Agencja z Ukrainy przemilczała, że oklaskiwany w Kanadzie były członek SS to Ukrainiec

Informując o dymisji spikera parlamentu Kanady po skandalu, jakim było uhonorowanie w Izbie Gmin byłego członka SS-Galizien, ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform nie podała, że oklaskiwany weteran niemieckiej dywizji SS Jarosław Hunka był Ukraińcem ani że zgłosił się on do dywizji na ochotnika.

Publikacja: 27.09.2023 20:12

Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Woł

Były żołnierz dywizji SS-Galizien Jarosław Hunka oklaskiwany w parlamencie Kanady podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego

Foto: YouTube / Global News

W piątek w kanadyjskim parlamencie podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uhonorowany został Jarosław Hunka, były żołnierz niemieckiej dywizji SS-Galizien, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej

Ukraińscy żołnierze SS-Galizien w lutym 1944 r. brali udział w zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie, według różnych szacunków, wraz z oddziałami UPA oraz członkami oddziałów ukraińskich nacjonalistów zamordowali ok. 850 Polaków. Niektórzy historycy szacują liczbę ofiar masakry w Hucie Pieniackiej na 1500.

Czytaj więcej

Ukraiński weteran SS-Galizien oklaskiwany w Kanadzie. Jest dymisja spikera parlamentu

Były członek SS-Galizien oklaskiwany w parlamencie Kanady

Podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego, w obecności premiera Kanady Justina Trudeau, Jarosława Hunkę przedstawił zebranym spiker Izby Gmin Kanady Anthony Rota. W przemówieniu mówił, że Hunka to "ukraińsko-kanadyjski weteran II wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciw Rosjanom i do dziś wspiera prawdę, nawet w wieku 98 lat".

Zgromadzeni przyjęli te słowa owacją na stojąco. "To bohater Ukrainy, bohater Kanady i dziękujemy mu za jego służbę" - oświadczył Rota. W parlamencie Kanady Jarosława Hunkę brawami nagrodzili prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Kanady Justrin Trudeau i kanadyjscy parlamentarzyści.

Gdy okazało się, że Hunka w przeszłości był członkiem 14 Dywizji Grenadierów SS (1 ukraińskiej), potocznie nazywanej 14 Dywizją Waffen SS-Galizien lub SS Hałyczyna, do której w 1943 r. zgłosił się na ochotnika, Anthony Rota wyraził żal i wziął na siebie odpowiedzialność za incydent. Rota zapewniał, że określił Hunkę mianem "bohatera" z własnej inicjatywy. "Uzyskałem później więcej informacji, które sprawiły, że żałuję mojej decyzji" - dodał, przekazując przeprosiny społeczności żydowskiej (nie wspomniał przy tym o społeczności polskiej). Jak się okazało, Hunka informował o tym, że należał do SS-Galizien, na stronach swego internetowego bloga.

Politycy z ław rządowych oraz przedstawiciele opozycji wzywali spikera Izby Gmin Kanady do dymisji. Anthony Rota we wtorek 26 września zapowiedział, że złoży rezygnację, która stanie się faktem w środę i że jego obowiązki - do czasu wyłonienia następcy - przejmie jego dotychczasowy zastępca. W Kanadzie spiker Izby Gmin jest wybierany w głosowaniu spośród członków parlamentu. Praktyką jest, że spikerem zostaje deputowany partii rządzącej.

Czytaj więcej

Skandal z udziałem Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie. Przemysław Czarnek chce ekstradycji członka SS Galizien

Ukraińska agencja nie informuje, że Jarosław Hunka to Ukrainiec

Informację o dymisji Anthony'ego Roty podały agencje na całym świecie, w tym ukraińska państwowa agencja Ukrinform.

W tekście zatytułowanym "Spiker kanadyjskiej Izby Gmin podał się do dymisji w związku ze skandalem z weteranem SS" czytamy, że "spiker izby niższej kanadyjskiego parlamentu Anthony Rota podał się do dymisji w związku ze skandalem związanym z zaproszeniem 98-letniego weterana SS Hałyczyna na ubiegłotygodniowe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego".

Tekst głosi, że Rota ogłosił swoją rezygnację i przyznał, że publiczne uhonorowanie byłego członka SS w parlamencie zadało ból ludziom i społecznościom - zwłaszcza tym, którzy zetknęli się ze zbrodniami nazistów.

Ukrinform pisze, że skandal wybuchł, gdy wyszło na jaw, że 98-letni Jarosław Hunka był w przeszłości członkiem dywizji SS Hałyczyna. W artykule zaznaczono, że Rota nie wiedział o przeszłości Hunki i że wziął na siebie winę za incydent. "Rota publicznie nazwał Hunkę »bohaterem Kanady« i zaprosił wszystkich obecnych do przywitania go oklaskami" - czytamy we fragmencie, który pomija to, że Hunka został przez spikera nazwany także "bohaterem Ukrainy".

W tekście ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej ani razu nie pada stwierdzenie, że Jarosław Hunka był Ukraińcem, ochotnikiem w SS Galizien, który po II wojnie światowej wyemigrował do Kanady. Z artykułu Ukrinformu czytelnik nie pozna także faktów na temat zbrodniczej działalności SS-Galizien.

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz dywizji SS nazwany bohaterem w Kanadzie. Są przeprosiny

Skandal w parlamencie Kanady. Reakcja polskiej ambasady

Komunikat w sprawie wydarzeń w kanadyjskim parlamencie w niedzielę wydał Witold Dzielski, polski ambasador w Kanadzie. "W nawiązaniu do komentarzy medialnych dotyczących wizyty Prezydenta Ukrainy w Parlamencie Kanady informuję, że Ambasada RP w sprawach wrażliwych każdorazowo reaguje w oparciu o szczegółową analizę" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter). "Działamy w sposób stanowczy, niekoniecznie medialny" - dodał.

Kilka godzin później polski dyplomata opublikował kolejny wpis, tym razem w języku angielskim. Zwrócił w nim uwagę, że w piątek przywódcy Kanady i Ukrainy w parlamencie w Ottawie "wiwatowali na część członka Waffen SS-Galizien, osławionej formacji wojskowej Ukrainy z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów".

"Polska, najlepszy sojusznik jakiego ma Ukraina, nigdy nie zgodzi się na wybielanie takich złoczyńców! Jako polski ambasador w Kanadzie oczekuję przeprosin" - napisał Witold Dzielski.

Po słowach o żołnierzu Waffen SS protestowało Centrum Simona Wiesenthala i Rosja

Centrum Simona Wiesenthala zwróciło uwagę, że "w czasach narastającego antysemityzmu i wypaczania wiedzy o Holokauście, jest niezwykle niepokojące obserwować jak w kanadyjskim parlamencie oklaskiwany jest członek jednostki Waffen-SS (...)”. Z kolei rosyjska agencja propagandowa RIA Nowosti cytowała rosyjskiego ambasadora w Kanadzie, Olega Stepanowa, który zapowiedział, że jego placówka skieruje w tej sprawie list do premiera Kanady, Justina Trudeau i notę do kanadyjskiego MSZ.

W piątek w kanadyjskim parlamencie podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uhonorowany został Jarosław Hunka, były żołnierz niemieckiej dywizji SS-Galizien, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
1 maja we Francji spokojniejszy niż rok temu. W Paryżu raniono 12 policjantów
Społeczeństwo
Zwolennicy Izraela zaatakowali zwolenników Palestyny. Setki osób zatrzymanych
Społeczeństwo
Hamas uwiódł studentów w USA
Społeczeństwo
Iran: Ujawniono szczegóły dotyczące śmierci 16-letniej Niki Shakarami. „Użyto pałek”
Społeczeństwo
Chory na raka imigrant wygrał miliard dolarów na loterii. Pieniądze na los pożyczył
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO