– Potrzeby są ogromne. Parafia to cztery popegeerowskie wsie z wysokim bezrobociem – mówi Hryncewicz. Wolontariusze parafialnego Caritasu z pomocą diecezji, burmistrza gminy i ośrodka opieki społecznej prowadzą przy parafii świetlicę. Codziennie 30 – 40 dzieci i młodzieży spędza tu czas, dostaje kolację. Krzysztof Kępski, na co dzień nauczyciel, jest wolontariuszem w Caritasie w Biskupicach w diecezji toruńskiej. Wyprawki szkolne, pomoc finansowa dla leczonej na nowotwór dziewczynki, paczki dla wychowanków Domu Dziecka w Głuchowie – to stałe punkty działalności parafialnej Caritasu.

– W każdej wsi powstaną grupy wolontariuszy, którzy będą pomagać w załatwianiu spraw starszym, samotnym osobom – mówi o najnowszej inicjatywie. Dorota Hryncewicz i Krzysztof Kępski należą do ponad 80-tys. rzeszy wolontariuszy działających w 1500 parafialnych zespołach oraz w 1419 szkolnych kołach Caritasu. Liczbę wszystkich wolontariuszy wspierających organizacje pozarządowe szacuje się na 600 – 700 tys. – Kościół jako wspólnota jest powołany do miłosierdzia, do troski o ubogich, potrzebujących – mówi ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska.

– Każdy człowiek może się włączyć w dzieło miłosierdzia. Przypomina o tym hasło rozpoczętego w niedzielę 63. Tygodnia Miłosierdzia: „Wszyscy jesteśmy powołani do miłosierdzia“. Tygodniowi Miłosierdzia towarzyszy prowadzona już po raz czwarty akcja Caritasu „Kromka chleba“. Każdy może za 5 złotych kupić krążek nadziei, który pomoże przetrwać zimę bezdomnym, rodzinom wielodzietnym i ubogim starszym.