06:47
24.04.2022

Najnowsze informacje z 60. dnia inwazji można przeczytać tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 60
00:53
24.04.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:27
24.04.2022

Rosja ostrzega, że ​​jesienią rozmieści pociski „Szatan 2”, „zdolne do uderzenia w Wielką Brytanię”

Rosyjskie władze twierdzą, że "Szatan 2" może przenosić 10 lub więcej głowic nuklearnych. W środę Rosja przeprowadziła próbę rakiety balistycznej Sarmat. Prezydent Władimir Putin pogratulował armii udanego startu. Ocenił, że przez długi czas na świecie nie będzie odpowiedników dla tej broni.

Czytaj więcej

Rosjanie przeprowadzili udaną próbę pocisku międzykontynentalnego Sarmat
23:45
23.04.2022

Gerhard Schroeder: Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny

"To nie jest takie proste. Najpierw trzeba wyjaśnić kilka kwestii" - powiedział były kanclerz Niemiec w rozmowie z gazetą "New York Times". Poinformował też, że chce być mediatorem w rozmowach między Rosją i Ukrainą.

Czytaj więcej

Gerhard Schroeder dla "NYT": Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny
23:14
23.04.2022

Nowy masowy grób w pobliżu Mariupola

Kolejny masowy groby, gdzie może być pochowane ok. tysiąca osób odkryto w pobliżu cmentarza w wsi Winogradne, 5 km od Mariupola.

22:59
23.04.2022

Mer Odessy po ostrzale miasta: "Dranie, spłoniecie w piekle!"

"Rosjanie nazywają to atakowaniem obiektów wojskowych. To, co jest za moimi plecami, to nie jest obiekt wojskowy. Zginęła trzymiesięczna dziewczynka. Nie zdążyła zobaczyć, czym jest życie. Dranie, spłoniecie w piekle!" - powiedział mer Odessy Hennadij Truchanow, w nagraniu, w którym nawiązał do sobotniego ostrzału budynku mieszkalnego i cmentarza w Odessie.

22:23
23.04.2022

Zełenski: Obiecuję, że odzyskamy wszystko, co oni zajmują

"Osobiście, i  jako prezydent obiecuję, że odzyskamy wszystko, co oni zajmują. To tylko kwestia broni. Jeśli będziemy ją mieli, odzyskamy tymczasowo okupowane terytoria" - mówił prezydent Wołodymir Zełenski na konferencji prasowej. Przypomniał, że ukraińska armia odzyskała kontrolę nad kilkoma miejscowościami w rejonie Charkowa i wyraził nadzieję, że Ukraina otrzyma wsparcie od sojuszników. "Widzę zmianę w polityce Stanów Zjednoczonych. Jeśli za deklaracjami słownymi pójdą działania, z pewnością będziemy w stanie wyzwolić okupowane tereny".

21:43
23.04.2022

Morawiecki: Polska i Ukraina chcą razem budować przyszłość gospodarczą

Premierzy Polski i Ukrainy, Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal podpisali w Krakowie memorandum o współpracy transportowej. Morawiecki przypomniał, że Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie i dzięki temu porozumieniu eksport zablokowany na Morzu Czarnym będzie możliwy przez polskie porty. "Polskie firmy chcą być przy tych działaniach, które jednocześnie będą służyły do obrony Ukrainy, ale także do wzmocnienia naszego polskiego potencjału gospodarczego" - powiedział polski premier.

20:58
23.04.2022

Antony Blinken i Lloyd Austin w niedzielę w Kijowie

Sekretarz stanu i sekretarz obrony USA złożą jutro wizytę w stolicy Ukrainy. Będzie to pierwsza wizyta na Ukrainie tak wysoko postawionych przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Rozmowy z ukraińskimi władzami mają dotyczyć dostaw broni dla ukraińskiej armii.

20:30
23.04.2022

Obwód ługański: sześć ofiar rosyjskiego ostrzału gminy Hirske

"Przez cały dzień gmina Hirske znajdował się pod ciężkim ostrzałem rosyjskich wojsk. Po południu dwie osoby zginęły w Zołotem w wyniku ataków artylerii, a kilka innych odniosło obrażenia. Na terenie gminy odnaleziono później cztery ciała bez oznak życia" - poinformował szef regionalnej ługańskiej administracji Serhij Hajdaj.

20:12
23.04.2022

Prezydent Ukrainy: Polska przyjęła 2,5 mln naszych ludzi. To ogromna pomoc

Podczas kilkugodzinnej konferencji prasowej z udziałem dziennikarzy z całego świata na stacji metra w Kijowie, prezydent Wołodymir Zełenski wiele ciepłych słów wypowiedział pod adresem Polski.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy: Nie boję się spotkania z Putinem
19:42
23.04.2022

USA obniżyły ocenę bezpieczeństwa rosyjskich linii

Amerykański regulator rynku lotniczego Federal Aviation Administration (FAA) obniżył ocenę bezpieczeństwa dla rosyjskiego lotnictwa. W tej chwili ma ono Kategorię II, ponieważ rosyjski regulator — Rosawiacja — nie przestrzega zasad wyznaczonych przez Międzynarodową Organizację Bezpieczeństwa Lotniczego (ICAO).

Czytaj więcej

Rosyjskie linie lotnicze na czarnej liście w USA
19:05
23.04.2022

Zełenski: Nie boję się spotkać z Putinem

"Nie boję się spotkać z prezydentem Putinem. Po prostu nie mam prawa się bać, bo nasi ludzie pokazali, że niczego się nie boją" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie.

18:49
23.04.2022

Prezydent Ukrainy rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii o pomocy wojskowej

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Borisem Johnsonem na temat nowego etapu pomocy wojskowej państw sojuszniczych dla Kijowa, poinformował zastępca szefa administracji prezydenta Andrij Sybiha, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Mowa była przede wszystkim o dostarczeniu ciężkiego uzbrojenia.

Boris Johnson

Boris Johnson

AFP

18:39
23.04.2022

Rosjanie korzystają z broni dostarczonej z Niemiec, Francji i innych krajów UE

Koncerny zbrojeniowe głównie z Niemiec i Francji, ale także z Włoch, Austrii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Czech ominęły sankcje Unii i sprzedały Rosji m.in. rakiety, pojazdy opancerzone, torpedy i karabiny. Dziś Rosja wykorzystuje tę broń przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosjanie zabijają Ukraińców bronią dostarczoną przez unijne kraje
18:15
23.04.2022

Ukraińskie władze apelują o ostrożność w Wielkanoc

Władze zaapelowały do prawosławnych wiernych o zdalne uczestnictwo w uroczystościach wielkanocnych oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w tym godzin policyjnych. Szanse na zawieszenie broni na czas Wielkanocy są niewielkie.

17:38
23.04.2022

Rosja: Coraz większy terror wobec przeciwników agresji na Ukrainę

Od 24 lutego w Rosji zatrzymano około 17 tysięcy osób i wszczęto prawie 1000 postępowań karnych za podawanie informacji innych, niż te rozpowszechniane przez Kreml.

17:12
23.04.2022

Rosja zamierza zbudować porty morskie na północy kraju

Do 2030 roku Rosjanie planują wybudowanie północnych portów morskich. Ich zdolność przeładunkowa miałaby sięgnąć 170 milionów ton rocznie. To zupełnie nowe plany, najprawdopodobniej związane z niepewnością co do przyszłości portów na południu.

Czytaj więcej

Rosjanie rozbudują północne porty morskie
16:54
23.04.2022

Nie powiodła się próba ewakuacji cywilów z Mariupola

Z Mariupola miało dziś wyjechać około 200 mieszkańców, jednak Rosjanie nie dopuścili do tego i ostrzegli, że konwój humanitarny może zostać ostrzelany. Szacuje się, że w oblężonym Mariupolu pozostaje około 100 tys. cywilów. Nie mogą wydostać się z miasta z powodu ciągłego ostrzału ze strony Rosjan. Siły rosyjskie i ukraińskie oskarżają się nawzajem o blokowanie korytarzy humanitarnych.

Czytaj więcej

Nie udało się ewakuować cywilów z Mariupola
16:31
23.04.2022

Są ofiary śmiertelne ataku rakietowego na Odessę

Pociski trafiły w obiekt wojskowy i budynki mieszkalne. W ataku rakietowym zginęło pięć osób, w tym trzymiesięczne niemowlę. Jest wielu rannych.

Czytaj więcej

Atak rakietowy na Odessę. Są ofiary
15:46
23.04.2022

Morawiecki zdradził, ile wydaliśmy na pomoc wojskową dla Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki wyjawił, że od początku wojny Polska dostarczyła Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości około 7 mld zł. Jak podkreślił, Ukraina walczy teraz nie tylko w swoim imieniu, ale też „o wolność i pokój w całej Europie”.

Czytaj więcej

Premier wyjawił, ile Polska wydała na pomoc wojskową dla Ukrainy
15:23
23.04.2022

Papież: wojna niszczy wszystkich

Zwracając się do pielgrzymów z sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z Treviglio papież powiedział w sobotę, że łzy Maryi to także płacz Boga nad ofiarami wojny, która niszczy nie tylko Ukrainę. Zaapelował, by spojrzeć w oczy prawdzie, że wojna niszczy wszystkie zaangażowane w nią narody. Podkreślił, że niszczy ona nie tylko zwyciężonych, ale również zwycięzców i tych którzy jej się przyglądają, żeby zobaczyć, kto wygrał.

14:45
23.04.2022

Rosjanie zaatakowali Odessę

Według świadków na miasto spadły 4 rakiety.

Co najmniej jedna z nich uszkodziła blok mieszkalny.

14:31
23.04.2022

Założyciel Łukoilu wyjaśnia powód odejścia z koncernu

Wagit Alekperow decyzję o odejściu ze stanowiska prezesa Łukoilu tłumaczył chęcią nieutrudniania w rozwoju koncernu, co mogą powodować sankcje, które objęty Alekpierowa. Deklaruje, że nie wyjedzie z Rosji i będzie prowadził działalność charytatywną. Politolodzy i dziennikarze zastanawiają się jednak nad rzeczywistą przyczyną odejścia w cień Alekpierowa.

Czytaj więcej

Założyciel Łukoilu tłumaczy, dlaczego odszedł z koncernu
14:13
23.04.2022

Pułk "Azow" publikuje nagrania z dziećmi ukrywającymi się w zakładach Azowstal

Żołnierze broniącego Azowstalu pułku "Azow" zamieścili w mediach społecznościowych film z podziemi zakładów, gdzie od dwóch miesięcy ukrywają się cywile.

Czytaj więcej

Cywile z Azowstalu: Chcielibyśmy zobaczyć słońce
14:06
23.04.2022

Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy wjechało do Polski 2,922 mln osób

13:29
23.04.2022

Rosjanie wywożą ciała znalezione pod gruzami Teatru Dramatycznego w Mariupolu

Ciała mają być zwożone do masowego grobu w Manhuszu.

Czytaj więcej

Rosjanie wywożą ciała ofiar z Mariupola
13:09
23.04.2022

Rosyjski generał: Stany Zjednoczone szykują prowokację

Czytaj więcej

Rosja oskarża Stany Zjednoczone o przygotowywanie "prowokacji"
12:11
23.04.2022

Morawiecki o akcji pod hasłem "Stop Russia Now"

W jej ramach na ulice mają ruszyć mobilne billboardy przedstawiające rosyjskie okrucieństwo w Ukrainie.

Czytaj więcej

Morawiecki zapowiedział akcję billboardową „Stop Russia Now”
12:06
23.04.2022

Kaci z Buczy prowadzą działania pod Izium

Czytaj więcej

Oddział katów z Buczy działa teraz pod Izium
11:18
23.04.2022

Polska odpowiedź na rosyjską agresję: ustawa o obronie ojczyzny wchodzi w życie

Przepisy mają być narzędziem na wzmocnienie Wojska Polskiego w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Od soboty działa ustawa o obronie ojczyzny. Polska ma mieć 300 tys. żołnierzy
11:17
23.04.2022

Odejście od rosyjskich surowców może oznaczać renesans atomu

W ciągu ostatnich kilku tygodni dalekosiężne, wieloletnie plany dla energetyki wylądowały na śmietniku historii. Zerwanie przez Zachód z rosyjskimi surowcami w krótkiej perspektywie będzie miało, oczywiście, charakter poszukiwania innych dostawców tych samych surowców. Ale już na średnią i dłuższą metę przyniesie szybszy zwrot ku OZE i – najprawdopodobniej – renesans atomu.

Czytaj więcej

Energetyka atomowa może się okazać drogą ucieczki. W kolejną ślepą uliczkę
10:54
23.04.2022

Miedwiediew: Bez rosyjskiego gazu Europa nie wytrzyma nawet tydzień

Czytaj więcej

Miedwiediew: Europa nie wytrzyma nawet tygodnia bez gazu z Rosji
10:41
23.04.2022

"Mariupol". Kiedy przeminie zło

Dokument „Mariupol” pokazuje, jak miasto wyglądało sześć lat temu, w 2016 roku. Twórca filmu, Mantas Kvedaravicius, stał się kolejną ofiarą wojny - zginął zabity przez armię rosyjską na początku kwietnia 2022 roku na południowym wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej

Kiedy przeminie zło
10:13
23.04.2022

Zaufanie Rosjan do Putina spada. Nieznacznie

Czytaj więcej

Sondaż. Ponad 80 proc. Rosjan ufa Putinowi
10:01
23.04.2022

Szef Mazda Europe: Auta przeznaczone do Rosji wysłaliśmy na polski rynek

Sprzedaż w Rosji zatrzymaliśmy na samym początku wojny. Wtedy też wstrzymane zostały dostawy do Rosji wszystkich komponentów do produkcji. Niektóre auta, które dostarcza do Rosji Mazda Europe zatrzymaliśmy już w momencie ataku – powiedział Wojciech Halarewicz, wiceprezes Mazda Europe, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj więcej

Wojciech Halarewicz, Mazda: Auta przeznaczone do Rosji przekierowaliśmy do Polski
09:42
23.04.2022

W południe ma się zacząć ewakuacja z Mariupola

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w południe rozpoczną się kolejne ewakuacje z Mariupola.W pierwszej kolejności z oblężonego miasta będą ewakuowane kobiety, dzieci i osoby starsze.

09:26
23.04.2022

Wywiad brytyjski: Bez większych postępów Rosji w ciągu doby

Pomimo deklarowanego zdobycia Mariupola nadal toczą się ciężkie walki, które frustrują rosyjskie siły zbrojne, co jeszcze bardziej spowalnia działania Donbasie – przekazało Ministerstwo Obrony w Londynie.

08:59
23.04.2022

Szczerski: To  jest wojna Rosji z globalnym porządkiem

- Jestem głęboko zdziwiony, żeby nie powiedzieć oburzony faktem, że UE nie uruchomiła żadnych nowych środków na potrzeby tego kryzysu uchodźczego - stwierdził ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

08:26
23.04.2022

Od początku wojny w Ukrainie zginęło 208 dzieci

387 zostało rannych.

07:49
23.04.2022

Mimo rozkazu Putina Rosjanie wciąż bombardują Azowstal

Oświadczenie w tej sprawie złożył Stały Przedstawiciel Ukrainy przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaluk na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE.

Czytaj więcej

Rosjanie wciąż atakują Azowstal. Mimo rozkazu Putina
07:18
23.04.2022

Rosyjskie media: 27 dzieci z DRŁ trafiło do rodzin zastępczych

Agencja TASS informuje o przekazaniu do rosyjskich rodzin zastępczych 27 sierot przewiezionych z placówek opiekuńczych w Donieckiej Republice Ludowej.

Według ukraińskich danych Rosjanie wywieźli nielegalnie ponad 150 tys. dzieci. 

Czytaj więcej

Rosyjskie media: 27 sierot z Doniecka trafiło do rodzin zastępczych
07:00
23.04.2022

Premier Ukrainy: Mariupol to największa katastrofa humanitarna XXI wieku

Według Ukraińców w mieście zginęło ponad 20 tys. osób.

06:58
23.04.2022

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zwołuje spotkanie ws. potrzeb obronnych Ukrainy

Zaproszonych zostało 40 państw.

Czytaj więcej

USA organizują rozmowy w Berlinie. Tematem - pomoc wojskowa
06:40
23.04.2022

Ukraińskie MON ostrzega przed prowokacjami w czasie Wielkanocy

Mając na uwadze ryzyko ewentualnych prowokacji ze strony Rosji, Ministerstwo Obrony wezwało Ukraińców do zachowania czujności w czasie świąt wielkanocnych, przestrzegania godziny policyjnej i oglądania nabożeństw w sieci. Zdaniem MON zgromadzenia cywilów mogą stać się celem ataków.

06:38
23.04.2022

MSZ Mołdawii wezwało ambasadora Rosji i przypomniało, że Mołdawia jest krajem neutralnym

Ukraina alarmowała wcześniej, że lotnisko w Naddniestrzu jest przygotowywane do tego, by przyjąć samolot używany przez Rosji do przerzucania żołnierzy na Ukrainie. Resort obrony Mołdawii zaprzeczał wówczas tym doniesieniom.

Czytaj więcej

Mołdawia przypomina Rosji, że jest krajem neutralnym
06:30
23.04.2022

Chodorkowski: Zachodnie embargo na rosyjską ropę i gaz będzie poważnym ciosem dla Putina

Były oligarcha, były właściciel największego rosyjskiego koncernu paliwowego Jukos, Michaił Chodorkowski, w rozmowie z BBC stwierdził, że jeśli Władimir Putin będzie musiał skierować rosyjską ropę i gaz na rynki azjatyckie z rynków europejskich, straci około połowy swoich przychodów. - To połowa dochodów budżetu federalnego. Czy będzie w stanie kontynuować wojnę i jak długo będzie w stanie kontynuować wojnę w tych okolicznościach? Trudno powiedzieć. Nie jestem ekspertem wojskowym. Ale sądzę, że będzie to dla niego poważny cios - stwierdził.

06:11
23.04.2022

Stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE: Mimo rozkazu Putina rosyjscy żołnierze nadal atakują zakłady Azovstal

Jewhenij Cymbaliuk mówił o tym na forum Rady Stałej OBWE. - Albo prezydent Rosji stracił kontrolę nad swoją armią, albo znów próbuje wszystkich zwieść - stwierdził. Cymbaliuk zapewnił jednocześnie, że ukraińska armia nadal walczy w oblężonym Mariupolu.

06:03
23.04.2022

Zełenski: Jesteśmy pierwsi w kolejności. Kto jest następny?

Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu ostrzegał, że agresja Rosji nie zakończy się na Ukrainie, po tym jak rosyjski generał zapowiedział, że celem obecnej fazy wojny na Ukrainie jest zajęcie południa kraju i ustanowienie połączenia z separatystycznym Naddniestrzem, będącym częścią terytorium Mołdawii. - Wszystkie narody, które, jak my, wierzą w zwycięstwo życia nad śmiercią, muszą walczyć z nami. Muszą nam pomóc, ponieważ jesteśmy pierwsi w kolejności. A kto będzie następny? - pytał prezydent Ukrainy.

05:59
23.04.2022

W ciągu doby w Donbasie Ukraińcy odparli osiem ataków wroga

Dowództwo Operacji Sił Połączonych pisze na swoim profilu na Facebooku, że w czasie odpierania ataków Ukraińcy zniszczyli dziewięć czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 18 pojazdów opancerzonych i 13 innych pojazdów wojskowych, a także bojowy wóz piechoty i cysternę. Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzelił cztery bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10.

05:56
23.04.2022

Kanada dostarczyła Ukrainie haubice M777 wraz z amunicją

"Dostarczyliśmy też Ukrainie dodatkową amunicję do granatników Carl Gustaf oraz pojazdy opancerzone i inne wsparcie" - napisała na Twitterze minister obrony Kanady, Anita Anand.