Krzysztof Kłopotowski

Ubekistan III RP

Osądzając innych, pamiętajmy, że tyle o sobie samych wiemy, ile nas sprawdzono. Ułatwi to osłabienie wrogości do „resortowych dzieci”. Nie usuniemy ich z kraju, trzeba więc z nimi żyć.

Pałac Kultury w Warszawie. Pomnik Stalina, Wersal Bieruta

Rozebraliśmy komunizm, ale nie Pałac im. Stalina, któremu taką nazwę nadano 7 marca 1953 roku, dwa dni po śmierci generalissimusa. Budynek wciąż stoi jako słup milowy na drodze rosyjskiej ekspansji na Zachód.

Stephen Bannon. Prawa ręka Donalda Trumpa

Kto ma czelność przychodzić do Gabinetu Owalnego w pomiętych spodniach khaki, w marynarce, z rozpiętą koszulą i bez krawata? Ależ „prezydent Bannon", jak przezywają głównego stratega Białego Domu.

Kłopotowski – Trump nie jest nacjonalistą, rasistą ani antysemitą

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych nie jest z przekonania nacjonalistą, rasistą ani antysemitą. Jednak jego niepoprawna politycznie kampania wyborcza odsłoniła bardzo głęboki uskok tektoniczny w amerykańskim społeczeństwie. Trzęsienie ziemi jest kwestią czasu.

Nan Goldin: zdjęcia fascynujące i odrażające

Ekshibicjonizm artystki jest wręcz w dobrym stylu, gdyż jakby mimochodem, nie narzuca się. Chyba nie zamierzała szokować – lecz kto to wie na pewno – tylko pokazać prawdę o życiu własnym i swego środowiska.

Kłopotowski o oligarchii w Ameryce

Stan polskiej demokracji budzi podobno niepokój w Waszyngtonie. Prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry mieli nawet poruszyć ten temat w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda, jak bywa między przyjaciółmi, mógłby odpłacić się dobrymi radami na temat amerykańskiej demokracji.

Wajda, filar III Rzeczypospolitej

Można zarzucać Andrzejowi Wajdzie, że dał się „przestraszyć" wojnie, okupacji i dominacji ZSRR, a nawet że „nie jest patriotą". Choć ten ostatni zarzut jest absurdalny wobec artysty, który z wszystkich żyjących najwięcej zrobił dla reputacji kultury polskiej za granicą.

Port lotniczy w Radomiu bez samolotów

Te połączenia od początku nie miały sensu. Błędnym podejściem jest ukierunkowanie na pasażerów. Powinniśmy celować w linie lotnicze, które powinien przyciągać port. Odejście CSA z lotniska w Radomiu tylko potwierdza karkołomność tej inwestycji. Komentują Eryk Kłopotowski i Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".

Perły mądrości dla prawicy

PiS powinien się porozumieć z liberalnym środowiskiem twórczym. Współczesny świat niesie bowiem, zwłaszcza na polu kultury, wyzwania, których nie można zostawiać lewicy – pisze publicysta.

Sławomir Sierakowski: klasa i kasa

Polskiej niepodległości nie dałoby się pogodzić z utopią multi-kulti, która dziś stanowi natchnienie dla polskiej nowej lewicy wyżywającej się w antypatriotycznych happeningach.