Wiele osób marzy, żeby pierwsze lokum dostać w spadku. Nie każdy spadkobierca chce w nim jednak zamieszkać, np. z powodu lokalizacji czy metrażu. Jeszcze jakiś czas temu szybka sprzedaż mieszkania czy domu nabytego w spadku nieszczególnie opłacała się podatkowo, zwłaszcza gdy zmarły nie należał do najbliższej rodziny. W grę wchodziła konieczność zapłaty podatku od spadku, a po szybkiej sprzedaży jeszcze PIT.
Czytaj więcej
Jeśli spadkodawca był właścicielem mieszkania czy domu dłużej niż pięć lat, spadkobierca może je sprzedać od razu bez podatku.
Większość rodziców po ślubie traktuje drugie połówki latorośli jak najbliższą rodzinę. Dla fiskusa teściowie i zięć czy synowa to jednak inna para kaloszy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn traktuje najbliższą rodzinę, dla której zarezerwowano pełne zwolnienie, bardzo wąsko. I do tej najbardziej uprzywilejowanej tzw. zerowej grupy zalicza współmałżonków czy rodziców i dzieci, ale już nie teściów, zięcia i synowe.
Czytaj więcej
Darowizna od rodziców męża czy żony podlega opodatkowaniu według reguł dla I grupy podatkowej.
Darowizny nieruchomości w najbliższej rodzinie warto przeanalizować pod kątem ewentualnych skutków podatkowych. Mogą być bowiem różne w zależności od tego, jaki efekt chcą osiągnąć darczyńca i obdarowany. Jeśli chodzi o zwykłą darowiznę mieszkania czy domu najbliższej osobie, która nie planuje ich zbycia, sprawa jest prosta.