Większość Polaków (66 proc.) uważa, że w urzędach panuje nepotyzm – wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego dla służby cywilnej. 42 procent twierdzi, że nie ma zaufania do administracji, odmiennego zdania jest tylko 17 proc. Jednak aż 71 procent pozytywnie ocenia przebieg swojej ostatniej wizyty w urzędzie (te doświadczenia pochodzą głównie z wizyty w urzędzie samorządowym lub skarbowym).
Skąd ta rozbieżność? Prof. Antoni Kamiński, ekspert w dziedzinie korupcji z PAN, wskazuje, że rozdźwięk między oceną indywidualnej relacji z urzędnikiem a administracji jako całości może wynikać z tego, że Polacy utożsamiają urzędy z państwem. – A państwo w wielu dziedzinach nie działa – podkreśla ekspert.
A dr Robert Sobiech, socjolog z UW, który uczestniczył w przygotowaniu koncepcji badań, podkreśla: – Ten rozdźwięk cały czas się powiększa.
W oparciu o badania z lat poprzednich stawia tezę, że kontakty indywidualne z urzędnikiem się poprawiają. Negatywna ocena urzędów jako takich cały czas pozostaje taka sama. – Polacy często utożsamiają urzędników z politykami i negatywna opinia dotycząca tej klasy przechodzi także na administrację – mówi Sobiech.
Na wyniki badań z optymizmem patrzy Sławomir Brodziński, Szef Służby Cywilnej. – Nie najlepszy wizerunek administracji jako całości, a jednocześnie pozytywne doświadczenia związane z bezpośrednim kontaktem z urzędnikami mogą wskazywać na to, że poprawia się jakość pracy w urzędach – mówi. Jego zdaniem na negatywny wizerunek urzędów jako całości wpływają stereotypy. – Ale są one coraz mniej aktualne – zaznacza.