Darowizny w rodzinie - pytania i odpowiedzi

Popularną formą przekazania składników majątku wybranym osobom jest darowizna. Dochodzi ona do skutku, gdy obdarowany wyrazi zgodę na nieodpłatne przyjęcie pieniędzy, rzeczy lub prawa należącego do darczyńcy.

Publikacja: 18.08.2014 09:48

Darowizny w rodzinie - pytania i odpowiedzi

Foto: www.sxc.hu

Dać przed ślubem czy można po

Zamierzamy darować synowi mieszkanie. Za miesiąc się żeni, ?a nie chcemy, by mieszkanie należało również do przyszłej synowej. Słyszeliśmy, że jeśli do darowizny dojdzie już po ślubie, mieszkanie będzie należało do obojga. Czy to prawda?

Nie. To od darczyńcy zależy, komu będzie chciał przekazać majątek lub poszczególne jego składniki. Również gdy rodzice decydują się przekazać mieszkanie dziecku. Taka darowizna – niezależnie od tego, czy dokonana przed zawarciem związku małżeńskiego czy po – będzie stanowiła majątek osobisty dziecka, nawet jeśli ?w jego małżeństwie będzie obowiązywała wspólność majątkowa. Mieszkanie będzie więc należało tylko do syna.

Niewdzięczność pozwoli odwołać

Babcia przed kilku laty dokonała darowizny na rzecz moją ?i brata. Teraz stwierdziła, że darowiznę odwoła. ?Czy może to zrobić bez wyraźnego powodu?

Przepisy przewidują możliwość odwołania darowizny, ale muszą być spełnione konkretne warunki. Mowa o niewdzięczności obdarowanych. Przepisy nie definiują tego pojęcia. Wiadomo jednak, że decyduje zachowanie obdarowanego już po dokonaniu darowizny. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł, że do przyjęcia rażącej niewdzięczności nie wystarcza naruszenie reguł harmonijnego współżycia w rodzinie, które nie wykracza poza zwykłe konflikty życia codziennego (wyrok ?z 16 stycznia 2014 r., I ACa677/13). Jeśli zatem powodem odwołania darowizny jest tylko widzimisię babci, nie będzie ono skuteczne. Co innego, gdy jest powód, czyli gdy wnuki wykazały się rażącą niewdzięcznością. Oczywiście ?to na darczyńcy, jako powodzie, ciąży obowiązek wykazania, że do niej doszło.

Zrzeczenie nie wywoła skutku

Pobieram od byłego męża alimenty na dziecko. Zaproponował ostatnio, że ze względu na kłopoty finansowe przepisze na mnie swój dom. Stawia jednak warunek: zrzeknę się na przyszłość alimentów. Czy warto się godzić na taką umowę?

Może i warto. Problem w tym, że nie będzie to możliwe. Matka pobiera alimenty nie dla siebie. Są przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania dziecka. ?Nie można się ich zrzec w zamian za darowiznę dla siebie. Alimenty są świadczeniem o charakterze osobistym, są ściśle związane z osobą, której dotyczą (czyli dzieckiem) ?i matka nie może się ich zrzec. Zrzeczenie się alimentów ?w imieniu dziecka należy też potraktować jako czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a takiej żaden rodzic nie może dokonać samodzielnie – potrzebna jest zgoda sądu (wyda ją, gdy czynność będzie miała na celu dobro dziecka, w tym przypadku trudno tak zakładać).

Przesunięcia majątkowe wpływają na zachowek

Czy to prawda, że jeśli podarowałem wartościowe rzeczy jednemu z dzieci jeszcze za życia, będą one miały wpływ ?na wysokość ewentualnego zachowku?

Tak, to prawda. Zachowek to rodzaj zabezpieczenia rodziny spadkodawcy, na wypadek gdyby postanowił zapisać majątek komuś spoza jej grona lub pominąć przy dziedziczeniu daną osobę z rodziny. Może ona wtedy wystąpić o należną jej część spadku (tzw. zachowek).

Darowizny mogą zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć zachowek. Zwiększą wtedy, gdy spadkodawca dokonywał darowizn na rzecz spadkobierców i osób uprawnionych do zachowku. Wówczas dolicza się je do spadku (zwiększają one jego wartość co przekłada się na wartość zachowku, który jest wówczas wyliczany od więcej wartego spadku).

Jeśli np. rodzic podarował dziecku przed dwoma laty samochód, a potem pominie je w testamencie, to oczywiście otrzyma ono zachowek. Tyle że trzeba będzie go pomniejszyć o wartość darowizny (czyli auta). Wpływu na wysokość zachowku nie mają natomiast drobne darowizny, zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte, ani dokonane przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizny na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Dać przed ślubem czy można po

Zamierzamy darować synowi mieszkanie. Za miesiąc się żeni, ?a nie chcemy, by mieszkanie należało również do przyszłej synowej. Słyszeliśmy, że jeśli do darowizny dojdzie już po ślubie, mieszkanie będzie należało do obojga. Czy to prawda?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego