Pekin 2022: Nathan Chen mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie figurowym

Nathan Chen triumfował wśród solistów olimpijskiego konkursu łyżwiarzy figurowych - informuje Onet. Amerykanin na tafli w Pekinie wyprzedził Japończyków Yumę Kagiyamę i Shomę Uno. Polacy nie startowali.

Publikacja: 10.02.2022 10:33

Chen w programie krótkim pobił rekord świata i był głównym kandydatem do złotego medalu. Amerykanin nie zawiódł i wykonał niemal perfekcyjny program dowolny — z pięcioma skokami z czterema obrotami. W połowie jego występu, do muzyki Eltona Johna "Rocket Man", było już wiadomo, że nikt nie jest w stanie mu zagrozić.

Chen, którego rodzice 30 lat temu wyemigrowali do USA, w ojczyźnie swoich przodków triumfował z dużą przewagą (332,60 pkt). To jego pierwszy złoty medal olimpijski i pierwszy krążek igrzysk wywalczony indywidualnie. W stolicy Chin wcześniej wywalczył srebro w rywalizacji drużynowej, a cztery lata temu w Pjongczangu w tej konkurencji zdobył brąz - przypomina Onet.

Drugim zawodnikiem, który przekroczył pułap 300 pkt był Kagiyama — najmłodszy w stawce medalistów. 19-latek dynamicznym występem w każdych kolejnych zawodach zyskuje doświadczenie. Prezentuje różne kombinacji skoków, w tym wiele poczwórnych. W pełni kontroluje jazdę łyżew.

Jego rodak Uno (293 pkt) zasmakował już medalu olimpijskiego. Srebrny krążek sprzed czterech lat tym razem zamienił na brązowy. Jest także dwukrotnym mistrzem świata. Jego bolero zawierało pięć poczwórnych, w tym cztery różne, skoki.

Wielkim przegranym wśród solistów był inny z Japończyków. Yuzuri Hanyu po krótkim programie był dopiero ósmy. Dwukrotny złoty medalista olimpijski i dwukrotny mistrz świata mógł z pewnością czuć niedosyt. Na dyspozycję mógł mieć wpływ uraz kostki, który rzutował na długą przerwę w treningach i startach. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem IO w Chinach wszystko wskazywało na to, że jego forma zwyżkuje. Hanyu zanotował trzeci wynik w programie dowolnym, ale w ostatecznym rachunku nie wystarczyło to do podium.

Najlepszym Europejczykiem w konkursie został Włoch Daniel Grassl. Srebrny medalista (2022) mistrzostw Europy został sklasyfikowany na 7. miejscu.

2 / 3
Sporty zimowe
Dlaczego Rudolf Rohaczek został zwolniony, ale pozostanie legendą
Nie żyje Konstantin Kołcow. Policja ujawniła okoliczności śmierci partnera Aryny Sabalenki
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Slalomem po ósmy kryształ
Łyżwiarstwo szybkie. Polacy powalczą o medale mistrzostw świata
Kamila Walijewa wraca przed sąd. Łyżwiarze czekają na medale wywalczone w Pekinie