Komisja Europejska ogłosiła w piątek, że unijne firmy mogą otworzyć konto w Gazprombanku, aby płacić za rosyjski gaz przy użyciu nowej metody płatności opracowanej przez Moskwę bez naruszania nałożonych przez UE sankcji.
Z kolei Alfred Kammer, szef departamentu europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ocenił, że Europa w ciągu 6 miesięcy byłaby zdolna do uniezależnienia się od gazu z Rosji.
Czytaj więcej
- Czekamy na interpretację Komisji Europejskiej, czy taka płatność będzie łamała sankcje, czy nie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany, czy Polska będzie płaciła za rosyjski gaz w rublach, czego domaga się Rosja.
Do tych wypowiedzi odniósł się były premier Dmitrij Miedwiediew.
Wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa napisał w mediach społecznościowych, że Europa bez gazu z Rosji nie wytrzyma nawet tygodnia.
„Cenimy konsekwencję i uczciwość naszych europejskich partnerów. Zwłaszcza że według ostatnich danych MFW Europa będzie w stanie przetrwać nie dłużej niż sześć miesięcy bez naszego gazu. Ale poważnie, nie przetrwa nawet tydzień" - ironizował Miedwiediew.