04:35
09.05.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 75
01:23
09.05.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:20
09.05.2022

Matematyk-ochotnik nie mógł odebrać nagrody, bo walczy na froncie

Viktor Traski otrzymał nagrodę Węgierskiej Akademii Nauk. Ponieważ walczy na wojnie na Ukrainie, nie mógł odebrać wyróżnienia osobiście.

Czytaj więcej

Węgierski matematyk nie mógł odebrać nagrody, bo walczy na Ukrainie
00:57
09.05.2022

Guterres: Już blisko 600 cywilów ewakuowanych z Mariupola

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wyraził zadowolenie z faktu, że grupa ponad 170 osób ewakuowanych z terenów kombinatu Azowstal i innych rejonów Mariupola dotarła bezpiecznie do Zaporoża w ramach akcji koordynowanej przez ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. "Ta ostatnia operacja bezpiecznego przejścia zwiększa liczbę ludności cywilnej, która została bezpiecznie ewakuowana z huty Azowstal i innych obszarów Mariupola, do ponad 600. Wzywam strony konfliktu, aby dołożyły wszelkich starań w celu zapewnienia bezpiecznego przejścia dla wszystkich, którzy chcą wyjechać w dowolnym wybranym przez siebie kierunku" - dodał.

00:32
09.05.2022

Obwód charkowski: Dwie ofiary ostrzału

W wyniku wrogiego ostrzału we wsi Kałynowe w rejonie bogoduchowskim obwodu charkowskiego zginęło dwóch ludzi - podały służby prasowe charkowskiej prokuratury obwodowej. Według tego źródła, dziesięć budynków zostało uszkodzonych, a kilkanaście - zniszczonych.

00:17
09.05.2022

Ukraina o stratach Rosji

W niedzielę ukraińskie siły przeciwlotnicze zestrzeliły trzy rosyjskie pociski manewrujące oraz 5 bezzałogowców: 4 drony typu Orłan-10, jeden typu Forpost - podało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

23:47
09.05.2022

Wielka Brytania ogłasza nowe sankcje wymierzone w Rosję

W celu "dalszego osłabienia machiny wojennej Putina" Wielka Brytania ogłosiła nowe sankcje wymierzone w warty 1,7 mld funtów handel z Rosją. Wielka Brytania o 35 pkt. proc. podnosi cła na takie towary jak platyna i pallad, których Rosja jest wiodącym producentem. - Nielegalna inwazja Putina na Ukrainę powoduje cierpienie na ogromną skalę, jego barbarzyńska wojna musi zostać zatrzymana - powiedział brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak.

23:15
08.05.2022

Bono w Kijowie i Buczy

Bono i The Edge z U2 zagrali na stacji metra w Kijowie. "Prezydent Zełenski zaprosił nas, byśmy wystąpili w Kijowie w geście solidarności z narodem ukraińskim - i tak zrobiliśmy" - poinformował zespół U2 w mediach społecznościowych. Jak podała miejscowa rada miejska, w niedzielę Bono złożył też wizytę w w położonym w obwodzie kijowskim mieście Bucza. "Podczas rozmowy z proboszczem muzyk dowiedział się o okrucieństwach Rosjan, skutkach rosyjskiej inwazji, zabitych cywilach" - dodano.

22:58
08.05.2022

Zełenski: W szkole w obwodzie ługańskim zginęło 60 osób

- Wczoraj we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim rosyjska bomba zabiła 60 osób - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski: Rosjanie zrzucili bombę na szkołę, zginęło 60 osób
22:40
08.05.2022

Minister: Rosyjski pocisk uderzył w żydowski cmentarz

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko oświadczył w mediach społecznościowych, że rosyjski pocisk rakietowy spadł na cmentarz żydowski w mieście Głuchów w obwodzie sumskim.

22:13
08.05.2022

Zełenski: Odblokowanie Mariupola środkami wojskowymi - niemożliwe

Pytany o sytuację ostatnich ukraińskich obrońców Mariupola, przebywających na terenie kombinatu Azowstal, prezydent Ukrainy powiedział na konferencji prasowej, że "nie da się odblokować miasta Mariupol środkami wojskowymi". - Dziś to niemożliwe - dodał. Wołodomyr Zełenski zaznaczył, że Ukraina nie dysponuje ciężką bronią, która byłaby niezbędna do takiej operacji. - To nie opinie, to wnioski kierownictwa naszej armii - stwierdził.

21:51
08.05.2022

Kilkaset osób modliło się na Kasprowym Wierchu o pokój

Dziś w Tatrach odbyło się 14. Spotkanie Miłośników Kasprowego Wierchu. Odprawiona została msza św. w intencji pokoju na Ukrainie, wśród uczestników był były prezydent Bronisław Komorowski.

Czytaj więcej

Modlitwa o pokój na Ukrainie na Kasprowym Wierchu
21:35
08.05.2022

Ponad 170 cywilów z Mariupola dotarło do Zaporoża

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że ponad 170 osób ewakuowanych z kombinatu Azowstal i miasta Mariupol dotarło bezpiecznie do Zaporoża. Organizacja zaznaczyła, że to trzecia "operacja bezpiecznego przejścia" koordynowana z ONZ.

21:10
08.05.2022

Johnson: Ukraina potrzebuje broni

Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson ocenił podczas spotkania przywódców państw G7, że Ukraina potrzebuje sprzętu wojskowego nie tylko do utrzymania pozycji, ale też do odzyskania terenów, zajętych przez wojska rosyjskie - podały służby prasowe Downing Street.

20:50
08.05.2022

Trudeau: Putin odpowiedzialny za ohydne zbrodnie wojenne

Na konferencji prasowej w Kijowie premier Kanady Justin Trudeau oficjalnie ogłosił ponowne otwarcie ambasady swego kraju w stolicy Ukrainy. Zapowiedział wsparcie wojskowe dla Ukrainy, w tym przekazanie broni strzeleckiej i amunicji oraz finansowanie operacji rozminowania. Trudeau zadeklarował, że Kanada na rok zniesie cła na towary importowane z Ukrainy. - To oczywiste, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za ohydne zbrodnie wojenne - mówił na konferencji szef kanadyjskiego rządu.

20:26
08.05.2022

Ataki rakietowe w obwodzie odeskim

Siły rosyjskie przeprowadziły serię ataków rakietowych w obwodzie odeskim - podał szef lokalnej administracji Maksym Marczenko. Według tego źródła, zestrzelono cztery pociski manewrujące. "Niestety, doszło do uderzenia w dom, w wyniku czego ranna została jedna mieszkanka" - czytamy we wpisie.

19:50
08.05.2022

Ograniczenia wizowe USA dla 2600 Rosjan i Białorusinów

Departament Stanu USA ogłosił ograniczenia wizowe dla ponad 2,6 tys. rosyjskich i białoruskich wojskowych, którzy "prawdopodobnie byli zaangażowani w działania zagrażające lub naruszające suwerenność, integralność terytorialną lub polityczną niezależność Ukrainy".

19:39
08.05.2022

Liderzy państw G7: Putin nie może wygrać wojny z Ukrainą

Przywódcy G7 zapowiedzieli zmniejszanie uzależnienia swych państw od surowców energetycznych z Rosji, podjęcie kroków na rzecz odcięcia Rosji od kluczowych usług oraz dalsze działania wymierzone w rosyjskie banki.

Czytaj więcej

G7: Działania reżimu Putina na Ukrainie przynoszą Rosji hańbę
19:18
08.05.2022

Rosja donosi o uderzeniu w sprzęt wojskowy dostarczany Ukrainie

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że za pomocą precyzyjnych pocisków siły rosyjskie zniszczyły broń i sprzęt wojskowy, dostarczany siłom ukraińskim przez Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie. Do ataku miało dojść na stacji kolejowej w pobliżu miasta Sołedar. Resort podał także, że wojska rosyjskie zniszczyły sześć składów broni rakietowej i artyleryjskiej w obwodach ługańskim, donieckim i charkowskim.

18:52
08.05.2022

Wozy strażackie dotarły na Ukrainę z Włoch

Na teren obwodu zakarpackiego dotarł transport 45 wozów strażackich z Włoch. Pojazdy mają trafić do jednostek w całym kraju - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

18:19
08.05.2022

Nowe sankcje USA na Rosję

Prezydent USA Joe Biden i przywódcy państw G7 rozmawiali dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Biały Dom wydał komunikat, w którym ogłosił nowe sankcje na Rosję, które obejmą m.in. trzy rosyjskie stacje telewizyjne, w tym kanał Rossija 1. Amerykanie nie będą mogli świadczyć usług księgowych i doradczych na rzecz Rosjan. Sankcjami zostanie też objętych 8 dyrektorów Sbierbanku i 27 z Gazprombanku.

18:11
08.05.2022

Podolak: Rosja potrzebuje masowej psychoterapii

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Zełenskiego, uważa, że ​​Rosja i jej elita polityczna doświadczają zjawiska "zbiorowego urojenia" w związku z rozpowszechnianiem mitów propagandowych, dlatego Ukraina powinna przeprowadzić dla Rosjan sesję "psychoterapii masowej".

"W psychiatrii wiele rzeczy można wyjaśnić halucynacjami lub obsesjami. Człowiek dobrowolnie pogrąża się w tych stanach i toczy tam niewyobrażalne bitwy. I choć psychiatria zajmuje się tylko indywidualnymi chorobami, Rosja i jej elita polityczna wyraźnie pokazują zjawisko niejako natłoku zbiorowej obsesji na punkcie propagandowych mitów" - stwierdził na Telegramie Podolak, nawiązując do kilku niedawnych wypowiedzi rosyjskich oficjeli, w tym szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina.

Podolak ocenił, że Ukraina ma teraz ważną "misję psychiatryczną" - przeprowadzenie "przymusowej sesji masowej psychoterapii dla Rosjan". "Coś w rodzaju tego, co w starożytności nazywano egzorcyzmem, wyrzucaniem diabła" – dodał Podolak.

17:42
08.05.2022

Premier Chorwacji odwiedził Buczę i Irpień

Szef chorwackiego rządu Andrej Plenković odwiedził w niedzielę miasta Bucza i Irpień, podczas niezapowiedzianej wizyty na Ukrainie.

"Po spotkaniu z władzami państwa odwiedziliśmy Irpień i Buczę pod Kijowem" – napisał Plenković na Twitterze, wyrażając współczucie rodzinom ofiar rosyjskiej agresji i wszystkim tym, którzy musieli opuścić swoje domy.

Plenković przeprowadził też rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem.

17:32
08.05.2022

Kułeba po rozmowie z Blinkenem: Nadchodzą nowe, ostre sankcje USA wobec Rosji

Minister spraw zagranicznych Ukrainy po rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem napisał na Twitterze, że "nadchodzą nowe, ostre sankcje USA wobec Rosji".

"W Dniu Pamięci i Pojednania, Dniu Zwycięstwa w Europie, koordynowaliśmy kroki z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, aby przybliżyć Ukrainę do zwycięstwa" - poinformował Dmytro Kułeba. Dodał, że w trakcie rozmowy rozmowy omówiono także możliwości odblokowania eksportu żywności z Ukrainy.

17:22
08.05.2022

Azow: W masowych mogiłach w pobliżu Mariupola może znajdować się ponad 10 tys. ofiar

- Na obrzeżach Mariupola, według zdjęć satelitarnych i według miejscowych świadków, są ogromne, kilkusetmetrowe masowe groby. W sumie może się tam znajdować ponad 10 tysięcy ofiar - powiedział na konferencji prasowej Ilia Samojlenko, przedstawiciel pułku Azow. Według niego, w grobach znajdują się nie zabici żołnierze, a wyłącznie cywilne ofiary.

Ludmyła Denisowa, ukraińska RPO, jest zdania, że ​​liczba ofiar wśród cywilów w Mariupolu może znacznie przekroczyć 20 tys.

17:10
08.05.2022

Do Odessy przybyła delegacja Bundestagu

Szef odeskiej obwodowej administracji Maksym Marczenko spotkał się z wiceprzewodniczącą niemieckiego Bundestagu Catherine Goering-Eckardt. Niemiecka polityk tłumaczyła, że chciała „zobaczyć wszystko na własne oczy”. - Popieram Ukrainę i uważam ją za część europejskiej rodziny – zapewniła.

16:59
08.05.2022

Premier Kanady z wizytą na Ukrainie

Justin Trudeau odwiedził Irpień pod Kijowem, ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej

Niezapowiedziana wizyta Trudeau na Ukrainie. Premier Kanady odwiedził Irpień
16:42
08.05.2022

Amerykańscy dyplomaci w Kijowie

Grupa amerykańskich dyplomatów wróciła na teren ambasady USA w Kijowie.

16:07
08.05.2022

Grupa amerykańskich dyplomatów wraca do Kijowa

Decyzją administracji prezydenta Joe Bidena grupa amerykańskich dyplomatów wraca do ambasady USA w Kijowie - podaje CBS News. Powołując się na źródła w Departamencie Stanu stacja informuje, że strona amerykańska ma nadzieję, iż ambasada wznowi działalność w nadchodzących tygodniach. Powrót dyplomatów ma zbiec się z obchodzonym w Rosji 9 maja Dniem Zwycięstwa. Amerykańscy dyplomaci opuścili Kijów 12 lutego. Początkowo przenieśli się do Lwowa, a potem do Polski.

15:54
08.05.2022

Szefowa brytyjskiego MSZ: Putin zotanie pociągnięty do odpowiedzialności

"Jestem przerażona ostatnim atakiem Rosji na szkołę w Ługańsku, w wyniku którego zginęli niewinni ludzie chroniący się przed rosyjskim bombardowaniem" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss. Zaznaczyła, że celowe atakowanie ludności i infrastruktury cywilnej jest jednoznaczne ze zbronią wojenną. "Zapewnimy, że reżim Putina zostanie pociągnięty do odpowiedzialności" - zadeklarowała.

15:40
08.05.2022

Pierwsza dama USA z wizytą na Ukrainie

Jill Biden spotkała się z Ołeną Zełenską w mieście Użhorod. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

Czytaj więcej

Pierwsza dama USA z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainie. Spotkała się z Zełenską
15:17
08.05.2022

Samopomoc gazowa i racjonowanie zużycia energii

Jako element radzenia sobie bez rosyjskich surowców energetycznych władze UE mogą wprowadzić wzajemną pomoc oraz racjonowanie zużycia energii. Kraje członkowskie Unii posiadające alternatywnych dostawców, podzielą się paliwem z potrzebującymi.

Czytaj więcej

Bruksela ma plan gazowej samopomocy
14:53
08.05.2022

Potężny pożar w Permie

Według doniesień płonący budynek to  Technikum Lotnicze

14:46
08.05.2022

Maersk i Shell chcą się pozbyć rosyjskich spółek

Duński Maersk wystawił na sprzedaż udział 30,75 proc. w Global Ports Investments. Brytyjski Shell też rozmawia o sprzedaży sieci stacji paliw i fabryki olejów i smarów w Torżoku w Rosji.

Czytaj więcej

Maersk i Shell chcą pozbyć się aktywów w Rosji
14:22
08.05.2022

Obrońcy Azowstalu: poddanie się nie jest opcją, ponieważ Rosja nie jest zainteresowana naszym życiem

- Poddanie się dla nas jest niedopuszczalne. Nie możemy dać wrogowi tak dużego prezentu – powiedział podczas konferencji porucznik Ilia Samojlenko. - Być schwytanym dla mnie oznacza być martwym.

- Walczymy z agresorem, wrogiem, który terroryzuje Ukrainę, z ich barbarzyństwem – dodaje.

Czytaj więcej

Obrońcy Azowstalu: nie poddamy się
14:15
08.05.2022

Niespodziewany koncert Bono i U2 w Kijowie

Gwiazdy światowego rocka wystąpiły na stacji kijowskiego metra Chreszczatyk. Towarzyszył im ukraiński zespół Antytila

13:38
08.05.2022

Obrońcy Azowstalu nie mogą potwierdzić, że wszyscy cywile zostali ewakuowani

Podczas internetowej konferencji prasowej kapitan Światosław Kalina Palamar, zastępca dowódcy pułku Azowa w Mariupolu, powiedział, że rosyjskie siły nadal ostrzeliwują ten obszar i próbują szturmować fabrykę.

Powiedział też, że nie może potwierdzić, czy wszyscy cywile zostali bezpiecznie ewakuowani.

13:19
08.05.2022

Rozładunek samolotu transportowego Antonov An-124-100

Na pokładzie amerykańskie haubice M777 i australijskie pojazdy opancerzone Bushmaster.

13:01
08.05.2022

Ukraińskie wojska wycofały się z miasta Popasna

Potwierdził w niedzielę gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai, potwierdzając wcześniejsze doniesienia, że zostały ono zajęte.

12:29
08.05.2022

Premier Chorwacji z wizytą w Ukrainie

Chorwacki rząd stwierdził w oświadczeniu, że wizyta Andreja Plenkovica była „wyrazem solidarności i wsparcia” z ukraińskim rządem i narodem.

- Chorwacja wie, jak to jest być pod agresją wojskową i nadal oferuje Ukrainie pomoc polityczną, dyplomatyczną, finansową, humanitarną, techniczną i wszelką możliwą – zauważyli Chorwaci.

12:26
08.05.2022

Ukraina: Inwazja Rosji to wojna z dziećmi

Ukraiński rząd oskarżył Moskwę o atakowanie placówek oświatowych, w tym szkół i uczelni. Doradca prezydenta Daria Herasymczuk określiła inwazję jako „wojnę z dziećmi”. Herasymczuk dodała, że dzieci najbardziej cierpią w Donbasie.

AFP

12:13
08.05.2022

Władze Ukrainy: Rosja nadal bombarduje północno-wschodnią część kraju

Rosja kontynuowała bombardowanie miast i wsi na północnym wschodzie kraju, próbując zdobyć terytorium wzdłuż linii frontu. Pawło Kowalczuk, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że Rosja ostrzeliwała mniejsze miejscowości w pobliżu Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

11:48
08.05.2022

Przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Bärbel Bas przybyła do Kijowa

Plany wizyty obejmują uhonorowanie ofiar II wojny światowej i rozmowy z władzami ukraińskimi na temat dalszego wspierania Ukrainy.

11:38
08.05.2022

Andrzej Łomanowski: Święto Zwycięstwa, czyli 9 maja wymaga właśnie zwycięstwa, tymczasem wojna na Ukrainie jest  wielką klęską Putina

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Rosja w pułapce
11:37
08.05.2022

Deszcz na paradzie w Moskwie?

Niespotykanie zła pogoda jest prognozowana dla Moskwy w poniedziałek rano, kiedy to Putin ma przemawiać na Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym. Prognozy mówią, że temperatura w stolicy Rosji wyniesie zaledwie 10 stopni, po nocy ulewnych deszczy i przelotnych opadach w poniedziałkowe południe.

11:00
08.05.2022

Przemówienie prezydenta Zełenskiego w rocznicę zakończenia II Wojny Światowej

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski w rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. "Polacy nie zapomnieli, na czyjej ziemi naziści rozpoczęli swój marsz"
10:30
08.05.2022

Sovcomflot zamierza wyprzedać jedną trzecią floty

UE planuje zakazać filmom ubezpieczeniowym wystawiania polis na transport rosyjskiej ropy. Z powodu zachodnich sankcji rosyjski armator Sovcomflot ma trudności ze spłatą zobowiązań i planuje wyprzedać do jednej trzeciej statków

Czytaj więcej

Bez ubezpieczeń i finansowania: rosyjski armator będzie wyprzedawał flotę
10:02
08.05.2022

Prokuratura Generalna Ukrainy: w wojnie z Rosją zginęło 225 dzieci, a 413 zostało rannych

Prokuratura Generalna zaznacza, że liczby te mogą być wyższe, ponieważ nie obejmują ofiar dzieci na obszarach, na których toczą się działania wojenne i na obszarach okupowanych.

09:58
08.05.2022

Pierwsza dama USA Jill Biden przyleciała do Koszyc

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden przyleciała do Koszyc po spędzeniu soboty w stolicy kraju, Bratysławie.

Biden jest na trzecim etapie czterodniowej podróży do Rumunii i Słowacji, która ma pokazać wsparcie USA dla uchodźców.

Jill Biden spędzi niedzielne spotkanie z uchodźcami z Ukrainy.

09:39
08.05.2022

 Zamiast kosmosu broń na wojnę w Ukrainie

Roskosmos wyprodukuje systemy rakietowe na potrzeby wojska.

Czytaj więcej

Roskosmos będzie produkował rakiety… bojowe i inną broń
09:34
08.05.2022

Brytyjski wywiad: złe planowanie nadal osłabia rosyjskie natarcia

"Trudności w dowodzeniu i kontroli, a także słaba wydajność Rosjan na linii frontu, przyciągnęły na pole bitwy starszych dowódców, którzy prawdopodobnie przejmą osobiste kierowanie operacjami. Dowódcy rosyjscy rzadko delegują władzę operacyjną swoim podwładnym, którzy z kolei nie zdobywają istotnego doświadczenia przywódczego. Nie jest jednak jasne, czy obecność tych dowódców na polu bitwy doprowadziła do udoskonalenia lub zmiany koncepcji operacyjnej. Wadliwe założenia planowania i niepowodzenia w utrzymaniu równowagi nadal osłabiają rosyjski postęp." - pisze wywiad brytyjski w codziennym komunikacie.

09:26
08.05.2022

Sześć rosyjskich pocisków manewrujących uderzyło w Odessę

W sobotę sześć rosyjskich pocisków manewrujących wystrzelonych z samolotu uderzyło w Odessę, gdzie obowiązuje godzina policyjna do wtorku rano.

Rada miejska Odessy poinformowała, że cztery pociski uderzyły w firmę meblową, a fale uderzeniowe i gruz poważnie uszkodziły wieżowce mieszkalne. Pozostałe dwa pociski uderzyły w lotnisko w Odessie, gdzie pas startowy został już zniszczony podczas poprzedniego rosyjskiego ataku.

09:22
08.05.2022

Gazprom kontynuuje eksport gazu do Europy przez Ukrainę

Producent gazu Gazprom poinformował, że dostarcza gaz ziemny do Europy przez Ukrainę zgodnie z żądaniami europejskich konsumentów.

92,1 mln metrów sześciennych przesłano na 8 maja, a 92,4 mln m3 w dniu 7 maja.

08:30
08.05.2022

Od 24.02 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainą 3,237 mln os.

W sobotę 7 maja - 26,3 tys. osób

08:01
08.05.2022

Niemcy pomogą w przywróceniu zaopatrzenia w wodę i odbudowie domów na Ukrainie

Niemcy ogłosiły pakiet pomocowy w wysokości 63 mln euro  na odbudowę Ukrainy.

– Zwiększyliśmy program natychmiastowej pomocy dla Ukrainy ze 122 mln do 185 mln euro – powiedziała niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze. - Zostaną one wykorzystane do przywrócenia zaopatrzenia w wodę pitną i odbudowy zniszczonych mieszkań, szkół i przedszkoli.

- Tam, gdzie bomby przestały spadać, Niemcy pomogą miliardami na odbudowę - dodała.

07:40
08.05.2022

Dwie osoby zabite podczas bombardowania szkoły w Ługańsku

Według służb ratowniczych Ukrainy, z gruzów budynku szkolnego w miejscowości Biłohoriwka w obwodzie ługańskim wyciągnięto ciała dwóch osób.

Władze podały, że około 90 osób ukrywało się w szkole, kiedy w sobotę Rosjanie zrzucili bombę.

07:23
08.05.2022

Siły ukraińskie przeprowadzają kontrofensywę w Charkowie

Charków, w północno-wschodniej Ukrainie, jest drugim co do wielkości miastem w kraju i pozostaje głównym celem rosyjskich ostrzałów.

07:06
08.05.2022

W nocy alarmy przeciwlotnicze zawyły w niemal całej Ukrainie

06:57
08.05.2022

Ukraina informuje o zniszczeniu dwóch rosyjskich okrętów patrolowych

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe poinformowało o zniszczeniu dwóch rosyjskich okrętów patrolowych klasy Raptor i znacznego uszkodzenia kolejnej w rejonie okupowanej przez Rosjan Wyspy Wężów. Ataku miały dokonać drony Bayraktar

06:53
08.05.2022

Ukraina oskarżyła Rosję o zrzucenie bomby na szkołę

Serhij Haidai, szef administracji wojskowej obwodu Ługańskiego, powiedział, że rosyjski samolot zrzucił bombę na szkołę we wsi Biłohorówka, oddalonej o około 7 mil od linii frontu.

Do tej pory z gruzów uratowano 30 osób.

Czytaj więcej

Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na szkołę, w której ukrywało się około 90 osób
06:50
08.05.2022

Kobiety, dzieci i osoby starsze ewakuowane z Azowstalu

Ukraiński rząd powiedział, że „wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze” zostały uratowane z huty Azowstal w Mariupolu, a prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że teraz przygotowują się do ewakuacji rannych, lekarzy i wojska z kompleksu.

Czytaj więcej

Dzieci, kobiety i osoby starsze ewakuowane z terenu Azowstalu
06:40
08.05.2022

Więcej brytyjskiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Dalsze 1,3 miliarda funtów wsparcia wojskowego zostanie przekazane przez Wielką Brytanię siłom ukraińskim w walce z inwazją Rosji.

Czytaj więcej

Wielka Brytania obiecuje dodatkowe 1,3 mld funtów wsparcia wojskowego dla Ukrainy