Dziennikarka Barbara Acher-Chanda założyła Klub Pracy Rodzica, aby przekonać matki, że można pracować, nawet mając małe dzieci. Joanna Gotfryd wspólnie z koleżanką ze studiów Agnieszką Czmyr-Kaczanowską założyły portal dla kobiet Mamo Pracuj, w którym podpowiadają, jak nie wypaść z obiegu zawodowego, a samym realizować się zawodowo.
Joanna Kurzawa, trenerka i właścicielka małego portalu turystycznego z Kalisza, po latach samotnej pracy w domu założyła tzw. biuro coworkingowe, w którym znalazła dla siebie kąt do pracy, a pozostałe biurka w pomieszczeniu wynajmuje innym mamom, które potrzebują cichego miejsca na kilka godzin w tygodniu.
– Chcemy rozwijać się zawodowo i dokładać do domowego budżetu. Ale nie mamy z kim zostawić dzieci, bo w Polsce nie robi się nic, aby ułatwić rodzicom godzenie ról rodzinnych i zawodowych – mówi Gotfryd. Matki opowiadają, że mogły albo się frustrować siedzeniem w domu, albo same zorganizować sobie pracę. Wybrały to drugie.
Z danych GUS wynika, że pierwsze dziecko przeciętna Polka rodzi, mając prawie 27 lat. Czyli większość kobiet decyduje się na potomstwo wtedy, gdy ich sytuacja życiowa jest w miarę ustabilizowana. Aż 43 proc. z nich ma dyplom wyższej uczelni, wiele kilka lat pracy zawodowej na specjalistycznym stanowisku.
– Na salę porodową weszłam jako elegancko ubrana paniusia na obcasach, a wyszłam z niej jako zwykła matka, która już nie może nic – opowiada nam jedna z kobiet.