Wybierając się na grzybobranie, niezwykle ważne jest, by wiedzieć, jak odróżniać grzyby jadalne od trujących. Grzyby trujące zawierają bowiem substancje toksyczne, które są bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka – w niektórych przypadkach doprowadzić mogą nawet do śmierci bądź poważnego uszkodzenia organów wewnętrznych.
Warto pamiętać, że najłatwiej o pomyłkę, kiedy zbiera się młode, niewykształcone jeszcze w pełni owocniki grzyba – jedynie dojrzały grzyb ma bowiem wszystkie cechy, które pozwalają go zidentyfikować.
Przed wybraniem się na grzyby warto skorzystać z pomocy atlasu do zbierania grzybów bądź osoby, która jest w tym doświadczona. W ostatnim czasie pojawia się również coraz więcej aplikacji, dzięki którym można sprawdzić, czy konkretny grzyb może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Niezwykle istotna jest tu ostrożność – jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, czy dany grzyb jest na pewno jadalny, lepiej zrezygnować niż mierzyć się z ewentualnymi skutkami jego zjedzenia.
Ze względu na to, że grzybobranie w naszym kraju jest bardzo popularne, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi postanowiła przypomnieć, że w naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów, wśród których występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne. „Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Aby uniknąć tak poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia, należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy. Jest to jedyny sposób uniknięcia tragicznych konsekwencji spożycia grzybów trujących” – zaznaczono.
Na co więc zwracać szczególną uwagę?