Po referendum na Krymie [RELACJA]

Unia Europejska przyjęła sankcje w związku z kryzysem na Krymie. Unijne sankcje wizowe i finansowe obejmą 21 osób z Krymu i Rosji. Prezydent Rosji zwróci się jutro do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu. Wystąpienie planowane jest na godz. 12.00 polskiego czasu. Władze Krymu przyjęły uchwałę o niepodległości i zwróciły się do Federacji Rosyjskiej o przyjęcie w jej skład. Za przyłączeniem do Rosji zagłosowało 96,8 proc. uczestników niedzielnego referendum na półwyspie. Frekwencja wyniosła 83,1 proc.

Aktualizacja: 17.03.2014 23:21 Publikacja: 17.03.2014 06:38

Po referendum na Krymie [RELACJA]

Foto: AFP

21.38

Francja "mogłaby rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie przez Rosję - oświadczył szef MSZ Francji Laurent Fabius

. Podkreślił, że inne kraje europejskie również powinny nałożyć sankcje.

Dodał, że "Francja zwróci się do innych, w tym zwłaszcza do Brytyjczyków, aby zrobili to samo z aktywami rosyjskich oligarchów w Londynie". - Sankcje muszą dotknąć wszystkich - oświadczył, zaznaczając, że unieważnienie kontraktu na Mistrale będzie miało również "negatywny efekt dla Francuzów".

Jak sprecyzował, takie środki retorsji ekonomicznej stanowiłyby "trzeci poziom sankcji" wobec Rosji. - Na razie jesteśmy na poziomie drugim - dodał.

21.20

Ukraina przygotowuje sankcje wobec Rosji polegające na zakazie wjazdu wysokich urzędników i będzie się domagała odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Minister sprawiedliwości Jurij Petrenko oświadczył, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie.

- Dziś w parlamencie podnoszona była kwestia sankcji wobec urzędników Federacji Rosyjskiej, którzy są aktywnie zaangażowani w agresję wojskową wobec Ukrainy. Przewodniczący parlamentu polecił milicji, MSZ i służbom granicznym opracowanie działań zmierzających do ograniczenia i zakazu wjazdu określonych rosyjskich polityków oraz działań dotyczących sankcji finansowych wobec nich – powiedział.

- Na terytorium Ukrainy mamy dość dużo obiektów należących do tych osób – podkreślił Petrenko na konferencji prasowej.

Media ukraińskie opublikowały listę przykładowych obiektów, których właścicielami są Rosjanie.

Są to m.in. centrum handlowe Ocean Plaza w Kijowie, które ma należeć do uważanego za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, Arkadija Rotenberga, Zaporoski Kombinat Aluminiowy będący własnością Awtowazu, czy kontrolowana przez koncern TNK BP rafineria naftowa w Lisiczańsku.

Prasa wymienia także należące do Rosjan sieci telefonii komórkowej MTS i Kyivstar, banki Sbierbank i Wniesztorgbank, czy hotele w Kijowie i Odessie.

21.07

Po błyskawicznej aneksji Krymu Kreml będzie teraz próbował przejąć kontrolę nad resztą kraju - pisze Jędrzej Bielecki

22.28

Kanada nałoży dalsze sankcje na przedstawicieli Rosji i Krymu w reakcji na "nielegalne, niebezpieczne i jednostronne akcje reżimu Putina na Krymie w ciągu ostatniego weekendu" - zapowiedział premier Stephen Harper.

- Dzisiaj po raz kolejny rząd ogłasza wprowadzenie dalszych sankcji ekonomicznych i restrykcji dotyczących podróży do Kanady pewnych ludzi z Rosji i z Ukrainy, a zwłaszcza z Krymu - powiedział premier dziennikarzom, gdy spotkał się z ambasadorem Ukrainy przed swą wizytą w Kijowie, zaplanowaną na 22 marca.

- Jestem przekonany, że musimy utrzymywać nacisk i kontynuować sankcje oraz podejmować ostre kroki, aby nie tolerować takiego zachowania. To, co reżim Putina zrobił, nie może być tolerowane i nigdy nie zostanie zaakceptowane - oznajmił kanadyjski premier.

20.22

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą na temat podziału mienia po byłym ZSRR.

Rosyjskie MSZ uzależniło to jednak od zwrócenia przez Kijów stronie rosyjskiej 20 mld dolarów z tytułu udziału Ukrainy w długu po byłym Związku Radzieckim, który Rosja za nią spłaciła w zamian za zrzeczenie się przez stronę ukraińską roszczeń do poradzieckiego mienia za granicą.

20.13

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius i minister obrony Jean-Yves Le Drian odłożyli zaplanowaną na wtorek wizytę w Moskwie - poinformowało rosyjskie MSZ, nie precyzując, na kiedy wizyta została przełożona.

20.08

Na czarnej liście UE jest trzeci garnitur rosyjskich polityków. Ostrzejsze są sankcje amerykańskie - pisze w korespondencji z Brukseli Anna Słojewska

20.04

Ponad 90 proc. tatarskich mieszkańców Krymu odmówiło wzięcia udziału w plebiscycie, którego legalności nie uznał ?ich Medżlis - pisze Jarosław Giziński

19.59

Bardzo wielu mieszkańców Krymu głosowało ?za secesją prowincji, bo życie w Rosji jest ?dla nich bardziej atrakcyjne. To poważna ?porażka dla ukraińskiego państwa - analiza Jędrzeja Bieleckiego

19.20

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podały służby prasowe Kremla. Dekret "O uznaniu Republiki Krym" wchodzi w życie z dniem jego podpisania.

"Uwzględniając wyrażenie woli narodów Krymu w ogólnokrymskim referendum z 16 marca 2014 roku (nakazuję) uznać Republikę Krym, w której szczególny status ma miasto Sewastopol, za suwerenne i niepodległe państwo" - głosi dekret, opublikowany na stronie internetowej Kremla.

18.45

Można na dzisiejsze deklaracje Unii Europejskiej i USA w sprawie Rosji spojrzeć pesymistycznie – sankcje są marne, nie obejmują nikogo z najwyższych kręgów decyzyjnych w Moskwie i nie odbiją się na rosyjskiej gospodarce - komentarz Bartosza Węglarczyka

18.01

Ukraiński Kredobank, należący do PKO BP, zamknął cztery z sześciu placówek, które miał na Krymie. Kredobank nie udziela obecnie na Krymie kredytów, podobnie jak inne tamtejsze banki - czytaj więcej

17.43

Plan wtargnięcia Rosji na terytorium Ukrainy doznał porażki – oświadczył pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow w przemówieniu do narodu wyemitowanym wieczorem przez stacje telewizyjne.

Turczynow ocenił, że zarówno referendum w sprawie niepodległości Krymu, jak i urządzane przez siły prorosyjskie prowokacje przeciwko władzom Ukrainy we wschodnich i południowych obwodach kraju, miały posłużyć Moskwie za pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie pod pretekstem obrony praw Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców.

- Ten plan się jednak nie powiódł dzięki prawidłowej strategii działań, którą wybraliśmy. Nasi wojskowi pokazali iście bohaterską cierpliwość, Ukraińcy nie poddali się prowokacjom, a Rosja znalazła się faktycznie w izolacji międzynarodowej – powiedział Turczynow.

17:31

Do końca tego roku na Białoruś przylecą 24 rosyjskie myśliwce Su-27SM3 http://t.co/15pEzbvWZF

17.11

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powitał  z uznaniem decyzję władz Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji na 21 rosyjskich i ukraińskich polityków, zaangażowanych w działania na rzecz secesji Krymu.

- Sądzę, że jest to krok naprzód w mobilizowaniu wspólnoty międzynarodowej i przeciwstawianiu się rosyjskiej decyzji o naruszeniu porządku międzynarodowego oraz przepisów międzynarodowych. Krym jest integralną częścią Ukrainy - powiedział Deszczyca BBC.

17.09

UE wzywa Rosję, by nie podejmowała kroków prowadzących do przyłączenia Krymu - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Jak dodała, UE nie może uznać wyników krymskiego referendum, które jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy.

Ashton podkreśliła na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE, że nadal jest czas, by uniknąć "negatywnej spirali wydarzeń".

- Dlatego wzywamy Rosję, by nie podejmowała kroków zmierzających do przyłączenia Krymu do swego terytorium, a zamiast tego dążyła do złagodzenia konfliktu - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji. W jej ocenie Rosja powinna wycofać swoje wojska z Krymu i podjąć bezpośrednie rozmowy z rządem Ukrainy na temat rozwiązania kryzysu.

16.53

Szczyt Unii Europejskiej, który odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli, może podjąć decyzję o poszerzeniu listy osób objętych sankcjami w związku z kryzysem na Krymie - poinformował Radosław Sikorski.

Według ministra uzgodnione w poniedziałek unijne sankcje wizowe i finansowe wobec 21 krymskich separatystów i grupy Rosjan "tworzą ramy prawne do możliwych dalszych decyzji Rady Europejskiej na szczeblu szefów rządów, które będą podejmowane w świetle wydarzeń w najbliższych dniach".

Przywódcy państw UE "za kilka dni mogą podjąć dalsze działania, w tym wydłużenie listy - dodał. - Myślę, że stanie się to w świetle decyzji rosyjskich.

Według Sikorskiego wprowadzenie przez UE nowych sankcji wobec Rosji, dotyczących współpracy gospodarczej, rozważane jest "w fazie trzeciej, czyli w sytuacji, gdy Rosja wkracza wojskowo na wschodnią Ukrainę".

16.50

W sumie to cieszy, że Władimir Władimirowicz Putin z taką powagą traktuje prawo narodów do samostanowienia - pisze w felietonie Bogusław Chrabota.

16.31

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, który znalazł się wśród 11 rosyjskich i ukraińskich polityków objętych sankcjami władz USA, wyraził powątpiewanie, czy karne przedsięwzięcia Białego Domu okażą się skuteczne.

"Towarzyszu Obama, a co z tymi, którzy nie mają za granicą kont ani majątku? Czyżbyście o tym nie pomyśleli?" - napisał na Twitterze Rogozin

, którzy nadzoruje rosyjski przemysł zbrojeniowy.

Comrade @BarackObama, what should do those who have neither accounts nor property abroad? Or U didn't think about it?)http://t.co/16KUTJPXOl

16.15

Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że uzgodnione w poniedziałek unijne sankcje wobec 21 osób z Krymu oraz Rosji za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, skłonią Rosję do refleksji.

- Mamy nadzieję, że to przekona naszych rosyjskich partnerów, że sprawy są poważne i mamy nadzieję, że doprowadzi to do refleksji, bo dalsza eskalacja, która niewątpliwie nastąpi, gdyby pod takim czy innym pretekstem Rosja zdecydowała się na interwencję we wschodniej czy południowej Ukrainie, taka eskalacja nie jest nikomu potrzebna - zaznaczył Sikorski.

- Oczywiście wolelibyśmy, aby ten konflikt był rozwiązywany, a nie eskalowany, ale wszyscy widzimy, że niestety Federacja Rosyjska nie poczyniła kroków, które mogłyby przywrócić integralność terytorialną Ukrainy i pomóc Ukrainie ustabilizować swoją sytuację - powiedział minister.

- W związku z tym stało się dzisiaj coś, co jeszcze miesiąc temu byłoby niewyobrażalne, mianowicie Unia Europejska jednocześnie ze Stanami Zjednoczonymi nałożyła sankcje osobowe polegające na zakazie podróży po Unii Europejskiej, a także na zamrożeniu aktywów - dodał.

16.10

Turcja zadeklarowała, że nie uznaje niedzielnego referendum na Krymie.

- Nie uznajemy referendum i jest ono nielegalne - powiedział dziennikarzom turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu po spotkaniu z przywódcą Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem.

Turecki minister podkreślił, że referendum "narusza integralność terytorialną Ukrainy". Wyraził też nadzieję, że głosowanie nie wywoła dalszych napięć na Krymie.

Turcja interesuje się sprawą Krymu m.in. z powodu mieszkającej tam około 300-tysiecznej społeczności Tatarów, historycznie i kulturowo związanych z Turcją. Tatarzy stanowią 12 proc. mieszkańców Krymu. Posługują się językiem bliskim tureckiemu i są sunnitami, tak jak większość Turków. Zbojkotowali niedzielne referendum i w części zamieszkanych przez nich osiedli nawet nie powołano komisji wyborczych.

16.03

NATO oświadczyło, że nie uznaje wyników niedzielnego referendum na ukraińskim Krymie. Według Sojuszu Północnoatlantyckiego było ono nielegalne i bezprawne.

Wezwano Rosję do powrotu "na drogę dialogu oraz poszukiwania pokojowego i politycznego rozwiązania" kryzysu na Ukrainie.

W wydanym oświadczeniu Rada Północnoatlantycka oceniła, że referendum było "nielegalne i bezprawne", a także naruszyło konstytucję Ukrainy oraz prawo międzynarodowe. - Sojusz nie uznaje jego wyników - podkreślono.

16.00

Niemiecki rząd uważa referendum na Krymie za nielegalne i nie uznaje jego wyników - oświadczył w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Zdaniem Berlina półwysep stanowi nadal część Ukrainy, a Rosja znalazła się w międzynarodowej izolacji.

Uzasadniając nielegalny charakter referendum, Seibert wskazał na stronnicze pytania w kartach do głosowania, powszechną obecność wojskowych i paramilitarnych sił, ograniczenie wolności wypowiedzi oraz skrajnie krótki czas na przygotowanie głosowania.

- Uznając wynik tego tak zwanego referendum Rosja znalazła się w znacznym stopniu w izolacji międzynarodowej - powiedział Seibert. Przypomniał, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 13 krajów głosowało za przyjęciem rezolucji potępiającej referendum; Chiny wstrzymały się od głosu i tylko Rosja zawetowała rezolucję.

15.53

USA są gotowe nałożyć na Rosję dalsze sankcje w związku z Krymem - powiedział prezydent Barack Obama.

Dodał, że nowe sankcje oznaczać będą większe koszty dla Rosji za jej działania na Krymie.

Obama podkreślił zobowiązanie NATO do kolektywnej obrony członków Sojuszu. Zapewnił też, że wciąż istnieje droga dyplomatyczna rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

President Obama: "The United States stands with the people of #Ukraine and their right to determine their own destiny."

15.51

W związku z sytuacją na Krymie władze Ukrainy wezwały na konsultacje swojego ambasadora w Rosji Wołodymyra Jelczenkę

- poinformowało ukraińskie MSZ.

"W związku z sytuacją wokół Autonomicznej Republiki Krymu i koniecznością przedyskutowania niektórych jej aspektów międzynarodowych strona ukraińska wzywa na konsultacje ambasadora Ukrainy w Federacji Rosyjskiej Wołodymyra Jelczenkę" - głosi komunikat MSZ Ukrainy.

15.45

Barack Obama: referendum na Krymie było pogwałceniem ukraińskiej konstytucji.

15.30

Propozycja przedstawiona przez Rosję dotycząca rozwiązania kryzysu na Ukrainie wygląda poniekąd tak, jakby Rosja śniła o powtórzeniu porozumień w sprawie Polski z lutego 1945 roku, zawartych w Jałcie - ocenił szef MSZ Szwecji Carl Bildt. Czytaj więcej

15.10

W związku z sytuacją za wschodnią granicą Polski współpraca wojewodów nabiera specjalnego charakteru - powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z wojewodami. Zapowiedział dokonanie przeglądu wszystkich procedur, rezerw i zasobów.

Premier powiedział, że będziemy tak odporni na ryzyka związane z krytyczną sytuacją na Wschodzie, jak odporny będzie najbardziej zagrożony region czy najbardziej obciążona nowymi obowiązkami administracja. - Dlatego współpraca wojewodów nabiera dziś specjalnego charakteru - dodał Tusk.

14.59

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkali się w Kijowie z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Rozmawiano głównie o Krymie. Czytaj więcej

14.37

Biały Dom: Obama nakazał zamrożenie aktywów rosyjskich urzędników związanych z wydarzeniami na Krymie.

Sankcje obejmą 11 rosyjskich i ukraińskich urzędników.

Wśród osób objętych amerykańskimi sankcjami są dwaj wysokiej rangi doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina i odsunięty od władzy ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz.

Znaleźli się na niej także rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin i proro0syjski premier Krymu Siergiej Aksjonow.

Obama podpisał rozporządzenie o sankcjach wobec członków rządu Ru. Czekamy na listę.

#ListaUSA

jest na niej premier Krymu Aksjonow.

#listaUSA

Vladislav Surkov, Sergey Glazyev, Leonid Slutsky, Andrei Klishas, Valentina Matviyenko, Dmitry Rogozin, Yelena Mizulina

14.16

Według źródeł dyplomatycznych, zakaz wizowy oraz zamrożenie aktywów przyjęte przez UE dotyczyć mają 10 urzędników rosyjskich, ośmiu krymskich oraz trzech członków rosyjskiego personelu wojskowego.

Czytaj więcej.

#ListaUE

jest na niej d-ca Floty Czarnomorskiej

14.10

Propozycje Rosji w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie są dla władz w Kijowie nie do przyjęcia

– oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.

- To oświadczenie MSZ Federacji Rosyjskiej przypomina ultimatum. Wyłożone w nim stanowisko jest absolutnie nie do przyjęcia dla strony ukraińskiej – powiedział na konferencji prasowej.

Rosja zaproponowała Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy

, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

13.54

Unia Europejska przyjęła sankcje w związku z kryzysem na Krymie.

Unijne sankcje wizowe i finansowe obejmą 21 osób z Krymu i Rosji.

UE wprowadza zakaz wjazdu i zamraża aktywa 21 osób z Ru i Ukr. Czekamy na listę nazwisk.

13.40

W sieci pojawiły się nagrania dziennikarki Beaty Bubiec, która przez przypadek nagrała polskiego obserwatora krymskiego „referendum" Mateusza Piskorskiego.

Były polityk Samoobrony, który w rosyjskiej TV państwowej wychwalał sposób przeprowadzenia referendum, wyraźnie przestraszył się uzbrojonych ludzi w symferopolskim hotelu Moskwa

i strofował dziennikarzy, by ich nie fotografowali.

(Źródło: Biełsat TV)

13.27

Rada Najwyższa (parlament) Krymu przyjęła dziś szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania

, w tym:

- Rada Najwyższa zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, a równolegle do 1 stycznia 2016 r. będzie honorowana dotychczasowa waluta ukraińska hrywna.

- Od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, co oznacza, że na półwyspie będzie przesunięcie o jedną godzinę do przodu w stosunku do czasu ukraińskiego (a o dwie w stosunku do czasu polskiego). Zmiana ta nastąpi 30 marca o godz. 2.00.

- Nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Rada Najwyższa zmieniła też ze skutkiem natychmiastowym swoją własną nazwę na Państwowa Rada Republiki Krymu.

- Postanowiono również, że napis na herbie Krymu „Rozkwit w jedności" zostanie zmieniony na „Rozkwit w jedności z Rosją".

13.11

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) spotkali się dziś w Kijowie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

- Rozmowę zdominowała kwestia pseudoreferendum na Krymie - poinformował Schetyna.

Jak relacjonował Schetyna, Jaceniuk podkreślił podczas spotkania, że nie ma mowy o aneksji Krymu przez Rosję. Premier Ukrainy "użył sformułowania, że Ukraina będzie odbudowywać ukraińską państwowość na Krymie dzień po dniu. Jaceniuk mówił, że kryzys krymski będzie zapewne trwał lata, ale założenie integralności granic Ukrainy to podstawa" - dodał poseł.

Schetyna przekazał, że zarówno on, jak i Borusewicz w rozmowie z Jaceniukiem zapewnili o poparciu Polski dla integralności terytorialnej Ukrainy.

Borusewicz zwrócił uwagę, że założenie integralności jest słuszne, bo gdyby nastąpił jakkolwiek wyłom w tej kwestii, to - jak mówił - można się liczyć z tym, że "na Krymie by się nie skończyło".

13.00

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andriej Deszczyca omawiają referendum na Krymie oraz rozmawiają o przyszłej współpracy.

Secretary General @AndersFoghR discusses Crimea referendum, future cooperation with Ukraine's Acting Foreign Minister http://t.co/a3lgyghgTO

12.55

Dzień po referendum na Krymie napis na jednym z budynków głosi: "Tatarzy, wynoście się z Krymu"!

#Crimea

the day after illegal referendum. Message at the wall "Tatars get out of Crimea!" |PR News

#Ukraine

#Russia

pic.twitter.com/1aV9w5UhhW

12.43

Banki na Krymie przestały udzielać kredytów

- wynika z rozmów z przedstawicielami niemal wszystkich oddziałów w krymskiej stolicy Symferopolu, które odwiedziła PAP. Jeden z banków – PrivatBank – w ogóle przestał obsługiwać klientów.

12.07

Rosja proponuje powołanie międzynarodowej grupy mediacyjnej ds. Krymu. Szkoda, że nie chcieli powołać takiej grupy ds. Czeczenii.

Rosja zaproponowała Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

Inicjatywa, z którą wystąpiło rosyjskie MSZ, opiera się na przekazanym w ubiegłym tygodniu przez ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa partnerom zachodnim planie zażegnania kryzysu na Ukrainie.

11.52

Władimir Putin wygłosi jutro orędzie ws. Krymu. Czytaj więcej.

11.23

Referendum na Krymie wielką farsą

- mówi p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Crimea referendum a 'great farce,' Ukraine president says http://t.co/xlkh4qHrr8 pic.twitter.com/bsXVTs6u24

11.19

Wicepremier Krymu: 75% ludzi we wsch Ukr chce też dołączyć do Rosji #planPutina

11.16

Ukraina nie uznaje wyników tzw. referendum o przyłączeniu Krymu do Rosji i uważa półwysep za swoje terytorium

– oświadczył szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk.

- Krym jest terytorium państwa ukraińskiego. Mieszkają tam nasi obywatele. Nie będzie żadnego uznania tak zwanego referendum. Ani Rosja, ani Automonia (krymska) nie rozumieją jeszcze, w jaki kryzys się zaangażowali – powiedział Jaceniuk.

Premier wyraził jednocześnie zdziwienie, że licząc głosy oddane w referendum, władze Autonomicznej Republiki Krymu zademonstrowały wynik 93 proc. poparcia dla idei przyłączenia się do Rosji, a nie – jak powiedział – 101 proc.

- Przecież najważniejsze jest to, kto i jak podlicza te głosy – zaznaczył.

(Źródło: AFP)

11.07

Prezydent Rosji Władimir Putin jutro zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu

- poinformował pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

10.52

Ministerstwo finansów Rosji twierdzi, że Moskwa może zaoferować Krymowi, który w referendum przegłosował przyłączenie się do Rosji, specjalne zasady podatkowe na okres przejściowy. Taką możliwość zapowiedział dziś wiceminister Siergiej Szatałow.

Odpowiedzialny za politykę podatkową Szatałow powiedział, że prawdopodobna akcesja Krymu będzie wymagać sporych zmian w ustawodawstwie okołopodatkowym:

sformowania służb celnych, rejestracji osób fizycznych i prawnych, zasad adaptacji do rosyjskiego systemu podatkowego.

10.44

Szwajcarska policja weszła do biura firmy Rinata Achmetowa w Genewie.

10.42

Grupa stronników radykalnej Innej Rosji dziś rano wtargnęła na teren ambasady Ukrainy w Moskwie.

Akcję przeprowadzono pod hasłem "Kijów - to rosyjskie miasto!".

W przyniesionych ulotkach radykałowie zażądali przeprowadzenia plebiscytów w sprawie samostanowienia obwodów wschodniej i południowej Ukrainy. Poradzili też "banderowcom", by "wynosili się na zachodnią Ukrainę".

"Tam budujcie ukraińskie państwo o wielkości obwodu lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego. Pozostała część Ukrainy niech swoją przyszłość określi w referendum" - napisali.

Interweniowała policja, która przy pomocy pracowników ukraińskiej placówki dyplomatycznej zatrzymała pięciu uczestników manifestacji.

10.35

Ukraińskie jednostki wojskowe na Krymie zostaną rozformowane

- oświadczył szef Rady Najwyższej (parlamentu) Krymu Wołodymyr Konstantinow.

- Wszystko, co się tu znajduje, bezwzględnie znacjonalizujemy. Jednostki zostaną rozformowane. Tych, którzy zechcą tu mieszkać - prosimy bardzo. Jeśli ktoś zechce złożyć przysięgę, te kwestie także będą rozpatrywane - oświadczył.

10.19

Krym przejdzie 30.03 na czas moskiewski. 2 godz. do przodu

10.09

Rada Najwyższa (parlament) Krymu przyjęła dziś uchwałę o niepodległości Krymu – poinformowało centrum prasowe Rady Najwyższej.

Władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem.

10.08

Krym zwrócił się do Federacji Rosyjskiej o przyjęcie w jej skład.

10.00

Mobilizowanie krajów demokratycznych do działania nie jest łatwe. Obecny kryzys może w tym pomóc - mówi były premier Jerzy Buzek.

Według europosła Jerzego Buzka, który komentował w RMF FM ostatnie wydarzenia na Krymie, "trzeba się liczyć z tym", że świat na aneksję półwyspu przez Rosję zareaguje bezradnością

, ponieważ mobilizowanie państw europejskich "nie przychodzi nam łatwo". Paradoksalnie jednak obecna sytuacja może pomóc Zachodowi zmienić  swoje podejście do Rosji.

Czytaj więcej.

09.24

P.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o częściowej mobilizacji.

09.20

Po południu ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej ustalą szczegóły sankcji wobec Rosji.

Minister Paweł Graś mówił w radiowej Trójce

, że będzie to najlepsza odpowiedź na wczorajsze referendum na Krymie. Rosja zapowiedziała, że uzna jego wyniki, Ukraina i popierająca ją społeczność międzynarodowa uważa głosowanie za bezprawne.

09.05

Wiceprezydent USA Joe Biden

we wtorek podczas wizyty w Polsce spotka się z

prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem

- poinformowała ambasada USA w Polsce.

Politycy porozmawiają m.in. o sytuacji na Ukrainie.

08.55

Do Centralnej Komisji Wyborczej na Krymie nie wpłynęła ani jedna skarga na przebieg referendum.

08.43

Podczas referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji,

nieuznawanego przez władze ukraińskie,

doszło do nieprawidłowości

– informuje

organizacja społeczna Komitet Wyborców Ukrainy.

Zdaniem jej szefa, Andrija Kriski, głównym narzędziem służącym do fałszowania wyników była uproszczona procedura dodawania ludzi do spisu wyborców w dzień referendum, odbywająca się bezpośrednio w lokalach wyborczych. Liczbę osób dodanych tym sposobem Krisko określa jako „anomalną".

Ponieważ władze ukraińskie zablokowały dostęp do aktualnych spisów wyborczych, organizatorzy zapowiedzieli, że posłużą się listami z wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy z 2012 r. Zameldowane w danym okręgu osoby, których nie było na liście, zapisywano na osobnej kartce i wydawano im kartę do głosowania.

Ekspert nie wyklucza, że dzięki tej procedurze te same osoby mogły głosować więcej niż w jednym punkcie wyborczym.

08.35

W poniedziałek oficjalny wniosek o wstąpienie Krymu w skład Rosji http://t.co/YKrSOeLQQM

08.32

Dzisiejsze gazety zdominował temat wczorajszego referendum na Krymie.

Przegląd prasy - Wiktor Ferfecki.

08.20

Za przyłączeniem Krymu do Rosji zagłosowało 96,8 proc. uczestników niedzielnego referendum na półwyspie

- oświadczył dziś szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew, podając ostateczne wyniki głosowania.

Małyszew powiedział również, że frekwencja wyniosła 83,1 proc.

Na zdjęciu: Zwolennicy Rosji na Krymie świętują po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum.

(Źródło: AFP)

08.17

Przedstawiciele rosyjskich władz oraz oligarchowie przygotowują się na zachodnie sankcje przeciwko Rosji, podobne do tych, jakimi obłożono wcześniej Iran

– donosi agencja Bloomberga, powołując się na swoich informatorów z rosyjskich kręgów władzy.

Scenariusz irański oznaczałby m.in. zamrożenie zagranicznych kont koncernów państwowych oraz osób objętych sankcjami, wyłączenie rosyjskich banków ze światowego systemu transakcji międzybankowych, odmowę kredytowania rosyjskich instytucji i firm przez zagraniczne banki, ograniczenie inwestycji z krajów UE i USA w Rosji oraz restrykcje wizowe.

Tekst Iwony Trusewicz.

08.03

Unijna kara wobec Moskwy może obejmować nie tylko sankcje wobec VIP-ów, ale także wstrzymanie dostaw broni – francuskich okrętów Mistral.

Czytaj tekst Jędrzeja Bieleckiego.

08.00

Jeśli jacyś polscy politycy pomagali w legitymizowaniu oderwania Krymu od Ukrainy to działali wbrew polskiej polityce zagranicznej.

07.49

O 9.30 zacznie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE z udziałem szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego - informuje Polskie Radio.

Ministrowie mają podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia unijnych sankcji wizowych i finansowych wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

07.31

"Nowym liderem Europy"

, który zmienia europejską politykę i historię, nazywa polskiego ministra spraw zagranicznych

Radosława Sikorskiego

czeski niezależny

tygodnik "Respekt" w swym najnowszym, poniedziałkowym numerze.

W kontekście konfliktu na Ukrainie czasopismo przedstawia Polskę, jako wzrastającą europejską potęgę i zwraca uwagę na jej polityczną aktywność i dynamikę w ostatnich latach.

Tygodnik przypomina m.in. mediacje Sikorskiego między ukraińską opozycją a odsuniętym od władzy prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem. "I choć umowa obowiązywała zaledwie parę godzin, pociągnęła za sobą lawinę wydarzeń, które dziś w istotny sposób zmieniają światowy porządek. To nie pierwszy raz, gdy Radosław Sikorski popchnął wydarzenia naprzód, ale tym razem nie sposób nie zauważyć, że Polak staje się polityczną gwiazdą, jakiej Europa Środkowa nie miała od lat 90., kiedy to świat wsłuchiwał się w Vaclava Havla, czy Lecha Wałęsę" - podkreśla.

(Źródło: Fotorzepa/ Jerzy Dudek)

07.15

Parlament Krymu będzie dziś prosił Putina o przyłączenie do Rosji.

Monday, March 17th, the “parliament” of #Crimea is going to ask #Putin to “take" them to #Russia. http://t.co/y2DL89qcL2 |PR News

07.13

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało jeszcze wczoraj, że podległe resortowi siły przejęły pełną kontrolę nad krajową siecią przesyłu i dystrybucji gazu, i objęły je specjalną pieczą.

W swym oświadczeniu MSW w Kijowie podkreśliło, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wydał rozporządzenie, mające na celu "zagwarantowanie bezpieczeństwa i płynnego działania najważniejszych zasobów infrastrukturalnych kraju".

06.48

Władze Krymu podały, że po przeliczeniu ponad 50 proc. głosów 95,5 proc. uczestników referendum odpowiedziało pozytywnie na pytanie: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?". Frekwencja wyniosła 81,36 proc.

06.45

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Li Baodong

zaapelował o spokój i powściągliwość, aby na Ukrainie nie doszło do zaostrzenia konfliktu.

Przedstawiciel chińskiej dyplomacji odmówił jednak skomentowania wyniku krymskiego referendum.

- Bacznie obserwujemy rozwój wydarzeń na Ukrainie. (...) Liczę, że wszystkie strony zachowają spokój i powściągliwość, aby nie dopuścić do dalszej eskalacji i pogorszenia sytuacji. Konflikt można rozwiązać tylko za pomocą dialogu i przy wykorzystaniu narzędzi politycznych - powiedział Li.

USA, UE i jej kraje, które tak jak Kijów uważają plebiscyt za nielegalny, odrzuciły jego wyniki. Zachód nie wyklucza też nałożenia na Rosję sankcji w związku z interwencją na Krymie.

Jednak Pekin dystansuje się od tych zapowiedzi podkreślając, że nie jest to odpowiedni sposób na rozwiązanie kryzysu pomiędzy Moskwą a Kijowem. Jednocześnie władze Chin powtarzają, że opowiadają się za dalszą "przyjacielską współpracą" z Ukrainą i uznają suwerenność i terytorialną integralność tego państwa.

06.38

Rząd Japonii oświadczył, że nie uznaje wyników referendum na Krymie i wezwał Rosję, by nie anektowała regionu

, gdzie w niedzielę odbyło się głosowanie w sprawie secesji od Ukrainy i przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.

"Nasz kraj nie uznaje rezultatów" referendum na Krymie, w czasie którego 95 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem regionu do Rosji - poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz generalny gabinetu w Tokio, Yoshihide Suga.

"Nasz kraj będzie żywiołowo apelował do Rosji o poszanowanie prawa międzynarodowego, poszanowanie suwerenności Ukrainy i integralności jej terytorium, i nieanektowanie Krymu" - dodał.

Podkreślił także, że Japonia w kwestii krymskiej zamierza współpracować z pozostałymi krajami należącymi do grupy G7, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Japoński dziennik gospodarczy "Nikkei" napisał w poniedziałek, że władze Japonii, podobnie jak kraje Zachodu, rozważają obecnie nałożenie sankcji ekonomicznych na Rosję.

Francja "mogłaby rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie przez Rosję - oświadczył szef MSZ Francji Laurent Fabius

. Podkreślił, że inne kraje europejskie również powinny nałożyć sankcje.

Pozostało 99% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1019
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1017
Świat
Donald Trump spotka się w Paryżu z Wołodymyrem Zełenskim?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1016
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1015
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką