Dyrektor generalny Roskosmosu Rogozin zapowiedział przeprowadzenie przez państwową korporację „przygotowania mobilizacyjnego” do przyspieszenia produkcji wyrobów wojskowych. Stwierdził, że konieczne jest odejście od biurokratycznych procedur związanych z produkcją, właściwych dla życia w warunkach pokoju.

„Roskosmos rozpoczął szkolenie mobilizacyjne w celu rozszerzenia produkcji sprzętu łączności, urządzeń kosmicznych i rakietowych systemów bojowych” – stwierdził Rogozin na antenie kanału Rossiya 24.

Czytaj więcej

Rosja sama w kosmosie, jak za zimnej wojny

Aby zapewnić „przyspieszoną produkcję wyrobów wojskowych”, konieczne jest przyjęcie zasad „gospodarki mobilizacyjnej” i „zaufanie szefom przedsiębiorstw, którzy muszą podejmować decyzje i być za nie odpowiedzialni ”.

Pod koniec kwietnia Rogozin poinformował o planach koncernu wyprodukowania 46 strategicznych systemów rakiet Sarmat. Dodał, że Roskosmos już produkuje systemy rakietowe na wyposażenie dywizji Uzhur w Kraju Krasnojarskim.

Tym samym inwestycje w nowe statki kosmiczne, rakiety nośne czy też ogłoszona w tym tygodniu z pompą budowa własnej - rosyjskiej stacji kosmicznej, zostają odłożone na czas bliżej nieokreślony.