Spadkodawca określa w testamencie, kto będzie jego spadkobiercą. Aby wyrazić swoją wolę, może spisać go osobiście, nadając tytuł „Testament", wpisując datę i podpisując się pod napisanym tekstem. Koniecznie musi być napisany odręcznie.
Pisany odręcznie
W testamencie należy wymienić osoby, którym będzie przekazany majątek, i to, w jakiej części. Można też wskazać konkretne osoby, którym mają przypaść ruchomości, np. kolekcja książek, auto. Warto wtedy podać np. numer rejestracyjny, markę. Można też polecić spadkobiercom określone działanie, np. wnuczce ukończenie studiów. Niewypełnienie tej woli nie ma wpływu na jej dziedziczenie.
Jeśli część majątku ma przypaść osobie niebędącej spadkobiercą według k.c., warto zaznaczyć, że jest on zapisobiercą, np. że wolą spadkodawcy jest, aby jako zapisobierca otrzymał obraz. Nie jest wymagane żadne poświadczanie takiego testamentu przez świadków czy notariusza. Sporządzony z zachowaniem powyższych wymogów jest ważny.
Należy jednak pamiętać, że nieważny jest testament, w którym swoją wolę wyraża więcej niż jeden spadkodawca, np. robi to wspólnie z małżonkiem czy partnerem.
Możliwe jest złożenie testamentu do depozytu u notariusza. Jednorazowa opłata wynosi ok. 70 zł. Do tego trzeba doliczyć 20 zł za każdy następny miesiąc przechowywania w depozycie.