Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody oraz rozporządzeniem ministra środowiska z 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin w Polsce obowiązuje zakaz m.in. zrywania i niszczenia ich siedlisk i ostoi. Lista tych roślin jest długa, a odstępstwo od zakazów może dotyczyć jedynie gatunków wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za zezwoleniem generalnego lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot uzyskało zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Białymstoku na przeprowadzenie programu badawczego dotyczącego ochrony porostów w Puszczy Białowieskiej. RDOŚ zatwierdził 93 strefy ochronne, obejmujące 197 drzew z plechami porostów. Inwentaryzacja oraz program czynnej i strefowej ochrony porostów w Puszczy Białowieskiej zostały zakończone we wrześniu 2013 r.
Dopiero wczoraj natomiast zakończyła się sprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie ze skarg Lasów Państwowych: Nadleśnictw Hajnówka i Białowieża, na decyzję GDOŚ w części modyfikującej warunki zbioru porostów.
Zmodyfikowany punkt decyzji nakładał na ekologów obowiązek informowania RDOŚ, na trzy dni wcześniej, o miejscu występowania chronionych porostów i terminie ich pobrania. Nadleśnictwa miały być powiadamiane w ciągu 30 dni.
Badania porostów przez ekologów nie są związane z gospodarką leśną