Spotkanie zorganizowano pod hasłem "O pokój, bliżej nieba". Wydarzenie rozpoczęło się od części artystycznej - występu zespołu Trebunie Tutki, Wiktorii Daniec, Marii Czerkas czy Anastazji Wojtjuk. Do uczestników zwrócili się m.in. konsulowie generalni Ukrainy i Turcji, a za pośrednictwem nagrania - zajmująca się działalnością społeczną aktorka Anna Dymna.

nice1 agency, Damian Kołodziejczyk

Następnie na wysokości blisko 2 tys. m n.p.m. odprawiona została msza święta. Celebracja odbyła się w dwóch obrządkach - łacińskim i grekokatolickim. Uroczystą mszę odprawili ks. Andrzej Augustyński i ks. Petro Tsiviuk.

- Spotykamy się na Kasprowym Wierchu regularnie od 2007 roku, by być bliżej nieba i bliżej siebie. Tym razem jednak nasza uroczystość jest wyjątkowa, bo odbywa się w obliczu okrutnej napaści Rosji na Ukrainę. Trudno modlić się o pokój i wyzbyć się nienawiści do agresora, kiedy słyszymy o morderstwach i aktach ludobójstwa. Łączy nas jednak marzenie o pokoju. W Ukrainie, w Polsce i na świecie - powiedział przed rozpoczęciem mszy inicjator spotkań Przyjaciół na Kasprowym Wierchu, Rafał Sonik.

Czytaj więcej

G7: Działania reżimu Putina na Ukrainie przynoszą Rosji hańbę

List do uczestników wydarzenia skierowali prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. "Dają Państwo dowód solidarnej, braterskiej więzi - która, tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj, w obliczu zbrojnej rosyjskiej agresji na Ukrainie – łączy wolne narody naszego regionu, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców" - podkreśliła para prezydencka. Oceniła, że spotkanie na Kasprowym Wierchu jest "znakiem wiary w moc dobra, prawdy, wolności i międzyludzkiej solidarności".

nice1 agency, Damian Kołodziejczyk

W tym roku gośćmi wydarzenia byli uchodźcy z Ukrainy. Na Kasprowy Wierch przybyli także Bronisław i Anna Komorowscy. Były prezydent odczytał pierwsze czytanie niedzielnej liturgii. - Dziękujmy Bogu, że możemy być tu razem. Razem modlić się, patrzeć z obawą na nadchodzące chmury, dzielić się serdecznością i braterstwem. W górach łatwiej jest myśleć o rzeczach wielkich: o Bogu i darze wolności, o który wspólnie się tu modlimy - mówił.

Uczestnicy otrzymali kotyliony stworzone z flag Polski i Ukrainy. - Dziękuję w imieniu narodu ukraińskiego, że otworzyliście na uchodźców wasze serca i domy. Jesteśmy dumni, że walczycie ramię w ramię z Ukrainą, nie tylko o jej suwerenność oraz integralność terytorialną, ale też kierunek rozwoju społecznego i politycznego - mówił konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

nice1 agency, Damian Kołodziejczyk

Organizatorami wydarzenia byli: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami byli Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o pokój bliżej nieba objął "Tygodnik Podhalański".