Premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że Ukraina walczy z rosyjskim agresorem nie tylko w swoim imieniu, ale też walczy o wolność i pokój w całej Europie. Z tego powodu Polska przekazała już znaczną pomoc Ukrainie, również wojskową.

Morawiecki wyjawił, że od początku wojny Polska dostarczyła Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości około 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów. Nie zdradził jednak szczegółów tej pomocy, w tym jakiego rodzaju był to sprzęt.

Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował potem tę informację w mediach społecznościowych, zaznaczając, że „ten sprzęt ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność”.

Czytaj więcej

Morawiecki zapowiedział akcję billboardową „Stop Russia Now”

Podczas sobotniej konferencji na Stadionie Narodowym premier zainicjował także akcję billboardową pod hasłem „Stop Russia Now”, która ma obnażyć rosyjskie zbrodnie w Ukrainie i „budzić sumienia zachodniej Europy”. Billboardy mają pojawić się zarówno w Polsce, jak i w różnych miastach Europy. Zdaniem Morawieckiego, „Niemcy, Francja, Austria, Włochy muszą zrobić jak najwięcej, by zatrzymać wojnę na Ukrainie”.