- Tak, mamy prezydencką republikę. Tak zapisane jest w konstytucji. Mówią różne rzeczy, że tu dyktatura czy autorytaryzm. To całkowita bzdura mówiona przez tych, którzy nie znają naszych warunków, nie wiedzą nic o naszym życiu i w ogóle nic nie wiedzą, tylko gazety czytają – powiedział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew w programie wyemitowanym przez lokalną telewizję KTK.

Nazarbajew przekonuje, że obowiązująca forma kierowania Kazachstanem jest dobra. – Jeżeli będziemy rozwiązywać inne kwestie i naród poprosi o inna formę kierowania, wtedy razem z narodem będziemy decydować co robić – mówi Nazarbajew.

Pod koniec listopada jeden z deputowanych kazachskiego parlamentu zaproponował zmianę nazwy stolicy ku czci prezydenta. – Nie ma takiej potrzeby. Astana to marka – odparł przywódca Kazachstanu.

Nursułtan Nazarbajew w latach 1984-1989 stał na czele rządu Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Od 1989 do upadku ZSRR był pierwszym sekretarzem komunistycznej partii Kazachstanu. Od 1990 jest prezydentem tego kraju. Ma tytuł „lidera nacji" co gwarantuje mu i członkom jego rodziny immunitet. Wszelkiego rodzaju próby „oczerniania biografii lidera nacji" skutkują odpowiedzialnością karną.