Od poprzedniego roku liczba uczęszczających na msze spadła tylko o pół punktu procentowego. Na podobnym poziomie utrzymała się także liczba przystępujących do komunii św. i wynosi 16,4 proc. (rok wcześniej – 16,7 proc.). Liczenie wiernych we wszystkich kościołach w Polsce odbyło się jesienią 2010 r.
Socjolodzy z Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego, którzy wczoraj w sekretariacie episkopatu zaprezentowali wyniki liczenia, podkreślają, że są one wyrazem dalszej tendencji spadkowej, która rozpoczęła się 30 lat temu.
– W latach 80. średni procent dominicantes, czyli uczestniczących w niedzielnej mszy św., wynosił ponad 50 proc., w latach 1991 – 2007 było to już średnio 43 – 46 proc. – mówi ks. prof. Witold Zdaniewicz z pallotyńskiego ISKK. – Wydaje się, że trzeci etap w tym procesie spadkowym rozpoczął się w 2008 r., kiedy to procent uczestników niedzielnej mszy św. spadł do 40,4 proc.
W ocenie ks. Wojciecha Sadłonia z Instytutu przyczyn tego jest wiele: zmiany społeczne, migracja ludności, wzrost dobrobytu, nietrwałość rodzin, liberalizacja wartości i postaw, osłabienie przywiązania do zasad i nakazów moralnych.
16,4 proc. uczestniczących w niedzielnych mszach świętych przystępuje do komunii świętej