Wiele osób marzy, żeby pierwsze lokum dostać w spadku. Nie każdy spadkobierca chce w nim jednak zamieszkać, np. z powodu lokalizacji czy metrażu. Jeszcze jakiś czas temu szybka sprzedaż mieszkania czy domu nabytego w spadku nieszczególnie opłacała się podatkowo, zwłaszcza gdy zmarły nie należał do najbliższej rodziny. W grę wchodziła konieczność zapłaty podatku od spadku, a po szybkiej sprzedaży jeszcze PIT. 

Czytaj więcej

Odziedziczone M da się zbyć od ręki

Większość rodziców po ślubie traktuje drugie połówki latorośli jak najbliższą rodzinę. Dla fiskusa teściowie i zięć czy synowa to jednak inna para kaloszy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn traktuje najbliższą rodzinę, dla której zarezerwowano pełne zwolnienie, bardzo wąsko. I do tej najbardziej uprzywilejowanej tzw. zerowej grupy zalicza współmałżonków czy rodziców i dzieci, ale już nie teściów, zięcia i synowe.

Czytaj więcej

Teściowie i małżonkowie latorośli bez zwolnienia

Darowizny nieruchomości w najbliższej rodzinie warto przeanalizować pod kątem ewentualnych skutków podatkowych. Mogą być bowiem różne w zależności od tego, jaki efekt chcą osiągnąć darczyńca i obdarowany. Jeśli chodzi o zwykłą darowiznę mieszkania czy domu najbliższej osobie, która nie planuje ich zbycia, sprawa jest prosta.

Czytaj więcej

Czasami lepiej sprzedać mieszkanie i dać dziecku pieniądze