiani do wstąpienia do rosyjskiej armii

Przedstawiciele Grupy Wagnera mieli kontaktować się z afgańskimi komandosami. Wysokimi zarobkami mają ich przekonywać do wyjazdu na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja rekrutuje afgańskich komandosów do walki na Ukrainie. Byli szkoleni przez Amerykanów
09:40
26.10.2022

Akcja solidarności z Ukrainą przed ambasadą Ukrainy w Rumunii

"Przyjdź i zapal gwiazdę" - pod takim hasłem przed ambasadą Ukrainy w Rumunii mieszkańcy tego kraju zorganizowali akcję solidarności z Ukraińcami. O akcji informuje na swoim profilu na Facebooku ambasada Ukrainy.

09:33
26.10.2022

We wtorek Rosjanie ostrzeliwali miejscowości w rejonie linii frontu i granicy Rosji z Ukrainą w obwodzie charkowskim

Informacje o ostrzale przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału nie ucierpiał żaden cywil - wynika z wpisu Synehubowa. 

09:26
26.10.2022

Rosjanie-ochotnicy walczący na Ukrainie zostaną weteranami walk

Takie zmiany w przepisach pozytywnie rekomenduje rosyjski rząd.

Czytaj więcej

Rosja uważa, że na Ukrainie nie ma wojny, ale ochotnicy zostaną weteranami walk
09:10
26.10.2022

Czołowa propagandzistka Kremla nie wjedzie do Armenii

Margarita Simonian poinformowała, że została objęta zakazem wjazdu do kraju.

Czytaj więcej

Redaktor naczelna RT Margarita Simonian z zakazem wjazdu do Armenii
09:09
26.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 68,9 tys. żołnierzy, 2 628 czołgów, 5 351 pojazdów opancerzonych, 1 686 zestawów artyleryjskich, 379 wyrzutni rakiet, 192 zestawy przeciwlotnicze, 271 samolotów, 248 śmigłowców, 1 379 bezzałogowych statków powietrznych, 350 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 076 pojazdów (w tym cystern), 149 jednostek sprzętu specjalnego.

08:43
26.10.2022

Rosjanie kontynuują próbę zdobycia Bachmutu i Awdijiwki

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzały w Bachmucie zginął jeden cywil.

"Rosjanie będą odpowiadać za wszystkie zbrodnie na naszej ziemi" - napisał w serwisie Telegram.

08:15
26.10.2022

Kadyrow nie chce, by żołnierze narzekali na sprzęt. Oczekuje silniejszej reakcji Moskwy

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zwrócił się do zmobilizowanych żołnierzy, by nie publikowali w internecie nagrań, w których narzekają na wyposażenie armii. Uważa, że Rosjanie powinni odebrać nowoczesny sprzęt od Ukraińców.

Czytaj więcej

Kadyrow do zmobilizowanych: Nie płaczcie, że karabiny są stare i brakuje mundurów
07:52
26.10.2022

Putin chce nowoczesnego sprzętu dla rosyjskich żołnierzy

Prezydent Rosji mówił o wyposażeniu żołnierzy walczących na Ukrainie podczas pierwszego posiedzenia rządowej rady koordynacyjnej ds. potrzeb wojsk.

Czytaj więcej

Putin zwraca uwagę na wyposażenie żołnierzy. Chce nowoczesnego sprzętu
07:35
26.10.2022

Dwie ofiary śmiertelne ataku rakietowego na Dniepr

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że liczba ofiar ataku rakietowego na Dniepr wzrosła do dwóch. W wyniku ataku ranne zostały cztery osoby. Z wpisu Rezniczenki wynika, że osoby ranne w ataku są w stanie ciężkim. Wszystkie trafiły do szpitala. W nocy Rosjanie mieli też ostrzelać rejon nikopolski.

07:16
26.10.2022

Brytyjski resort obrony: Akty sabotażu przeciw kolei w Rosji

Antywojenna rosyjska grupa "Zatrzymać wagony" od czerwca dokonała co najmniej sześciu sabotaży przeciwko liniom kolejowym w Rosji. Do ostatniego takiego aktu sabotażu doszło 24 października w obwodzie biełgorodzkim, gdzie eksplozja ładunku wybuchowego uszkodziła tory w odległości ok. 15 km od granicy Rosji z Białorusią - podaje brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie opisującym sytuację na Ukrainie.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Seria ataków na rosyjską kolej. Efekt działań grupy antywojennej
07:09
26.10.2022

Polski polityk, cytowany przez agencję BiełTA, chwali białoruski model rolnictwa

Krzysztof Tołwiński to polski polityk i samorządowiec. W 2007 roku był wiceministrem skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2010-2011 zasiadał w Sejmie, do którego dostał się z list PiS (objął mandat zwolniony po tragicznej śmierci w Smoleńsku Krzysztofa Putry). Wcześniej - w latach 2001 i 2005 - startował do Sejmu z list PSL, a w 2019 - z list Konfederacji (był liderem jej siedleckiej listy).

Czytaj więcej

Białoruska agencja cytuje polskiego polityka. "Przewaga Białorusi widoczna"
06:46
26.10.2022

Ukraińska armia w ciągu doby odparła natarcia Rosjan w rejonie dziewięciu miejscowości

Z raportu Sztabu Generalnego armii Ukrainy wynika, że Ukraińcy odparli rosyjskie ataki m.in. w rejonie Bachmutu, Sołedaru, Krasnohoriwki i Nowomychaiływki.

06:40
26.10.2022

13 proc. Rosjan uważa, że kraj nie potrzebuje żadnych zmian

Odsetek Rosjan, którzy są zdania, że kraj nie potrzebuje żadnych zmian, wzrósł od 2019 roku o pięć punktów procentowych - wynika z badania Centrum Lewady.

Czytaj więcej

Sondaż: Spada liczba Rosjan chcących zmian w kraju
06:21
26.10.2022

Rosja: Wykształceni, w większości młodzi ludzie związani z branżą IT, pracują dla armii

Niektórzy z nich wcześniej nawet tworzyli gry komputerowe. Są w tym gronie zarówno kobiety, jak i mężczyźni i dzisiaj od nich zależy, gdzie następnym razem spadnie rosyjska rakieta manewrująca - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Niewidzialni mordercy z ulicy Znamienka. Informatycy wysyłają rakiety na Ukrainę
06:20
26.10.2022

Rosjanie wywożą ludność cywilną z prawego brzegu Dniepru

Najwięcej z nich pochodzi z miejscowości wokół Chersonia, bezpośrednio zagrożonych walkami, najmniej z samego miasta. Jednak status tej „ewakuacji” nie jest jasny: czy nadal pozostaje ona dobrowolna, czy może już jest przymusowa. Kolaboranci twierdzą, że jest dobrowolna, wojsko wyciągające mieszkańców z domów działa tak, jakby była przymusowa - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Chersoń: Rosjanie ewakuują ludzi i wywożą co się da
06:01
26.10.2022

ISW: Rosyjski prezydent Władimir Putin nadal musi starać się obłaskawić prowojenny obóz

"Stwierdzenia (Ramzana) Kadyrowa są pośrednią krytyką rosyjskiej kampanii ataków rakietowych przeciwko ukraińskiej infrastrukturze energetycznej i są zgodne z krytyką blogerów wojskowych, która pojawiła się w ostatnich dniach, po rozpoczęciu kampanii (ataków rakietowych) 10 października" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Think tank: Ataki rakietowe na Ukrainę to za mało dla rosyjskich nacjonalistów
05:41
26.10.2022

W Norwegii aresztowano pracownika uniwersytetu, który podawał się za Brazylijczyka, ale jest Rosjaninem

Przedstawiciele władz Norwegii twierdzą, że zatrzymany mężczyzna był tzw. nielegałem - pracownikiem rosyjskiego wywiadu, który przed przyjazdem do Norwegii otrzymał fałszywą tożsamość i życiorys (tzw. legendę).

Czytaj więcej

Norwegia: Rosjanin udawał Brazylijczyka. Jest szpiegiem?
05:18
26.10.2022

Od przyszłego roku akademickiego rosyjskie uniwersytety mają wykładać "rosyjską ideologię"

Jeden z rozmówców portalu Meduza opisuje, że istotą nowego przedmiotu będzie przekonanie, iż "Zachód gnije i stale psuje Rosję, ale jego czas minął, a Rosja ma wielką przyszłość, bogatą historię i kulturę i musi wykorzystać moment kryzysu uzyskując z niego wszystko co można".

Czytaj więcej

Nowy przedmiot na uczelniach w Rosji. Jak "naukowy komunizm"
04:58
26.10.2022

Od 22 lipca z Ukrainy, drogą morską, wywieziono blisko 9 mln ton żywności

25 października sześć statków, które miały na pokładzie łącznie 224 850 ton zboża i innych produktów rolnych, wypłynęło z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym na mocy tzw. porozumienia zbożowego - poinformowało Wspólne Centrum Koordynacyjne, organ nadzorujący realizację porozumienia zawartego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą. Łącznie, od 22 lipca, gdy zawarto porozumienie, z ukraińskich portów wypłynęło 390 statków na pokładzie których znajdowało się 8 899 048 ton żywności.

04:55
26.10.2022

Arestowycz: Rosjanie wzmacniają zgrupowanie w Chersoniu. Nikt nie chce się wycofać

- Najcięższe bitwy będą się toczyć o Chersoń - stwierdził doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego. Ołeksij Arestowycz nie mówił jednak kiedy może rozpocząć się bitwa o kontrolę nad miastem.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego zapowiada "najcięższe bitwy" o Chersoń
04:38
26.10.2022

Biden rozmawiał z Meloni o dalszej pomocy dla Ukrainy

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie we wtorek z premier Włoch, Giorgią Meloni, z którą omawiał dalsze zaangażowanie w dostarczanie pomocy Ukrainie.

04:25
26.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zestrzeliliśmy dwa drony-kamikadze

Dwa drony-kamikadze, które nadleciały od strony okupowanego Krymu, zostały w nocy zestrzelone nad obwodem chersońskim - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". W ciągu minionej doby, na froncie południowym, ukraińskie wojska rakietowe i artyleria wykonały 217 misji ogniowych - w ich wyniku Rosjanie stracili 26 żołnierzy, cztery moździerze, zestaw przeciwlotniczy Tor, sześć pojazdów opancerzonych. Ukraińcy zniszczyli też rosyjski skład amunicji.

04:23
26.10.2022

NATO będzie szkolić ukraińskich ratowników medycznych

Funkcjonujący w ramach NATO Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof oraz Rumunia podpisały porozumienie ws. szkolenia ratowników medycznych dla ukraińskich służb ratunkowych. O umowie informuje ukraiński MSW. Szkolenie ma "zwiększyć wydolność ukraińskiego systemu ochrony zdrowia w warunkach wielkoskalowej inwazji zbrojnej Rosji" - czytamy w komunikacie. Szkolenie będzie realizowane w Rumunii przy współpracy Departamentu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tamtejszego MSW.

04:18
26.10.2022

Zełenski: Im szybciej osiągniemy pokój po zwycięstwie Ukrainy, tym mniej zła wyrządzi Rosja

- Im szybciej osiągniemy na naszej ziemi pokój, dzięki zwycięstwu Ukrainy, tym mniej zła wyrządzi Rosja w innych regionach, w tym na Bliskim Wschodzie, w związku ze współpracą z Iranem. Wierzę, że pewnego dnia izraelscy politycy to zrozumieją, tak jak izraelskie społeczeństwo już to zrobiło - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:17
26.10.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 244