Dać przed ślubem czy można po
Zamierzamy darować synowi mieszkanie. Za miesiąc się żeni, ?a nie chcemy, by mieszkanie należało również do przyszłej synowej. Słyszeliśmy, że jeśli do darowizny dojdzie już po ślubie, mieszkanie będzie należało do obojga. Czy to prawda?
Nie. To od darczyńcy zależy, komu będzie chciał przekazać majątek lub poszczególne jego składniki. Również gdy rodzice decydują się przekazać mieszkanie dziecku. Taka darowizna – niezależnie od tego, czy dokonana przed zawarciem związku małżeńskiego czy po – będzie stanowiła majątek osobisty dziecka, nawet jeśli ?w jego małżeństwie będzie obowiązywała wspólność majątkowa. Mieszkanie będzie więc należało tylko do syna.
Niewdzięczność pozwoli odwołać
Babcia przed kilku laty dokonała darowizny na rzecz moją ?i brata. Teraz stwierdziła, że darowiznę odwoła. ?Czy może to zrobić bez wyraźnego powodu?
Przepisy przewidują możliwość odwołania darowizny, ale muszą być spełnione konkretne warunki. Mowa o niewdzięczności obdarowanych. Przepisy nie definiują tego pojęcia. Wiadomo jednak, że decyduje zachowanie obdarowanego już po dokonaniu darowizny. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł, że do przyjęcia rażącej niewdzięczności nie wystarcza naruszenie reguł harmonijnego współżycia w rodzinie, które nie wykracza poza zwykłe konflikty życia codziennego (wyrok ?z 16 stycznia 2014 r., I ACa677/13). Jeśli zatem powodem odwołania darowizny jest tylko widzimisię babci, nie będzie ono skuteczne. Co innego, gdy jest powód, czyli gdy wnuki wykazały się rażącą niewdzięcznością. Oczywiście ?to na darczyńcy, jako powodzie, ciąży obowiązek wykazania, że do niej doszło.
Zrzeczenie nie wywoła skutku
Pobieram od byłego męża alimenty na dziecko. Zaproponował ostatnio, że ze względu na kłopoty finansowe przepisze na mnie swój dom. Stawia jednak warunek: zrzeknę się na przyszłość alimentów. Czy warto się godzić na taką umowę?